PDA

Επιστροφή στο Forum : ποιο splitter να αγορασω?



πονοκεφαλος
14-10-05, 02:14
usr 9105 over pstn, κεντρικη πριζα τηλ με modem και συσκευη τηλεφωνου.
θα το παρω το πρωι γι αυτο pleaze απαντηστε μου γρηγορα.
ευχαριστω!!!

Crosstalk
14-10-05, 09:13
Ολα ψιλοιδια ειναι και την ιδια δουλεια κανουν. Εμενα μου εδωσε ενα siemens Ο ΟΤΕ οταν εκανα την ενεργοποιηση και απο τοτε παιζει απροβληματιστα!

JoeBar
14-10-05, 19:53
Πάρε το πιο φθηνό.

zouzouni
15-10-05, 15:53
Το θέμα ήταν ότι δικαιούσαι ΔΩΡΕΑΝ είτε ένα φίλτρο είτε ένα splitter από τον ΟΤΕ, κι ότι δεν υπήρχε λόγος να αγοράσεις! Aπλά θα πήγαινες στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ κι θα το ζητούσες.

Jimmysss
15-10-05, 20:40
γεια σου Νικη,τηα σιμφονισω με τον Joebar,να σου πω κιολασ,ειδα σε ενα ποστ οτι σπουδαζεις Ρεθυμνο,εγο σπουδαζω Χανια,τι ετοσ εισαι?πιο τμημα?Απο Αθηνα εισαι?ΤΗΑΝΧ

*θα συμφονισω

zouzouni
15-10-05, 22:00
Jimmysss Κατ'αρχήν καλώσ ήρθεσ ςτο φόρουμ.
Κατά δεύτερο λόγο, μπορείσ, ςε παρακαλω, να γράφεισ Ελληνικά, κι όχι "μετεφραςμένα" greeklish*, τα οποία είναι εκνευριςτικά ςτο διάβαςμα? (για τα greeklish ούτε καν το ςυζητάω, καθώσ απαγορεύονται από τουσ κανόνεσ του forum).
Kατά τρίτο λόγο, μπορείσ κάλλιςτα να χρησιμοποιήςεισ τα προςωπικά μηνύματα για να επικοινωνήςεισ είτε με την νικη είτε με οποιοδήποτε άλλο άτομο θέλεισ, αντί να γράφεισ μέςα σε threads που δεν εξυπηρετούν αυτό το ςκοπό - μπορείσ επίςησ να ςυςτηθεισ ςτα ςχετικά threads
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7268
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12528
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6866

*Γιατί για τέτοια μοιάζουν....αν πάλι έπεσες θύμα των αλλαγών του forum (όπωσ εγώ με τα ςίγμα-σ )....:oops:...τα σχετικά με τα "μετεφρασμένα" και τα original greeklish εξακολουθούν να ισχύουν, με διπλό καλωσόρισμα! :mrgreen:

HaRRy
15-10-05, 23:09
τι φρίκη είναι αυτή με τα ΣΙΓΜΑΤΑ??

zouzouni
15-10-05, 23:27
HaRRy Για υα ΣΙΓΜΑΤΑ.....δεσ
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=364322&postcount=60
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=364341&postcount=62

πονοκεφαλος
16-10-05, 01:02
θα μπορουσα να παω στον οτε και να ζητησω οτιδηποτε δικαιουμαι...
αλλα δυστυχως ζω στην κρητη, και συγκεκριμενα στο ρεθυμνο.
εδω ειναι ολα πολυ χαλαρααααααααααααα......
δε πα να χτυπιεσαι κατω....δεν τρεχει τιποτα, το πολυ πολυ να σε κερασουν καμμια ρακη κ να σε διωξουν... δεν υπαρχει επικοινωνια.
οποτε, μου πουλησαν το σπλιττερ, αφου τσακωθηκαν ολοι μεταξυ τους, ο υπαλληλος, ο υπευθυνος του συνεργειου, ο προισταμενος, η γραμματεας του προιστάμενου κτλ...τελος παντων, τωρα όλα καλά...
ρε παιδια, με εχετε σκλαβωσει με τη βοηθειά σας...γενικά θαυμαζω πολυ αυτη τη μικρη κολεκτιβούλα (adslgr.forum)

ParanoiD
16-10-05, 01:28
Ολα ψιλοιδια ειναι και την ιδια δουλεια κανουν. Εμενα μου εδωσε ενα siemens Ο ΟΤΕ οταν εκανα την ενεργοποιηση και απο τοτε παιζει απροβληματιστα!
Μια από τα ίδια και για μένα :thumb_dup

krisiun82
16-10-05, 03:35
Eω πηρα το ondsl kit και ειχε μεσα ενα φιλτρο..Δικαιουμε και αλλο απο τον ΟΤΕ??
Το λεω γιατι το κουτι ειναι της οτενετ...Οποτε μηπως για την γραμμη ο οτε δινει και τιποτα αλλο...

sdikr
16-10-05, 10:04
Eω πηρα το ondsl kit και ειχε μεσα ενα φιλτρο..Δικαιουμε και αλλο απο τον ΟΤΕ??
Το λεω γιατι το κουτι ειναι της οτενετ...Οποτε μηπως για την γραμμη ο οτε δινει και τιποτα αλλο...

αν πήρες ondsl κίτ δεν έχεις να κάνεις με τον Οτε,



Και νομίζω οτι η αλλάγη του ονόματος μιας εταιρίας δεν είναι οτι καλύτερο :evil:

ParanoiD
17-10-05, 03:30
Αφορά ΜΟΝΟ όσους παίρνουν γραμμή από τον ΟΤΕ :

Ο ΟΤΕ σου χαρίζει, και μάλιστα σε αφήνει να διαλέξεις, μεταξύ ενός splitter ή δύο φίλτρων. Και αυτό μόνο όταν έχει στοκ, γιατί σε πολλούς δίνουν ένα φιλτράκι και τους λένε να πάνε στο καλό... πράγμα που ισχύει σε μερικά υποκαταστήματα του ΟΤΕ και αυτές τις μέρες.

Αν την ενεργοποίηση της γραμμής την έχει αναλάβει κάποιος ISP είτε με τη μορφή ενός κιτ, είτε ενός προγράμματος αορίστου χρόνου, τότε αυτό εξαρτάται από τον ίδιο τον provider.

LION_III
17-10-05, 05:14
Αφορά ΜΟΝΟ όσους παίρνουν γραμμή από τον ΟΤΕ :

Ο ΟΤΕ σου χαρίζει, και μάλιστα σε αφήνει να διαλέξεις, μεταξύ ενός splitter ή δύο φίλτρων. Και αυτό μόνο όταν έχει στοκ, γιατί σε πολλούς δίνουν ένα φιλτράκι και τους λένε να πάνε στο καλό... πράγμα που ισχύει σε μερικά υποκαταστήματα του ΟΤΕ και αυτές τις μέρες.

Εγώ πάντως όταν έκανα ενεργοποίηση μου είπαν οτι μόνο φίλτρο δίνουν. Μου το έστειλαν με courier αλλά εγώ ήθελα splitter. Τελικά το αγόρασα από e-shop. Αντε μην αρχίσω πάλι για τον "@##$&% τον ΟΤΕ.

Bean-hs
17-10-05, 05:55
Εγώ πάλι δεν πήρα ούτε splitter ούτε φίλτρο από τον ΟΤΕ. Τον Ιούλιο του 2004 που έβαλα dsl και λόγω ολυμπιακών αγώνων δεν είχαν διαθεσιμότητα λέει, και μου είπαν να περάσω κατά το τέλος σεπτέμβρη μήπως κάτι γινόταν....... Είχα αγοράσει ήδη splitter από το εμπόριο "Zyxel" και δεν ξανα ασχολήθηκα. Λέτε να πάω τώρα και να ζητήσω; Θα μου δώσουν. Μόνο 15 μήνες πέρασαν. :D

ParanoiD
18-10-05, 03:41
Εγώ πάλι δεν πήρα ούτε splitter ούτε φίλτρο από τον ΟΤΕ. Τον Ιούλιο του 2004 που έβαλα dsl και λόγω ολυμπιακών αγώνων δεν είχαν διαθεσιμότητα λέει, και μου είπαν να περάσω κατά το τέλος σεπτέμβρη μήπως κάτι γινόταν....... Είχα αγοράσει ήδη splitter από το εμπόριο "Zyxel" και δεν ξανα ασχολήθηκα. Λέτε να πάω τώρα και να ζητήσω; Θα μου δώσουν. Μόνο 15 μήνες πέρασαν. :D
Παιδιά όσοι έχετε κατά καιρούς "αδικηθεί", προτείνω να κάνετε συγκέντρωση διαμαρτυρίας στα κεντρικά του ΟΤΕ και να ζητήσετε αυτά που δεν σας έδωσαν (για φίλτρα και splitter μιλάω, γιατί τα άλλα τα πήρατε ούτως ή άλλως :shock:). Αν αρνηθούν, τότε προχωρήστε σε διάρηρηξη και κατάληψη της αποθήκης και αποζημειωθείτε μόνοι σας. Θα έρθω κι εγώ για καμιά αρπαχτή σαν οργανωτής του όλου εγχειρήματος. :lol: :lol: :lol:

sotgan
20-10-05, 23:39
Εμένα μου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι τα φίλτρα έχουν εξαντληθεί και μου στείλανε με courier ενα splitter SPEEDTOUCH με χρέωση 7 ευρώ...

JoeBar
21-10-05, 13:41
Εμένα μου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι τα φίλτρα έχουν εξαντληθεί και μου στείλανε με courier ενα splitter SPEEDTOUCH με χρέωση 7 ευρώ...
Τους το ζήτησες εσύ ή στο έστειλαν αυτοί απο μόνοι τους;

dreamliner
22-10-05, 01:22
Καλησπέρα φίλοι μου.Δίαβασα με μεγάλο ενδιαφέρον τα μηνύματα σας σχετικά με την παροχή splitter από τον Ο.Τ.Ε.Επειδή αυτό το χρονικό διάστημα τυγχάνει να ασκώ την πρακτική μου σε αυτόν τον οργανισμό (Τομέας Πωλήσεων)θα παραθέσω και τα δικά μου σχόλια για την διάθεση splitters.Λοιπόν,όντως είναι αλήθεια ότι ο Ο.Τ.Ε. με την αγορά ενός πακέτου connex (για το ondsl kit δεν μιλάμε-αυτό είναι της Otenet και μία άλλη ιστορία),παρέχει στον πελάτη είτε δύο φίλτρα,ή έναν διαχωριστή.Αυτό όμως γίνεται μετά απο συννενόηση με τον πελάτη(τουλάχιστον στην περίπτωση που αγοράσει το προϊόν από κατάστημα του Ο.Τ.Ε.Αν θελήσει επιπλέον φίλτρα ή διαχωριστές,τότε θα πρέπει να πληρώσει 2,86€ για κάθε φίλτρο και 8,57€ για κάθε διαχωριστή.Από την μέχρι στιγμής έρευνα αγοράς που έχω κάνει στα καταστήματα πληροφορικής της Αθήνας,είδα ότι τα φίλτρα του Ο.Τ.Ε. είναι τα πιο φθηνά.Θα μου πείτε όμως ότι ο μεν πουλάει φίλτρα zyxel π.χ. ενώ ο Ο.Τ.Ε. φίλτρα thomson-σας λέω όμως καθησυχαστικά ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα τους.

sotgan
22-10-05, 03:45
Τους το ζήτησες εσύ ή στο έστειλαν αυτοί απο μόνοι τους;

Όπως ακριβώς στο είπα: Όταν έκανα την αίτηση μου είπαν οτι δικαιούμαι δωρεάν φίλτρο. Όταν ήταν να μου την ενεργοποιήσουν, μου είπαν οτι τα φίλτρα τελείωσαν και οτι μόνο splitter έπαιζε πλέον και είναι στην τιμή των 7 ευρώ. Στον ύπνο μου μέσα (σημειωτέον με παίρνανε απο τον ΟΤΕ Π Α Ν Τ Α 8 με 8:30 το πρωί), τους είπα στείλτε μου οτι να'ναι αρκεί να μου το ενεργοποιήσετε το...τιμημένο :D Και έτσι μου στείλανε το Speedtouch, κάπως εκβιαστικά θα τολμούσα να πώ...

JoeBar
22-10-05, 19:37
Όπως ακριβώς στο είπα: Όταν έκανα την αίτηση μου είπαν οτι δικαιούμαι δωρεάν φίλτρο. Όταν ήταν να μου την ενεργοποιήσουν, μου είπαν οτι τα φίλτρα τελείωσαν και οτι μόνο splitter έπαιζε πλέον και είναι στην τιμή των 7 ευρώ. Στον ύπνο μου μέσα (σημειωτέον με παίρνανε απο τον ΟΤΕ Π Α Ν Τ Α 8 με 8:30 το πρωί), τους είπα στείλτε μου οτι να'ναι αρκεί να μου το ενεργοποιήσετε το...τιμημένο :D Και έτσι μου στείλανε το Speedtouch, κάπως εκβιαστικά θα τολμούσα να πώ...
Απαράδεκτο. Τουλάχιστον έπρεπε αν όχι να στο δώσουν τσάμπα να σου κάνουν έκπτωση.

geitonas
26-10-05, 04:52
Γεια σας παιδια,
δεν ηθελα να ανοιξω αλλο θεμα, εχω ISDN γραμμη και ητελα να κανω μια εροτηση. Αυτη ISDN συσκευη απο το ιντρακομ ειναι στο δοματιο μου οπως και τα τηλεφονα, και θελω να το βγαλω εξω απο το δοματιο μου να μην μου χτηπανε το πρωι. Τωρα μπορω να βαλω μπριζα στον τοιχο με δυο εξοδους και σε μια να βαλω καλωδιο για ISDN με splitter και τα τηλεφονα και στην αλλη να βαλω καλωδιο μονο για μοντεμ η ρουτερ? Αφου περιμενο το ADSL σχεδον ολοκληρο μηνα ειχα χρονο να σκεφτω για αυτο το πραγμα.
Ελπιζω οτι ερωτηση δεν ειναι χαζη.
Χαιρετώ σας ολους:thumb_dup
Γειτονας

kx5
28-10-05, 00:54
Μια ερώτηση: ΑΝ καταργήσεις τη γραμμή σου (adsl και σταθερό) είσαι υποχρεωμένος να επιστρέψεις το φίλτρο που σου έδωσε ο ΟΤΕ (όπως γίνεται με τα netmod)?

zouzouni
28-10-05, 11:57
geitonas Αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις ότι υπάρχουν διάφορα θέματα σχετικά με την συνδεσμολογία, που θα σε βοηθήσουν.

kx5 Όχι.

kadronarxis
28-10-05, 12:30
Το splitter της alcatel που δίνει ο οτε(speedtouch γράφει πάνω), είναι φανταστικό στη δουλειά του.
Τα υπόλοιπα ξεχάστε τα.
Σε siemens δσλαμ, απλά θέλει siemens splitter.Μόνο αυτό.

Άιντε γερά.

takisx
01-11-05, 17:07
Στο κέντρο της Αθήνας που θα βρω zyxel splitter ξέρει κανείς;

WAntilles
01-11-05, 17:16
Να αποφύγετε οπωσδήποτε τα splitter της Alcatel. Πέραν του ότι δεν έχουν standard υποδοχή ethernet - όπως όφειλαν - και πρέπει να κάνετε ματσακόνια, εισάγουν και πολύ θόρυβο στο σήμα.

Πολύ καλής ποιότητας είναι τα splitter της ZyXEL. Μπορείτε να τα βρείτε καί στην DigitalSima που είναι καί ο εισαγωγέας των ZyXEL γενικότερα.

Σε Siemens DSLAM δεν θέλει απαραίτητα Siemens splitter διότι πολύ απλά από τότε που έχω aDSL, είμαι σε Siemens DSLAM και έχω ZyXEL splitter. Φυσικά λειτουργεί άψογα. Προφανώς αυτός που το έγραψε αυτό θα είχε Alcatel splitter. Αλλος ένας λόγος να τα αποφύγετε.

sdikr
01-11-05, 18:03
Να αποφύγετε οπωσδήποτε τα splitter της Alcatel. Πέραν του ότι δεν έχουν standard υποδοχή ethernet - όπως όφειλαν - και πρέπει να κάνετε ματσακόνια, εισάγουν και πολύ θόρυβο στο σήμα.

Πολύ καλής ποιότητας είναι τα splitter της ZyXEL. Μπορείτε να τα βρείτε καί στην DigitalSima που είναι καί ο εισαγωγέας των ZyXEL γενικότερα.

Σε Siemens DSLAM δεν θέλει απαραίτητα Siemens splitter διότι πολύ απλά από τότε που έχω aDSL, είμαι σε Siemens DSLAM και έχω ZyXEL splitter. Φυσικά λειτουργεί άψογα. Προφανώς αυτός που το έγραψε αυτό θα είχε Alcatel splitter. Αλλος ένας λόγος να τα αποφύγετε.

Μια χαρά ειναι τα alcatel ;) (και δοκιμασμένα)

Τα zyxel νομίζεις οτι είναι zyxel ........:-k

Αυτό με τα siemens τα έχει γράψει τεχνικός μεσα απο τον Οτε ;)

takisx
01-11-05, 18:48
αυτό (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1048&Catalog_Id=1&Product_Id=212746&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=908)του πλαισίου;

apok
01-11-05, 21:16
Εγώ πάντως με ένα Alcatel που είμαι εδώ και 2 χρόνια πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει:)

Bayern7
01-11-05, 21:27
Aκούστε περίπτωση.
Ειμαι σε siemens dslam (PSTN γραμμή), οπιοδήποτε splitter και να δοκίμασα δεν έιχε αναγνώριση το τηλέφωνο. Εκτός από το intracom το οποίο δούλευε άψογα.
Δοκίμασα siemens, alcatel, zyxel και κανένα δεν έδινε αναγνώριση. Τα spliiter είναι όλα ΟΚ.
Για φιλτράκι και αναγνώριση ούτε καν το συζητάω.
Φυσικά φταίει η κακή γραμμή και ο θόρυβος, μιας και απέχω 5χλμ από το κέντρο του ΟΤΕ και έχω οριακά dsl, αλλά στις ίδιες συνθήκες το intracom απέδωσε καλύτερα.

N3ga
02-11-05, 18:01
ρε παιδια το splitter δεν είναι αυτό που διαχωρίζει την γραμμή δηλαδή σου δίνει 2 υποδοχές αντί για μία που βγαζουν οι κανονικες μπρίζες του δικτύου???Εγώ εχω ενα τετοιο αν ειναι αυτό το οποίο το ειχα παρει απο το practiker.Τωρα δεν ξερω αν θα δουλευει γιατι ακομα περιμένω να γίνει ενεργοποίηση.

sdikr
02-11-05, 18:04
ρε παιδια το splitter δεν είναι αυτό που διαχωρίζει την γραμμή δηλαδή σου δίνει 2 υποδοχές αντί για μία που βγαζουν οι κανονικες μπρίζες του δικτύου???Εγώ εχω ενα τετοιο αν ειναι αυτό το οποίο το ειχα παρει απο το practiker.Τωρα δεν ξερω αν θα δουλευει γιατι ακομα περιμένω να γίνει ενεργοποίηση.


οχί εσύ έχεις το κλασικό ταφ, το spliter, διαχωρίζει συχνότητες

N3ga
02-11-05, 21:16
Αν βάλω σε αυτό το ταφ το φίλτρο του Οτε θα δουλεύει ή πρέπει οπωσδήποτε να πάρω splitter?

JoeBar
02-11-05, 21:17
Αν βάλω σε αυτό το ταφ το φίλτρο του Οτε θα δουλεύει ή πρέπει οπωσδήποτε να πάρω splitter?
Όχι μπορείς να το συνδέσεις και έτσι. Απλά στο φίλτρο θα συνδέεται το τηλ και στην άλλη υποδοχή θα μπαίνει το καλώδιο απο το router.

daffy
24-11-05, 09:21
Και γω 'ετσι το έκανα μιας και το courier μου έφερε 2 φίλτρα. Ένα απλό τηλεφωνικό Τ απο τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς, και ένα extra καλώδιο και έισαι έτοιμος :cool:

Bέβαια μέτρησα όλα τα τηλεφωνικά καλώδια στο γραφείο και βγαίνουν 6 (μιας και παρεμβάλονται πολυμηχάνημα fax το παλιό πιστό 33άρι crypto μου και συσκευή αναγνώρισης κλήσεων) :roll:

Ziggy
24-11-05, 13:59
Έκανα σύνδεση ISDN, flashαρα το USR9106 μου σε annex B, το έβαλα κατευθείαν στην γραμμή, έβαλα και το netmod κατευθείαν στην γραμμή (με απλό ταφ, όχι splitter) και δούλεψαν όλα!:yahoo:
Δεν φαίνεται να επηρεάζεται το router (ταχύτητα ή σταθερότητα γραμμής) από το εάν χρησιμοποιούνται τα 2 τηλέφωνα πάνω στο netmod. Είναι αναγκαίο το splitter? Μήπως κινδυνεύω να τα κάνω πυροτέχνημα netmod & router?:lamer

chrand
24-11-05, 14:17
Εγώ πάντως όταν έκανα ενεργοποίηση μου είπαν οτι μόνο φίλτρο δίνουν. Μου το έστειλαν με courier αλλά εγώ ήθελα splitter. Τελικά το αγόρασα από e-shop. Αντε μην αρχίσω πάλι για τον "@##$&% τον ΟΤΕ.

http://www.oteshop.gr/home/adslconnection.htm
Tα ανωτέρω τέλη δεν περιλαμβάνουν:
3.Τo κόστος για επιπλέον φίλτρα (http://www.oteshop.gr/home/adslequipment.htm), πέραν του ενός, που τυχόν χρειαστείτε. Το πρώτο φίλτρο παρέχεται δωρεάν.

Bayern7
24-11-05, 16:41
Eμένα πάντως μου έφεραν 2 φιλτρα, δωρεάν, με κούριερ.

JoeBar
24-11-05, 20:59
Eμένα πάντως μου έφεραν 2 φιλτρα, δωρεάν, με κούριερ.
Στον καθένα δίνουν όσα θέλουν. Εμένα μου έδωσαν 1... :p

atrias
26-11-05, 19:53
Έκανα σύνδεση ISDN, flashαρα το USR9106 μου σε annex B, το έβαλα κατευθείαν στην γραμμή, έβαλα και το netmod κατευθείαν στην γραμμή (με απλό ταφ, όχι splitter) και δούλεψαν όλα!:yahoo:
Δεν φαίνεται να επηρεάζεται το router (ταχύτητα ή σταθερότητα γραμμής) από το εάν χρησιμοποιούνται τα 2 τηλέφωνα πάνω στο netmod. Είναι αναγκαίο το splitter? Μήπως κινδυνεύω να τα κάνω πυροτέχνημα netmod & router?:lamer

Μόλις με έσωσες από υπομονή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δύο ημερών! :thumb_dup:thumb_dup
έκανα ακριβώς το ίδιο (αλλά με 9108) και όλα δουλεύουν μια χαρά αυτή τη στιγμή!! :cool::cool:
οπότε πάει τζάμπα το "splitter" που αγόρασα από τον Ιωαννίδη στη Θεσ/νίκη και ΔΕ ΔΟΛΕΥΕΙ!! :thumbdown

πάντως όταν (και αν!) με το καλό έρθει το splitter του ΟΤΕ (είπαν Δευτέρα θα το έχω στα χέρια μου) θα το βάλω για καλό και για κακό :) :)

iJohnnyCash
28-11-05, 01:01
εμενα θυμαμαι μου εδωσαν ενα της alcatel αλλα το πλήρωσαν μου είπαν οτι δεν τα δίνουν δωρέαν... και εγώ βαρίωμουν να στακωθώ και το πλήρωσα...

Κάποιους άκουσα να λένε οτι τους έδωσαν πάνω από 1 φίλτρο ... ποίο ο λόγος:oops: ;

Anexann
28-11-05, 01:45
Αν έχεις ADSL over PSTN τότε χρειάζεσαι περισσότερα από 1 φίλτρα σε περίπτωση συνδέσεως άλλης τηλεφωνικής συσκευής στην ίδια γραμμή

@ ADSLgr.com All rights reserved.