PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στην εγκατασταση windows...



AGGANIS
09-08-08, 19:44
Εχω εναν παλιο pentium 4 με μια μητρικη foxcon (νομιζω) μνημη 512 δισκο wd 40gb.
Τον τελευταιο καιρο στα καλα καθουμενα εβγαζε μπλε οθονες και restart. Οταν το φαινομενο εγινε συχνοτερο λεω θα κανω format....
Ξεκιναω να κανω format .... ολα καλα .... σε καποιο σημειο που μου λεει οτι απομενουν 39 λεπτα μετα 34 λεπτα κτλ μου βγαζει παλι μλπε οθονη και restart.
Ξεκιναω παλι εγκατασταση windows .... Μετα το format ... κολλησε στην αντιγραφη αρχειων
Τωρα μου κολλαει συνεχως στην εγκατασταση στο σημειο που λεει..........
"Tα windows εγινα πιο συναρπαστικα ...... κτλ κτλ και χρονος που απομενει 39 λεπτα....
Εκει κολλαει παντα ή βγαζει μπλε οθονη και restart....
Εχει γινει αυτο 15 φορες...
Αλλαξα ... δισκο , μνημη , dvd , καλωδιοταινιες , μεχρι και τροφοδοτικο....
Εβαλα ολες τις συσκευες απο επανω αλλα το προβλημα συνεχιζεται και κολλαει παλι ακριβως στο ιδιο σημειο.
Μου εχουν σπασει τα νευρα....
Τι μπορει να φταιει?
Μητρικη ισως?

VasilisTheGreek
09-08-08, 21:06
Τα Windows από πού τα ρίχνεις; Από πρωτότυπο, από σπασμένο; Τά' χεις ξαναρίξει σε άλλον υπολογιστή; Τότε δούλεψαν; Αφού κολλάει συνέχεια στο ίδιο σημείο η εγκατάσταση, μάλλον για software πρόβλημα μου ακούγεται. Δοκίμασε ένα άλλο CD με Windows. Ίσως το πρόβλημα να υπάρχει στο CD εγκατάστασης.

Βασίλης

crypter
09-08-08, 22:42
αν δεν ειναι το cd εγκαταστασης τοτε κατεβασε το hirens boot cd καψτο σε δισκακι και ξεκινα το pc με τον δισκο μεσα, αυτο περιλαμβανει μια σειρα απο διαγνωστικα τεστ κτλ απο τα οποια εσυ θα κανεις το memtest για 3 ωρες τουλαχιστον και θα κανεις και το disk check που εχει σε αλλο υπομενου. εκτος αυτων μπορεις να βεβαιωθεις εαν φταιει το cd δοκιμαζωντας με μια διανομη linux

themaxx
09-08-08, 22:49
To 34 λεπτό αν δεν κάνω λάθος είναι στο detection των συσκευών. Οπότε πρέπει να μας πεις τι κάρτες (pci ) και τι usb έχεις πάνω.

gregg
10-08-08, 03:16
αν δεν ειναι το cd εγκαταστασης τοτε κατεβασε το hirens boot cd καψτο σε δισκακι και ξεκινα το pc με τον δισκο μεσα, αυτο περιλαμβανει μια σειρα απο διαγνωστικα τεστ κτλ απο τα οποια εσυ θα κανεις το memtest για 3 ωρες τουλαχιστον και θα κανεις και το disk check που εχει σε αλλο υπομενου. εκτος αυτων μπορεις να βεβαιωθεις εαν φταιει το cd δοκιμαζωντας με μια διανομη linux


To 34 λεπτό αν δεν κάνω λάθος είναι στο detection των συσκευών. Οπότε πρέπει να μας πεις τι κάρτες (pci ) και τι usb έχεις πάνω.

Συμφωνω και με τα 2 αυτα posts. Για καλο και για κακο, αν δεν το εχεις κανει, ριξε και ενα καλο καθαρισμα απο τη σκονη στο εσωτερικο του pc.;)

LeGendGR
10-08-08, 05:52
φιλος εκει κολλαει κανενα 10 λεπτο και μετα συνεχιζει περιμενες καθολου???

AGGANIS
10-08-08, 09:31
Λοιπον τα εχω βαλει περιπου 20 φορες χωρις προβλημα.
Δεν πρεπει να φταιει το δισκακι.
Τις συσκευες ολες τις εχω βγαλει .... Υπαρχουν μονο τα απολυτως απαραιτητα επανω.
Με τα τεστ που μου λετε να κανω (memtest checkdisk ktl) μαλλον δεν χρειαζεται αφου εχω αλλαξει 2 διαφορετικες μνημες και 2 διαφορετικους δισκους και αλλο dvd εβαλα και αλλο τροφοδοτικο δοκιμασα. Το μονο που δεν εχω αλλαξει ειναι η μητρικη και ο επεξεργαστης.
Τις περισσοτερες φορες κολλαει στο 39 λεπτα , ενω μερικες κολλαει στο 34 λεπτα....

themaxx
10-08-08, 09:42
Λοιπον τα εχω βαλει περιπου 20 φορες χωρις προβλημα.
Δεν πρεπει να φταιει το δισκακι.
Τις συσκευες ολες τις εχω βγαλει .... Υπαρχουν μονο τα απολυτως απαραιτητα επανω.
Με τα τεστ που μου λετε να κανω (memtest checkdisk ktl) μαλλον δεν χρειαζεται αφου εχω αλλαξει 2 διαφορετικες μνημες και 2 διαφορετικους δισκους και αλλο dvd εβαλα και αλλο τροφοδοτικο δοκιμασα. Το μονο που δεν εχω αλλαξει ειναι η μητρικη και ο επεξεργαστης.
Τις περισσοτερες φορες κολλαει στο 39 λεπτα , ενω μερικες κολλαει στο 34 λεπτα....

Τότε δοκίμασε χωρίς ποντίκι να δεις αν περνάει τιν εγκατάσταση και επίσης πες μας πια ακριβός μαδεμπορντ έχεις (Μπορεί να έχεις μια deluxe με ενα κάρο πράγματα πάνω ;)). Τέλος μήπως αυτό το cd έχει embedded drivers δλδ δεν είναι απλή κοπια ?

crypter
10-08-08, 09:42
Με τα τεστ που μου λετε να κανω (memtest checkdisk ktl) μαλλον δεν χρειαζεται αφου εχω αλλαξει 2 διαφορετικες μνημες και 2 διαφορετικους δισκους και αλλο dvd εβαλα και αλλο τροφοδοτικο δοκιμασα. Το μονο που δεν εχω αλλαξει ειναι η μητρικη και ο επεξεργαστης.
στο hirens που σου ειπα παραπανω εχει και μερικα ενδεικτικα τεστ για επεξεργαστη και μητρικη, εκτος αυτων δοκιμασε να ξεκινησεις το pc με μια διανομη linux

VasilisTheGreek
10-08-08, 13:48
Δεν δοκιμάζεις και το εξής; Βρές ενα CD με άλλο παλαιότερο ή νεότερο λειτουργικό. Π.χ, Win98SE ή Vista. Αν "καθήσουν" τα 98, αργότερα τα κάνεις upgrade σε ΧP. Αν έχεις επιτυχία με τα Vista...εντάξει, έχεις Vista. Αν αποτύχει η εγκατάσταση οποιουδήποτε απ' τα δύο, τότε θα επικεντρωθούμε στο hardware. Τουλάχιστον, θα μικρύνουμε τον ορίζοντα της αναζήτησης του προβλήματος και σίγουρα, αφού σιγουρευτούμε ότι το πρόβλημα μας το προκαλεί αποκλειστικά κάποια συσκευή, είναι απλώς ζήτημα χρόνου να εντοπίσουμε ποιά ακριβώς.

Βασίλης

AGGANIS
11-08-08, 18:31
Δοκιμασα τοσα πολλα που κουραστηκα.
Τα παραταω....
Μαλλον θα φταιει η μητρικη ή ο επεξεργαστης.
Ολα τα αλλα τα αλλαξα.

Zer0c00L
11-08-08, 18:36
εγω θα διαφωνησω με τα παιδια και θα σου πω οτι φταιει η μητρικη που λες οτι εχεις μαλλον θελει flash update αλλα δεν στο συνιστω καλυτερα να πας για νεο μηχανημα.

οι βασικες αιτιες για το BSOD ειναι :

ΜΗΤΡΙΚΗ
ΜΝΗΜΗ
ΔΙΣΚΟΣ
Η ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ

aa144
11-08-08, 19:20
Chipset, λάθος αποκωδικοποίηση διευθύνσεων στο bus, σε απλά Ελληνικά <<πέτα το>>. Κράτα όλα όσα άλλαξες και δεν είδες διαφορά, και επεξεργαστή που μπορεί να είναι εντάξει.

ks1981
11-08-08, 20:17
ειμαι σιγουρος οτι φταιει το cd των windows γιατι ακομα και αν ειναι γνησιο καμμι αγορα λοηω συνθηκων χαλανε ειδικα αν ειναι η oem εκδοση που γραφει πανω τιην εταιριεια που σου πουλησε το pc δηλαδη πλαισιο.e-shop,infoquest και αλλες.την ειχα πατησει και εγω ετσι και για αυτο πηρα την εκδοση dsp που ειναι απο την microsoft.αλλαξε cd και αν δειq οτι δεν γινεται τιποτα τοτε ειναι η μητρικη σου.

SantoPtol
11-08-08, 20:54
εγω θα διαφωνησω με τα παιδια και θα σου πω οτι φταιει η μητρικη που λες οτι εχεις μαλλον θελει flash update αλλα δεν στο συνιστω καλυτερα να πας για νεο μηχανημα.

οι βασικες αιτιες για το BSOD ειναι :

ΜΗΤΡΙΚΗ
ΜΝΗΜΗ
ΔΙΣΚΟΣ
Η ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ


Μου έχει τύχει και εμένα BSOD σε μηχάνημα που πήγα να κάνω setup windows XP με Service Pack 3 και με το που έκανα BIOS update σε νεότερη έκδοση ξεπέρασε το πρόβλημα και συνέχισε κανονικά. Το μηχάνημα δουλεύει ακόμα και σήμερα.

Δοκίμασε και εσύ να αναβαθμίσεις το BIOS της μητρικής σου, δεν χάνεις τίποτα. ;)

Zer0c00L
11-08-08, 21:40
Μου έχει τύχει και εμένα BSOD σε μηχάνημα που πήγα να κάνω setup windows XP με Service Pack 3 και με το που έκανα BIOS update σε νεότερη έκδοση ξεπέρασε το πρόβλημα και συνέχισε κανονικά. Το μηχάνημα δουλεύει ακόμα και σήμερα.

Δοκίμασε και εσύ να αναβαθμίσεις το BIOS της μητρικής σου, δεν χάνεις τίποτα. ;)

συμφωνω εχεις δικιο επειδη μου αρεσουν οι λυσεις στα προβληματα (μιας και εργαζομαι σε σχολη εχω αρκετα)

αλλα για να κανει flash bios update θα πρεπει να ξερει αλλιως θα κανει ζημια (αν δεν εχει καποιον φιλο να το κανει για σιγουρα που ξερει καλο ειναι να παει για νεο Η/Υ)

δεν ειναι ολοι τεχνικοι η γνωστες Η/Υ θα πρεπει να το καταλαβουμε παντα (οι τεχνικοι θα χασουν το ψωμι μους)

χεχε

SantoPtol
11-08-08, 21:46
Αν ο κόσμος είχε υπομονή και διάβασε έστω και λίγο τα βιβλιαράκια που συνοδεύουν τους υπολογιστές, τότε οι τεχνικοί δεν θα είχαν ψωμί. :p

Όταν κάνω BIOS update παρακαλάω μην έχω διακοπή ρεύματος, κατά τα άλλα δεν φοβάμαι τίποτα.

Zer0c00L
11-08-08, 22:31
ε η διακοπη προβλεπεται με ενα UPS 15 λεπτα το εχεις το απαραιτητο ρευμα.

οσο για το RTFM (Διαβασε τον ατιμο οδηγο) σε αυτο εχουμε προβλημα μιας και ολοι μας θελουμε να το παιζουμε παντογνωστες/ειδικοι στους φιλους μας.

χεχχε

AGGANIS
11-08-08, 23:39
ΘΑ δοκιμασω και μια αναβαθμηση του Bios. Δεν χανω τιποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.