PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολυμπιακοί Αγώνες 2008, αθλητές, doping, αγωνίσματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14

haHa
19-08-08, 02:14
Οσο καθαρός ειναι ο Phelps άλλο τόσο ειναι και οι συναθλητες του...

Συμφωνουμε aroutis??

The_StarGazer
19-08-08, 02:54
Οσο καθαροι ειναι οι Phelps , Bolt και οι συναθλητες τους αλλο τοσο καθαροι ειναι και ολοι οσοι ασχολουνται με τον πρωταθλητισμο.

Συμφωνουμε haHa και aroutis. (Ωραιο παιχνιδι αυτο :p )

MNP-10
19-08-08, 02:54
"Ο ανθρωπος δεν μπορει να τρεξει τα 100 μετρα κατω απο 9.52. Δεν ειναι φτιαγμενος να μπορει να το κανει." Για να δουμε στα χρονια που ερχονται.

Ελεγαν σημερα οτι αν ο bolt συνεχιζε κανονικα θα ειχε κανει 9.49 - 9.50.

The_StarGazer
19-08-08, 02:55
Ελεγαν σημερα οτι αν ο bolt συνεχιζε κανονικα θα ειχε κανει 9.49 - 9.50.

Φαντασου.... Αν ειναι δυνατον !!!

iloxos
19-08-08, 02:59
Πχ απλα δες το μπρατσο του phelps! Ο iloxos εχει μεγαλυτερο μπρατσο!!:p
O Phelps βεβαια ειναι κυριως 200αρης , οποτε ειναι και λιγο πιο λεπτος απο τους 50αρηδες και τους 100αρηδες.. Οποτε εχει δικαιολογια που τον περναει σε μπρατσο ο iloxos! :rofl:)

:p:p:p:p

πλάκα πλάκα πο τον Παυλίδη καλύτερα θα τα πήγαινα... έβλεπα τον αγώνα και είχα σκυλιάσει:mad:. πολύ παλτό - τον έκανε ο κουβανός μαύρο και κλαίμε και τώρα ότι αδικήθηκε :down::down::down::down:http://sports.e-go.gr/article.asp?catid=14939&subid=2&tag=6371&pubid=1288771

Zer0c00L
19-08-08, 03:01
καταρχην κατι που μου σπαει τα νευρα

στα ΜΜΕ το ΕΣΡ τους επιτρεπει να δειχνουν φατσες απο τους αθλητες που πιαστηκαν ντοπαρισμενοι (ειτε ειναι ειτε οχι)

τους παιδεραστες και λοιπους εγληματιες γιατι δεν δειχνουν προσωπα? εκει υπαρχει απορρητο?

επισης οι αθλητες σε καμια περιπτωση δεν φταινε.

φταινε οι συλλογοι
φταινε οι προπονητες
φταιει η πολιτεια

ειπαμε

πρωταθλητισμος -> μεταλλιο -> παγκοσμο/ευρωπαικο ρεκορ -> επιδοσεις -> δοξα και διακρισεις = ΝΤΟΠΑ

απλα πραγματα

και δεν το κανουν μονο οι ΕΛΛΗΝΕΣ (εμεις εχουμε τα ανιχνευσιμα κοινως τα ληγμενα)

αλλους ακομα δεν τους εχουν πιασει.

haHa
19-08-08, 03:12
επισης οι αθλητες σε καμια περιπτωση δεν φταινε.


ΠΩΩΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ???????????

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 2 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελεγαν σημερα οτι αν ο bolt συνεχιζε κανονικα θα ειχε κανει 9.49 - 9.50.
Δηλαδη 2 μετρα πιο μπροστα..Oσο ειχε δηλαδη τωρα απο τον δευτερο..
Οχι απιθανο αν συνεχιζε με τον ιδιο ρυθμο,αν και λιγο τραβηγμενο.. Εγω για 9.60 τον κοβω..

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........




:p:p:p:p

πλάκα πλάκα πο τον Παυλίδη καλύτερα θα τα πήγαινα... έβλεπα τον αγώνα και είχα σκυλιάσει:mad:. πολύ παλτό - τον έκανε ο κουβανός μαύρο και κλαίμε και τώρα ότι αδικήθηκε :down::down::down::down:http://sports.e-go.gr/article.asp?catid=14939&subid=2&tag=6371&pubid=1288771


Στους ολυμπιακους σε οτι εχει να κανει με διατησια συχνα οι ελληνες διαμαρτυρομαστε, εχουμε παραπονα και νιωθουμε αδικημενοι..:down:

Απο Οκτωβρη εχουμε και ενα ματσακι..Τωρα εχω ωμο ψιλοτραυματισμενο, οποτε το μονο που μπορω να σε κοντραρω -αλλα εκει θα πιεις πολυ νερο:rofl:- ειναι κανα 100m πεταλουδα ή ελευθερο!
Να παρεις μια ιδεα απο πως κολυμπαει ο Phelps και πως κατατροπωνει τους αντιπαλους του!:p

iloxos
19-08-08, 03:17
καταρχην κατι που μου σπαει τα νευρα

στα ΜΜΕ το ΕΣΡ τους επιτρεπει να δειχνουν φατσες απο τους αθλητες που πιαστηκαν ντοπαρισμενοι (ειτε ειναι ειτε οχι)

τους παιδεραστες και λοιπους εγληματιες γιατι δεν δειχνουν προσωπα? εκει υπαρχει απορρητο?.

η διαφορά είναι οτι δουλεύεις 30 χρόνια + για να πληρώνεις φόρους για να ταίζεις 10000+ αθλητές - πρωταθλητές για τα 5 λεπτά που ίσως/κάποτε κερδίσουν κάτι. και αφού το κερδίσουν πληρώνεις και άλλα 30-300,000 έουρα + θέση στο (βασιλικό) λιμενικό και άραγμα ισοβίως και σύνταξη και θέση στο πανεπιστήμιο. και είναι και γκλαμουράτοι μετά με μπουζούκια γκόμενες διαφημίσεις κτλ κτλ


Γι αυτό θέλω να βλέπω φάτσες. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα περάσουν δίπλα σου οι πρωταθλητές να τους χαιρετήσεις, και πότε οι ντοπαρισμένοι (ανάξιοι του κόπου και της ελπίδας σου) για να έχεις έτοιμη τη ροχάλα. :twisted:

χαλάλι ο κόπος μας, χαλάλι τα λεφτά μας και η αγωνία μας.

ΕΛΛΗΝΕΣ είμαστε ρε!!!! Για τη ΔΟΞΑ ζούμε! Δεν το καταλαβαίνουν;;;

ροχάλα στις ντοπέ ρόμπες!

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

The_StarGazer
19-08-08, 03:20
Δηλαδη 2 μετρα πιο μπροστα..Oσο ειχε δηλαδη τωρα απο τον δευτερο..
Οχι απιθανο αν συνεχιζε με τον ιδιο ρυθμο,αν και λιγο τραβηγμενο.. Εγω για 9.60 τον κοβω..



2 ΜΕΤΡΑ ???? :shock: Μα τι λες ??? Για 30 μετρα ειχε κατεβασμενα τα χερια του και στα τελευταια 5 εκανε και βηματακια με τα γονατα ψηλα.

iloxos
19-08-08, 03:21
Απο Οκτωβρη εχουμε και ενα ματσακι..Τωρα εχω ωμο ψιλοτραυματισμενο, οποτε το μονο που μπορω να σε κοντραρω -αλλα εκει θα πιεις πολυ νερο:rofl:- ειναι κανα 100m πεταλουδα ή ελευθερο!
Να παρεις μια ιδεα απο πως κολυμπαει ο Phelps και πως κατατροπωνει τους αντιπαλους του!:p

:)
άσε απο κολύμβηση με το ζόρι βγάζω 20 μέτρα... θα έρθω να σε δω αν θες - εσύ θα κολυμπάς και γω θα κάνω κονέ με τις πολίστριες ;);););)[/OFFTOPIC]

Zer0c00L
19-08-08, 03:28
η διαφορά είναι οτι δουλεύεις 30 χρόνια + για να πληρώνεις φόρους για να ταίζεις 10000+ αθλητές - πρωταθλητές για τα 5 λεπτά που ίσως/κάποτε κερδίσουν κάτι. και αφού το κερδίσουν πληρώνεις και άλλα 30-300,000 έουρα + θέση στο (βασιλικό) λιμενικό και άραγμα ισοβίως και σύνταξη και θέση στο πανεπιστήμιο. και είναι και γκλαμουράτοι μετά με μπουζούκια γκόμενες διαφημίσεις κτλ κτλ


Γι αυτό θέλω να βλέπω φάτσες. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα περάσουν δίπλα σου οι πρωταθλητές να τους χαιρετήσεις, και πότε οι ντοπαρισμένοι (ανάξιοι του κόπου και της ελπίδας σου) για να έχεις έτοιμη τη ροχάλα. :twisted:

χαλάλι ο κόπος μας, χαλάλι τα λεφτά μας και η αγωνία μας.

ΕΛΛΗΝΕΣ είμαστε ρε!!!! Για τη ΔΟΞΑ ζούμε! Δεν το καταλαβαίνουν;;;

ροχάλα στις ντοπέ ρόμπες!

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

ναι δεν διαφωνω (ικαι εγω θελω να βλεπω τους εγληματιες γιατι και αυτους πληρωνουμε ξερεις μονιμα (ισοβια))

αλλα συμφωνα με την ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ σε κανενα ΜΜΕ δεν επιτρεπεται χωρις αδεια να δημοσιευσης φωτογραφια προσωπου και να πεις ονομα και επωνυμο.

μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

αν δεν θες να τους πληρωνεις η να κερδισεις οτι αυτοι εχουν γινε και εσυ ενας απο αυτους μπορεις να το κανεις αυτο...


αλλοι φταινε φιλε μου οχι οι αθλητες (και αυτοι που ειναι μεσα στα πραγματα του αθλητισμου ξερουν ποιοι ειναι αυτοι που καταονομαζω)

στην θεση του αθλητη η της αθλητριας θα ηθελες να ειναι το παιδι σου? και να εβλεπες ολους τους φωστηρες να λενε αυτα στα ΜΜΕ.

haHa
19-08-08, 03:36
:)
άσε απο κολύμβηση με το ζόρι βγάζω 20 μέτρα... θα έρθω να σε δω αν θες - εσύ θα κολυμπάς και γω θα κάνω κονέ με τις πολίστριες ;);););)
Τις πολιστριες απεφυγε τες! Δεν φημιζονται για το ενδιαφερον τους για το αντρικο φυλο...:p

Ασχολησου καλυτερα με τις κολυμβητριες!
Πχ Inge de Bruin:
http://www.princessrecords.nl/images/INGE80036MBgovert.jpg
http://www.bridgebondnijmegen.nl/image/Fred_Grauwmans.jpg
http://www.sportgeschiedenis.nl/userfiles/DeBruijn.jpg


ή
Laure Manaudou
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://bp2.blogger.com/_IznBbFnKxhI/R2tpW4sOYMI/AAAAAAAACrA/IAw51BZWS6E/s400/Laure%2BManaudou%2BStolen%2BNaked%2BPicturesLaure_Manaudou_Stolen_Naked_Pics-274.jpg&imgrefurl=http://www.zimbio.com/Laure%2BManaudou/articles/3/Laure%2BManaudou%2BStolen%2BNaked%2BPictures&h=300&w=400&sz=18&hl=el&start=1&um=1&tbnid=tHxCJMzecKpLLM:&tbnh=93&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3DLaure%2BManaudou%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26sa%3DN
http://buzzfeed.com/zennie62/female-french-swimmer-laure-manaudou-has-had-a-hard-go-of-it-of-late-just-on-top-of-the-swimming-wo-52g-1v


........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


2 ΜΕΤΡΑ ???? :shock: Μα τι λες ??? Για 30 μετρα ειχε κατεβασμενα τα χερια του και στα τελευταια 5 εκανε και βηματακια με τα γονατα ψηλα.
Mαλλον δεν με καταλαβες

2 μετρα εννοω οτι θα τερματιζε πιο μπροστα..

Το 9.49 με το 9.69 που εκανε ειναι διαφορα 2 περιπου μετρων..
Οση αποσταση δηλαδη ειχε περιπου και απο τον 2ο.

Τα χερια τα ειχε κατεβασμενα απο το 7.9 δευτερολεπτα,δηλαδη τα τελευταια περιπου 20 μετρα..
Σε αυτα τα 20 μετρα θα μπορουσε να κερδισε 2 το πολυ μετρα..
Αν κερδιζε 2 μετρα ακομη, τοτε θα τερματιζε με 9.49 πανω-κατω.

Simple as that!

fisfirikos
19-08-08, 03:37
Το πως θα "πάει η χώρα στους αγώνες" δεν με ενδιέφερε ποτέ, πολύ απλά διότι δεν πηγαίνουν χώρες στους αγώνες αλλά αθλητές/ήτριες.

Βέβαια αυτό για να το κατανοεί κάποιος απαιτεί κάποιο άλφα επίπεδο σκέψης και ωριμότητας.

..........

Όταν κάποιος/α προβαίνει σε τέτοιες αχαρακτήριστες δηλώσεις δήθεν εκπροσωπώντας όλους τους πολίτες αυτής της χώρας, τότε ναι, με ενδιαφέρει τα μέγιστα το τί λέει ή δεν λέει.

Aναποδα τα ειπες.

-Οταν καποιος προβαινει σε αχαρακτηριστες ή χαρακτηρισμενες δηλώσεις δεν εκπροσωπει φυσικα ολους τους πολιτες αυτης της χωρας αλλα μόνο τον εαυτο του. Απο που κι ως που η Χαλκια εκπροσωπει εμενα ή εσενα?

-Οταν οι αθλητες μιας χωρας πανε στους Αγωνες εκπροσωπουν τη χωρα αυτη. Φερουν τα χρωματα της, φορουν το εθνοσημο, ο εθνικος υμνος ακουγεται κατα την απονομη. Τυχον επιτυχιες χρεωνουν τη χωρα τους.

Τι ελεγες περι "άλφα επίπεδο σκέψης και ωριμότητας" ? :whistle:


To χρυσό όντως το καταχρεώνεται η χώρα, αλλά με την κυριολεκτική έννοια (πρόσληψη στο στρατό, άδειες για πρακτορεία κλπ) και όχι αυτή που νομίζεις.
Κατά τα άλλα, εγώ δε ζήτησα από κανένα να ντοπαριστεί για να κερδίσει μετάλλιο. Δική τους η δόξα αν κερδίσουν, δική τους και η ξεφτίλα αν πιαστούν, άρα δική τους και η απόφαση.
Ο κάθε αθλητής στο στίβο κατεβαίνει για τον εαυτό του.
Όταν όμως λένε ανοησίες και μάλιστα όντως νηφάλιοι, τότε τις χρεώνονται.

Ειναι αλλο και ασχετο πραγμα το να δοξαστει μια χωρα με καποιο ολυμπιακο μεταλιο και αλλο η οικονομικη αποκατασταση του αθλητη. Μη μπλεκεις τις... αδειες προ-πο με την καταξιωση της χωρας στο παγκοσμιο αθλητισμο.
Δυστυχως η ξεφτιλα(οπως και η δοξα) δεν χρεωνει μόνο τον ντοπαρισμενο αθλητη αλλα και τη χωρα του. Το να ξεφτιλιστει ενας αθλητης ειναι ασημαντο και φυσικα δεν εστιαζουμε εκει. Η ξεφτιλα ομως της χωρας στη συνειδηση ολου του κοσμου ειναι βαρυ πραγμα.
Ο καθε αθλητης στο στιβο (και σε ολα τα αγωνισματα) κατεβαινει μεν για τον εαυτο του αλλα εκπροσωπει και χρεωνει ολη τη χωρα του.
Οι ανοησιες που λεει καποιος τετοιος ειναι το λιγοτερο που πρεπει να μας ενδιαφερει.
Κοιταμε το δασος, οχι το δεντρο.

Επισης σημειωσε οτι συνηθως οι αθλητες δεν παιρνουν οι ιδιοι την αποφαση για το ντοπαρισμα τους, δεν το γνωριζουν καν. Φροντιζει γιαυτο το προπονητικο τους team.


Καμία σχέση.
Είμαι φίλαθλος και έχω ανάμεσα στους αθλητές τις συμπάθειές μου, που φυσικά χαίρομαι να κερδίζουν.
Μια συμπάθειά μου είναι ο Ιακωβάκης και για αυτό στεναχωρήθηκα λίγο που έχασε. Μια άλλη συμπάθειά μου είναι η Λεμπέντεβα, και επίσης στεναχωρήθηκα που έχασε από την άλλη την αλεξιπτωτίστρια από το Καμερούν.
Εσύ αντίθετα δείχνεις ότι το στίβο τον έχεις γραμμένο σαν άθλημα, και απλά κοιτάς να μετράς τα μετάλλια για να χαίρεσαι ότι την έχεις μεγαλύτερη (τη συγκομιδή) από άλλες χώρες.
Προηγουμενως ειπες "γιατι, εγω θα το παρω το μεταλιο?" σα να ελεγες οτι δεν σε ενδιαφερει. Τωρα δηλωνεις φιλαθλος που χαιρεται οταν κερδιζουν οι αθλητες που συμπαθει(ανεξαρτητως εθνικοτητας).
Απο που διεκρινες οτι "δειχνω οτι τον στιβο τον εχω γραμμενο σαν αθλημα"?
Ο στιβος ειναι ενα αθλημα οπως τοσα αλλα και βεβαια απ τα αγαπημενα μου.
Φυσικα ολοι ενδιαφερομαστε για τα μεταλλια και δεν θα μπορουσα να αποτελω εξαιρεση.
Μόνο με το μεταλιο κερδιζεις την αναγνωριση και τη καταξιωση και μενεις στην ιστορια.
Εσυ δηλαδη δεν χαιρεσαι οταν εχουμε "μεγαλη συγκομιδη"?
Για τη Λεμπεντεβα στενοχωρηθηκες, για τη Δεβετζη δεν στενοχωρηθηκες?
Ειναι δυνατον να ...χαιρομαστε για το μεταλιο της ρωσιδας και να ειμαστε αδιαφοροι στο μεταλιο της ελληνιδας?

haHa
19-08-08, 03:43
Επισης σημειωσε οτι συνηθως οι αθλητες δεν παιρνουν οι ιδιοι την αποφαση για το ντοπαρισμα τους, δεν το γνωριζουν καν. Φροντιζει γιαυτο το προπονητικο τους team.


Αυτο που λες πολυ απλα δεν παιζει..(αντε να αφησουμε και ενα 5% για μερικες σπανιες περιπτωσεις)
Οι αθλητες μια χαρα ξερουν οτι παιρνουν αναβολικα.

Αν τους τα εδιναν εν αγνοια τους οι προπονητες, τοτε θα ειχαν μπει φυλακη καμποσοι προπονητες..

Εσυ θα αφηνες ατιμωρητο εναν προπονητη πο σου εδινε εν αγνοια σου αναβολικα και βρεθηκες τελικως ντοπαρισμενος, τα οποια μπορει να καταστρεψουν την υγεια σου ενω ταυτοχρονα σε εκανε ρεζιλι παγκοσμιως??
Οχι φυσικα!!


Οι αθλητες μια χαρα γνωριζουν οτι παιρνουν αναβολικα...

fisfirikos
19-08-08, 03:50
Ξερεις στη Ελλαδα να τιμωρειται κανεις? Ειδες να τιμωρουνται ο Τζεκος ή ο Ιακωβου παρα τις καταγγελιες?

Σοβαρα νομιζεις οτι ηταν ηλιθιοι τοσοι ελληνες αθλητες να πανε στο Πεκινο ντοπε, με τη διασημη πλεον αυτη ουσια, πιστευοντας απλα οτι δεν θα τους ελεγξουν?

Δυστυχως πολλοι παραγοντες(παρασιτα) του χωρου κανουν καριερα και προωθουν τισ σκοπιμοτητες τους στη πλατη των αθλητων μας και του ελλ.αθλητισμου.
Συνεβησαν τοσα πρασκηνιακα... Σκεψου πχ. οτι υπηρχε ανωθεν εντολη για την αποστολη της Χαλκια στο Πεκινο παρολο που γνωριζαν οτι δεν ηταν σε καλη κατασταση και παρολο που αλλη ειχε προκριθει για να παει.

haHa
19-08-08, 03:52
-Οταν οι αθλητες μιας χωρας πανε στους Αγωνες εκπροσωπουν τη χωρα αυτη. Φερουν τα χρωματα της, φορουν το εθνοσημο, ο εθνικος υμνος ακουγεται κατα την απονομη. Τυχον επιτυχιες χρεωνουν τη χωρα τους.


Πως αλλιως θα παθιαστει ο κοσμος ??
Πρεπει να τους πουνε οτι εχουν κατι κοινο.
Οπως οταν το 1996 πανηγυρισαμε το χρυσο του Καχιασβιλι, ενος Γεωργιανου που το 1992 ειχε παρει χρυσο με την πατριδα του την Γεωργια..

Βλεπεις πρεπει να βρουμε κατι κοινο,που να παθιασει τον κοσμο για να πουλησουμε το προιον...




Εσυ δηλαδη δεν χαιρεσαι οταν εχουμε "μεγαλη συγκομιδη"?

Προσωπικα χαιρομαι πολυ περισσοτερο οταν βλεπω αθλητες να κανουν επιδοσεις , να φαινονται καθαροι κλπ κλπ.

Πχ το 1996 ανατριχιαζα πολυ περισσοτερο με τον Popov στα 50m ελευθερο ή τον Μπουμπκα στα παγκοσμια πρωταθληματα στο επι κοντω,
απο οτι βλεποντας τον Κεντερη το 2000 ή την Χαλκια του 2004..(αυτους τους καραντοπε που δεν εχουν ουτε το θαρρος της γνωμης τους να παραδεχθουν οτι ηταν ντοπε)
(καλα ειδικα για την Χαλκια το 2004 ειχα ριξει πολυ γελιο...)
........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξερεις στη Ελλαδα να τιμωρειται κανεις? Ειδες να τιμωρουνται ο Τζεκος ή ο Ιακωβου παρα τις καταγγελιες?


Τι σχεση εχει αυτο??
Δεν ειναι μονο η Ελλαδα ο κοσμος..


Εγω κραταω την αφελη δηλωση σου:
"Επισης σημειωσε οτι συνηθως οι αθλητες δεν παιρνουν οι ιδιοι την αποφαση για το ντοπαρισμα τους, δεν το γνωριζουν καν. Φροντιζει γιαυτο το προπονητικο τους team."


Αυτο το πραγμα ,επαναλαμβανω, πολυ απλα δεν παιζει!

The_StarGazer
19-08-08, 04:07
Mαλλον δεν με καταλαβες
2 μετρα εννοω οτι θα τερματιζε πιο μπροστα..



ΑΑααααααα. Καλα ......νταξ' .......ΟΧΙ ΝΟΜΙΖΑ .......

:p



Εγω κραταω την αφελη δηλωση σου:
"Επισης σημειωσε οτι συνηθως οι αθλητες δεν παιρνουν οι ιδιοι την αποφαση για το ντοπαρισμα τους, δεν το γνωριζουν καν. Φροντιζει γιαυτο το προπονητικο τους team."

Ααα Τι ???? Ποιος το ειπε αυτο ???
Μια ξαδερφη μου ειναι ιδια κλαση με την Κατερινα Θανου. Μαζι εκαναν προπονησεις. Οταν εφτασε η ωρα "για να προχωρησουν" στον πρωταθλητισμο ο προπονητης τους τους ειπε οτι ετσι με σκετη προπονηση δεν γινεται να πανε πιο πανω και πρεπει να κανουν και αλλα πραγματα.

Η Θανου τα εκανε και πηρε μεταλλια χρυσα ασημενια , τιτλους , δοξα κτλ κτλ . Η Ν..... οχι.
Τωρα βεβαια οταν βλεπεις απο κοντα την Θανου σου ερχεται να κανεις εμετο. Αμα δεις τη Ν.......... ομως .... τι να λεμε.

opener
19-08-08, 07:34
17-08-08=

Ειδα στην tv σημερα το παρακατω (οι διαλογοι στο περιπου, δεν εκανα και απομαγνητοφωνηση):
Ερωτηση Ελληνα δημοσιογραφου σε ξενους συναδελφους του =
"Σας εκανε εντυπωση το οτι η Χ αθλητρια μας βρεθηκε ντοπαρισμενη;"
Απαντηση=
"Δεν μας εκανε εντυπωση το σημερινο συμβαν, ΑΛΛΑ μας εκανε εντυπωση το 2004 που πριν την Ολυμπιαδα δεν την ειχε ακουσει/ηξερε κανενας μας και μετα 15 ημερες πηρε το χρυσο".


Χρησιμη αναφορα ..αλλα παλι δεν λεει κατι αυτο..;)..μετα την εμαθε ομως..

Εγω νομιζω οτι λεει και παραλεει.
18-08-08=

2004: Η προφητεία της «Ε»
Στην περίπτωση της Φανής Χαλκιά, αποδείχτηκε πως, τέσσερα χρόνια νωρίτερα, η «Ε» είχε λειτουργήσει ως προφήτης.

Λίγα 24ωρα προτού ανοίξει η αυλαία των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας, την ημέρα της πρόβας τζενεράλε της τελετής έναρξης στο ΟΑΚΑ, έπεσα πάνω σε έναν άνθρωπο που γνωρίζει τα του ελληνικού στίβου εκ των έσω. Εχοντας ξεκάθαρη εικόνα της κατάστασης, η σημαντική αυτή πηγή μού είπε τα εξής: «Το πιο σίγουρο χρυσό μετάλλιο είναι αυτό του Κεντέρη. Το μόνο ερώτημα δεν είναι το αν θα κερδίσει ο Κώστας, αλλά το αν θα καταφέρει να σπάσει το, θεωρητικά απλησίαστο, 19.32 του Μάικλ Τζόνσον. Το δεύτερο πιο σίγουρο χρυσό, με το οποίο θα πέσουν άπαντες αναίσθητοι, είναι αυτό της Χαλκιά».

Αυτή η εκ των έσω πληροφόρηση για τη Χαλκιά, με έκανε να στρέψω αυτόματα την προσοχή μου επάνω της. Αυτό που είδα το βράδυ της 25ης Αυγούστου στο ΟΑΚΑ με άφησε άφωνο, όπως επίσης άφωνους άφησε και τους πιο έγκυρους, όσον αφορά τον στίβο, συναδέλφους μου ανά τον κόσμο.

Λίγες ημέρες αργότερα (29/8), με τη Φανή Χαλκιά να θεωρείται πλέον εθνική ηρωίδα, έθιξα το θέμα από τη στήλη «Φιλιππικοί» της «Κ.Ε»: «Καθόλου δεν μας άρεσε που ο ξένος Τύπος αντιμετώπισε με δυσπιστία και καχυποψία τη Φανή Χαλκιά. "Μας ζηλεύουν" και "θέλουν το κακό μας", σκεφτήκαμε. Μόνο που οι ξένοι δημοσιογράφοι δεν είναι τίποτα χαϊβάνια. Εχουν φάει τη ζωή τους στον αθλητισμό, ξέρουν πώς δημιουργούνται οι μεγάλοι αθλητές, έχουν στα χέρια τους στατιστικές και προηγούμενες επιδόσεις.

Ξεπετάγεται ξαφνικά κάποια Χαλκιά (όπως παλαιότερα ο Κεντέρης) και ανοίγουν τα τεφτέρια τους. Πού ήσουν πέρσι κορίτσι μου; Πουθενά, δεν σε είχε ο χάρτης. Και όταν μαθαίνουν ότι για 2,5 χρόνια (όπως είχε την ειλικρίνεια η ίδια να ομολογήσει) η δεσποινίς Χαλκιά ήταν στα μπαρ και στη δημοσιογραφία, μένουν κάγκελο. Και όταν επιπρόσθετα πληροφορούνται ότι στη Φανή Χαλκιά χρειάστηκαν λιγότερα από δύο χρόνια συστηματικής προετοιμασίας για να σαρώσει το χρυσό μετάλλιο, καραφλιάζουν. Αυτά τα πράγματα, για όσους ξέρουν και καταλαβαίνουν από αθλητισμό, δεν έχουν καμιά φυσιολογική εξήγηση. Δεν μπορούν να συμβούν. Ανήκουν στο υπερπέραν. Τα σύγχρονα αθλητικά θαύματα, ιδίως επαναλαμβανόμενα, έχουν μία και μοναδική εξήγηση. Και οι δημοσιογράφοι δεν είναι βλάκες», είχαν γράψει μεταξύ άλλων.

Το συγκεκριμένο δημοσίευμα ακολούθησαν αγωγές από την πλευρά του προπονητή τής Φανής Χαλκιά, Γιώργου Παναγιωτόπουλου, ο οποίος ζητούσε μερικά εκατομμύρια ευρώ αποζημίωση για συκοφαντική δυσφήμηση. Στο δικαστήριο, όπου εμφανίστηκε με μάρτυρα τον δημοσιογράφο (αρχισυντάκτη στις εκπομπές του Μ. Τριανταφυλλόπουλου) και κουμπάρο τού Κ. Κεντέρη, Σωκράτη Γκιόλια, έχασε πανηγυρικά και υποχρεώθηκε να πληρώσει και τα έξοδα!

Υστερα από την αποκαθήλωση της Φανής Χαλκιά -και ενώ είχαν προηγηθεί άλλα δύο κρούσματα ντόπινγκ αθλητών του Παναγιωτόπουλου (Φιλιππίδης, Ρέγας)- προκύπτει το εξής ερώτημα: Αφού τότε θεώρησε εαυτόν θιγμένο απ' τα όσα υποστήριζα για την αθλήτριά του, τώρα που εκείνη βρέθηκε ντοπέ, ποια είναι η ευθιξία του; Δεν νομίζει ότι και σε αυτόν αναλογεί ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης;

http://www.enet.gr/online/online_text/c=115,id=61284616,39297272,47068792,61251576,68806008,90793352,96586504,17102328,87365384

konenas
19-08-08, 07:56
... Σκεψου πχ. οτι υπηρχε ανωθεν εντολη για την αποστολη της Χαλκια στο Πεκινο παρολο που γνωριζαν οτι δεν ηταν σε καλη κατασταση και παρολο που αλλη ειχε προκριθει για να παει.

Ελευθεροτυπία
Εδώ είναι το θέμα. Πρώτοι οι Έλληνες στην ντόπα! (13 ντοπαρισμένοι)
Προφανώς με την καθοδήγηση του ΣΕΓΑΣ.
Τα προβλήματα της όποιας κυβέρνησης αμβλύνονται όταν παίρνουμε μετάλλια. Σεμνότητα και ταπεινότητα.

Αυτή είναι η ξεφτίλα.

Δεν είναι όμως μόνο στην ντόπα, είμαστε πρώτοι και στην διαφθορά..

Αυτό είναι το πρόβλημα.

Ξηλώστε τους και ξυλοφορτώστε τους.

Που πάμε ρε! (Αυλωνίτης).

The_StarGazer καμιά φωτογραφία της Ν... για να αποκτήσουμε δική μας γνώμη έχεις;

Το άκρον άωτον: Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε ότι από εδώ και πέρα όταν θα πιάνουν αθλητή ντοπαρισμένο δεν θα ξαναπροσλαμβάνουν και τον προπονητή του. Δηλαδή μέχρι τώρα ...

opener
19-08-08, 09:33
...
Οχι, μεχρι προσφατα πηγαινε κλιμακωτα εως την 8η θεση και δεν ηταν μονο οι Ολυμπιονικες, δες στο κατω μερος του αρθρου, εως και οι μαθητες ειχαν bonus, δεν θυμαμαι τι αλλαξαν τωρα τελευταια, ο προηγουμενος "τιμοκαταλογος" ειναι εδω =

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1949351&postcount=160

Απ' οτι φαινεται παρακατω, μαλλον ειχα κανει λαθος, τελικα δεν αλλαξαν τιποτε τωρα τελευταια γιατι εδω στο Ελλαντα: "Ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν" =


ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΞΑΓΓΕΛΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΩΝ!
Μέτρα-κοροϊδία για το ντόπινγκ

Κοροϊδία αποδείχθηκε οι εξαγγελίες για την αντιμετώπιση του ντόπινγκ στην Ελλάδα, που διατυπώθηκαν μετά το σκάνδαλο στην άρση βαρών, αφού το σχετικό νομοσχέδιο έμεινε στα χαρτιά ύστερα από την απαίτηση των Ελλήνων ολυμπιονικών και τη σύμφωνη γνώμη του Μιχάλη Λιάπη και του Γιάννη Ιωαννίδη. Η αποκάλυψη των 11 ντοπαρισμένων αθλητών της άρσης βαρών με την ουσία μεθυλτριενολόνη είχε ως αποτέλεσμα να διατυπωθούν υποσχέσεις από την πλευρά της Πολιτείας για την επιβολή σκληρών ποινών σε όσους εντοπίζονται να είναι ντοπέ αλλά και τη μείωση των παροχών που δίδονται στους αθλητές οι οποίοι διακρίνονται στους Ολυμπιακούς. Στις προτάσεις του νομοσχεδίου περιλαμβανόταν μεταξύ άλλων και η μετατροπή από πλημμέλημα σε κακούργημα, σε περίπτωση που κάποιος αθλητής συλλαμβανόταν ντοπαρισμένος. Ο σύλλογος των Ελλήνων ολυμπιονικών με πρόεδρο τη Φανή Χαλκιά ζήτησε από τον υφυπουργό Αθλητισμού να ξανασκεφτεί το θέμα των ποινών και να συμπεριλάβει σε αυτές όχι μόνο τους αθλητές, αλλά και προπονητές και τις ομοσπονδίες.
«Ο αθλητής που έχει κάνει χρήση της απαγορευμένης ουσίας δεν είναι ο μόνος που προσδοκά οφέλη από την επίτευξη διάκρισης. Οφέλη από μία διάκριση προσδοκούν και λαμβάνουν και ο προπονητής του αθλητή και η προπονητική ομάδα και οπωσδήποτε η ομοσπονδία του. Άρα τις ίδιες ευθύνες και συνέπειες που θα έχει ο αθλητής σε περίπτωση κρούσματος ντόπινγκ, θα πρέπει να έχουν και όλοι οι εμπλεκόμενοι». Αυτό υποστήριξαν οι Έλληνες ολυμπιονίκες σε συνάντηση που είχαν στις 5 Μαΐου με τον Γ. Ιωαννίδη. Το υπουργείο Πολιτισμού έκρινε πως θα ήταν καλύτερο να περάσουν και οι Αγώνες του Πεκίνου και στη συνέχεια να ασχοληθεί με το ντόπινγκ, χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, όπως εκτιμούν στελέχη ομοσπονδιών να θέσει κάποιους αυστηρούς κανόνες όσον αφορά το ντόπινγκ.....
....
ΚΑΜΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗ
Ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Σεβαστής, ομοσπονδία στην οποία βρέθηκαν τρεις ντοπαρισμένοι αθλητές κατά τη διάρκεια της προολυμπιακής προετοιμασίας, προτίμησε να μιλήσει για οργανωμένα κυκλώματα διακίνησης παράνομων ουσιών σε ιδιωτικά γυμναστήρια!

«Δεν υπάρχει καμία θέληση να βρούμε ποιοι είναι αυτοί που μεθοδευμένα διακινούν τη μεθυλτριενολόνη», υποστηρίζει ο καθηγητής Βιοχημείας Βασίλης Κουρέτας, που αποδίδει ευθύνες στην Πολιτεία. «Στο κύκλο των ντοπαρισμένων αθλητών επικρατεί Ομερτά. Κανείς δεν δίνει ονόματα, γιατί φοβούνται», λέει ο αθλητίατρος Σταύρος Χάντζιος. Είναι χαρακτηριστικό το ότι Έλληνες αθλητές που εντοπίστηκαν να είναι ντοπαρισμένοι ποτέ δεν αποκάλυψαν τους προμηθευτές τους, ενώ όλοι τους ισχυρίστηκαν πως παρήγγειλαν μόνοι τους τα αναβολικά από το Ίντερνετ!

Ο κ. Χάντζιος όμως επισημαίνει με νόημα πως «αν δεν ήταν η WΑDΑ και το εργαστήριο της Κολωνίας, ίσως οι 15 αθλητές μας τώρα να ήταν τιμημένοι ολυμπιονίκες». Το εργαστήριο του ΟΑΚΑ δεν έψαχνε στο παρελθόν για τη μεθυλτριενολόνη.

«Για τον λόγο αυτόν δεν είχε ανιχνευθεί η ουσία», παραδέχεται ο διευθυντής του εργαστηρίου, Κώστας Γεωργακόπουλος, ο οποίος δεν αποκλείει να γινόταν χρήση της συγκεκριμένης ουσίας για μεγάλο χρονικό διάστημα και να μην πρόκειται για «κάτι καινούργιο στον ελληνικό αθλητισμό». ......


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=82143&ct=5

manoulamou
19-08-08, 09:40
Για να ξαλαφρωσουμε λιγο
το θεμα, γιατι ωρες - ωρες αναγουλιαζω μ αυτα που διαβαζω
και μ αυτα που βλεπω στο χαζοκουτι, να μην μιλησω για τους ανεκδιηγητους
σχολιαστες εντος και εκτος κρατικων καναλιων ...

Εχουμε τα μεταλλια στο DNA μας (http://www.forthnet.gr/templates/PollResults.aspx?iPollId=90), ιδου και η αποδειξη:

Στους Ολυμπιακούς του 2004 η Ελλάδα κατέκτησε 16 μετάλλια (6, 6, 4).
Πόσα πιστεύετε ότι θα πάρει στο Πεκίνο;
17 και πάνω 3.87% 101 ΣΥΝΟΛΟ: 2607


:worthy::rolleyes::lol:

lewton
19-08-08, 09:56
Προηγουμενως ειπες "γιατι, εγω θα το παρω το μεταλιο?" σα να ελεγες οτι δεν σε ενδιαφερει. Τωρα δηλωνεις φιλαθλος που χαιρεται οταν κερδιζουν οι αθλητες που συμπαθει(ανεξαρτητως εθνικοτητας).
Πολύ καλά τα λέω.
Κάποιος μου έθεσε το δίλημμα «με ντόπα και μετάλλιο ή χωρίς ντόπα και χωρίς μετάλλιο» λες και εγώ θα το σηκώσω το μετάλλιο αν το πάρει η Χαλκιά. Μια χαρά του απάντησα λοιπόν ότι το μετάλλιο δε θα το πάρω εγώ, άρα δε θα της πω εγώ να ντοπαριστεί για να μου το φέρει.
Δε θα ανεχτώ να μου δημιουργήσουν εμένα ενοχές που ανάγκασα το φτωχό κορίτσι να ντοπαριστεί για να με κάνει υπερήφανο.

Αυτό είναι άσχετο με τη συμπάθεια που έχω για κάποιους αθλητές του στίβου.
Η Λεμπέντεβα που ανέφερα δεν είναι πυροτέχνημα. Κάθε χρόνο κατεβαίνει σε ένα σωρό meetings. Και να ντοπάρεται, ντοπάρεται τόσο λίγο ώστε να μην την πιάνουν τα tests που περνάει συνέχεια (και είναι Ρωσίδα, όχι Αμερικανίδα, άρα την κυνηγάνε περισσότερο). Η κοπέλα δεν έχει από πίσω της εξασφαλισμένο το μέλλον της επειδή πήρε ένα μετάλλιο. Πρέπει να κερδίσει χρήματα για να ζήσει.
Η Χαλκιά το 2004 δεν είχε τρέξει κανέναν αγώνα εκτός από την αρχή της σεζόν που ήθελε να πιάσει το όριο, για να μην την τσεκάρουν. Πήρε, πήρε, πήρε, πήρε, ε στο τέλος πήρε και το χρυσό. Πολύ δίκαιο.
Και για να τελειώσω, μαγκιά της που το πήρε το χρυσό χωρίς να την πιάσουν. Όμως να το πάρει και να κάτσει στα αυγά της, όχι να κάνει και δηλώσεις για το DNA τη στιγμή που ξέρει ότι δεν είναι καθαρή.

European
19-08-08, 10:22
Tα κάτι δεκάδες χιλιάδες ή και παραπάνω ευρώ
Μια θέση στην αστυνομία, πυροσβεστική ή στις ένοπλες δυνάμεις
Η εισαγωγή στην γυμναστική ακαδημία ή όπως λέγεται
Η πιθανή σταδιοδρομία στην πολιτική
και τα όποια άλλα πλεονεκτήματα που απολαμβάνουν οι πρωταθλητές και δη οι ολυμπιονίκες
είναι μεγάλο δέλεαρ για μην σκεφτεί κάποιος την ντόπα αν θέλει να τα απολαύσει.

Απ την στιγμή που ο αθλητισμός έγινε μέρος της βιομηχανίας, έγινε επάγγελμα και σταμάτησε να υπάρχει η έννοια της άθλησης για την σωματική και ψυχική ισορροπία και υγεία του ανθρώπου η ντόπα αποκλείεται να σταματήσει ότι και να λέμε ή να συζητάμε. Είναι πολλά τα φράγκα ποιυ παίζονται και σε προσωπικό επίπεδο των αθλητών και σε επίπεδο ομάδων και σε επίπεδο θεάματος και προϊόντων βελτίωσης - ντόπας νόμιμης ή παράνομης - ακόμα και σε επίπεδο κρατών και πολιτών. Εδώ φτάσαμε να αισθανόμαστε ότι μειώθηκε το έθνος μας - έλεος!!! + 1000 - επειδή η Χαλκιά ή ο x αθλητής πήγε να τα κονομήσει! Τι δουλειά έχουμε να συνδέουμε την Ελλάδα με το βόλεμα του κάθε πρωταθλητή; Έχουμε βέβαια γιατί όταν πάρει το χρυσό τότε δίνει συγχαρητήρια ο πρωθυπουργός, η αντιπολίτευση και εμείς στήνουμε λαϊκό πανηγύρι λές και γιορτάζουμε την εθνική αναγέννηση! Σε ένα παγκοσμιοποιημένο βιομηχανικό προϊόν όπως οι επαγγελματικοί αγώνες στίβου δεν τίθεται θέμα εθνικής περηφάνειας ή μείωσης. Προσωπικά δεν με προσβάλει η ντόπα κανενός έλληνα αθλητή ούτε και αισθάνομαι περισσότερο Έλληνας όταν ντοπαρισμένοι πρωταθλητές μας ανεβαίνουν στο βάθρο και μοστράρουν τα χρυσά μετάλλια. Λυπάμαι για την κατάντια τους και την δικιά μας που τους χειροκροτάμε γνωρίζοντας όλοι μας ότι στα βαριά αθλήματα του στίβου ή της άρσης βαρών κλπ ανέβηκε στο βάθρο κάποιος όχι επειδή δεν ήταν ντοπαρισμένος αλλά επειδή δεν πιάστηκε ντοπαρισμένος. Δηλαδή το ζητούμενο είναι να καταφέρει κάποος να κλέψει το χρυσό παίρνοντας μη ανιχνεύσιμη ντόπα και όχι να το κατακτήσει με την αξία του. Ας αφήσουμε τα ομάδικά αθλήματα όπου 25χρονοι ποδοσφαιριστές πέφτουν στη μέση του γηπέδου με ανακοπή στα καλά καθούμενα χωρίς να έχουν ιατρικό προηγούμενο και όλοι το δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ή σχεδόν σαν κάτι φυσιολογικό. Εδώ ντοπάρονται 15χρονα για να πάρουν καλή θέση στα σχολικά πρωταθλήματα και να μπούν στα ΑΕΙ χωρίς εξετάσεις τι να συζητάμε περισσότερο;;;

opener
19-08-08, 10:24
... O υπουργός Πολιτισμού κ. Μιχάλης Λιάπης, μεταξύ άλλων, δήλωσε χθες: «Θέλω να εκφράσω όχι μόνο την απογοήτευσή μου αλλά και την οργή μου για το νέο κρούσμα ντόπινγκ που καταγράφηκε.Η Πολιτεία δείχνει μηδενική ανοχή.....

http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080819&nid=9515091&sn=&spid=

Μαλιστα.
Ο κ.Υπουργος δηλωσε και απογοητευμενος και οργισμενος .....
Η Πολιτεια δειχνει μηδενικη ανοχη :clap::clap::clap: :rolleyes:


Η ανακοίνωση του ΣΕΓΑΣ και τα αναπάντητα ερωτήματα

Α μήχανη και απολογητική η ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΣΕΓΑΣ για την ντόπα της Φανής Χαλκιά, δημιούργησε ακόμη περισσότερα ερωτήματα παρά έλυσε απορίες για το «κύκλωμα του ντόπινγκ» που λυμαίνεται τον χώρο του στίβου. Η ηγεσία του ΣΕΓΑΣ σε ανακοίνωσή της από την Αθήνα- αν και ο στίβος είναι ο βασιλιάς των Ολυμπιακών, ο πρόεδρος της ομοσπονδίας κ. Βασίλης Σεβαστής είναι ένας από τους ελάχιστους έλληνες προέδρους ομοσπονδιών που δεν ταξίδεψαν στο Πεκίνο- αφού εκφράζει τη λύπη της για «το νέο πλήγμα που εδέχθη ο ελληνικός αθλητισμός και ειδικότερα ο στίβος» και ψελλίζει ότι το «νέο θετικό δείγμα... δημιουργεί ίχνη σκιών για τις ως τώρα επιτυχίες μιας μεγάλης αθλήτριας», σπεύδει να υπερασπιστεί τα πεπραγμένα της μέσω των αθλητών και αθλητριών του στίβου που «έχουν πολύ επιτυχημένες παρουσίες και μάλιστα με τα διαπιστευτήρια των πιο πολυελεγχόμενων αθλητών στον κόσμο»...

Επιπλέον, ενώ κάνει λόγο για τις «προφανείς και αδιαμφισβήτητες ευθύνες του προπονητή (χωρίς όμως να κατονομάζει τον Γιώργο Παναγιωτόπουλο ) αλλά και για τις ευθύνες της Πολιτείας «όχι μόνο στην κατεύθυνση της εντατικοποίησης των ελέγχων στους αθλητές,αλλά και στη δημιουργία αποτελεσματικών μηχανισμών εντοπισμού και τιμωρίας των εμπόρων και διακινητών των απαγορευμένων ουσιών στην Ελλάδα», δεν αναφέρεται καν στις δικές της ευθύνες για την ύπαρξη στους κόλπους του στίβου ενός κυκλώματος ντόπινγκ που δημιουργήθηκε, αναπτύχθηκε και γιγαντώθηκε με την ανοχή της (τουλάχιστον).

Η ηγεσία του ΣΕΓΑΣ και προσωπικά ο πρόεδρός του δεν ανέλαβαν καμία ευθύνη για το γεγονός ότι στήριξαν με κάθε τρόπο τη Χαλκιά και τον προπονητή της, ακόμη και όταν αποκαλύφθηκε ότι αθλητές του ίδιου γκρουπ ( Χοΐδης, Ρέγας ) ντοπάρονταν. Αντί να πάρουν μέτρα, τους επιβράβευαν, επιλέγοντας τη Χαλκιά για την ολυμπιακή ομάδα, παραβιάζοντας ακόμη και τον δικό τους κανονισμό για την πρόκριση στους Αγώνες του Πεκίνου, σε βάρος της Χριστίνας Χαντζή . Εθελοτυφλούσαν όχι μόνο μπροστά στην καταιγίδα της φημολογίας για το «γκρουπ Παναγιωτόπουλου» αλλά μπροστά στις διαπιστωμένες περιπτώσεις ντοπαρίσματος. Το μόνο που έκαναν ήταν να στέλνουν επιστολές διαμαρτυρίας στη Διεθνή Ομοσπονδία (ΙΑΑF) για τους πολλούς ελέγχους στους οποίους υποβάλλονταν οι έλληνες αθλητές. Η διοίκηση του ΣΕΓΑΣ ήταν αυτή που έδινε το... καλό παράδειγμα βραβεύοντας την Κατερίνα Θάνου ή καλώντας τον τιμωρημένο με πενταετή στέρηση της φίλαθλης ιδιότητας Λάμπρο Παπακώστα να βραβεύει αθλητές!

Η ανακοίνωση του ΣΕΓΑΣ δεν μιλάει για την ταμπακέρα. Πώς έδρασε για να καθαρίσει τον χώρο από το ντόπινγκ; Μήπως απαλλάσσοντας τους Κώστα Κεντέρη και Θάνου για το σκάνδαλο του 2004 και καθιστώντας τον ελληνικό στίβο δακτυλοδεικτούμενο και στόχο των διωκτικών αρχών του ντόπινγκ; Ποιος έχει την ευθύνη για το γεγονός ότι μόλις τους δύο τελευταίους μήνες βρέθηκαν ντοπαρισμένοι οι αθλητές δύο ομοσπονδιακών προπονητών χωρίς να «ανοίξει μύτη» στον ΣΕΓΑΣ και χωρίς να ληφθεί κανένα μέτρο; Μόνο τώρα έρχεται ο ΣΕΓΑΣ που το «κύκλωμα» δέχθηκε το μεγαλύτερο πλήγμα- αφού βέβαια ρεζίλεψε διεθνώς τον ελληνικό αθλητισμό- να πάρει μέτρα ανακοινώνοντας ότι «στο εξής κάθε θετικό δείγμα αθλητή θα συνεπάγεται αυτόματη και ισόβια διακοπή κάθε σχέσης του προπονητή με την ομοσπονδία». Αλλά τώρα είναι αργά για δάκρυα... ΣΕΓΑΣ.

http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080819&nid=9515061&sn=&spid=

flamelab
19-08-08, 10:29
Μαλιστα.
Ο κ.Υπουργος δηλωσε και απογοητευμενος και οργισμενος .....

O Λιάπης ; Αχαχαχαχαχαχαχα,να γελάσω μέχρι να μ'ακούσουν απέναντι.

Α-χα-χα-χα!

giwrgosth
19-08-08, 10:36
Ντόπινγκ στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει, όσο κάποιοι αθλητές θα προσπαθούν απλά να φτάσουν τις επιδόσεις κάποιων "τεράτων" και να μην κάνουν μόνο αθλητισμό.
Έβλεπα τον τελικό των 100 μ. με αυτόν τον Μπολτ και ήθελα να ξεράσω. Ο τύπος στα τελευταία μέτρα έκοψε ταχύτητα σα να σκεφτόταν ότι το παράκανε και θα κατέβαζε το παγκόσμιο ρεκόρ κάτω από τα 9".
Πως θα τον φτάσεις? Φυσικά με περισσότερη ντόπα από αυτόν, αφού έχει και περισσότερο ταλέντο από σένα. Μην μου πει κάποιος ότι αυτή η επίδοση μπορεί να γίνει με προπόνηση κλπ, γιατί ξέρω κι εγώ πολλά με τον Τοτό.
Θυμάστε φυσικά και την χρυσή εποχή του ακοντισμού, που τα δικά μας τερατάκια πετούσαν το ακόντιο έξω από το στάδιο και ανάγκασαν την IAAF να βαρύνει το ακόντιο. Αυτά δεν γίνοντε, είναι πάνω από τις ανθρώπινες δυνάμεις. Σίγουρα υπάρξει πάντα εξέλιξη με την προπόνηση, τις τεχνικές κλπ, αλλά μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια. Όταν κάποιος από το πουθενά κάνει ρεκόρ κάτι δεν πάει καλά. Όταν το ρεκόρ στο ακόντιο πχ είναι για 20 χρόνια στα 70 μ. και ξαφνικά ο ένας μετά από τον άλλο το πετάνε στα 80 και 90 μέτρα πάλι κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορεί να είναι αποτέλεσμα προπόνησης μόνο.
Θα πρέπει λοιπόν ή να αποδεχτούν οι αθλητές ότι δεν πρέπει να γίνουν τέρατα και με τις φυσικές τους δυνάμεις να φτάσουν όπου μπορούν, ή να αποδεχτούμε οι φίλαθλοι ότι αν θέλουμε να βλέπουμε επιδόσεις ταυτόχρονα θα βλέπουμε και τέρατα.

manoulamou
19-08-08, 10:37
Μα εννοειται πώς να μην ειναι ο ανθρωπος,:οταν βλεπει ακομη και τον ... Κυριο Κυριακου
να ειναι βασιλικοτερος του (τεως) βασιλεως ... :rofl::rofl::rofl:
Κοιταξτε ρε ποιοι (μας) κανουν μαθηματα πατριωτισμου, ταξεως και ηθικης! :chair

konenas
19-08-08, 10:41
Αν δεν ήταν η WADA ...
Ο κ. Χάντζιος όμως επισημαίνει με νόημα πως «αν δεν ήταν η WΑDΑ και το εργαστήριο της Κολωνίας, ίσως οι 15 αθλητές μας τώρα να ήταν τιμημένοι ολυμπιονίκες». Το εργαστήριο του ΟΑΚΑ δεν έψαχνε στο παρελθόν για τη μεθυλτριενολόνη.

Τι θα πληρώναμε ... σε απατεώνες και κλέφτες; (300000+2000*14 ανά έτος+άδεια προπο)χ13=...
Ζήτω η WADA!
Μπράβο στην ΔΟΕ.
Η Χαλκιά έκανε τόσες εξετάσεις και δεν την έπιαναν. Την έπιασαν τώρα.
Χαίρομαι που δεν πληρώνουμε κλέφτες, αλλά πχ ο Σαμπάνης έχει ακόμα το πρακτορείο προπο και ΟΛΑ τα προνόμια.

ΓΙΑΤΙ;;;;


Να δώσουν πίσω αυτά που έκλεψαν.

georgef1
19-08-08, 10:52
Ωραία τα λέτε όλοι ρε καρντάσια αλλά το 2004 βγήκατε όλοι και πανηγυρίζατε (και εγώ μαζί) στους δρόμους λές και έιχαμε πάρει την Πόλη όταν πήραμε τον Ευρωπαικό.
Μήπως αυτό σημαίνει ότι τα θέλει και εμάς ο κ...ος μας...:hmm::hmm::hmm:

manoulamou
19-08-08, 10:53
ΕΕΕ οχι και ολοι, μερικοι εθνο-προδοτες :redface:
γκρινιαζαν ακομη και πριν καν παρουμε τους Ολυμπιακους Αγωνες
γιατι προβλεψαν το πανηγυρακι των εργολαβων και τα χαλια μας μετα
(ασε τις κομπινες πχ απαλλοτριωση για το κωπηλατοδρομιο του Σχοινια) ...

Μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου, ουδεν λαθος αναγνωριζεται!
Αναδρομικη εφαρμογη νομου απαγορευεται κι αφου δεν συνεληφθη ο Σαμπανης τοτε κλεπτων οπωρας
να ζησει να τα χαιρεται κι οπως λεει ο λαος ανεμομαζωματα/διαολοσκορπισματα!
Αληθεια ο μακρυμαλλης στην Ολυμπια διπλα στον Ζαχαροπουλο
και τον Κακιασβιλι για το θεμα του πολεμου στην Γεωργια
ποιος ηταν;;)

iloxos
19-08-08, 11:30
ναι δεν διαφωνω (ικαι εγω θελω να βλεπω τους εγληματιες γιατι και αυτους πληρωνουμε ξερεις μονιμα (ισοβια))
αλλα συμφωνα με την ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ σε κανενα ΜΜΕ δεν επιτρεπεται χωρις αδεια να δημοσιευσης φωτογραφια προσωπου και να πεις ονομα και επωνυμο.
μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Δεν είναι έτσι γιατί τον έναν τον πληρώνεις αφού κάνει το έγκλημα ενώ τον άλλον και χωρίς να εγκληματήσει.



αν δεν θες να τους πληρωνεις η να κερδισεις οτι αυτοι εχουν γινε και εσυ ενας απο αυτους μπορεις να το κανεις αυτο...

Φίλος μου έχει μόνιμη θέση στο δήμο πάτρας (μηνιάτικο 1400 με 5ωρο) με πτυχίο ΑΕΙ (γυμναστής) και μπήκε και στα 2 χωρίς εξετάσεις γιατί ως 15χρονος κέρδισε την 3η θέση σε ευρωπαικό σε πόλο.

Αν το ήξερα δεν θα το έκανα?


αλλοι φταινε φιλε μου οχι οι αθλητες (και αυτοι που ειναι μεσα στα πραγματα του αθλητισμου ξερουν ποιοι ειναι αυτοι που καταονομαζω)

Πολλοί μπορεί να φταίνε αλλά το μαχαίρι το κρατάει πάντα ο φονιάς.


στην θεση του αθλητη η της αθλητριας θα ηθελες να ειναι το παιδι σου? και να εβλεπες ολους τους φωστηρες να λενε αυτα στα ΜΜΕ.

θα έριχνα και τη πρώτη ροχάλα.

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τις πολιστριες απεφυγε τες! Δεν φημιζονται για το ενδιαφερον τους για το αντρικο φυλο...:p

Ασχολησου καλυτερα με τις κολυμβητριες!
Πχ Inge de Bruin:
http://www.princessrecords.nl/images/INGE80036MBgovert.jpg
http://www.bridgebondnijmegen.nl/image/Fred_Grauwmans.jpg
http://www.sportgeschiedenis.nl/userfiles/DeBruijn.jpg

:worthy::worthy::worthy::worthy:

πότε είπες θα πάμε;;;; :p:p:p:p

giannhs1984
19-08-08, 11:31
ποιος εκανε την απονομη στα παιδια του σκιφ?
ο βασιλευς μηπως?.... α ρε δοε τι θα σε κανουμε καμια μερα..

Νικαετός
19-08-08, 11:37
Στις γυναίκες ιστιοπλόους (Μπεκατώρου και σία) και όσο και αν δεν μας αρέσει (που δεν μας αρέσει), είχε κάθε δικαίωμα να ζητήσει να το κάνει. ;)

Από τη στιγμή που έχει τα μέσα στην ΔΟΕ... τι το ψάχνεις?

iloxos
19-08-08, 12:14
με ένα barrett (http://en.wikipedia.org/wiki/Barrett_M82) λύνεται και αυτό το θέμα. άντε με τον μλκ τον έχουμε βαρεθεί.

manoulamou
19-08-08, 12:43
Τον Κυριακου, τον κοκο, τον Ιωαννιδη ή τον Σεβαστη;
:hmm:

iloxos
19-08-08, 12:59
o κοκός είναι ο αγαπημένος σιχαμένος μου

αν θες αν βάλεις και άλλους στο τοίχο δεν έχω πρόβλημα. οι ψυχίατροι στο στρατό μου είπαν οτι πάσχω απο απάθεια σε φόνους σιχαμένων, ρουφιάνων και εγκληματιών

giwrgosth
19-08-08, 13:30
Προσοχή με τα όπλα, ειδικά αν έχουν ξιφολόγχες, μην σκίσετε κανένα καλσόν...

iloxos
19-08-08, 14:23
Προσοχή με τα όπλα, ειδικά αν έχουν ξιφολόγχες, μην σκίσετε κανένα καλσόν...

φοράω κολάν που αντέχει:p

opener
19-08-08, 14:35
Οπως λεγεται και γραφεται παντου, εως τωρα δεν βρεθηκε καποιος απ'ολους αυτους που εχουν παει στην Κινα για τους Ολυμπιακους επ' ευκαιρια να δει απο κοντα και αυτην την περιφημη Σου Λι με τα e-mail της η τουλαχιστον την εταιρεια οπου εργαζεται;
Η μηπως φοβουνται οτι προισταμενος της ειναι ο Σουγκαμοτο Σοι ;

ciaoant1
19-08-08, 14:39
Από τα σημερινά "ΝΕΑ":

«Φαίνεται πως οι αθλητές έχουν αγγίξει το εφικτό όριό τους. Έτσι άλλωστε εξηγείται και το γεγονός πως μεσολαβεί περισσότερος χρόνος για την κατάρριψη των ρεκόρ σε σχέση με το παρελθόν. Επομένως, μόνον μια επανάσταση στον χώρο της ιατρικής και της φαρμακολογίας θα μπορούσε να φέρει την ανατροπή στα αθλητικά δεδομένα- με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το περιοδικό “Εκόνομιστ” άνοιξε προσφάτως τον διάλογο περί γονιδιακής παρέμβασης στους αθλητές ώστε να γίνονται ταχύτεροι, ισχυρότεροι, ακόμη και ψηλότεροι ανάλογα με τις ανάγκες των αθλημάτων. Εάν τα σενάρια αυτά γίνουν πραγματικότητα, τότε κανείς δεν θα μπορεί να θέσει όρια. Και αυτό γιατί το πλεονέκτημα- εάν μπορεί κανείς να το χαρακτηρίσει έτσι- της γονιδιακής παρέμβασης είναι ότι δεν ανιχνεύεται, καθώς το αποτέλεσμα είναι ταυτόσημο του φυσιολογικού», προσθέτει ο δρ Τριχόπουλος.
...
«Το να οδηγούμε τον άνθρωπο σε τόσο ακραίες καταστάσεις είναι χειρότερο από το να μην ασκούμαστε καθόλου. Το ανθρώπινο σώμα δεν έχει τις προδιαγραφές για να τρέχει 100 μέτρα σε λιγότερο από 10΄΄, ούτε να εκτινάσσεται στα έξι μέτρα- έστω με τη βοήθεια του ακοντίου. Όλα αυτά είναι πέραν του φυσιολογικού. Και από εκεί έχει προκύψει το πρόβλημα της κατανάλωσης φαρμάκων και της προσπάθειας εξεύρεσης τεχνητών μέσων που θα μας οδηγήσουν σε ακόμη πιο υπερφυσικά ρεκόρ», υπογραμμίζει από την πλευρά του ο αναπληρωτής καθηγητής Φυσιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Παναγιώτης Μπεχράκης.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=82158&ct=1

iloxos
19-08-08, 15:33
Οπως λεγεται και γραφεται παντου, εως τωρα δεν βρεθηκε καποιος απ'ολους αυτους που εχουν παει στην Κινα για τους Ολυμπιακους επ' ευκαιρια να δει απο κοντα και αυτην την περιφημη Σου Λι με τα e-mail της η τουλαχιστον την εταιρεια οπου εργαζεται;
Η μηπως φοβουνται οτι προισταμενος της ειναι ο Σουγκαμοτο Σοι ;

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::respekt:

giannhs1984
19-08-08, 15:47
φοράω κολάν που αντέχει:p
δεν ειναι goretex ομως:rofl::rofl:

manoulamou
19-08-08, 16:09
Σου Λι ... όπως Σουλι, Σουλιωτισσες, χορος του Ζαλογγου, Κουγκι μηπως;
Να δω τον Ιωαννιδη ντυμενο Δεσπω
και τον Λιαπη Σαμουηλ και τι στον κοσμο!
:twisted:

Iannis
19-08-08, 17:07
Felps ?????

Το βλέπω το παλικαρι...

- χερια κουπιά
- μυτη μεγαλούτσικη
- μεγαλοκαρδία όπως λένε
- πελμα σαν τα - βατραχοπέδιλα

νιάου νιάου (hGH) αυξητική μου βρωμάει

Μεγαλακρία εχει το παλικάρι (Μήπως εχει αδένωμα στην υπόφυση και δεν το εχουν διαγνώσει??)

http://www.ypofysi.gr/arxeia/megalakria.htm

fisfirikos
19-08-08, 17:52
Μηπως ειδατε τον τελικο των 400 γυναικων πριν απο λιγο?
Νικητρια μια βρετανη με περιεργο ονομα που, οπως ειπε ο Μαμου, ειχε αποκλειστει για καποιο διαστημα διοτι κρυβοταν ωστε να αποφυγει το αντι-ντοπινγκ κοντρολ... Το σκεφτηκανε λέει να την bannάρουν απ τους ολ/κους αλλα τελικα ελαβε μερος κανονικα και κατεκτησε και το χρυσο.
Μολις εγινε η απονομη και εμφανιστηκε και... δακρυσμενη

Στη περιπτωση της Θανου ομως συνεβη κατι διαφορετικο. Φαινεται σκεφτηκαν οτι η μεγαλη Ελλαδα εχει τη πολυτελεια να διαθετει πολλες δρομεις υψηλοτατου εποπεδου οποτε μια λιγοτερη δεν θα της ελειπε... Ετσι σκεφτηκαν δικαια να αποκλεισουν την ελληνιδα και να πρωθησουν τη βρετανιδα μετα βαϊων και κλαδων...

Επισης εμαθα οτι οι αμερικανοι αθλητες υποκεινται σε διαφορετικο καθεστως απ τη Wada... Δεν υφιστανται την ιδια αντι-ντοπινγκ διαδικασια με τους λοιπους θνητους αθλητες... εχουν τη δικη τους.
:oneup:


Σου Λι ... όπως Σουλι, Σουλιωτισσες, χορος του Ζαλογγου, Κουγκι μηπως;
Να δω τον Ιωαννιδη ντυμενο Δεσπω
και τον Λιαπη Σαμουηλ και τι στον κοσμο!
:twisted:

Μη ξεχνας και τον Σπανου-Λι, κομπαρσος στους ολ/κους του 2004, βασικος τωρα(μεταξυ μας, μόνο για Α2 κανει).

konenas
19-08-08, 17:59
οπελ5: καλό με τη σου-λι
ιαννις: Που τη βρήκες την αρρώστια αυτή;

Το μέλλον θα καταργήσει τους Ολυμπιακούς αγώνες και θα τους κάνει Αγώνες Τεράτων, ο ένας με μεγάλα πόδια για το ύψος, ο άλλος με χέρια κουπιά για κολύμπι, ο τρίτος με χέρια και πόδια κοντά και γερά για άρση βαρών κλπ.

Φαντάζεστε μετά από 20 χρόνια θα αγωνίζονται ο Σούπερμαν ο Σπαϊντερμαν και ο Μπάτμαν αυτοπροσώπως για το χρυσό.
:rofl:

Ρε ένα χέρι ξύλο που χρειάζονται ...

jefferson
19-08-08, 18:11
Ολα αυτα επαναλαμβανω απο τα 16 του ε??
Επαιρνε την καλυτερη ντοπα, που κανενας αλλος δεν την επαιρνε...Kαι 7 χρονια τωρα δεν εχουν καταφερει να την παρουν..
Κοιτα να δεις τι μαθαινουμε σημερα!!


πάμε πάλι ..
έπρεπε να φτιάξουν μονό έναν υπεραθλητή και το προετοίμαζαν από νωρίς και του έδιναν και δίνουν τα καλυτέρα σαν πρωταθλητές στην επιστήμη (όπου όλος ο κόσμος τους παραδέχεται)
όπως είπε και κάποιος άλλος μπορεί να ξεσκεπαστεί η υπόθεση μετά από χρονιά όπως με το άλλο βιονικό κορίτσι αλλά τότε θα έχουν φτιάξει τον άλλο υπεραθλητή που θα καταρρίψει Πχ τα 100 σε όλα τα στυλ και θα έχει ξεχαστεί και αυτός όπως ξεχάστηκε και κανείς δεν θυμάται την Marion Jones γιατί ο Phelps είναι τώρα το show

manoulamou
19-08-08, 18:29
@fisfirikos το εχω ηδη γραψει για την Θανου απιστευτα καθυστερημενη
και αδικαιολογητη τελικα η προσφατη αποφαση!
Γιατι δεν το εκαναν αμεσως μετα το τροχαιο, αλλά περιμεναν να δηλωσει συμμετοχη
και αφου της εκαναν ντοπινκτεστ (μαθατε αποτελεσμα?)
μετα θυμηθηκαν πως δυσφημησε τους Ολυμπιακους...
Ανεξαρτητα του πώς φερονται στους Αμερικανους ή αλλους αθλητες
εμεις πρεπει να φροντιζουμε και να ασχολουμαστε με τα του οικου μας.
υγ
τι σχεση εχει ο Σπανουλης?:hmm:

haHa
19-08-08, 19:35
πάμε πάλι ..
έπρεπε να φτιάξουν μονό έναν υπεραθλητή και το προετοίμαζαν από νωρίς και του έδιναν και δίνουν τα καλυτέρα σαν πρωταθλητές στην επιστήμη (όπου όλος ο κόσμος τους παραδέχεται)


Επιμενεις να κανεις τις δικιες σου αστηριχτες θεωριας συνομωσιας..
Δε θα στο χαλασω...

WAntilles
19-08-08, 19:53
Επιμενεις να κανεις τις δικιες σου αστηριχτες θεωριας συνομωσιας..
Δε θα στο χαλασω...

Είναι πολύ λογικά αυτά που λέει ο jefferson.

Σαν την αρχαία Ρώμη του υπερσφαγέα Καίσαρα.

Κρατούσε σε υπνηλία τον βλακωδέστατο λαό με "άρτον και θεάματα" στην αρένα.

Έτσι και με τους ΕΠΑνούς τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.