PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια, πως θα αποφυγω τα εξοδα εγκατασασης?



πονοκεφαλος
13-10-05, 14:23
παιδια βοηθεια κ παλι!!!
αυριο θα ερθει (μετα απο πολαααααααααααα βασανα) το συνεργειο του οτε να συνδεσει τη γραμμη.
μπορω να αποφυγω το 50 ευρω?
ειναι ευκολο?μπορει καποιος να μου πει πως γινεαι να τα κανω ολα μονη μου?
ευχαριστω εκ των πρωτερων.

XPHSTOS29
13-10-05, 14:35
Ειναι πολυ ευκολο και κατ αρχην δεν πιστευω να εχεις ζητησει εγκατασταση απο τον οτε.

Μονο πες μας τι γραμμη εχεις και ποιο μοντεμ-ρουτερ εχεις αγορασει.

πονοκεφαλος
13-10-05, 14:44
αυτοι ειπαν οτι θα ρθουν αυριο.δεν ξερω γιατι.
384.
το robotics 9105

hedgehog
13-10-05, 14:58
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_FAQ/faq_1.php). Έχει διαγράματα για την συνδεσμολογία που θα πρέπει να κάνεις είτε έχεις PSTN είτε ISDN γραμμή ;)

lemonidas
13-10-05, 15:01
Ζήτα τους να μην έρθουν, γιατί αν έρθουν φαντάζομαι οτι σίγουρα θα σου χρεώσουν εγκατάσταση ακόμα και αν δεν κάνουν τίποτα.

Το να το συνδέσεις είναι πολύ εύκολο. Εξαρτάται βέβαια από τι γραμμή έχεις.
Αφού το συνδέσεις το να το κάνεις να δουλέψει και πάλι είναι εύκολο και εξαρτάται πως θα το συνδέσεις στο πισί (μέσω USB ή ethernet). Πες τι σκοπεύεις να κάνεις να σου πούμε πως γίνεται. (πάντως είναι πολύ απλό, δεν αξίζει με τπτ να δώσεις ούτε 1 ευρώ παραπάνω στον ΟΤΕ)

πονοκεφαλος
13-10-05, 15:04
χε, παιδια τι νας σας πω...
κατι κιτρινα καλωδια εχει εδω, κατι γαλαζια....δεν εχω ιδεα....ειπαν οτι θα ρθουν να βαλουν κατι σπλιτερ
δεν ξερω....

lemonidas
13-10-05, 15:15
Tι γραμμή έχεις (τηλεφωνική). ISDN ή PSTN ?

lemonidas
13-10-05, 15:21
Αν έχεις PSTN είναι απλά τα πράγματα. Απλά βάζεις το καλώδιο που είναι σαν του τηλεφώνου στην πρίζα (του τηλεφώνου) και το συνδέεις στην αντίστοιχη (και μοναδική) είσοδο πάνω στο μόντεμ. Το θέμα είναι οτι όπου θέλεις να βάλεις μετά τηλεφωνική συσκευή, πρέπει να παρεμβάλλεις μεταξύ συσκευής και πρίζας ένα φίλτρο (ένα μικρό κουτάκι με 2 πρίζες) για να μην ακούς "θόρυβο" στο τηλέφωνο. Φυσικά μεταξύ μόντεμ και τοίχου δεν χρειάζεσαι φίλτρο.

Αν έχει ISDN είναι ακόμα πιο απλά τα πράγματα (αλλά δεν μπορώ να σου δώσω πολλές λεπτομέρειες αφού έχω PSTN) . Έχεις ένα κουτάκι (που λέγεται splitter νομίζω) το οποίο έχει 3 τηλεφωνικές πριζες. Στη μια μπαίνει το καλώδιο που "έρχεται" από τομ τοίχο (την κεντρική γραμμή). Στην άλλη μπαίνει το καλώδιο που πάει στο μόντεμ και στην τρίτη το καλώδιο που πάει στο netmod.

Και έτσι απλά τελειώνεις με τη συνδεσμολογία.

πονοκεφαλος
13-10-05, 15:29
αληθεια?
τοσο απλο?
κ γιαυτο το πραγμα παιρνουν 50 ευρω?
ωραια, κ τωρα που σε βρηκα να σου κανω μια ερωτηση?
λοιπον.ειμαι φοιτητρια στο ρεθυμνο κ σημερα μου εεργοποιησαν την pstn γραμμη.
απ'οσα εχω διαβασει οι ενεργειες που πρεπει να κνω ειναι:
-να αγορασω ενα φιλτρο.
-να συνδεσω ολα α μηχανηματα μεταξυ τους κτλ.
-να καλεσω στο 1242 και να τους πω ειμαι ετοιμη, ενεργοποιηστε.

(για να μου βαλουν το σταθερο, εγινε κολαση, πηγα στα συνεργεια, τους κυνηγουσα ολη μερα κτλ.ενας τυπος εκει μου ειπε, οτι απο τη στιγμη που θα ενργοποιηθει το σταθερο, μετα απο 4-5 μερες θα ενεργοποιηθει κ η adsl γραμμη).πειραζει που δεν καταλαβαινω τιποτα?

εγω τι να κανω ?

lemonidas
13-10-05, 16:17
Να σου πω πως έγινε στην περίπτωση μου (μιας και αυτή μόνο ξέρω). Έκανα την αίτηση (το μόντεμ το πήρα από τον ΟΤΕ και χρεώθηκε στον λογαριασμό του τηλεφώνου), ήρθε το μόντεμ (και είχε μέσα 1 φίλτρο) το σύνδεσα στο πισί, τα ετοίμασα όλα και όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή (δεν θυμάμαι πως και πότε το έμαθα, αλλά ήταν σχετικά γρήγορα) απλά έβαλα τους κωδικούς του ISP στο μόντεμ και είχα ίντερνετ :smile:

πονοκεφαλος
13-10-05, 16:23
λοιπον, νομιζω οτι εβγαλα νοημα...
σας ευχαριστω κ ελπιζω να τα καταφερω

@ ADSLgr.com All rights reserved.