PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Internet στην Καλαμαριά???



geodeath
10-08-08, 18:12
Γειά σε όλους!
Εδώ και καμιά 4-5 μέρες παρατηρώ το εξής φαινόμενο:

(φόρθνετ ιδιόκτητο ε;)

Κατα τη διάρκεια της μέρας, και ενώ το google talk και τα torrent λειτουργούν (τα torrent όχι 100% αλλα τα έχω πετύχει να ανεβάζουν με λίγα kb) χάνεται τελείως το web..
Τα dns δουλεύουν κανονικά, απλά αργώ υπερβολικά να κατεβάσω σελίδες, τόσο πολύ που μπορεί ξεχασμένο κλίκ σε μια σελίδα να ανοίξει μετά απο δέκα λεπτά, μισή ώρα (γιατί τα tabs στον mozilla καμιά φορά προσπαθούν συνέχεια μεχρι να ανοίξουν). Κάποια ping πηγαίνουν, κάποια χάνονται..
Θα μου σπάσει το κεφάλι!

Πήρα τηλέφωνο στην τεχνικη υποστήριξη στην φόρθνετ οπου μετα συγκινήσεως παρατήρησα οτι πλέον σηκώνουν τα τηλέφωνα αμέσως και απαντούν λογικά και ολοκληρωμένα (μήπως ονειρέυομαι; ) και ο τύπος με τον οποίο μιλούσα μου είπε οτι μπορούσε να δεί ενα βραχυκύκλωμα στην γραμμή ακόμα και όταν όλες οι συσκευές είναι απενεργοποιημένες/αποσυνδεδεμένες. Λόγω του οτι μένω με τους δικούς μου στο δίπλα διαμέρισμα, έχουμε κοινή γραμμή, την οποία έχω διακλαδώσει καλά (και όχι πατέντες) και η οποία ταξιδεύει μερικά μέτρα απο το ενα διαμέρισμα στο άλλο για να έρθει στο ρούτερ.
Εδώ και 2,5 χρόνια ΔΕΝ έχω αλλάξει καλωδίωση, ούτε επενέβη κάποιος στην καλωδίωση αυτή και ουδέποτε αντιμετώπιζα πρόβλημα ταχύτητας ή οτιδήποτε άλλο πέρα απο τις προγραμματισμένες τεχνικές εργασίες και φυσικά την απόσταση απο το κέντρο του οτε που με αναγκάζει να συγχρονίζω στα 12.000, οπότε υποπτεύομαι οτι ακόμα και υπάρχει βραχυκύκλωμα, υπήρχε ανέκαθεν και δεν ήταν πρόβλημα...
Ούτε υπάρχει οπτική ζημιά σε κανένα καλώδιο.

Οπότε, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Πως μπορώ να εντοπίσω το βραχυκύκλωμα (διαθέτω τεχνικό εξοπλισμό, εργαλεία, πολύμετρα κτλ κτλ κτλ) μόνος μου για να μην πληρώνω @#%@# λεφτά σε κάποιον που μπορεί να μην κάνει κιόλας την δουλειά

2. Υπάρχει περίπτωση με τον τρόπο που βλέπουν αυτοί το βραχυκύκλωμα να καταλαβαίνουν ως βραχυκύκλωμα και άλλα πράγματα, όπως το μεγάλο μήκος του καλωδίου ή οτιδήποτε άλλο;
Υπάρχει περίπτωση σαν βραχυκύκλωμα να φαίνεται το φίλτρο, έστω όταν είναι χαλασμενο;
(φαίνεται να λειτουργεί βέβαια)

3. Έχει κανείς άλλος απο περιοχή Καλαμαριά Θεσσαλονίκης (κέντρο Βυζαντίου) το ίδιο πρόβλημα, αν ναι να ξέρω και απλά να περιμένω!

Έχω δοκιμάσει μέχρι και ρούτερ να αλλάξω. Το siemens που δίνουν μαζί αποσυνδεόταν και επανασυνδεόταν ανα 5 λεπτά, ενώ το linksys δείχνει οτι όλα είναι ΟΚ αλλα απλά χάνω το web. Θα ξαναδοκιμάσω με το siemens αφού γράψω αυτό το πόστ να δώ τι θα κάνει.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τυχόν βοήθειά σας!

Γιώργος

hel
10-08-08, 21:36
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;
Βάλε το siemens και δώσε φάσμα από το DMT tool της υπογραφής μου.

geodeath
10-08-08, 21:53
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;
Βάλε το siemens και δώσε φάσμα από το DMT tool της υπογραφής μου.
Αυτά είναι τα stats, βλέπεις κάτι?

geodeath
10-08-08, 21:54
Και αυτό απο dmt

Raziel
10-08-08, 21:56
Αν ειχες μια γεφυρα Wheatstone θα μπορουσες να υπολογισεις σε ποιο σημειο της γραμμης (απο το σπιτι μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας) υπαρχει το προβλημα .Αν δεν εντοπισεις κατι τοτε πιθανοτατα να εχει προβλημα το τμημα απο την πολυκατοικια σου μεχρι το τηλεφωνικο κεντρο

viron
10-08-08, 22:18
Για να βρείς αν το υποτιθέμενο βραχυκύκλωμα είναι στο εσωτερικό δίκτυο και σε ποιό κομμάτι. πηγαινε στον κατανεμητή του ΟΤΕ στην είσοδο της πολυκατοικία και σύνδεσε εκεί τον adsl-modem. Θα χρειαστείς και φορητό υπολογιστή για να ελέγξεις τις τμές του σήματος εκεί και πιθανώς και κάποιο πολύμπριζο με μακρύ καλώδιο.

Αν οι τιμές παραμέρουν το ίδιο χάλια τότε πρέπει να δηλωθεί σαν βλάβη στην forthnet . Αν οι τιμές είναι βελτιωμένες τότε πηγαίνεις στο διαμέρισμα και επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικάσια στην είσοδο του καλωδίου στο σπίτι πρίν από οποιες εσωτερικές διακλαδώσεις και παραλληλισμούς.


Βύρων.

geodeath
10-08-08, 22:27
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Πές μου σε παρακαλώ τι εννοείς οτι είναι "χάλια" για να μπορώ να καταλάβω αν βελτιώθηκε ή όχι στις δοκιμές που θα κάνω στον κατανεμητή. Να σου πω οτι στον κατανεμητή έχω ήδη προσπαθήσει να βγάλω άκρη αλλα για κάποιο ηλίθιο λόγο, δεν έχει ούτε νούμερα επάνω, ούτε ονόματα. Βλέπεις είναι καινούρια η οικοδομή και τότε δεν τους ενδιέφερε και πολύ...

Αν ξέρω τί τιμές προσπαθώ να βελτιώσω (πέρα απο την ταχύτητα συγχρονισμού, αυτό έχει να κάνει και με την απόσταση) θα αρχίσω τις μετρήσεις. Επίσης καλό θα ήταν κάποιος να μου πεί πως βρίσκουμε ποιά είναι η γραμμή αφού στον κατανεμητή δεν φαίνεται τίποτα..

:whistle:

hel
11-08-08, 09:54
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Πές μου σε παρακαλώ τι εννοείς οτι είναι "χάλια" για να μπορώ να καταλάβω αν βελτιώθηκε ή όχι στις δοκιμές που θα κάνω στον κατανεμητή. Να σου πω οτι στον κατανεμητή έχω ήδη προσπαθήσει να βγάλω άκρη αλλα για κάποιο ηλίθιο λόγο, δεν έχει ούτε νούμερα επάνω, ούτε ονόματα. Βλέπεις είναι καινούρια η οικοδομή και τότε δεν τους ενδιέφερε και πολύ...

Αν ξέρω τί τιμές προσπαθώ να βελτιώσω (πέρα απο την ταχύτητα συγχρονισμού, αυτό έχει να κάνει και με την απόσταση) θα αρχίσω τις μετρήσεις. Επίσης καλό θα ήταν κάποιος να μου πεί πως βρίσκουμε ποιά είναι η γραμμή αφού στον κατανεμητή δεν φαίνεται τίποτα..

:whistle:

Καταρχήν βάλε το ρούτερ μόνο του χωρίς τηλέφωνα σπλίτερ φίλτρα να δούμε αν έχει τα ίδια νούμερα.
Στον κατανεμητή, μπορείς πολύ εύκολα να βρεις το ζεύγος σου αν πάρεις ένα τηλέφωνο , βάλεις ένα καλώδιο που είναι κομμένο στην άκρη (έχει 2 άκρα) και τα περνάς πάνω από όλα τα ζεύγη. Έχεις αφήσει το ακουστικό στο σπίτι ανοιχτό, και μόλις περάσεις πάνω από το δικό σου ζεύγος ακούς θόρυβο. Δεν είναι επικίνδυνο γιατί δεν χρησιμοποιείς κάποιου είδους τάση ώστε να χαλάσεις κανένα τηλέφωνο αλλουνού ή κάτι τέτοιο.
Προσοχή στο να βάζεις τα καλώδια στα σωστά ζεύγη, όχι οπουδήποτε.

geodeath
11-08-08, 12:27
Ευχαριστώ για την πατέντα, ομολογώ οτι δεν το σκέφτηκα! Θα το δοκιμάσω για να βρώ το σωστό ζεύγος και να κάνω δοκιμή απευθείας και θα ξαναγράψω.

zorz_skg
14-08-08, 03:47
Κατα τη διάρκεια της μέρας, και ενώ το google talk και τα torrent λειτουργούν (τα torrent όχι 100% αλλα τα έχω πετύχει να ανεβάζουν με λίγα kb) χάνεται τελείως το web..
Τα dns δουλεύουν κανονικά, απλά αργώ υπερβολικά να κατεβάσω σελίδες, τόσο πολύ που μπορεί ξεχασμένο κλίκ σε μια σελίδα να ανοίξει μετά απο δέκα λεπτά, μισή ώρα (γιατί τα tabs στον mozilla καμιά φορά προσπαθούν συνέχεια μεχρι να ανοίξουν).


Οι περισσότερες απαντήσεις επικεντρώθηκαν σε πρόβλημα καλωδίωσης, αν ήταν όμως τέτοιο δεν θα συνέβαινε το παραπάνω.

Χρησιμοποιείς τον proxy.forthnet.gr; Αν ναι, μόλις εμφανίζεται το πρόβλημα ακύρωσε την ρύθμιση του proxy server στον browser σου και κάνε refresh τις σελίδες. Αν όχι, πάλι μόλις εμφανιστεί το πρόβλημα, ενεργοποίησε αμέσως τον proxy και ξαναπροσπάθησε.

Πες μου αν δούλεψει, γιατί υποψιάζομαι κάτι...

geodeath
17-08-08, 04:36
Ευχαριστώ για την συνεχή υποστήριξη, γιατί το ζήτημα έχει και άλλο ζουμί!!

Απο τότε που ανέφερα τα προβλήματά μου, ψιλολύθηκε το θέμα μόνο του και είχα ίντερνετ κανονικά.
Οπότε σαν ύποπτο θεώρησα το μόντεμ γιατί άλλαξα μπάς και ήταν αυτό και μετα είχα κανονικά.
Ε δεν κράτησε για πολύ. Έχει 3 μέρες τώρα που δεν πέρνω ΚΑΝ IP απο την φόρθνετ παρα μόνο συγχρονίζω.
Δηλαδή το μόντεμ συγχρονίζει κανονικά στις αστοίες ταχύτητες που συγχρόνιζε πάντα αλλα διεύθυνση γιόκ.
Μετά απο τηλεφώνημα στην υποστήριξη, μου είπε ενα τσακάλι που φάνηκε οτι ήξερε την δουλειά του (ευτυχώς)
οτι ενω μπορούσε να δεί τον συγχρονισμό του μόντεμ, δεν μπορούσε να δει ΚΑΜΙΑ αίτηση για ip οπότε συνεχίζω
να πιστεύω οτι φταίει η γραμμή που ποτέ δεν είχε πρόβλημα. Φυσικά έπεσε πάνω που χρειάζομαι απαραίτητα ίντερνετ
αλλα και σε μια περίοδο που λείπει η μισή Ελλάδα.. τι να πώ.

Ο λόγος που δεν αποσύνδεσα ακόμα τα καλώδια απο τον κατανεμητή είναι οτι ο πατέρας μου μου είπε οτι τα δικά μας
καλώδια δεν πηγαίνουν απο εκεί αλλα κατευθείαν στο κουτί του οτε επειδή είναι πολύ κοντά.
Δεν τον πολυπίστεψα βέβαια οπότε θα το κοιτάξω άυριο αλλα να δούμε τι θα πείτε και εσείς για αυτό. Υπόψην οτι η οικοδομή
είναι παλιά οπότε ίσως τότε να το έκαναν αλλιώς, δεν ξέρω.

Φίλε, θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω αυτό με τον πρόξυ που μου λές αλλα πλέον δεν μπορώ γιατι δεν μπαίνει καν αλλα και όταν
έμπαινα δεν τον χρησιμοποιούσα. Αν προκύψει περίπτωση αντίστοιχη θα το δοκιμάσω και θα σου πώ.

Το τι πατέντα έχω κάνει για να μπώ στο ίντερνετ να γράψω εδώ και να κάνω την δουλειά μου δεν λέγετε...
wind plus με bluetooth σε asus eee με wap browser. Είμαι έτοιμος για ντομάτες

nmavro73
17-08-08, 13:47
Πάντως είμαι στο DSLAM καλαμαριάς και επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει γενικό πρόβλημα.Πάω μια χαρά

geodeath
19-08-08, 00:59
Καλησπέρα!

Επανέρχομαι στο θέμα με νέα.
Λοιπόν μετά απο επανελλειμένα τέστ που κάναμε στην γραμμή (σε αυτό το σημείο να τονίσω οτι η τεχνική υποστήριξη έχει αλλάξει τρομερά προς το καλύτερο απο την προηγούμενη φορά που τους χρειάστηκα και πλέον όλοι που μίλησα ήταν και γνώστες αλλα και εξυπηρετικοί) καταλάβαμε οτι το βραχυκύκλωμα που εντοπίζουν είναι πιθανόν είται στον κατανεμητή της πολυκατοικίας (εκεί που γίνεται πανικός) ή στο κουτί του ΟΤΕ. Βάσει των παραπάνω, περιμένω επίσκεψη απο τους τεχνικούς τους για να το τσεκάρουν και να το φτιάξουν.

Μάλιστα, επειδή το πρόβλημα δεν είναι στον χώρο μου αλλα εκτός, δεν θα επιβαρυνθώ με έξοδα :whistle:

Ας ελπίσουμε να τελειώσει σύντομα αυτό, έχω βαρεθεί να μπαίνω στο ίντερνετ με πατέντες (γκούχ γκούχ, backtrack, γκούχ γκούχ). :respekt:

nmavro73
19-08-08, 03:43
Σπάνια το πρόβλημα είναι στο χώρο σου. Συνήθως είναι εξω και οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως ότι τα καλώδια χαλκού είναι από την εποχή του Κολοκοτρώνη πχ. Πρέπει να επιμένεις για να τους πείσεις όμως

hel
19-08-08, 07:58
Καλησπέρα!

Επανέρχομαι στο θέμα με νέα.
Λοιπόν μετά απο επανελλειμένα τέστ που κάναμε στην γραμμή (σε αυτό το σημείο να τονίσω οτι η τεχνική υποστήριξη έχει αλλάξει τρομερά προς το καλύτερο απο την προηγούμενη φορά που τους χρειάστηκα και πλέον όλοι που μίλησα ήταν και γνώστες αλλα και εξυπηρετικοί) καταλάβαμε οτι το βραχυκύκλωμα που εντοπίζουν είναι πιθανόν είται στον κατανεμητή της πολυκατοικίας (εκεί που γίνεται πανικός) ή στο κουτί του ΟΤΕ. Βάσει των παραπάνω, περιμένω επίσκεψη απο τους τεχνικούς τους για να το τσεκάρουν και να το φτιάξουν.

Μάλιστα, επειδή το πρόβλημα δεν είναι στον χώρο μου αλλα εκτός, δεν θα επιβαρυνθώ με έξοδα :whistle:

Ας ελπίσουμε να τελειώσει σύντομα αυτό, έχω βαρεθεί να μπαίνω στο ίντερνετ με πατέντες (γκούχ γκούχ, backtrack, γκούχ γκούχ). :respekt:

Ακούμε καλά σχόλια τελευταία για την ΤΥ και μακάρι να παραμείνει έτσι.

geodeath
23-08-08, 12:18
Ευχαριστώ παιδιά όλους για την βοήθειά σας!
Το πρόβλημα λύθηκε με πανυγήρια, καθώς το βραχυκύκλωμα εντοπίστηκε στην κάθετη καλωδίωση του διαμερίσματος με την οικοδομή...

Ε μόλις κατάλαβα οτι πρόκειται περι αυτού, πήρα την κουλούρα με το utp, τράβηξα εξωτερικό καλώδιο και τώρα είμαι μιά χαρά, συν οτι άμα μετακινήσω το ρούτερ πιο κοντά συγχρονίζω και στα 14000 απο τα 11-12 που είμουν.

Ευχαριστώ και πάλι για την στήριξή σας! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.