PDA

Επιστροφή στο Forum : Joomla Auto page



geodian
08-08-08, 15:02
Γειά σε όλους,

σκεφτόμουν να κάνω το εξής...

με κάποιο τρόπο να δημιουργήσω ένα content item πχ static, να του καθορίσω το ύψος που θα έχει στην σελίδα. Επειδή το περιεχόμενο του content item θα είναι όμως "δυναμικό" θα ήθελα ανάλογα το μέγεθος του κειμένου να είναι δυνατή η "αυτόματη" δημιουργία υπο-σελίδων...

Μάλλον ζητάω πολλά :)
Καμία άλλη ιδέα;

dvm
08-08-08, 17:20
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνεις. Μήπως να φτιάξεις μια εικόνα να το εξηγήσει καλύτερα;
Βασικά σε χάνω μετά το «ανάλογα το μέγεθος του κειμένου...»

geodian
08-08-08, 17:39
Ναι συγγνώμη, μάλλον δεν το εξήγησα σωστά...

έχω ένα module το οποίο μιλάει με την βάση. Αυτό λοιπόν βγάζει ένα πίνακα με πληροφορίες. Ο πίνακας έχει μια στήλη και πολλές γραμμές.
Έτσι μπορεί αυτό το module να βγάζει πχ..100 γραμμές.
σκεφτόμουν λοιπον να το "καλώ" μέσα σε ένα content item. ( ο λόγος που το κάνω είναι γιατί θέλω να το βλέπω στη μέση της οθόνης και όχι στα πλάγια).
Εάν βάλω το module σε static content item μου φτιάχνει μια σελίδα με 100 γραμμές. Θέλω να το φτιάξω έτσι ώστε να βγάζει μια σελίδα με πχ 30 γραμμές, να δημιουργεί αυτόματα Link στην επόμενη με άλλες 30 γραμμές κτλ.... βασικά να έχει page navigation.
το όλο πρόβλημα μου είναι οτι αυτός ο πίνακας είναι διναμικός και μπορεί να μεγαλώσει ή να μικρύνει και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω static page breaks...
ελπίζω να το εξήγησα λίγο

Ευχαριστώ

dvm
08-08-08, 22:08
Χμμ, έψαξες τότε για add paging to joomla module; Βασικά δες και τον αντίστοιχο κώδικα που έχει το joomla για τα άρθρα της 1η σελίδας. Νομίζω κι εκεί βάζει paging. Δεν μου φαίνεται σωστό να το βάλεις μέσα σε static content. Το module σου θα πρέπει να είναι ανεξάρτητο και να μπορεί να προστεθεί οπουδήποτε. Να του προσδιορίζεις πχ ύψος και πλάτος και θέση και να αναλαμβάνει τα υπόλοιπα εκείνο.

Αν δεν βρεις κάτι σχετικό ψάξε για paging σε php εκεί πιστεύω 99% θα βρεις άκρη. Μπορεί να σου πάρει λίγο χρόνο γράφωντας κώδικα, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο.

ΥΓ: Αν έχει πρόσβαση σε κάποια βιβλιοθήκη υπάρχουν βιβλία που σου δείχνουν πως να φτιάξεις ένα module, ακόμα και άρθρα στο δίκτυο.

geodian
10-08-08, 19:29
ναι μάλλον το να γράψω τον κώδικα σε php μάλλον είναι εκεί που καταλήγω και εγώ

thanks :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.