PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση χωρίς dslam !!!



platon_gr
13-10-05, 17:53
To έκαναν πάλι το θαύμα τους...

Φίλος μου έκανε αίτηση για dsl πριν από καμιά 10αριά μέρες. Τον ειδοποίησαν στις 3 μέρες ότι είναι έτοιμος. Πήραμε λοιπόν ένα Zyxel 652 και ένα zyxel splitter και ειπαμε να δοκιμάσουμε. Αμ δε.. Τηλέφωνο για να δούμε αν έχει ενεργοποιηθεί.
Ναι ναι μας λένε, είναι ενεργοποιημένο από χτές.
Τηλέφωνο στις βλάβες όπου μία ευγενέστατη κοπελίτσα ήθελε να δει αν το έχουμε συνδέσει σωστά και μάλλον έχουν μάθει το ποιηματάκι "από τον τοίχο στο line του splitter και μετά το phone στο netmod και το dsl στον router"
Ναι ρε κοπελιά, έτσι είναι.
Τι ρούτερ έχετε?
Zyxel
Α δεν το υποστηρίζουμε στον ΟΤΕ, αλλά δοκιμάστε να το βάλετε κατευθείαν χωρίς το splitter. Άμα παίξει έχει πρόβλημα το splitter, αλλιώς έχει πρόβλημα ο router.
Καλά λέω, ευχαριστώ και με έβαλε σε υποψίες. Λες, σκέφτομαι, και σηκώνομαι και φεύγω από τον φίλο μου για να πάω σπίτι μου να πάρω το δικό μου zyxel & splitter. Βάζουμε και τα δικά μου, πάλι τίποτα.
Ψάχνουμε τηλέφωνα από εδώ, τηλέφωνα από εκεί, δίνουμε βλάβη dsl και κατά το μεσημεράκι, έχοντας κάνει 32413245324 τηλέφωνα μας λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και πως δεν έχει κανείς dsl. Την επόμενη μέρα, πάλι 324123423 τηλέφωνα και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Την τρίτη μέρα, μετά από 34132432 τηλέφωνα κλασικά (121, βλάβες,dsl, τοπικός οτε, τοπικό dsl) μας λέει ένας τύπος εδώ, ότι το dslam είναι γεμάτο και πως δεν υπάρχουν πόρτες !!!!!!!!!
Και πως είναι ενεργοποιημένο τον ρωτάω αφού δεν υπάρχουν πόρτες??? Το έχουν ενεργοποιήσει από την Αθήνα μου λέει.... #$%!#@%#@%^!@
Σήμερα αρπάχτηκε ο φίλος μου με έναν. Μιλάμε αυτές τις 3 μέρες πρέπει να έχουμε κάνει πάνω από 200 τηλέφωνα, οπότε σήμερα του λέει ο οτετζής "Αμάν κ. <τάδε> μας έχετε ζαλίσει " Τα παίρνει και ο φίλος μου και άρχισε και του έχωνε και πως είναι δυνατόν να χρεώνετε για κάτι που δεν έχει κτλ. Το αποτέλεσμα βέβαια, πάλι μηδέν.

Α και τώρα που το θυμήθηκα, στον τοπικό οτε, γίνετε μπάχαλο. Παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις κάτι και σε κάνουν πάσα στον δίπλα, ο δίπλα στον επόμενο κοκ. Το αστείο ήταν ότι σε κάποιο νούμερο μου λέει ο τύπος να πάρω το ίδιο νούμερο να ρωτήσω και όταν του λέω ότι σε αυτό έχω πάρει τώρα μου λέει "α, καλά, πάρε στο ...". Ένας άλλος με ρώτησε που το βρήκα το τηλέφωνο και του λέω ότι μου το έδωσε ένας συναδελφός του και με ρώτησε ποιός. Όταν κοίταξα στο χαρτάκι που σημείωνα τα νούμερα που μου έδειναν, πρέπει να είχα τουλάχιστον 15 διαφορερικά νούμερα.

Με τις υγείες μας :)

WAntilles
20-10-05, 13:19
...ότι το dslam είναι γεμάτο και πως δεν υπάρχουν πόρτες !!!!!!!!!
Και πως είναι ενεργοποιημένο τον ρωτάω αφού δεν υπάρχουν πόρτες??? Το έχουν ενεργοποιήσει από την Αθήνα μου λέει....

Άλλο ένα μεγάλο ειλικρινές μπράβο στον ΟΤΕ, που δεν είναι ΔΕΚΟ και Δημόσιο Φορέβα, αλλά Α.Ε. με πελατοκεντρική νοοτροπία και οργάνωση.

Εύγε, εύγε και εις ανώτερα.

Σε λίγο θα καταφέρουν να ενεργοποιούν δορυφόρους από τις Θερμοπύλες, χωρίς καν να τους έχουν εκτοξεύσει.

platon_gr
20-10-05, 17:23
μετά από μία week πάντως κάτι έκαναν :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.