PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με DCC στο mIRC



kourou
15-10-03, 03:50
Υποθέτω πως το θέμα αυτό θα έχει ξανασηζητηθεί αλλά δε μπορεί να με καλύψει γιατί χρησιμοποιώ το router της Alcatel SpeedTouch Pro. Θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να κάνω για να μπορώ να στέλνω DCC από το mIRC. Μόλις πάω να στείλω με κάνει disconnect, ενώ άμα μου στέλνουν τα παίρνω κανονικά. Παρόμοιο πρόβλημα έχω και με το Netmeeting και δε μπορώ να συνδεθώ με άλλους. Σ' αυτή την περίπτωση μπορώ να στείλω εικόνα και ήχο αλλά δε μπορώ να πάρω. Έχω το πακέτο 384/128 της Otenet και ομολογουμένως δεν έχω ιδέα από port mapping κλπ :oops: Εαν κάποιος γνωρίζει κάτι θα του είμαι υπόχρεος :o

Athlon_XP
15-10-03, 05:55
Από ρύθμισεις port maping για το συγκεκριμένο modem δεν ξέρω αλλά για να δουλεύει το mirc και το netmeeting πρέπει να ανοίξεις τα ports 1024-5000 και 1720-1723.

kourou
15-10-03, 07:34
Στο mIRC που κοίταξα στα settings έχει first port: 1024 και last: 5000, αυτά είχε ανέκαθεν. Τώρα για το Netmeeting δεν ξέρω απο που να αλλάξω τα ports.

Emerald
15-10-03, 08:40
Ενώ έχω ανοίξει από το Security Trigger τις θύρες από 1024 ως 5000 το DCC αρνείται πεισματικά να δουλέψει. Όταν κάνω DCC στον εαυτό μου περνάει το σωστό IP σαν παράμετρο αλλα πετάει το μήνυμα 'Unable to connect'. Αν θέσω ως IP μου την διεύθυνση του τοπικού δικτύου (192.168.1.2) τότε δουλέυει το DCC με τον εαυτό μου αλλά φυσικά όχι με τους άλλους! Τι στο καλό έχω κάνει λάθος ?!?! :cry:

Emerald
15-10-03, 11:30
Παράδοξο που απαντάω στον εαυτό μου αλλά τελικά το κουφό της υποθέσης είναι ότι με το Security Trigger και γενικά με Port Mapping το DCC δουλεύει κανονικά από εμένα προς άλλους και από άλλους προς εμένα αλλα όχι από εμένα προς ... εμένα!!!!! Και όχι τίποτα άλλο, αλλά στέλνοντας ένα αρχείο σε μένα ήταν ο τρόπος που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα για να το δοκιμάσω και όλο αποτύχαινε!! Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτο? Δοκίμασα τα πάντα αλλά στον εαυτό μου μπορώ να στείλω μονάχα μέσω του 192.168.1.2 ip και όχι του 62.xxx.xx.xx. ανεξάρτητα από τις security trigger/port mapping ρυθυμίσεις.

delto
15-10-03, 19:30
Xwris na exw asxolh8ei me mirc, logiko fainetai auto pou sumbainei opws to perigrafeis.

Opoiosdhpote apo e3w se blepei me thn IP tou router 62.x.x.x (logw NAT) kai kapoios mesa sto LAN (kai o eautou sou) se blepei me thn private IP sou 192.168.1.2

Emerald
16-10-03, 05:48
Ναι, συμφωνώ, αλλά δεν θα έπρεπε η απόπειρα μου να κάνω DCC στον εαυτό μου μέσω της εξωτερικής IP (62.xx.xx.xx) να λειτουργούσε ?!?!

@ ADSLgr.com All rights reserved.