PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστέριση ενεργοποίησης!? Διαβάστε και αυτό!



Plasma_GR
13-08-08, 14:49
Σήμερα λοιπόν πήρα την μεγάλη απόφαση μεταξύ Tellas/OTE και κατέληξα στην Tellas λόγω κόστους. Πηγαίνοντας να κάνω την αίτηση σύνδεσης και φτάνοντας στο κατάστημα ακούω να ενημερώνουν έναν πελάτη πως από τους 4 Η/Υ του καταστήματος Wind έχει internet μόνο ο ένας και η εξυπηρέτιση θα αργήσει λίγο... Δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία, λέω εσωτερικό είναι το πρόβλημα, θα τους πάρει 1-2 μέρες μέχρι να ρθει ο τεχνικός και να το φτιάξει. Αφού υπάρξει μια ολική διακοπή στο internet, και αντιγράφουν τα στοιχεία μου Με στέλνουν σπίτι μου και μου λένε να γυρίσω μετά απο 1-1:30 ώρα για να υπογράψω το συμβόλαιο. Αφού έχω καταφτάσει καταϊδρωμένος στο κατάστημα με πληροφορούνε πως το συμβόλαιο δεν έχει εγκριθεί ακόμα και καλό θα ήταν να ξαναπερνούσα μισή ώρα πριν το κλείσιμο. Το αποτέλεσμα ήταν να κρατήσουν τον αριθμό μου γιατί υπήρχε πρόβλημα με την σύνδεση και δεν είχε εγκριθεί ακόμα το συμβόλαιο...

Όσων αφορά την καθυστέριση την έχουμε φάει με το κουτάλι από τους εναλλακτικούς. (6 μήνες αναμονή ενεργοποίησης/disconnect για 2-4 ώρες κάθε Σάββατο στις 5 π.μ./180ms youtube.com με Forthnet)


Με τέτοια εξυπηρέτηση και σταθερότητα πως να τους εμπιστευτώ την δική μου σύνδεση?


Όσων αφορά την καθυστέριση την έχουμε φάει με το κουτάλι από τους εναλλακτικούς. (6 μήνες αναμονή ενεργοποίησης/disconnect για 3-6 ώρες κάθε Σάββατο στις 5 π.μ./800ms veoh.com [με Forthnet, για τους περίεργους])

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΝΑ ΖΩ ΤΟ ΓΕΓΩΝΟΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ!!!!!!!


Ευχαριστώ Tellas που με έκανες να νιώσω μοναδικό. Ευχαριστώ.:worthy::clap::oneup:



.

@ ADSLgr.com All rights reserved.