PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες 1bill



tzeo
14-10-05, 10:49
Αυτή τη στιγμή έχω γραμμή ISDN και αποφάσισα να βάλω FORTHnet aDSL 384 1bill.

Κοιτώντας την αίτηση και παλιούς λογαριασμούς του ΟΤΕ, σκέφτομαι να μετατρέψω την γραμμή μου από ISDN σε PSTN για να γλυτώσω το τέλος ISDN που πληρώνω στον ΟΤΕ. Θα έχω οικονομικό όφελος με αυτή τη κίνηση η θα κάνω μια τρύπα στο νερό; Μήπως θα χάσω αλλού;

Επίσης, χωρίς να ξέρω ακόμα αν θα σταθώ τυχερός με το DSLAM της περιοχής μου, σκεφτόμουν να βάλω γραμμή 512 ενώ θα κάνω σύνδεση 384. Θα κερδίσω τίποτα ουσιαστικό με αυτή τη κίνηση; Ποιά θα είναι η οικονομική επιβάρυνση που θα έχω; Με ποιον θα επικοινωνίσω για να το κάνω αυτό; Με τον ΟΤΕ ή με την FORTHnet;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

nxenos
14-10-05, 11:22
καλως ορισες!καταρχας για να μετατρεψεις την γραμμη σου σε pstn θα σου παρει πιο πολυ χρονο απο το αν ειχες κατευθειαν την pstn.οποτε να υπολογιζεις αλλη μια βδομαδα ακομα περαν τω 5 εργασιμων που χρειαζεται να ενεργοποιηθει η dsl(στην καλυτερη περιπτωση!).σαφως και θα εχεις οικονομικο οφελος με το παγιο της pstn.
τωρα αν βαλεις 512 απο οτε και συνδεση 384 δεν θα εκμεταλευτεις πληρως την γραμμη των 512.
απλα θα δεις μια διαφορα 3-4 k/byte απο κει ας πουμε που θα κατεβαζες με 40-45 k/byte με την 384 συνδεση και παροχο,τωρα με 512 γραμμη και 384 συνδεση θα κατεβαζεις με 48-50(παλι στην καλυτερη περιπτωση!)και αν το dslam σου δεν ειναι πιτταρισμενο.(σ'αυτο δεν μπορω να σου απαντησω,οπως ειπες και συ..αμα εισαι τυχερος..)
για να βαλεις 384 συνδεση θα απευθυνθεις στον παροχο(forthnet).
ελπιζω να σε καλυψα.

NoYmErOs
14-10-05, 11:22
Αυτή τη στιγμή έχω γραμμή ISDN και αποφάσισα να βάλω FORTHnet aDSL 384 1bill.
Κοιτώντας την αίτηση και παλιούς λογαριασμούς του ΟΤΕ, σκέφτομαι να μετατρέψω την γραμμή μου από ISDN σε PSTN για να γλυτώσω το τέλος ISDN που πληρώνω στον ΟΤΕ. Θα έχω οικονομικό όφελος με αυτή τη κίνηση η θα κάνω μια τρύπα στο νερό; Μήπως θα χάσω αλλού;.

Δεν εχει καμία διαφορά.. το μόνο όφελος είναι η διαφορά στα πάγια pstn isdn


Επίσης, χωρίς να ξέρω ακόμα αν θα σταθώ τυχερός με το DSLAM της περιοχής μου, σκεφτόμουν να βάλω γραμμή 512 ενώ θα κάνω σύνδεση 384. Θα κερδίσω τίποτα ουσιαστικό με αυτή τη κίνηση; Ποιά θα είναι η οικονομική επιβάρυνση που θα έχω; Με ποιον θα επικοινωνίσω για να το κάνω αυτό; Με τον ΟΤΕ ή με την FORTHnet;

Σε 1bill δεν νομίζω να εχεις αυτήν την δυνατότητα.

Σε ποιά περιοχή είσαι και αν ξέρεις το DSLAM σου ?

Πύρρος
14-10-05, 11:34
1. Αν το γυρίσεις σε PSTN θα έχεις ένα όφελος κάπου €3/μήνα που είναι η διαφορά στα πάγια. Από την άλλη θα χάσεις την δωρεάν αναγνώριση, οπότε αν την χρησιμοποιείς το κέρδος μειώνεται. Επίσης ο ΟΤΕ θα σου ζητήσει μάλλον ένα εφάπαξ για την αλλαγή.

2. Γίνεται να έχεις άλλη γραμμή και άλλη συνδρομή αλλά ΟΧΙ με τα όλα-σε-ένα πακέτα των ISPs. Είναι καλύτερα να πάρεις τη γραμμή σου κατ'ευθείαν από τον ΟΤΕ, και ας σου κοστίσει ελάχιστα παραπάνω, γιατί και την παραπάνω "πατέντα" κάνεις, και όποτε θες αλλάζεις ISP χωρείς να ακυρώνεις και να ξαναζητάς γραμμά, και ο ΟΤΕ δεν χρεώνει τις αλλαγές ταχυτήτων, ενώ οι ISPs το χρεώνουν.

Θα πληρώνεις €4 παραπάνω το μήνα (όσο είναι η διαφορά της γραμμής 512 από την 384). Διαφορά θα δεις στη περίπτωση που στο DSLAM σου η κλάση των 384 είναι γεμμάτη και η 512 είναι πιό άνετα (Η αναλογία υποδομής/ αριθμός πελατών είναι καλύτερη στα 512 αντί στα 384). Αν έχεις γραμμή ΟΤΕ αρχίζεις με 384 και αν δεις ότι τα pings στο 1ο hop είναι άσχημα κάνεις ένα τηλέφωνο στο 134 και σε λίγες μέρες θα είσαι στα 512.

Βέβαια με τόσο κόσμο που έχει πάει στα 512 (με συνδρομή 384) επειδή έπηξαν τα 384 σε λίγο θα κάτσουν τα 512 ενώ τα 384 θα είναι άδεια και θα πετάνε :haha

Ο,τι και να διαλέξεις, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μη ζητήσεις dsl ενώ εκρεμεί η αίτηση PSTN > ISDN. Οι πιθανότητες να γίνουν τα πράγματα στη σωστή σειρά είναι μηδαμινές και αντί να κερδίσεις χρόνο, και θα καθυστερήσεις και θα τρέχεις.

[Edit: η διαφορά 512-384 είναι €4 αντί περίπου €2 που είχα γράψει]

tzeo
14-10-05, 11:37
Είμαι Θεσσαλονίκη και το τηλέφωνο μου ξεκινάει από 8117.

Αν κάνω αυτή τη διαδικασία παίρνοντας κατ'ευθείαν την γραμμή μου από τον ΟΤΕ, εκτός από οικονομική επιβάρυνση δεν θα αργήσει περισσότερο όλη η διαδικασία; Δεν θα χάσω και τους 2 μήνες που δίνει δωρεάν το 1bill στο 6μηνο;

Αν ναι, είναι δίκοπο μαχαίρι η όλη ιστορία και ελπίζω απλά να είμαι τυχερός με το DSLAM.

NoYmErOs
14-10-05, 11:46
Αν δεν έχω αυτή τη δυνατότητα με 1bill, τι μου προτείνετε να κάνω αν το DSLAM μου είναι υπερφορτωμένο; Να αλλάξω isp; Ή να αρχίσω να πηγαίνω στην εκκλησία για προσευχή; :P

Σε περιπτωση πιταρισμένου DSLAM σου προτείνω να μετακομίσης, να μεταναστευσης να βάλεις ξανά isdn,να κάνεις υπομονή .... :D

tzeo
14-10-05, 11:51
Χαχαχα, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αν ήμουν στο ενοίκιο μπορεί και να μετακόμιζα αλλά τι να κάνω που μένω σε δικό μου? 23 χρόνια στο ίδιο σπίτι, δεν θα το αλλάξω για ένα DSLAM! :P


Το έκανα edit το post μου πάντως ;)

Πύρρος
14-10-05, 12:06
Είμαι Θεσσαλονίκη και το τηλέφωνο μου ξεκινάει από 8117.

Αν κάνω αυτή τη διαδικασία παίρνοντας κατ'ευθείαν την γραμμή μου από τον ΟΤΕ, εκτός από οικονομική επιβάρυνση δεν θα αργήσει περισσότερο όλη η διαδικασία; Δεν θα χάσω και τους 2 μήνες που δίνει δωρεάν το 1bill στο 6μηνο;

Αν ναι, είναι δίκοπο μαχαίρι η όλη ιστορία και ελπίζω απλά να είμαι τυχερός με το DSLAM. Δεν υπάρχει διαφορά στο πόσο γρήγορα θα πάρεις γραμμή ανάμεσα σε Forth μέσω ΟΤΕ και ΟΤΕ σκέτο.

Το 6+2 το χάνεις μόνο για τη γραμμή. Η προσφορά ισχύει και για την πρόσβαση μόνο, οπότε για 8 μήνες θα πληρώσεις 8 μήνες ΟΤΕ και 6 μήνες Forth.

Οπότε έχεις:
8 Μήνες 1Bill 384 = €200
8 Μήνες 1Bill 512 = €280
8 Μήνες ΟΤΕ384+Forth384 = 8*16+100 = 128+100 = €228
8 Μήνες ΟΤΕ512+Forth384 = 8*20+100 = 160+100 = €260
8 Μήνες ΟΤΕ512+Forth512 = 8*20+160 = 160+160 = €320

Οι τιμές χωρίς ΦΠΑ, και με μικρές στρογγυλοποιήσεις

tzeo
14-10-05, 12:21
Ευχαριστώ πολύ.

Απ'ότι κατάλαβα πάντως, από οικονομικής πλευράς τουλάχιστον, δεν αξίζει. Καλύτερα να βάλω 1Bill 512, αφού μιλάμε για 24 ευρώ διαφορά το 8μηνο από το να βάλω γραμμή 512 και συνδρομή 384.

Tem
14-10-05, 14:18
σωστά , ετσι είναι

tzeo
14-10-05, 15:59
100 ευρώ το 8μηνο (δλδ 12,5 ευρώ το μήνα) να δώσω για να βάλω 512 αντί για 384;

@home
14-10-05, 16:15
Εξαρτάται τι χρήση κάνεις και θα κάνεις.

Είμαι με 384 από το Φεβρουάριο και δεν υπάρχει ανάγκη, σε μένα, για μεγαλύτερη ταχύτητα. (δεν παίζω παιχνιδια on line). Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ο απεριόριστος χρόνος που μπορείς να είσαι μέσα. :D ;)

nickolas2005
14-10-05, 16:23
Nα ρωτήσω λίγο κάτι και εγώ...Αν απο τα 384 πάω στα 1024 θα μου αλλάξουν και πόρτα?

tzeo
14-10-05, 16:52
Εγώ είμαι gamer, όμως. Counter-strike και ξερό ψωμί :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.