PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιστορίες φρίκες by OTE



Nik0s
14-10-03, 22:14
Ακούστε τώρα και μια ιστορία τραγελαφικής φρίκης...

Με παίρνει χθες τηλέφωνο ο ξάδερφος μου ο οποίος είναι διευθυντής και ιδιοκτήτης μιας τοπιής εξημερίδας. Με ενημερώνει ότι πήρε μια γραμμή 1 MBps από τον ΟΤΕ και ήθελε τη βοήθειά μου για να κάνει μια σύνδεση με την ΟΤΕnet. Πάω λοιπόν στα γραφεία του, και το πρώτο πράγμα που ελέγχω φυσικά είναι αν το modem έχει κάνει sync. Βλέπω το LED αναβοσβήνει, οπότε ανοίγω το εγχειρίδιο...πάπαλα, no sync. Ο ξάδερφος επιμένει όμως ότι οι τεχνικοί του είπαν ότι οι σύνδεση έγινε. "Την δοκίμασαv, πήραν τηλέφωνο στο κέντρο και το επιβεβαίωσαν". Τι να πω εγώ; Άρχισα να ψάχνω της συνδεσμολογίες. Είχε 2 netmod εκεί που μπήκε το splitter, οπότε άρχισα να ψάνχω τι σύνδεσαν εκεί. Σε κάποια φάση μου λεέι ο ξάδερφος, "ρε συ γιατί σύνδεσαν αυτό το netmod αυτοί αφού εγώ έκανα αίτηση στην άλλη γραμμή;". "Καλά ρε μλκα", του λέω, "αφού τους παρακολοθούσες δεν τους είπες τίποτα". "Τους είπα, αλλά αυτοί μου είπαν σας παρακαλούμε κύριε, αφήστε μας να κάνουμε τη δουλειά μας, ξέρουμε τι κάνουμε"

Όπως καταλαβαίνετε δεν παίρνει emoticons η περίπτωση. Ο άνθρωπος έχει ήδη δρομολογήσει διαδικασίες για να εισπράξει πίσω τα 50 Ευρώ της εγκατάστασης...

Για την ιστορία πάντως, όσο κι αν προσπάθησα η 1MBs από την ΟΤΕnet έπιασε πάνω από 60Κ/sec μόνο μετά της 12:30 το βράδυ, και ποτέ δεν ξεπέρασε τα 80Κ/sec όσα κι αν τη φορτώσαμε με downloads. Τα pings βέβαια ήταν ΟΚ, αλλά από ταχύτητα και congestion μακριά από την OTEnet. Άσε που στο helpdesk όσες φορές πηρα (2-3) μου έδωσαν την εντύπωση ότι βαριόντουσαν να μοθ μιλήσουν.

Athlon_XP
14-10-03, 23:12
Καλά απορώ δηλαδή πως πήρε συνδρομή από pOTEnet και δεν πήρε πχ από την FORTHNET που έχει άριστο support, full ταχύτητα όλο το 24ώρο και μικρότερα pings. Αφού το πρόβλημα με την pOTEnet είναι υπάρχει εδώ και καιρό: Είναι για τα μπάζα σε όλες τις πλευρές και ιδιαίτερα στον τομέα του support δηλαδή λένε άσχετα πράγματα.

Nik0s
14-10-03, 23:56
Γιατί ο λογαριασμός της ΟΤΕnet μπαίνει στο λογαριασμό του τηλεφώνου, και λόγω ειδικών ρυθμίσεων παίρνει πολύ μεγάλη έκπτωση από τον OTE. Με απλά λόγια τον συμφέρει οικονομικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.