PDA

Επιστροφή στο Forum : σε ποιο DSLAM ανηκω ΤΕΛΙΚΑ; (ΠΑΤΡΑ)



antonopn
06-08-08, 10:23
Πριν κανα 5μηνο εκανα αιτηση για να μπω στο ιδιοκτητο της FORTHnet στην Πατρα. Το σταθερο μου ειναι το 2610-2224**

Βαση στοιχειων ανηκα στο DSLAM ΠΕΛΟΠΑ στο οποιο υπαρχει καλυψη απο το ιδιοκτητο της FORTHnet. Ωστοσο ο ΟΤΕ ακυρωσε την αιτηση μου λεγοντας οτι δεν ανηκω στο εν λογω DSLAM αλλα ανηκω (απο 01-05-2008) στο DSLAM Εγλυκαδας και οτι ημουν συνδεδεμενος με γεφυρα στον Πελοπα. Αφου απορριφθηκε λοιπον η αιτηση εκανα συνδεση στο jetpack megabit της ALTEC. Παρατηρω ομως οτι τα στατιστικα της γραμμης μου δεν εχουν αλλαξει.
line attenuation: 53dB (ειμαι στα 2,5 χλμ απο DSLAM Πελοπα) και το κυριοτερο ειναι οτι το Linksys Router μου λεει οτι ειμαι συνδεδεμενος στο "ote_bras_pel13"!

Το παραξενο ειναι οτι φιλος μου που μενει διπλα σε μενα και εχει τηλεφωνο 2610-6409** είναι οντως στην Εγλυκαδα και το attenuation ειναι 15dB!

Οταν παιρνω 134 μου λενε οτι ανηκω στην Εγλυκαδα!

Ωστοσο τα στατιστικα της γραμμης (μεγαλο attenuation) και η ενδειξη του ρουτερ λενε οτι ειμαι στον Πελοπα! Τι να κανω;
Συνδεομαι στα 4700Mps τουλαχιστον να συνδεθω στα 15-16!

Ευχαριστω!

nnik
06-08-08, 10:35
Μίλα με την τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ και πες τους το πρόβλημα.Βέβαια αν είχες Conn-x τα πράγματα ίσως ήταν ευκολότερα.
Πάντως απ ότι βλέπω έχεις τηλ. που ξεκινά από 2 όπως και τα τηλ. του Πέλοπα ενώ ο Φίλος σου έχει από 6.

chris2000
06-08-08, 10:41
και εμένα το τηλέφωνο ξεκινάει από 243***, μένω εγλυκάδα και συγχρονίζω στα 18Μ.

Ενώ κάποιος που μένει 12ου Συντάγματος (τηλ 62***) συγχρονίζει στα 5Μ.

Άντε βγάλτε άκρη.

antonopn
06-08-08, 11:38
εμενα το "ote_bras_pel13" που μου δειχνει το ρουτερ με προβληματιζει. αν δεν ηταν αυτο δεν θα ασχολουμουν καν!

kmpatra
07-08-08, 01:18
εμενα το "ote_bras_pel13" που μου δειχνει το ρουτερ με προβληματιζει. αν δεν ηταν αυτο δεν θα ασχολουμουν καν!

O BRAS pelopas ειναι άλλο πράγμα...καμμία σχέση με το κέντρο πέλοπας της Πάτρας...στον BRAS Pelopas ανηκουν οι συνδεσεις όλης της δυτικης Ελλάδας σχεδόν...;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.