PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν εχω σταθερο.....



Witchcraft
05-08-08, 23:30
Απο της 5 το απογευμα δεν εχω σταθερο (το ιντερνετ λειτουργει κανονικα) μιλησα με την forthnet και μου ειπε πως κανουν εργασιες πριν απο λιγο ομως ξαναμιλησα με τις βλαβες και μου ειπε πως φταιει μαλλον η μια μπριζα απο το σπιτι οπου πρεπει να την αλλαξω τους ειπα οτι 7 μηνες δεν ειχα ουτε μια διακοπη κα μου ειπαν οτι φταιει η μπριζα μηπως με δουλευουν....?:evil::evil::evil:

xmperop1
05-08-08, 23:39
Απο της 5 το απογευμα δεν εχω σταθερο (το ιντερνετ λειτουργει κανονικα) μιλησα με την forthnet και μου ειπε πως κανουν εργασιες πριν απο λιγο ομως ξαναμιλησα με τις βλαβες και μου ειπε πως φταιει μαλλον η μια μπριζα απο το σπιτι οπου πρεπει να την αλλαξω τους ειπα οτι 7 μηνες δεν ειχα ουτε μια διακοπη κα μου ειπαν οτι φταιει η μπριζα μηπως με δουλευουν....?:evil::evil::evil:

Φαίνεται πολύ?:p

Witchcraft
05-08-08, 23:43
??????

zeppelindsl
05-08-08, 23:43
Απο της 5 το απογευμα δεν εχω σταθερο (το ιντερνετ λειτουργει κανονικα) μιλησα με την forthnet και μου ειπε πως κανουν εργασιες πριν απο λιγο ομως ξαναμιλησα με τις βλαβες και μου ειπε πως φταιει μαλλον η μια μπριζα απο το σπιτι οπου πρεπει να την αλλαξω τους ειπα οτι 7 μηνες δεν ειχα ουτε μια διακοπη κα μου ειπαν οτι φταιει η μπριζα μηπως με δουλευουν....?:evil::evil::evil:

Είχα και εγώ το ίδο πρόβλημα όλη τη ημέρα... οταν με επερναν χτυπαγε αλλα οταν το σηκωνα δεν ακουγα τπτ... εννοείτε οτι δεν μπρουσα να παρω τηλ...

κατα τις 7 με 8 το απόγευμα το τηλέφψνο επανήλθε... πρέπει να οφείλετε σε εργασίες την 4νετ, κάνε λίγο υπομονή (αν δεν έχει φτιάξει ακόμα)... η αιτιολόγηση της μπρίζας είναι γελοία btw

:)

Witchcraft
05-08-08, 23:47
Εγω οταν καλο απο το κινητο μου στο σταθερο δειχνει οτι μιλαει δεν ξερω το θεμα ειναι να ξερω τι να κανω να αλλαξω μπριζα (που δεν ξερω να το κανω....) η να περιμενω απο τις 5 εργασιες λιγο περιεργο μου κανει.....:(:(:(

zeppelindsl
05-08-08, 23:52
Δες αυριο αν είναι οκ? Αλλιώς ξανα πάρτους... να χαλάσει η πριζα στα καλά καθουμενα και να το δουν οι της υποστηριξης λιγο κουφο μου φαίνεται (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια)

Το να άλλαξεις το πριζάκι πάντως ειναι ακρετά εύκολο (δες το παλίο)...

goevra55
05-08-08, 23:57
Ειναι γνωστο οτι σε μια χαλκινη γραμμη <ζευγος> συνυπαρχουν αναλογικο σημα και ψηφιακο συνεπαγεται οτι αυτη η γραμμη ειναι πιο ευαισθητη απο μια αλλη που λειτουργει με αναλογικο σημα.Στις γραμμες αυτες που ειναι διπλης ενεργειας ειναι συχνο το φαινομενο αυτο καθ οτι τα ρευματα αλληλοαναιρουνται.Οι πριζες ειναι συνδεδεμενες παραλληλα και δεν δημιουργειται προβλημα αφου η ταση ειναι σε καθε πριζα ιδια.Σε αυτην την περιπτωση ο παροχος οφειλει να παρεχει τις υπηρεσιες που εχουν συμφωνηθει αδιαληπτως.Η αληθεια ειναι οτι ο διαχειριστης του τ/φ δικτυου ειναι ο οτε και παρεχει υπηρεσιες αμεσα στους συνδρομητες του καιι μετα στις ενοικιαζομενες γραμμες.

Witchcraft
05-08-08, 23:58
Αυτο θα κανω βασικα το καλωδιο ειναι ενσωματομενο με την μπριζα θα την βγαλω και θα βαλω μια δικια μου αν ομως δεν εχο τηλ κατι αλλο συμβαινει...

hel
06-08-08, 00:39
Αυτο θα κανω βασικα το καλωδιο ειναι ενσωματομενο με την μπριζα θα την βγαλω και θα βαλω μια δικια μου αν ομως δεν εχο τηλ κατι αλλο συμβαινει...

Τι πρίζα έχεις; Είσαι σε παλιό σπίτι;
Είναι rj-11 ?
Δηλαδή από forthnet σου είπαν ότι δεν βλέπουν βλάβη;
Στο τηλέφωνο δεν ακούς τίποτα;
Κάνε δήλωση βλάβης και από τη φόρμα ΤΥ στο site της forthnet για να το κοιτάξουν.

Witchcraft
06-08-08, 00:42
Το σπιτι ειναι σχετικα παλιο η μπριζα ειναι απο τις παλιες με τις τρυπες (σε ολο το σπιτι ) το τηλεφωνω το απογευμα ακουγοταν ενα φυσιμα μετα το βραδυ ειναι τελειως νεκρο οταν περνω απο το κινητο δειχνει οτι μιλαει το θεμα ειναι οτι 4 χρονια με οτενετ και 7 μηνες με forthnet δεν ειχα ποτε κατι παρομοιο απο την forthnet μου ειπαν οτι δεν βλεπουν σωστες τιμες και οτι φταιει η μπριζα

hel
06-08-08, 00:47
Έχει ξαναγίνει και σε άλλο φίλο να παρουσιαστεί πρόβλημα στην τηλεφωνία λόγω βραχυκυκλώματος ή κακής εγκατάστασης, αρκετό καιρό μετά την ενεργοποίηση.
Δεν θα σου πούνε ποτέ από την forthnet ότι έχει θόρυβο η γραμμή σου λόγω της εγκατάστασης, γιατί δεν το βλέπουν εξ αποστάσεως.
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;
Στείλε πάντως το πρόβλημα μέσω της φόρμας για να το ξαναελέγξουν.

Witchcraft
06-08-08, 00:49
tatistics Downstream Upstream
Line Rate 12950 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 14832 Kbps 1308 Kbps
Noise Margin 5.8 dB 15.9 dB
Line Attenuation 28.0 dB 11.7 dB
Output Power 13.0 dBm 0.0 dBm

Αυτη την ωρα εχω αυτα η φορμα που ειναι στο site?
Το θεμα ειναι να λυσω το προβλημα γρηγορα επειδη το σταθερο ειναι απαραιτητο λογο ατομου με προβλημα υγειας στο σπιτι :(:(:(

hel
06-08-08, 00:53
http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=99287
Στην πρίζα που έχεις το τηλέφωνο έχεις ίντερνετ;

Witchcraft
06-08-08, 01:03
Δεν το εχω δοκιμασει βασικα οι 2 συσκευες τηλεφωνου που εχουμε δεν λειτουργουν το router το εχω σε μια μπριζα μονο του

hel
06-08-08, 01:08
Βγάλε το ρούτερ και δοκίμασε τα τηλέφωνα ξεχωριστά, τότε.

psytransas
06-08-08, 02:28
Αφου δε σου ειπαν να το συνδεσεις και σε πριζα της ΔΕΗ, παλι καλα...:lol:

Witchcraft
06-08-08, 03:24
Δυστηχως ομως εγω δεν μπορω να γελασω αυτη την στιγμη οταν δεν εχω σταθερο και εχω ατομο με προβλημα υγειας σπιτι και μη ξερωντας ποτε θα λυθει το προβλημα...

vivelesport
06-08-08, 06:12
δε μπορει να ειναι τυχαιο!απο 5/08 ουτε κι εγω εχω τηλ και ιντερνετ.τους εστειλα email με πηραν μετα απο τρια τετερτα περιπου και καταληξαμε στο οτι υπαρχει προβλημα με το κεντρο.

hel
06-08-08, 08:52
δε μπορει να ειναι τυχαιο!απο 5/08 ουτε κι εγω εχω τηλ και ιντερνετ.τους εστειλα email με πηραν μετα απο τρια τετερτα περιπου και καταληξαμε στο οτι υπαρχει προβλημα με το κεντρο.

Aλεξάνδρας Αθήνα;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστηχως ομως εγω δεν μπορω να γελασω αυτη την στιγμη οταν δεν εχω σταθερο και εχω ατομο με προβλημα υγειας σπιτι και μη ξερωντας ποτε θα λυθει το προβλημα...

Δοκίμασες να βάλεις τα τηλέφωνα και στις άλλες πρίζες;

petrogazz
06-08-08, 09:47
Καραμέλα....

Witchcraft
06-08-08, 11:23
........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δοκίμασες να βάλεις τα τηλέφωνα και στις άλλες πρίζες;

Ναι δοκιμασα αλλα τιποτα...

........Auto merged post: Witchcraft πρόσθεσε 69 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδια αλλαξα μπριζα και ως δια μαγειας ολα λειτουργουν :worthy::worthy::worthy:
Και οχι μονο αυτο.....

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 22175 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 11560 Kbps 1160 Kbps
Noise Margin 8.6 dB 9.7 dB
Line Attenuation 27.5 dB 11.6 dB
Output Power 14.6 dBm 0.0 dBm

:worthy::worthy::worthy::worthy:

Τι εγινε τα λεει καλα το ρουτερ η τρελαθηκαμε εντελως????

baltazar1999
06-08-08, 11:30
Γίνεται το Line Rate να είναι μεγαλύτερο από το Attainable rate :hmm: ?

Witchcraft
06-08-08, 11:38
Μην με ρωτας δεν ξερω copy paste κανω :p:p:p

hel
06-08-08, 20:46
Γίνεται το Line Rate να είναι μεγαλύτερο από το Attainable rate :hmm: ?

Γίνεται. Απλά δεν υπολογίζει σωστά το attainable.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καραμέλα....

Στα ίδια προβλήματα προτείνουμε τις ίδιες λύσεις.
Εσείς τι προτείνατε;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι δοκιμασα αλλα τιποτα...

........Auto merged post: Witchcraft πρόσθεσε 69 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδια αλλαξα μπριζα και ως δια μαγειας ολα λειτουργουν :worthy::worthy::worthy:
Και οχι μονο αυτο.....

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 22175 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 11560 Kbps 1160 Kbps
Noise Margin 8.6 dB 9.7 dB
Line Attenuation 27.5 dB 11.6 dB
Output Power 14.6 dBm 0.0 dBm

:worthy::worthy::worthy::worthy:

Τι εγινε τα λεει καλα το ρουτερ η τρελαθηκαμε εντελως????

Και αυτός ήταν ο λόγος που δεν έβλεπαν βλάβη από τη τεχνική υποστήριξη. Εσωτερική εγκατάσταση.
Και όχι για να κουκουλώσουν το πρόβλημα.
Είναι πάντως περίεργα τα στατιστικά σου. Πες μας αν δεις καμία αλλαγή.

vivelesport
06-08-08, 20:50
Aλεξάνδρας Αθήνα;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δοκίμασες να βάλεις τα τηλέφωνα και στις άλλες πρίζες;

ναι αλεξανδρας.αυτη τη στιγμη εχω κλειδωσει καπου στα 9 κατι αλλα τηλ ψοφιο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.