PDA

Επιστροφή στο Forum : windows xp logon problem



mezes
14-10-05, 19:16
Καλησπέρα σε όλους
Εχω τα Windows xp eng + sp2 και έχω δημιουργήσει 2 χρήστες. Το πρόβλημα είναι ότι
από σήμερα δεν μπορώ να συνδεθώ σε κανέναν αλλά ούτε σαν admin. Κάθε φορά που ξεκινά η σύνδεση κάνει αυτόματα logoff και με γυρίζει στην οθόνη επιλογής χρητών. Δοκίμασα να μπω σε
safe mode αλλά τίποτα. Ουτε με last good config δούλεψε. Ο Η/Υ δούλευε κανονικά μέχρι το τελταίο shut down χθες.
καμια ιδέα;

ευχαριστώ

sdikr
14-10-05, 20:14
Αυτό το κάνει όταν θέλουν ενεργοποιήση, ή όταν αλλάζεις δίσκο και αλλάζει το γράμμα του συστήματος

GeorgeH
14-10-05, 22:34
Αν έχεις το system restore ενεργοποιημένο τότε δοκίμασε να κάνεις επαναφορά σε μία προηγούμενη κατάσταση που το σύστημα δεν είχε πρόβλημα... Προτιμότερο όχι πολύ πίσω γιατί λογικά θα έχεις κάνει αρκετές αλλαγές κ θα χαθούν... Αυτό το πρόβλημα πιθανολογώ ότι έχει να κάνει ίσως με κάποια dlls που ίσως πείραξες κ συνδέονται άμεσα με την εκκίνηση του logon, όπως και το αρχείο userinit.exe. Μπορεί πάλι να μην πείραξες τίποτα κ να κόλλησες κάποιο spyware ή κάποιον ιό που προκαλεί τέτοια προβλήματα. Τέλος, μπορεί απλά να έληξε ο κωδικός του χρήστη, οπότε μπές από safe mode και κάνε reset τα passwords των χρηστών και μετά πάνε start-run-lusrmgr.msc και επέλεξε να μη λήγει ποτέ ο κωδικός. Το έχω πάθει κι εγώ αυτό απλά επειδή πειραματιζομούν με το userinit. Αλλα γοογλαρέ το κιόλας μπορεί να είναι ιός. Αυτά μπορεί να σου φανούν χρήσιμα:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows
NT\CurrentVersion\Winlogon\

Άλλαξε την εγγραφή:

C:\WINDOWS\System32\wsaupdater.exe,

στην

C:\WINDOWS\System32\userinit.exe,
το κόμμα συμπεριλαμβάνεται...

Edit: Εννοείται ότι αν έχεις το άνωθεν (το τελευταίο πρόβλημα) πρέπει να κάνεις copy από το cd των windows το αρχείο userinit.exe στη θέση του wsaupdater
Βασικά τίποτα δεν εννοείται οπότε απλά σορρυ, δική μου η παράλειψη... :cool:

gfx3d
14-10-05, 22:58
Καλησπέρα σε όλους
Εχω τα Windows xp eng + sp2 και έχω δημιουργήσει 2 χρήστες. Το πρόβλημα είναι ότι
από σήμερα δεν μπορώ να συνδεθώ σε κανέναν αλλά ούτε σαν admin. Κάθε φορά που ξεκινά η σύνδεση κάνει αυτόματα logoff και με γυρίζει στην οθόνη επιλογής χρητών. Δοκίμασα να μπω σε
safe mode αλλά τίποτα. Ουτε με last good config δούλεψε. Ο Η/Υ δούλευε κανονικά μέχρι το τελταίο shut down χθες.
καμια ιδέα;

ευχαριστώ

Αυτό που αναφέρεις, μου συνέβη όταν πριν από μερικούς μήνες σε σύστημα με XP-SP2 πήγα να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα με πρόσβαση σε χαμηλού επιπέδου λειτουργίες. Λίγο πριν το τέλος της εγκατάστασης, εμφανίστηκε το μήνυμα από τα XP που έλεγε πως η εφαρμογή που έτρεξα αντικατέστησε αρχεία συστήματος και πως έπρεπε να εισάγω το CD από τα XP για να επαναφέρει τα αρχεία. Δεν είχα μαζί μου CD με XP, οπότε πάτησα Ακυρο και τελικά την πάτησα γιατί στο επόμενο reboot είχα μόνιμα το πρόβλημα που αναφέρεις.
Εχειι να κάνει λοιπόν με κατεστραμμένα αρχεία συστήματος.

Αν μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις επαναφορά, δοκίμασε, αλλιώς βάλε τον δίσκο slave σε άλλο μηχάνημα, σώσε ό,τι μπορείς και μετά νομίζω πως το μόνο που μένει είναι επανεγκατάσταση των XP.

alter
16-10-05, 15:02
Δοκιμασες να κανεις boot με Winternals?

@ ADSLgr.com All rights reserved.