PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως κάνεις τον ΟΤΕ να σου κάνει reset τη γραμμη



PunkBuster
11-10-05, 14:45
Καλησπέρα παιδιά, θα σας φανεί παράξενο αλλα΄όπως λέει και ο τίτλος ποια δικαιολογία να πω στο 121 για να μου κάνουν reset την γραμμή από ΟΤΕ?

Ο λόγος είναι ότι τον τελευταίο καιρό η γραμμη σέρνεται,
α)θα μου πείτε φταίει η FORTHNET, έλα όμως που ένας φίλος μου σκίζεται στο κατέβασμα,
β) μετά θα μου πείτε φταίει το DSLAM, έλα όμως που αυτός είναι κέντρο και εγώ είμαι σε άλλη περιοχή,
γ) σύμφωνα με το DSLAM ΦΑΣΜΑ OTE που βρήκα στο adslgr εγώ έχω SIEMENS DSLAM και ο φίλος ΙΝΤΡΑΚΟΜ, ποιό από τα 2 είναι καλύτερο??? και επίσης τα SIEMENS κανονικά "κλειδώνουν" σε υψηλότερη ταχύτητα, εμένα όμως όμως το USR9105 κλειδώνει ΑΚΡΙΒΩΣ στα 384/128 ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω, άρα μπορεί να μην είμαι καν σε SIEMENS(!!!!! γίνεται????)
EDIT: το τηλ. μου είναι 2410621ΧΧΧ

Πέραν του ότι σέρνεται κάνει συνέχεια timeout o firefox, δεν βρίσκει σελίδες με τίποτα δλδ δεν παίρνει απάντηση από τους DNS της Forthnet ενώ και στο log του router βλέπω ότι παίζει πινγκ-πονγκ με τους DNS, από τον primary στον δευτερεύων και πάλι πίσω.

Πήρα την forthnet και μου λεν ότι είναι από τα πολλά connections στο μουλάρι,το USR αντέχει 2000 connections.

Τέλοσπάντων γνωρίζει κανένας τι δικαιολογία να πω? κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να πεις στο 121 ότι σου είπε κάποιος τεχνικός πως έχεις βλάβη δικτύου και πρέπει να σου κάνου ρεσετ την γραμμή αλλά δεν είμαι σίγουρος.

NoDsl
11-10-05, 14:54
Καλησπέρα παιδιά, θα σας φανεί παράξενο αλλα΄όπως λέει και ο τίτλος ποια δικαιολογία να πω στο 121 για να μου κάνουν reset την γραμμή από ΟΤΕ?

Ο λόγος είναι ότι τον τελευταίο καιρό η γραμμη σέρνεται,

α)θα μου πείτε φταίει η FORTHNET, έλα όμως που ένας φίλος μου σκίζεται στο κατέβασμα,

Κοίτα καλή και η 4νετ αλλα τελευταία δεν μας τα λέει καλα...


β) μετά θα μου πείτε φταίει το DSLAM, έλα όμως που αυτός είναι κέντρο και εγώ είμαι σε άλλη περιοχή,

Ε και? δεν μπορει το συγκεκριμένο dslam που έισαι να ειναι πιο φορτομενο απο του φίλου σου? τόσο περίεργο σου φαίνεται?


γ) σύμφωνα με το DSLAM ΦΑΣΜΑ OTE που βρήκα στο adslgr εγώ έχω SIEMENS DSLAM και ο φίλος ΙΝΤΡΑΚΟΜ, ποιό από τα 2 είναι καλύτερο??? και επίσης τα SIEMENS κανονικά "κλειδώνουν" σε υψηλότερη ταχύτητα, εμένα όμως όμως το USR9105 κλειδώνει ΑΚΡΙΒΩΣ στα 384/128 ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω, άρα μπορεί να μην είμαι καν σε SIEMENS(!!!!! γίνεται????)

παραπανω απο 384/128 συγχρονίζουν μόνο τα siemens1.Αρα είσαι σε siemens2.


Πέραν του ότι σέρνεται κάνει συνέχεια timeout o firefox, δεν βρίσκει σελίδες με τίποτα δλδ δεν παίρνει απάντηση από τους DNS της Forthnet ενώ και στο log του router βλέπω ότι παίζει πινγκ-πονγκ με τους DNS, από τον primary στον δευτερεύων και πάλι πίσω.

Πήρα την forthnet και μου λεν ότι είναι από τα πολλά connections στο μουλάρι,το USR αντέχει 2000 connections.

Αμα κλείσεις το μουλάρι παίζει κανονικά ο Firefox? O IE πάιζει κανονικα?


Τέλοσπάντων γνωρίζει κανένας τι δικαιολογία να πω? κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να πεις στο 121 ότι σου είπε κάποιος τεχνικός πως έχεις βλάβη δικτύου και πρέπει να σου κάνου ρεσετ την γραμμή αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Η γνώμη μου έιναι πως είσαι οκ και μην τους πάρεις γιατί δεν πρόκειται ούτε να δείς διαφορα ούτε πρόκειται να σου κάνουν reset.
Ρίξε και ένα adsl diagnostics να δούμε τι γραμμή έχεις... :thumbsup1

PunkBuster
11-10-05, 20:08
Τα στατιστικά είναι συννημένα

sdikr
11-10-05, 20:20
H Γραμμή σου είναι άψογη, ουτε ενα λαθος είσαι απο τους τυχερους

Theoharis
13-10-05, 13:11
Καλημέρα,
έχω ADSL πια σχεδόν 2 χρόνια, χρησιμοποιώ την Forthnet και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο αυτούς.
Όμως κάθε 3-4 μήνες τα παίζει η γραμμή μου και πρέπει να γίνει reset από τον ΟΤΕ, μόλις γίνει αυτό ως εκ θαύματος όλα φτιάχνουν.
Το πρόβλημα μου είναι οτι είναι αδύνατον να επικοινωνήσω με το helpdesk του ΟΤΕ, παρά μόνο με το 121... το οποίο έχει στείλει την αίτηση μου και αναμένουμε.

Έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα; υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτος απο το να βράζω στο ζουμί μου και να περιμένω; (την προηγούμενη φορά πήρε 15 μερες!!!)

Ευχαριστώ
Θεοχάρης

blend
13-10-05, 13:25
Δοκίμασε στο 1242 και εξήγησε το πρόβλημα σου ευγενικά. Συνήθως ανταποκρίνονται θετικά.

Theoharis
13-10-05, 15:07
Δοκίμασε στο 1242 και εξήγησε το πρόβλημα σου ευγενικά. Συνήθως ανταποκρίνονται θετικά.

αγαπητέ blend, το 1242 παρέχει υποστήριξη του τύπου:
- είναι ακοικτός ο υπολογιστής σας;
- είναι το καλώδιο στην πρίζα
- κλπ κλπ
δεν έχουν καμμία επαφή με το δίκτυο του ΟΤΕ και ούτε μπορούν να δουν αν το μοντεμ σου συγχρονίζει ή όχι.
Γενικά είναι πιο πολύ για νέους χρήστες που σετάρουν τα συστήματα τους και οχι για τρέχοντα προβλήματα

Θεοχάρης

greekfragma
13-10-05, 16:04
το 121 ειναι το υπευθυνο τμημα για ρισετ γραμμων.............το 1242 απλα ειναι τηλεφωνικο κεντρο και προωθει αιτησεις.....για μενα η υστατη λυση ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο στα κεντρικα των δσλαμ στο μαρουσι........6113595 αν θυμαμαι καλα(ρωτα στο 1242 καλυτερα να στο πουνε)

Theoharis
13-10-05, 16:23
το 121 ειναι το υπευθυνο τμημα για ρισετ γραμμων.............το 1242 απλα ειναι τηλεφωνικο κεντρο και προωθει αιτησεις.....για μενα η υστατη λυση ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο στα κεντρικα των δσλαμ στο μαρουσι........6113595 αν θυμαμαι καλα(ρωτα στο 1242 καλυτερα να στο πουνε)

εννοείται οτι έχω πάρει 500 φορές το 121 και περιμένω καρτερικά, αλλά είπα να γίνω πιο proactive για να μην περιμένω πάλι 15 μέρες. Είχα και εγώ ένα άλλα τηλέφωνο απο τα κεντρικά τους στο Παγκρατι, αλλα δεν το σήκωνε κανένας, τουλαχιστον αυτό που μου έδωσες απλά μιλάει, που είναι θετικό!

greekfragma
13-10-05, 17:01
εννοείται οτι έχω πάρει 500 φορές το 121 και περιμένω καρτερικά, αλλά είπα να γίνω πιο proactive για να μην περιμένω πάλι 15 μέρες. Είχα και εγώ ένα άλλα τηλέφωνο απο τα κεντρικά τους στο Παγκρατι, αλλα δεν το σήκωνε κανένας, τουλαχιστον αυτό που μου έδωσες απλά μιλάει, που είναι θετικό!

λοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ......προσπαθω να δω που το εχω σημειωσει αν και κατα 99% ειναι σωστο το νουμερο......φαντασου να ειναι καμιας θειτσας και να παθε εμφραγμα απο τα τηλεφωνα που θα πεφτουν τωρα που το δημοσιοποιηση........ΓΜΤΤ>>>>>ΑΚΟμΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ :oops:

greekfragma
13-10-05, 17:14
ξεχασα να σου πω οτι το τηλεφωνο που σου εδωσα θα το σηκωσει καποιος μονο μεταξυ 9:00-14:00......

kewl
13-10-05, 17:53
παραπανω απο 384/128 συγχρονίζουν μόνο τα siemens1.Αρα είσαι σε siemens2

Αυτό είναι σίγουρο ακόμα και οταν έχεις γραμμή μέσω του provider?(1bill στην περιπτωση μου).
Γιατί προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να μάθω σε πιο DSLam ανήκω μιας και η περιοχή μου έχει 2 siemens για pstn (siemens 1 k siemens 2) και απ την φόρθνετ δεν μπορούν να μου πουν τίποτα παραπάνω παρα μόνο οτι είμαι σε siemens .(o ρούτερ usr9105 συγχρονίζει στα 384/128).

kotsos84
14-10-05, 02:40
Δοκίμασε στο 1242 και εξήγησε το πρόβλημα σου ευγενικά. Συνήθως ανταποκρίνονται θετικά.

Ο φίλος blend σας προτεινε μια καλή λύση... αλλά εσείς, μια που τα ξέρετε όλα, την απορρίψατε χωρις να δοκιμασετε...

terra
20-10-05, 06:41
βγαλτε απλα το μοντεμ απο την μπριζα του οτε (για 5 λεπτα) και θα εχετε ενα reset ολο δικο σας....

NoYmErOs
20-10-05, 07:45
βγαλτε απλα το μοντεμ απο την μπριζα του οτε (για 5 λεπτα) και θα εχετε ενα reset ολο δικο σας....


ουαου...:scared:

t300
20-10-05, 13:13
Τι όφελος έχεις από το reset;

NoDsl
20-10-05, 15:22
Αλλαγή ip...και επανασυγχρονισμός του modem.

t300
20-10-05, 15:32
Και γιατί μπορεί να είναι τόσο αναγκαίο για κάποιον να κάνει reset; :?:

dslfan
20-10-05, 16:27
χμμμ λοιπον το ρεζετ τημ ειναι στην πατησιων.
Στο ιδιο κτιριο ειναι και το χελπ ντεσκ της ADSL.


Εγω οταν ειχα προβλημα μιλαγα με το 121 και τους ελεγα συνεχεια οτι εχει μπλοκαρει η γραμμη και να μου κανουν ενα ρεζετ. (στη δουλεια μου που μας εχει συμβει αυτο ειναι το μαξ 10 λεπτα δουλεια. Αυτο που κανουν ειναι να παρεμβαλουν ενα μικρο ρευμα και γινεται το ρηζετ).

Σπιτι με ειχαν ενα διημερο και δυστυχως με αναγκασαν να παω στον οτε της περιοχης μου.

Εκει πηγα στο αρμοδιο γραφειο, και λεω του τυπου, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ.

ο τυπακος ξυστηκε λιγο, και αρχισε να παιρνει κατι τηλεφωνα.
Εκει βγηκε μια κυρια (γυρω στα 40++, απο την φωνη οκ??) η οποια ειναι προισταμενη του τμηματος βλαβων στην πατησιων και μου ειπε οτι σε λιγη ωρα θα ειναι οκ...
(υπηρξε και διαμεσολαβηση του τυπου που του γκαριξα)

Παω σπιτι, αλλα τιποτα ακομα....
παιρνω 131, και η κοπελα εκανε την κινεζα ....
το κοιταμε και τετοια....
της αναφερα το ονομα της προισταμενης της και με εβαλε σε αναμονη...

Ρε παιδες... ημαρτον.....
βγηκε ενας πιτσιρικας στην γραμμη σφηνα και μου λεει....
για τσεκαρε τωρα, σου εκανα ρηζετ την γραμμη...
φρουυτττττ παρε ολες τις σελιδες να παιζουν, παρε και μουλαρι να κατεβαζει παπαδες....

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ μανατραχαλε ηθελα να του πω, και γιατι δεν το κανετε αυτο δυο μερες τωρα??? και με εχετε 2 μερες τωρα στη μπιχλα?????

εεεεεεεε?????

savdown
20-10-05, 16:50
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ μανατραχαλε ηθελα να του πω, και γιατι δεν το κανετε αυτο δυο μερες τωρα??? και με εχετε 2 μερες τωρα στη μπιχλα?????

εεεεεεεε?????

Μπορεί να είχαν δουλειά :haha οι άνθρωποι και να μην προλάβαιναν.

Just_Nikos
20-10-05, 20:23
βγαλτε απλα το μοντεμ απο την μπριζα του οτε (για 5 λεπτα) και θα εχετε ενα reset ολο δικο σας....

Eγω καθε μερα το κανω αυτο.Γιαυτο παει σα δαιμονισμενο? 42kb/s

NoYmErOs
23-10-05, 12:44
Eγω καθε μερα το κανω αυτο.Γιαυτο παει σα δαιμονισμενο? 42kb/s

Reset κάνεις το μόντεμ όχι την γραμμή... η γραμμή reset μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να σου κάνει.

terra
05-11-05, 03:54
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ …
βγάλτε απλά το μόντεμ από την πρίζα του οτε (για 5 λεπτά) και θα έχετε ένα reset όλο δικό σας....

εάν ο dslfan νομίζει ότι του έκαναν reset από το help desk ….

Ας νομίζει…..

Αν NoYmErOs είναι τόσο σίγουρος…

Ας είναι ….

Αν όλοι οι άλλοι νομίζετε ότι όποτε καυ..ται ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει τα του κάτω κεφαλιού σας

ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΑΝΕ…

sdikr
05-11-05, 03:58
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ …
βγάλτε απλά το μόντεμ από την πρίζα του οτε (για 5 λεπτά) και θα έχετε ένα reset όλο δικό σας....

εάν ο dslfan νομίζει ότι του έκαναν reset από το help desk ….

Ας νομίζει…..

Αν NoYmErOs είναι τόσο σίγουρος…

Ας είναι ….

Αν όλοι οι άλλοι νομίζετε ότι όποτε καυ..ται ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει τα του κάτω κεφαλιού σας

ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΑΝΕ…

Ωραία, έχουμε δύο χρήστες.....θα βάλω και εμένα μέσα 3 που λένε ναι κάνει reset ο Οτε (Lock/unlock) Και έχουμε εναν που λεει οτι δεν κάνει.


Και απο την στιγμή που κάποιος πληρώνει μπορεί να έχει και απαιτησεις

kotsos84
05-11-05, 04:54
....θα βάλω και εμένα μέσα 3 που λένε ναι κάνει reset ο Οτε (Lock/unlock)

Έτσι είναι. Reset της γραμμής (locl/unlock) γίνεται μόνο από τον Οτε και όχι από το Ν.Υ.Μ.Α (Πατησίων).

terra
05-11-05, 06:39
χα χα !!!

Ρε kotso το «ΙΛΙΣΟΣ vs ΔΑΓΚΛΗ» το γράφεις αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες τι σημαίνει και μάλλον θα ξέρεις καλύτερα που είναι παρά αυτοί που το κάνουν…..

ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ…

Ούτε 803 DSLAM υπάρχει και αν είσαι 46 vp σε DSLAM (346 ή 213) αν θέλεις παίρνεις ,

Αν θες αύριο να σου πω και τι ώρα πας για κατούρημα ….

Λοιπόν φίλε sdikr ακου για να μαθαίνεις με ένα locl/unlock το μόνο που κανείς είναι ένα warm start στην πόρτα του dslam , όταν αφήσεις το μόντεμ σου κρεμασμένο για 5’ σίγουρα το μόντεμ του dslam θα έρθει σε κατάσταση test block και σίγουρα θα κάνει RESTART….


Μπορεί να είσαι super moderator αλλά πρέπει να ακούς και έναν ταπεινό member…

pk33
07-11-05, 13:53
άλλο το απλό restart και άλλο ανακατασκευή του VPI/VCI. Ουσιαστικά αυτό που θέλετε είναι ανακατασκευή του VPI/VCI. Εμένα μου έχει τύχει αυτό (DSLMA INTRACOM), και η αντίδραση του ΟΤΕ ήταν ότι δεν ήθελαν να παραδεχτούν ότι πρέπει να κάνουν ανακατασκευή. Για να το πετύχεις πρέπει να πάρεις τηλ το 121 με αρκετό ύφος (ότι ξέρεις περισσότερα από αυτούς) μήπως και κολώσουν και σε προσέξουν. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ζητήσεις το όνομα του agent και αν κάνει νερά να ζητήσεις πολύ θυμωμένα και επίμονα να σε συνδέσει με τον προϊστάμενο, ή να μιλήσεις με συγκεκριμένο τεχνικό από τη διαχείρηση DSLAM για να του ζητήσεις να κάνει ανακατασκευή VPI/VCI.

pelasgian
07-11-05, 14:47
Ερώτηση, βγάλτο από τη μπρίζα του ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ;
Ή/και κλείστο από το διακόπτη του;

Επίσης, αυτά τα reset τι ρόλο βαράνε;
Στο δικό μου κάνω reset μία στις τόσες, όταν κολλάει το modem και δεν ξαναπαίρνει IP για κάποιο λόγο.

Δηλαδή, για ποιο λόγο κάνοντας reset τη πόρτα του dslam «πάει καλύτερα»;

Α, κάποιος καλός κύριος να μας εξηγήσει και τι είναι αυτά:
Κωδ DSLAM:803 Οριο:46 Ζεύξη:23Α Ικρίωμα:ΑΕ4
Vp/Vc:46/204 col_3

Νικαετός
07-11-05, 15:06
Σε κάποια προηγούμενη αναβάθμιση του ΟΤΕ , δεν θυμάμαι πριν πόσο καιρό , ενώ στο D/L πήγαινε μία χαρά το U/L ήταν πεισματικά κολλημένο στα 128 Kbps (1024/256) , πήρα το 121 , ζήτησα ευγενικά να γίνει reset η γραμμή μου είπαν οκ και όντως το μεσημεράκι το U/L είχε πάει στο 256 , όσο ήταν και πριν δηλαδή .

pelasgian
07-11-05, 16:21
Είχες βγάλει προηγουμένως το modem σου από το δίκτυο;
(Για να δούμε και κάτα πόσον έχει βάση αυτό που λέμε).

Επίσης, να παρατηρήσω ότι κάποιες φορές μετά από ρεσετ του μοντεμ κάνει ίσως και 1 λεπτό για να κάνει συγχρονισμό. Αλλες φορές σε 20 δεύτερα είμαι μέσα.

Καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

giannis42
07-11-05, 17:16
εγω τωρα ποιον να παρω να βρισω?
το 121 , το 1242...
εχω οτενετ 1024, και εδω και 2 μερες κατεβαζω με 56-440, αντι 965-985 που κατεβαζα πριν...
εκανα και reset το modem...
εαν το βγαλω απο το δικτυο χανει ολες τις ρυθμισεις?

wintech2003
07-11-05, 20:50
Α, κάποιος καλός κύριος να μας εξηγήσει και τι είναι αυτά:
Κωδ DSLAM:803 Οριο:46 Ζεύξη:23Α Ικρίωμα:ΑΕ4
Vp/Vc:46/204 col_3


Και εγώ αναρωτιόμουν τι σημαινουν ολα αυτα.

giannis42
07-11-05, 21:41
CP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.14Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 936.51kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

ok εγινε!!!!!!!!!!!

t300
08-11-05, 02:34
Ζήτησες reset;

pk33
08-11-05, 13:43
μην τα μπερδεύετε, άλλο reset και άλλο reboot. Όταν βγάζεις το modem από την πρίζα κάνεις reboot. Όταν κάνεις reset πρέπει να κάνεις ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις από την αρχή.
Όσο για τα παρακάτω:
Κωδ DSLAM:803 Οριο:46 Ζεύξη:23Α Ικρίωμα:ΑΕ4
Vp/Vc:46/204 col_3

Η πρώτη σειρά δείχνει τη θέση του DSLAM μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ (σα να λέμε διάδρομος 1, βιβλιοθήκη 4, ράφι 5, βιβλίο 24)
η 2η σειρά αναφέρεται στην επικοινωνία DSLAM -BRAS (το col_3 είναι ο 3ος BRAS της Κωλέτη)

@ ADSLgr.com All rights reserved.