PDA

Επιστροφή στο Forum : Voipbuster, γενικά



HaRRy
07-10-05, 00:57
εγω πάλι χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το VoipBuster για ΔΩΡΕΑΝ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..
Με 5 ευρώ για 3 μήνες!!

power
07-10-05, 01:40
Θανξ guys.
To σκέφτηκα και εγώ αργότερα. Απλά η Αλτεκ δεν έχει δώσει χαρακτηριστικά ονόματα στα προϊόντα και δημιουργείται σύγχιση. Σταθερή - Σταθερή διαρκείας κλπ


εγω πάλι χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το VoipBuster για ΔΩΡΕΑΝ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..
Με 5 ευρώ για 3 μήνες!!

Αν μου δούλευε σωστα.... Εχει μεγάλη καθυστέρηση στην επιστροφή.
Για πειράματα καλό είναι. Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου όμως, χρειάζεται κάτι πιο αξιόπιστο.

123456789
07-10-05, 16:13
εγω πάλι χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το VoipBuster για ΔΩΡΕΑΝ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..
Με 5 ευρώ για 3 μήνες!!

αυτό το 5 μήνες πως προκύπτει από το site τoυς? Έψαξα και δεν μπορώ να το βρω...

nrg_polini
13-10-05, 22:37
αυτό το 5 μήνες πως προκύπτει από το site τoυς? Έψαξα και δεν μπορώ να το βρω...

Μαλλον εννοει οτι εδω και 3 μηνες κανει δωρεαν κλησεις. Εγω το χρησιμοποιω 5 μηνες τωρα και ολα οκ, και τζαμπα :cool:

HaRRy
14-10-05, 11:08
Θανξ guys.
Αν μου δούλευε σωστα.... Εχει μεγάλη καθυστέρηση στην επιστροφή.
Για πειράματα καλό είναι. Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου όμως, χρειάζεται κάτι πιο αξιόπιστο.


Προφανώς ΔΕΝ έχεις καλή κάρτα ήχου, ίσως δεν είναι full duplex!!
Για ψάξτο!!
Εμένα με ΣΠΑΡΚΝΕΤ 384/128, με χρήση ακουστικων και μικροφώνου, χωρίς να κατεβάζει και να ανεβάζει ΤΙΠΟΤΑ και παίζει ΤΕΛΕΙΑ...

HaRRy
14-10-05, 11:12
Αν δείς σε κάποιο σημείο γράφει πως τα 5/10 ευρώ credits που αγοράζεις ισχύουν για 180 ημέρες...

nrg_polini
14-10-05, 13:12
Αν δείς σε κάποιο σημείο γράφει πως τα 5/10 ευρώ credits που αγοράζεις ισχύουν για 180 ημέρες...

Θα μπορουσες να μας το δειξεις αυτο το σημειο?

gerontas
18-10-05, 23:32
Αν δείς σε κάποιο σημείο γράφει πως τα 5/10 ευρώ credits που αγοράζεις ισχύουν για 180 ημέρες...
Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά, αλλά ισχύουν για 180 ημέρες μετά την τελευταία επιτυχή κλήση σε PSTN γραμμή.
Δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για κακή διατύπωση ή για ανεξήγητο ρατσισμό απέναντι στις κλήσεις ISDN :D

Το στοιχείο είναι απο το FAQ του VoipBuster (http://www.voipbuster.com/en/faq.html#26) απ' όπου αντιγράφω:

"Credit in your VoipBuster balance remains active for 180 days after your last succesfully connected PSTN phone call. Credit balances on accounts with no activity during a 180 day period will be lost".

sculper
26-11-05, 00:35
Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά, αλλά ισχύουν για 180 ημέρες μετά την τελευταία επιτυχή κλήση σε PSTN γραμμή.
Δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για κακή διατύπωση ή για ανεξήγητο ρατσισμό απέναντι στις κλήσεις ISDN :D

Το στοιχείο είναι απο το FAQ του VoipBuster (http://www.voipbuster.com/en/faq.html#26) απ' όπου αντιγράφω:

"Credit in your VoipBuster balance remains active for 180 days after your last succesfully connected PSTN phone call. Credit balances on accounts with no activity during a 180 day period will be lost".

άρα μόνο αν μείνει ο λογαργιασμός ανενεργός για 180 ημέρες χάνεις τα χρήματα...όχι γενικά στις 180 μέρες.......είναι όπως στα e-mail αν δεν μπείς χάνεις το account!

Anexann
28-11-05, 21:32
Μόλις το είδα το site αυτό. Καλή περίπτωση φαίνεται. Είμαι προ της αγοράς χρόνου σε κάποια υπηρεσία (Skype/VoIPBuster) και αυτό προσέθεσε άλλο ένα ευχάριστο πονοκέφαλο στο ποιά από τις διαθέσιμες θα προτιμήσω.

Έχει κανείς άλλος κάποια εμπειρία, όποια και να είναι αυτή, από τη χρήση του παρόντος προγράμματος και ειδικότερα του free option για τηλέφωνα σε landlines στην Ελλάδα;

sdikr
28-11-05, 21:44
Θα έλεγα οτι ο ήχος εφόσον το dslam τα πάει καλά ειναι ικανοποιήτικος!

BoGe
28-11-05, 21:51
Μόλις το είδα το site αυτό. Καλή περίπτωση φαίνεται. Είμαι προ της αγοράς χρόνου σε κάποια υπηρεσία (Skype/VoIPBuster) και αυτό προσέθεσε άλλο ένα ευχάριστο πονοκέφαλο στο ποιά από τις διαθέσιμες θα προτιμήσω.

Έχει κανείς άλλος κάποια εμπειρία, όποια και να είναι αυτή, από τη χρήση του παρόντος προγράμματος και ειδικότερα του free option για τηλέφωνα σε landlines στην Ελλάδα;


Έχω συνδέσει ΑΤΑ, ο ήχος και γενικότερα η ποιότητα για κλήσεις προς Ελλάδα είναι καλή.
Όμως κάποιες φορές η φωνή του άλλου, "ρομποτίζει".
Δεν μου το κάνει σε όλα τα τηλεφωνήματα, και στα τηλεφωνήματα που το κάνει δεν το κάνει σε όλη την διάρκεια.
Για εξωτερικό, στις περισσότερες σοβαρές χώρες που το έχω δοκιμάσει η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή.
Κάνω πολύ μεγάλη χρήση, έχω βάλει και δεύτερη γραμμή.

nrg_polini
28-11-05, 22:30
Παιδια τουλαχιστον σε μενα που ειμαι στην Αγγλια η ποιοτητα ειναι ΑΡΙΣΤΗ με ολη τη σημασια της λεξεως. Ολοιδια με το σταθερο μου, βεβαια για να δεις τετοια ποιοτητα δεν πρεπει να εχεις σχεση με ελληνικο dsl, απλα θελω να πω οτι δεν φταιει το voipbuster αν καμια φορα δεν σας ακουν/τους ακουτε καλα. Οποιος θελει ας δωσει το τηλ του να τον καλεσω (ειδικα ο boge :D).

Φιλε anexann προς το παρον ξεχνα το skype κλπ! Οσο ειναι ακομα το voipbuster και το sipdiscount δωρεαν δεν υπαρχει λογος να κοιταξεις αλλου. Θα σου συνηστουσα να αγορασεις χρονο στο www.sipdiscount.com (ανοικει στην ιδια εταιρια με το voipubuster) α) Ζητα μονο 5 Ευρω καταθεση για να εχεις απεριοριστες κλησεις, β) Μιλας δωρεαν με πολυ περισσοτερες χωρες.

Παντως πριν αγορασεις χρονο, κανε ενα απλο register και δοκιμασε τις δοκιμαστικες κλησεις 1 λεπτου που δεν χρειαζονται καταθεση, ετσι ωστε αμα ειναι χαλια η ποιοτητα να μη χασεις και τα 5 ευρω σου.

Dimis
29-11-05, 00:57
Μόνο στην Ελλάδα το voip έχει προβλήματα και είναι σίγουρο πλέον πως ο ΟΤΕ και οι πάροχοι ιντερνετ το γνωρίζουν και το ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ να γίνεται αυτό!!

Εδω και λίγο καιρό και ενώ δούλευε μια χαρά ξαφνικά σε 3 διαφορετικά μηχανήματα, 3 διαφορετικές εταιρείες και γραμμές ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ...
με ρούτερς firewalls κλπ όλα τσεκαρισμένα για TCP/UDP ports...
Απο εξωτερικό με καλούν και κανένα πρόβλημα...
Ισως πάλι το codec του voipbuster θέλει πολύ υψηλές ταχύτητες up δηλαδή 512 και πάνω μιας και αυτοί που με καλούν έχουν 1mbit up...
Αλλα δε νομίζω πως φταίει αυτό...

rizla_red
02-12-05, 18:09
ρε παιδια εχο το voip buster vivodi 256-128 us robotics 9105 με ανοιχτα τα ports σε software(noton internet security 2005) και hardware firewall εχω πλιροσει και 5 euro μεσο paypall στην αρχη μιλαγα κανονικα αλλα τον τελευτεο μηνα η ποιοτιτα ειναι χαλια ξερο ιπαρχουν πολλα post και εδω και στο insomnia μπορει καποιοσ να κανει ενα τελικο οδηγο να τελειονουμε με αυτο το θεμα μια ολκληρομενη λυση βαρεθικα να ψαχνω

Dimis
02-12-05, 23:00
λύση δεν υπάρχει, είναι θεμα ISP και ΟΤΕ και έχει να κάνει με κάποιες τεχνικές ρυθμίσεις στο κέντρα του ΟΤΕ... ως λύση έχει αναφερθεί οτι μπορεί να έχει καλύτερη επικοινωνία αν αναβαθμίσεις τη γραμμή σε 512 (οχι και τη συνδρομή απαραίτητα)...

nrg_polini
03-12-05, 00:23
ρε παιδια εχο το voip buster vivodi 256-128 us robotics 9105 με ανοιχτα τα ports σε software(noton internet security 2005) και hardware firewall εχω πλιροσει και 5 euro μεσο paypall στην αρχη μιλαγα κανονικα αλλα τον τελευτεο μηνα η ποιοτιτα ειναι χαλια ξερο ιπαρχουν πολλα post και εδω και στο insomnia μπορει καποιοσ να κανει ενα τελικο οδηγο να τελειονουμε με αυτο το θεμα μια ολκληρομενη λυση βαρεθικα να ψαχνω

Με τον τροπο που το ζητας -απαιτεις δεν νομιζω να σε βοηθησει και κανεις...

rizla_red
03-12-05, 03:23
sory αν ο τροπος μου σου μοιαζει οτι απετο κατι ειλικρινα δεν ειχα τετοια προθεση απλα εχω βαρεθει να δοιαβαζω post για αυτο το θεμα σε διαφορα site τεσ πα οποιοσ μπορει να γραψει καποιον οδηγο οχι για εμενα αλλα γενικα θα βοηθουσε αρκετο κοσμο πιστευω ειλικρινα φιλε nrg_polini sory και παλι

nrg_polini
03-12-05, 08:09
sory αν ο τροπος μου σου μοιαζει οτι απετο κατι ειλικρινα δεν ειχα τετοια προθεση απλα εχω βαρεθει να δοιαβαζω post για αυτο το θεμα σε διαφορα site τεσ πα οποιοσ μπορει να γραψει καποιον οδηγο οχι για εμενα αλλα γενικα θα βοηθουσε αρκετο κοσμο πιστευω ειλικρινα φιλε nrg_polini sory και παλι

Με συγχωρεις τοτε, απλα καμια φορα ξερεις πως ειναι ο γραπτος λογος. Το προβλημα σου λογικα οφειλεται στον οτε, καθως συνηθως ή δεν ακους-σε ακουν καθολου (προβλημα με ports) ή ακους-σε ακουν χαλια (προβλημα με ιντερνετ).

rizla_red
03-12-05, 19:56
ετσι ακριβος τεσ πα μαλλον θα παω σε 512 να τελειωνω με αυτο το θεμα γιατι εχω φιλαρακια στην αγγλια και δεν λεει να πληρωνω τον Ποτε

geokon07
24-12-05, 05:27
καλησπερα.. ειμαι νεος στο site.. ξεχασα χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα:D
Εχω ενα προβληματακι με το VoipBuster (ακομα δεν εχω dsl) προσπαθησα σημερα να μιλησω με ενα φιλο και αυτος δεν μπορουσε να με ακουσει, εγω τον ακουγα αρκετα καλα.. και με το msn ολα ηταν ok. απλα δεν μπορουσε να με ακουσει αν και καμια φορα με ακουγε με δυσκολια, και πολυ λιγο ξερετε το τι μπορει να φταιει;;
Φιλε nrg_polini μαλλον εγω εχω προβλημα με το ιντερνετ ετσι;; Αν βαλω dsl 512 θα ειναι ολα ok??

nrg_polini
24-12-05, 06:34
καλησπερα.. ειμαι νεος στο site.. ξεχασα χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα:D
Εχω ενα προβληματακι με το VoipBuster (ακομα δεν εχω dsl) προσπαθησα σημερα να μιλησω με ενα φιλο και αυτος δεν μπορουσε να με ακουσει, εγω τον ακουγα αρκετα καλα.. και με το msn ολα ηταν ok. απλα δεν μπορουσε να με ακουσει αν και καμια φορα με ακουγε με δυσκολια, και πολυ λιγο ξερετε το τι μπορει να φταιει;;
Φιλε nrg_polini μαλλον εγω εχω προβλημα με το ιντερνετ ετσι;; Αν βαλω dsl 512 θα ειναι ολα ok??

Με dial-up ειναι απολυτα λογικο να μην ακουγεται τιποτε. Τωρα για το αν με dsl θα εισαι οκ, δυστυχως με τον οτε που εχουμε μπλεξει κανεις δεν το ξερει. Ισως αν εχει καποιος στην ιδια περιοχη με σενα adsl και παιζει κανονικα το voipbuster τοτε να μην εχεις προβλημα. Σε ποια περιοχη εισαι?

geokon07
25-12-05, 03:35
Σπατα.. θα δοκιμασω μια απο αυτες τις μερες σε ενα φιλο που μενει κοντα στη περιοχη μου για να δω το τι γινεται και αν ειναι ολα οκ θα προχωρησω σε 512 απο την HOL (αν προλαβω την προσφορα της);)

Costinio
26-12-05, 04:15
όσοι έχετε πρόβλημα με το voip προφανώς έχετε πρόβλημα με το max αριθμό packets/sec που μπορείτε να στείλετε/λάβετε και αυτό συμβαίνει συνήθως στα πιταρισμένα dslam.

ρίχτε μια ματια σε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276) το thread για περσσότερες λεπτομέρειες... ;)
εμένα πάντως με 512 παίζει τζιτζι :cool:

scaraveos
27-12-05, 16:00
Σε μενα το i-call παιζει κανονικα τωρα που αναβαθμισα μονο τη γραμμη σε 512 αλλα το voip buster δεν πεζει και τοσο καλα, δεν μπορεις να μιλησεις και να συνενοηθεις, σου σπαει να νευρα με την καθυστεριση.

madmetal
28-12-05, 00:23
μολις εφυγαν οι φοιτητες απο το πολυπαθο dslam πατρας και εκανα την πρωτη μου συνομιλια με buster.! πολυ καλη ποιοτητα δεν εχω παραπονο αλλα μαλλον ειναι λογω εορτων γιατι μετα παλι τα ιδια χαλια βλεπω..

jjohn
03-01-06, 02:24
Ειχα και εγω όλων των ειδων προβληματα επικοινωνιας με voipbuster μεχρι που δοκιμασα τα παρακατω (έχω WinXP SP2, Sparknet aDSL 384/128 με γραμμή ΟΤΕ 448/160 Siemens):

Firefly (αντι για SJphone, x-lite ή το προγραμμα που δίνει η voipbuster)
ΙΑΧ (αντι για SIP)
iLBC Codec (τσεκαρισμένο μόνο αυτό)
iax.voipdiscount.com (αντί για sip.voipbuster.com ή sip.voipdiscount.com)

Η ποιότητα επικοινωνίας είναι σχετικά καλή τώρα από αδύνατη που ήταν πριν.
Παρατήρηση: Ο iLBC Codec μου δουλεύει καλύτερα και σε i-call.gr. Απλά πρέπει να είναι τελείως απενεργοποιημένοι όλοι οι υπόλοιποι.
Και αυτά με 30-35 pps μέγιστο με σκαμπανεβάσματα προς τα 28 pps!
Τα αποτελέσματα είναι ίδια και με συνδρομή netcarta της Altec.

nrg_polini
03-01-06, 04:33
Ειχα και εγω όλων των ειδων προβληματα επικοινωνιας με voipbuster μεχρι που δοκιμασα τα παρακατω (έχω WinXP SP2, Sparknet aDSL 384/128 με γραμμή ΟΤΕ 448/160 Siemens):

Firefly (αντι για SJphone, x-lite ή το προγραμμα που δίνει η voipbuster)
ΙΑΧ (αντι για SIP)
iLBC Codec (τσεκαρισμένο μόνο αυτό)
iax.voipdiscount.com (αντί για sip.voipbuster.com ή sip.voipdiscount.com)

Η ποιότητα επικοινωνίας είναι σχετικά καλή τώρα από αδύνατη που ήταν πριν.
Παρατήρηση: Ο iLBC Codec μου δουλεύει καλύτερα και σε i-call.gr. Απλά πρέπει να είναι τελείως απενεργοποιημένοι όλοι οι υπόλοιποι.
Και αυτά με 30-35 pps μέγιστο με σκαμπανεβάσματα προς τα 28 pps!
Τα αποτελέσματα είναι ίδια και με συνδρομή netcarta της Altec.


Δεν υπαρχει sip.voipdiscount.com

georkost
05-01-06, 23:12
μολις εφυγαν οι φοιτητες απο το πολυπαθο dslam πατρας και εκανα την πρωτη μου συνομιλια με buster.! πολυ καλη ποιοτητα δεν εχω παραπονο αλλα μαλλον ειναι λογω εορτων γιατι μετα παλι τα ιδια χαλια βλεπω..

Συμφωνώ και εγώ το είχα δοκιμάσει λίγο πριν τις γιορτές και είπα επιτέλους κάτι δουλεύει. Έρχομαι πάλι από διακοπές βάζω 10 ευρά στο voipbuster για να δω ότι είναι αδύνατη η επικοινωνία......:(:evil:

madmetal
07-01-06, 03:27
georkost με προλαβες για κατι ωρες!
παω σημερα να μιλησω και ο χαμος! ουτε καν καθυστερηση με διακοπες.
ενα πραγμα λες επιανα δορυφορο στον αρη.
ελπιζω με το 1Μμπιτ να ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα.
αλλα θα το ξαναπω αυτο δειχνει ποσο πιταρισμενα ειναι τα dslam.!!!!!!!

skyman
09-01-06, 17:58
Υπάρχει η δυνατότητα οι Gateways, Gatekeepers του Voipbuster να παίξουν με g729 ή g723; έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει το X-lite πάνω στο SIP του Voipbuster; Ίσως έτσι να βελτιωνόταν η ποιόητοτα συνομιλίας μιας και με g711 πάνω από πίτα DSLAM του ΟΤΕ μόνο τα πρωινά είναι εφικτή αξιοπρεπής συνομιλία. Επίσης γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο software σαν το Voipbuster, Skype που να υποστηρίζει g729 ή g723 codec;

cityrac
26-10-06, 20:07
Ομως το voipbuster δεν ειναι πλεον free για Ελλαδα χρεωνει 1 cent το λεπτο.Μήπως ξέρει κανείς κάποιο αλλο προγραμμα που να ειναι free για Ελλαδα;

pan.nl
27-10-06, 01:18
Ομως το voipbuster δεν ειναι πλεον free για Ελλαδα χρεωνει 1 cent το λεπτο.Μήπως ξέρει κανείς κάποιο αλλο προγραμμα που να ειναι free για Ελλαδα;

Μπορείς να δοκιμάσεις το voipdiscount (www.voipdiscount.com) αλλά είναι της ίδιας εταιρείας, οπότε αν βγάλουν την Ελλάδα από τους δωρεάν προορισμούς και από εκεί, μην εκπλαγείς.

cityrac
27-10-06, 11:40
ωπα το βρηκα.ειναι οντως free (για την ωρα!)
ευχαριστω

BoGe
27-10-06, 14:00
Μπορείς να δοκιμάσεις το voipdiscount (www.voipdiscount.com (http://www.voipdiscount.com)) αλλά είναι της ίδιας εταιρείας, οπότε αν βγάλουν την Ελλάδα από τους δωρεάν προορισμούς και από εκεί, μην εκπλαγείς.

Είναι της ίδιας εταιρείας, με την ίδια "άσριστη" :down: ποιότητα των κλήσεων προς Ελλάδα.

cityrac
27-10-06, 18:40
Λοιπον το δοκιμασα και εχει την ιδια ποιοτητα με το voipbuster αλλα ειναι υποφερτο...Να δουμε για ποσο θα το εχει ακομη free!!!

BLuEArMyGR
31-10-06, 16:23
εγω πάλι χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το VoipBuster για ΔΩΡΕΑΝ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..
Με 5 ευρώ για 3 μήνες!!

Ωραίες εποχές..

Είναι η ίδιο εταιρεία με voipbuster! Αργά ή γρήγορα θα μας χρεώσουν κι εκεί.. δυστυχώς!

@ ADSLgr.com All rights reserved.