PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS XONAR DX



npapas
10-08-08, 23:39
Αξιζει να παρω την παρακατω καρτα ηχου η να προτιμησω μια creative η την onboard;
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522638

soularav
11-08-08, 00:07
Καταρχάς ολα εξαρτώνται απο το τη θέλεις-χρειάζεσαι, για χρήση χωρίς απαιτήσεις και η on-board κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Καθώς αυξάνονται οι απαιτήσεις ή τα θέλω σου υπάρχουν διάφορα μοντέλα που μπορουν να καλύψουν τις ανάγκες σου. Anyway ψάχνομαι και εγω το τελευταίο διάστημα για αγορά κάρτας ήχου και αρκετοί παινεύουν/προτείνουν την AudioTrak Prodigy HD2 :hmm:

Δες εδώ : http://www.thelab.gr/showthread.php?t=48857

υγ. Εγώ πάντος το σκέφτομαι αρκετά να την αγοράσω, αν σκεφτείς και την αλλαγή των Op-Amps, τοτε, γίνεται ακόμη πιο ενδιαφέρουσα η αποκτησή της. ;)

gregg
11-08-08, 00:20
Αν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις, η onboard ειναι μια χαρα;)

DaRk
11-08-08, 01:21
Αν και η κάρτα που προτείνει ο soularav είναι πολύ καλή δεν έχει εξόδους για να συνδέσεις αναλογικά 5.1 ηχεία.
Για αυτό θα σου πρότεινα την asus η οποία είναι καλύτερη από τις κάρτες τις creative και πιο φτηνή από την Audiotrack.
Πάντως έχω διαβάσει σε διάφορα forum πως οι κάρτες ήχου της asus είναι εξίσου καλές με την audiotrack.:hmm:

npapas
11-08-08, 17:11
Ειναι καλυτερη απο μια x-fi;

DaRk
11-08-08, 17:23
Από ότι γράφει αυτό (http://www.techreport.com/articles.x/14500) το review και χρήστες σε διάφορα forums ναι. Ακόμα έχει καλύτερους drivers και υλοποίηση του eax στα vista από ότι η x-fi;)

kuja
11-08-08, 18:58
το εχουμε πει, οι συχρονες mobo εχουν πολυ καλες καρτες ηχου.Αν εισαι πολυ απαιτιτικος παρε αλλη.;)

BladeSoul
30-09-08, 22:16
Μόλις σήμερα έβαλα πάνω την D2 xonar μετα απο 3ετη συμβίωση με την M-Audio 7.1 revolution η οποία με υπηρέτησε πιστα χωρίς προβλήματα και ο μόνος λόγος αλλαγής ήταν ότι πέρασα σε Vista 64bit και δυστηχός η αδιαφορία της M-audio δίνει πελάτες αλου.
Φυσικα δέν κατήγορώ την Asus της οποία ο ήχος έιναι ένα κλίκ καλύτερος απο την M-audio απλα είναι κρίμα μια τέτοια μεγάλη εταιρία όπως η M-audio να αφήνει στην άκρη τους πελάτες της

Λίγα λόγια για την Asus ...απροβλημάτιστοι drivers (έστω και απο το μανε cd) πληθώρα επιλογών ΠΛΗΘΩΡΙΚΟΣ ΗΧΟΣ !! και το λέω γιατι την έχω συνδεμένη με λαμπατους ενισχυτες (Tsakiridis devices 5 artemis ) πάιζει πολύ ισσοροπημένα και με κάλυψε πλήρος .Πλέον η πλοιάδα των mp3 κούγονται σάν καινούργια λόγω της πολύ καλής ανάλυσης που έχει στον ήχο και σου γαργαλά τα αυτιά ευχάριστα.Επίσης να τονίσω ότι η κάρτα έχει πολλά γκάζια στην ένταση...την παίζω στο 40% και παίζει πιό δυνατά απο το 100% της M-audio!!!

np1
01-10-08, 01:13
Ναι αυτό το SVN option στα drivers τα σπάει γενικά, κι εγώ D2 έχω. Ο μόνος λόγος που μου λείπουν οι X-Fi είναι λόγω περιέργειας αν άλλαξε τίποτα (καλύτερη κάρτα, καλύτερα drivers, κλπ) αλλά απ' ό,τι ακούω η Asus σκίζει, αν και στα fora που έχει πέφτει κι εκεί πολλή γκρίνια για τα drivers και δεν ξέρω αν δε μου τυχαίνουν προβλήματα ούτε με creative ούτε με asus επειδή απλά είμαι τυχερός :p

Για την DX δεν ξέρω, έχω την εντύπωση ότι η σειρά 2 (D2, D2X) είναι καλύτερη γενικά αν θυμάμαι καλά.

BladeSoul
02-10-08, 22:18
Είναι νομίζω απλά τα πράματα...για gaming η creative θα είναι αρκετη με τα φτηνα ηχεία που έχει η πλειάδα των χρηστών...αλλα άμα πάς για Home Theater Pc τότε νομίζω ότι η creative δέν μπορει να ανταγωνιστεί στο ήχο (το τονίζουμε αυτο) κάρτες όπως D2 ,Auzentech κλπ κλπ παρότι η creative έχει δώσει και ένα panel για να μπει σε ελεύθερο φάτνιο στο Pc που θα βοηθά πάντα....ενω οι άλλες κάρτες όχι..

PetApollo
31-10-10, 18:11
επαναφέρω το θέμα μιας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μία κάρτα ήχου όπως η xonar DX. Μιας και έχουνε περάσει 2 χρόνια από το νήμα αυτό θέλω να μου πείτε αν εξακολουθεί να είναι καλή η κάρτα σε windows 7 και σε σύγκριση με την X-Fi Titanium της CREATIVE ποια αξίζει πιο πολύ κυρίως για ακρόαση μουσικής σε 7,1 ηχεία creative INSPIRE Τ7700. μουσική και λίγο ταινίες. παιχνίδια δεν με νοιάζει.

Να μου πείτε οι drivers οριμάσανε και είναι και για τις 2 εταιρείες απροβλημάτιστοι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.