PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν κάνεις backup τεμπέλη?



Σελίδες : [1] 2 3

nikgr
14-08-08, 13:00
Προσπαθώ να μπω στη λογική όλων αυτών που κλαίγονται καθημερινά και ψάχνουν για πανάκριβες λύσεις ανάκτησης όταν σκάσει και ο δικός τους σκληρός δίσκος και χάσουν τα υπερπολύτιμα δεδομένα τους.


Δεν έχω δει σχεδόν κανένα να λέει θα αγοράσω έναν επιπλέον δίσκο για να κάνω backup των αρχείων των προηγούμενων δίσκων.
Δεν έχω δει πολλούς να αγοράζουν δίσκους σε ζεύγη για να φτιάξουν raid1.
Όλοι αγοράζουν περισσότερους δίσκους για να αποθηκεύσουν περισσότερα data ή για raid0.

Είναι τελικά θέμα αδιαφορίας?
Εγκληματικής αμέλειας?
Πίστης ότι δε θα χτυπήσει και τη δική σου πόρτα αύριο η συμφορά?
Τσιγκουνιάς?
Τεμπελιάς?
Άγνοιας?
Αποθήκευσης άχρηστων δεδομένων που τα ξανακατεβάζουμε οποιαδήποτε ώρα?

Εσείς είσαστε προετοιμασμένοι αν "σκάσει" ο δίσκος σας το επόμενο λεπτό?
Κάθε πότε κάνετε backup στα πολύτιμα δεδομένα σας?
To κάνετε με αυτοματοποιημένη διαδικασία ή όποτε το θυμηθείτε εσεις?

Υπάρχουν τόσα και τόσα προγράμματα που μπορούν να πάρουν backup μόνα τους, αρκεί να τους το ζητήσουμε.

aa144
14-08-08, 13:02
Καλό θέμα αυτό.

oidarvt
14-08-08, 13:06
Καλό θέμα αυτό.

Γιατι δεν κανουν backup?
Γιατι οι περισσοτεροι δεν ξερουν, και αμα το παθουν μετα βαζουν μυαλο.
Υπάρχει πολυ ασχετοσυνη ( λογω βαρεμαρας) στους υπολογιστες.
Υπάρχουν άτομα που δουλευουν υπολογιστη 5 χρονια , και αμα τους πεις να φτιαξουν ενα φακελο δεν ξερουν πως γινεται.

Οταν εχεις εμπορικο προγραμμα επιβαλεται το backup.
Οταν δουλευεις επαγγελματικα , παλι επιβαλεται.

Τωρα αν χασει το ταδε παιχνιδι η το ταδε mp3 δεν χαλασε κι ο κοσμος στο σπιτι

nikgr
14-08-08, 13:21
oidarvt "λίγο απ' όλα" τελικά μάλλον είναι η απάντηση λες ετσι? :p

Αν δεις μόνο την πρώτη σελίδα του section των δίσκων στο adslgr θα διαβάσεις πόσα threads απόγνωσης ύστερα απο απώλεια δίσκου.
Όλος αυτός ο κόσμος δε νομίζω ότι είχε μόνο mp3, αλλα κι αυτό να συμβαίνει μάλλον του κόστισε για να ψάχνει απεγνωσμένα λύση.
Βάζουν αγγελίες μήπως βρεθεί κανένας δίσκος με παρόμοια πλακέτα, ρωτάνε πόσο στοιχίζει η ανάκτηση δεδομένων απο επαγγελματίες του χώρου και γενικά το μόνο που δε θα σκέφτονταν είναι το κόστος ενός extra άδειου δίσκου.

Ένα έξοδο που θα τους είχε βγάλει απ' όλη αυτή τη φασαρία και το άγχος αν είχαν προνοήσει να το κάνουν νωρίτερα.

makisathanos
14-08-08, 13:28
Τι να σου πω φίλε nikgr. Απλά βαριέμαι τη διαδικασία. Στην καλύτερη περίπτωση να κάτσω ένα απόγευμα μια - δυο φορές το χρόνο και να κάνω κανένα backup (προτιμώ cd-dvd). Και να σκεφτείς ότι πριν 6-7 χρόνια έχασα λόγω βραχυκυκλώματος 2 δίσκους όπου ο ένας είχε δουλειά 2 χρόνων. Αλλά κάθε βδομάδα ή έστω το μήνα: ΜΠΑ, απλά βαριέμαι.

LOUKAS32
14-08-08, 13:48
εαν σκασει εσκασε....τι να κανουμε.....

τα συμαντικα δεδομενα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ , τα υπολοιπα δεν πειραζει....

gkimonas
14-08-08, 13:51
Το καλύτερο είναι να υπάρχει δεύτερος σκληρός καβάτζα και να τα έχουμε περάσει εκεί τα αρχεία μας.

crypter
14-08-08, 13:58
Εσείς είσαστε προετοιμασμένοι αν "σκάσει" ο δίσκος σας το επόμενο λεπτό?
Κάθε πότε κάνετε backup στα πολύτιμα δεδομένα σας?
To κάνετε με αυτοματοποιημένη διαδικασία ή όποτε το θυμηθείτε εσεις?

εγω κανω καθε σαββατοκυριακο παραλληλα με το browsing μου:p, μεταφερω απο τον εναν σκληρο(αυτον της "καθημερινης" χρησης) στον αλλον οσα θελω να κρατησω και τα υπολοιπα τα σβηνω ετσι ωστε στο τελος να εχω 2 σκληρους με τα ιδια δεδομενα εναν στον οποιον αποθηκευω καθε μερα και κατι διαφορετικο και εναν αλλον ο οποιος ειναι κυριως ανενεργος και του γραφω τα νεα σημαντικα δεδομενα καθε σαββατοκυριακο:p (το raid1 δεν θα με βολευε και ας κανει το ιδιο πραγμα, για μενα διαφερει:p )

goku
14-08-08, 14:00
εγώ κάνω αρκετά συχνά backup γιατί μια φορά την είχα πάθει και από τότες έβαλα μυαλό. Το τραγελαφικό ήταν ότι έλεγα συνέχεια ότι θα κάνω και ότι θα κάνω αλλά ποτέ δεν έκανα. Τώρα προτυμώ να κάθομαι να γράφω 50άδες για 50άδες dvd παρά να τα χάσω. Αυτό που δεν έχω καθήσει να σκεφτώ είναι σε ποιό σημείο συμφαίρει να γράφω σε dvd και σε ποιό σημείο να πάρω δεύτερο ή τρίτο σκληρο.

gkimonas
14-08-08, 14:01
εγώ κάνω αρκετά συχνά backup γιατί μια φορά την είχα πάθει και από τότες έβαλα μυαλό. Το τραγελαφικό ήταν ότι έλεγα συνέχεια ότι θα κάνω και ότι θα κάνω αλλά ποτέ δεν έκανα. Τώρα προτυμώ να κάθομαι να γράφω 50άδες για 50άδες dvd παρά να τα χάσω. Αυτό που δεν έχω καθήσει να σκεφτώ είναι σε ποιό σημείο συμφαίρει να γράφω σε dvd και σε ποιό σημείο να πάρω δεύτερο ή τρίτο σκληρο.

Ρε αδερφέ πως την παλεύεις καλέ. :blink:

Πάρε κανά σκληρό δίσκο να τα ρίχνεις εκεί τα δεδομένα σου. :whistle:

A_gamer
14-08-08, 14:19
Γιατί δεν κάνεις backup τεμπέλη?

:oops: :oops:

Antre
14-08-08, 14:28
Τι να σας πω ρε παιδιά... εξαρτάτε τι εννοείται back up.

Αν είναι να κάνω back up κάθε τραγούδι ή ταινία .. άντε γεια. Κάποια στιγμή θα ξεχαστείς και πάντα όταν ξεχαστείς τότε είναι που θα συμβεί το κακό. Βέβαια αν τα αρχεία σου τα αποθηκεύεις σε διαφορετικό σκληρό δίσκο από αυτών που έχεις εγκατεστημένο λογισμικό και λειτουργικό τότε δεν νομίζω να χεις πρόβλημα. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω και δεν ασχολούμαι με back up παρά μόνο μια φορά το δίμηνο-τρίμηνο

Αλλά όπως λέει και ο LOUKAS32, για μένα back up σημαίνει σώζω τα αρχεία της δουλειάς μου. Τίποτα άλλο . Και μάλιστα με διπλά back up. Τώρα να χάνω χρόνο για να σώζω αρχεία ψυχαγωγίας... τελικά ψυχαγωγούμαι ή αγγαρεύομαι; :down:

LOUKAS32
14-08-08, 14:31
εγω εχω 8 σκληρους....σιγα μην κατσω να εχω κλονους τωρα....χαχαχαχαχα

τα πεταω καθε τοσο σε DVD/CD και τελος.

kriti
14-08-08, 14:41
αν παρω αυτον τον εξωτερικο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303883
ειναι συμβατος με linux? απο οτι καταλαβα συνδεεται με ethernet και μπορεις να τον δεις απο οπουδηποτε με internet πως ομως γινεται αυτο?και κατι ακομα μαλλον ειναι 2x500 αρα εχεις δυο δισκους ο ενας καθρεπτης του αλλου σωστα?

Xguru
14-08-08, 15:02
Κατά την άποψή μου δεν κάνουν backup γιατί δεν είναι τόσο σημαντικά τα δεδομένα τους γι΄αυτό. Μετά κλαίγονται γιατί είναι γκρινιάρηδες.

Τα σοβαρά δεδομένα οι περισσότεροι τα κρατάνε σε ένα cd/dvd. Τώρα άμα πάρεις δίσκους για να κάνεις backup τα DivX το θεωρώ κατάντια και ασχετοσύνη. Αν σε κόφτουν τόσο πολύ κράτησε σε τα ποιοτικά dvd.

nikgr
14-08-08, 15:04
Antre backup είναι η διαδικασία με την οποία θα έχεις ένα εφεδρικό αντίγραφο σε κάποιο άλλο μέσο.

Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις backup απ' όλο τον δίσκο.
Μπορεί να έχεις ένα partition στο οποίο να αποθηκεύεις τα emails, εργασίες, φωτογραφίες και ό,τι άλλα πολυτιμα δεδομένα έχεις και να κάνεις backup είτε με copy -paste είτε με κάποιο πρόγραμμα.

Τα προγραμματα σου δίνουν την ευελιξία να κάνουν αυτόματα και καθημερινά αυτή τη διαδικασία, αποθηκεύοντας απλά τις αλλαγές που έγιναν απ' το προηγούμενο backup.
Γρήγορα, απλά, με λιγότερο απαιτούμενο χώρο αφού κάνουν και συμπίεση, και χωρίς να απαιτείται η δικιά μας συμμετοχή και φυσική παρουσία.

Βλέπω ότι πολλοί που απάντησαν μέχρι τώρα, δεν κάνουν bakup επειδή βαριούνται, άρα λόγω άγνοιας κατ' εμενα των προγραμμάτων backup

Xguru καθε πότε θα καις dvd με backups φίλε?
Κάθε μέρα θα καις χειροκίνητα και απο 2-3dvds με το νέο backup?
Δε νομίζω ότι βολεύει αυτό....

citizen78
19-08-08, 13:47
Γιατί δεν κάνεις backup τεμπέλη? Γιατι είμαι τεμπέλης - τοπες ήδη , τι ρωτάς ;;;

Το να μη κανω backup , είναι μία καλή λύση για να ξεφωρτόνομαι όσα δισταζω να σβήσω και να πεταξω !!!!!
Αλλιως θα χρειαζόμουν 5Τ δίσκους μετα από τόσα χρονια

ΥΓ Ε , τα κρισιμα 100 Μb που μου είναι πολύτιμα - καθημερινό αυτόματο backup και file transfer σε PC σε αλλο χωρο

A_gamer
19-08-08, 13:48
ΥΓ Ε , τα κρισιμα 100 Μb που μου είναι πολύτιμα - καθημερινό αυτόματο backup και file transfer σε PC σε αλλο χωρο

Ε αυτό εννοούσε, δεν είναι ανάγκη να κάνεις συνολικό backup.

bxenos
19-08-08, 14:51
Δεν πειραζει να μην κανουν backup, τοσοι τεχνικοι ανεργοι να μηνουμε;

Δεν θα δεις θεματα που να γραφουν ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ backup. ουτε θεματα του στυλ: ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΥ. Δεν εχουν λογο υπαρξης.
Μονο οταν υπαρχει προβλημα καποιος γραφει (και συνηθως χωρις να ψαξει τα προηγουμενα θεματα, αλλα ξεκινωντας νεο...)

η αρχη διατηρησης των δεδομενων (κατα την αρχη διατηρησης ενεργειας:lol:):
Συνολο Χρηστων = Χρηστες με προβλημα τωρα+ Χρηστες με προβλημα στο μελλον

Παντως εγω στους υπολογιστες που υποστηριζω σε μονιμη βαση, αλλαζω προληπτικα δισκους καθε 4 χρονια (παραλληλα με το backup), διοτι οπως και να το κανουμε ειναι μπελας και η επαναφορα απο backup και παντα χανοντε καποια αρχεια (τα ασημαντα συνηθως αλλα μια μικροαναστατωση δημιουργειται).

nikgr
19-08-08, 15:15
bxenos δεν περιμένω να δω θέματα του στυλ "και σήμερα είμαι εντάξει" ή "και ο nik είναι καλά", αλλα όταν βλέπεις καθημερινά άτομα να κλαίγονται επειδή έχασαν τα δεδομένα τους και δεν έβαλαν μυαλό απ' τους προηγούμενους είναι να απορείς...

Δε νομίζω ότι ο κάθε χρήστης χρειάζεται και απο έναν τεχνικό ή μια φιλιπινέζα για να του κάνει backup.

Kαθαρά θέμα αδιαφορίας και τεμπελιάς είναι κατά τη γνώμη μου, γιατί διαφορετικά ο καθένας θα ξόδευε λίγο χρόνο για να μάθει πώς να κάνει backup και μάλιστα αυτό να γίνεται αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται καν να τον απασχολεί απο δω και πέρα.

Σκοπός αυτού του thread ήταν να προβληματίσω όλους μας.
Ακόμα και ένας να σωθεί διαβάζοντας αυτό το thread και κάνοντας backup πριν να είναι αργά εμένα μου φτάνει.

(*) Το πιο τραγικό πάντως για μένα είναι να σου λέει ο άλλος ότι δεν του χρειάζεται το backup γιατί έτσι κι αλλιώς μόνο σαβούρες έχει στο δίσκο του. :p

bxenos
19-08-08, 16:16
...Σκοπός αυτού του thread ήταν να προβληματίσω όλους μας.
δεν αμφιβαλω καθολου για τις καλες προθεσεις σου, αλλα εχω την υποψια οτι πρωτα εμφανιζεται προβλημα και μετα αρχιζει καποιος να γραφει στο φορουμ ζητωντας απεγνωσμενα μαγικες λυσεις. Οποτε αυτοι που πρεπει να το διαβασουν, μαλλον θα τη "γλυτωσουν"...
Ειναι κατι σαν τη ζωνη ασφαλειας, το κρανος, κτλ.
α) Δεν θα συμβει σε μενα (...ναι καλα)
β) Δεν θα συμβει τωρα (χα!, νομιζεις)

Εμενα οταν πηγα διακοπες και πηρα τον εξωτερικο σκληρο μαζι, με ρωταει η γυναικα μου γιατι το εφερες αυτο;
Γιατι αν μπουν κλεφτες και παρουν πισια, δισκους και dvd θα χασω πολλα (που δεν χωρανε στον δισκο), αλλα δεν θα χασω τα προγραμματα και τις εργασιες που δουλευα εδω και εικοσι χρονια!
Και με κωδικοποιηση θα τα ανεβασω και στο διαδυκτιο ωστε να υπαρχουν αποθηκευμενα σε περιπτωση που γινει κατι ... κακο (χτυπα ξυλο), γιατι δεν μου αρεσει ουτε η φραση του Ναπολεοντα "μετα απο μενα η καταστροφη".

manoulamou
19-08-08, 16:23
Ετσι ειναι δυστυχως ...
Ο γιος μου τον καιρο του dial-up ειχε κατεβασει κατι δυσευρετα mp3s
θα χαμε δωσει στον ΟΤΕ καμια 10.000-:p
Ταυτοχρονα οντας στην κορελκο ειχε φτιαξει μια βαση δεδομενων για βιβλιοθηκη νομικης εταιριας
μπορει στην αγορα να κανε τουλαχιστον 100.000-
ΕΕΕ πηγε ο σκληρος μ ολα τα πολυτιμα αρχεια αυτανδρος!!!:evil:

giwrgosth
19-08-08, 16:37
Βαρεμάρα, αναβολή και άγνοια είναι.
Εγώ από την αναβολή την έχω πατήσει, αν και κάνω backup σε ότι θεωρώ χρήσιμο.
Πέρσι δεν είχα κάνει backup τις φωτό μου, το είχα ξεχάσει και χτύπησε ο σκληρός. Έψαξα τα DVD μου αφού νόμισα ότι τις είχα γράψει αλλά πουθενά τίποτα... Απογοήτευση, ήταν περίπου 3.500 πραγματικά μοναδικές φωτό από ένα ταξίδι στην Ιταλία. Ευτυχώς όμως για καλή μου τύχη δεν είχα σβήσει τις κάρτες μνήμης!
Από τότε αμέσως backup σε δύο DVD και σε δύο σκληρούς.

JCAP
19-08-08, 16:48
Είναι ένας συνδυασμός άγνοιας, αδιαφορίας και τεμπελιάς.

Οι περισσότεροι το αγνοούν γιατί δεν ξέρουν τι είναι. Από την στιγμή που μπεις στην διαδικασία να εξηγήσεις σε κάποιον ότι θα πρέπει να παίρνει αντίγραφα ασφαλείας,
αυτός συνεχίζει να το αγνοεί, νομίζοντας ότι δεν θα του συμβεί ποτέ.
Σε αυτό το σημείο έχει φύγει από το στάδιο της άγνοιας και έχει μπει στο επόμενο "λογικό στάδιο" που είναι η αδιαφορία.

Μερικές φόρες αναρωτιέμαι πόσο μακριά μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος για να γλιτώσει αυτή την διαδικασία. (τεμπελιά)

Αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και οι ανεπίδεκτοι μαθήσεως και φυσικά αυτοί που όσες φορές και να χάσουν τα δεδομένα τους δεν βάζουν μυαλό.

Gus
19-08-08, 16:54
Να ρωτήσω για να γίνει raid1 το οποίο να παίζει και σε linux και σε windows θέλω hardware επιπλέον εκτός από σκληρούς;

Σκεφτόμουν για raid5...τι γνώμη έχετε γι'αυτό;

απλώς είχα διαβάσει ότι όλα αυτά γίνονται με software και υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ windows και linux

αν λύσω αυτό το πρόβλημα τότε θα κάνω αμέσως raid5 για ταχύτητα και back-up κάθε στιγμή

θα χρειαστώ σκληρούς ίδιας μάρκας-μοντέλο ή αρκεί να είναι ίδια η χωριτικότητα;

crypter
19-08-08, 16:58
θα χρειαστώ σκληρούς ίδιας μάρκας-μοντέλο ή αρκεί να είναι ίδια η χωριτικότητα;
αναλογα με το raid, συνηθως αν εχεις π.χ. εναν 80αρη και εναν 120αρη τοτε με raid θα αξιοποιεις τα 160 και οχι τα 200GB των σκληρων αυτων οποτε το ιδιο μεγεθος κρινεται απαραιτητο για να αξιοποιεις ολα τα GB, ωρα ειναι επισης καλυτερα να ειναι ιδια μαρκα οι σκληροι αλλα και οι διαφορετικοι μια χαρα δουλευουν μεταξυ τους

Gus
19-08-08, 17:01
αναλογα με το raid, συνηθως αν εχεις π.χ. εναν 80αρη και εναν 120αρη τοτε με raid θα αξιοποιεις τα 160 και οχι τα 200GB των σκληρων αυτων οποτε το ιδιο μεγεθος κρινεται απαραιτητο για να αξιοποιεις ολα τα GB, ωρα ειναι επισης καλυτερα να ειναι ιδια μαρκα οι σκληροι αλλα και οι διαφορετικοι μια χαρα δουλευουν μεταξυ τους

τι θα χρειαστώ για raid5;

θα αγοράσω άλλους τρεις σκληρούς 500gb (+1 τώρα που έχω)

άλλο τίποτα;

θα έχω πρόβλημα σε μηχάνημα dual-boot;

citizen78
19-08-08, 23:55
.... γιατι δεν μου αρεσει ουτε η φραση του Ναπολεοντα "μετα απο μενα η καταστροφη".

Off topic βεβαια , αλλα η φραση αν θυμαμαι καλα είναι του βασιλια ηλιου, Λουδουβικου 14ου (οπως και το "κρατος ειμαι εγω")

sdikr
20-08-08, 00:03
bxenos δεν περιμένω να δω θέματα του στυλ "και σήμερα είμαι εντάξει" ή "και ο nik είναι καλά", αλλα όταν βλέπεις καθημερινά άτομα να κλαίγονται επειδή έχασαν τα δεδομένα τους και δεν έβαλαν μυαλό απ' τους προηγούμενους είναι να απορείς...

Δε νομίζω ότι ο κάθε χρήστης χρειάζεται και απο έναν τεχνικό ή μια φιλιπινέζα για να του κάνει backup.

Kαθαρά θέμα αδιαφορίας και τεμπελιάς είναι κατά τη γνώμη μου, γιατί διαφορετικά ο καθένας θα ξόδευε λίγο χρόνο για να μάθει πώς να κάνει backup και μάλιστα αυτό να γίνεται αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται καν να τον απασχολεί απο δω και πέρα.

Σκοπός αυτού του thread ήταν να προβληματίσω όλους μας.
Ακόμα και ένας να σωθεί διαβάζοντας αυτό το thread και κάνοντας backup πριν να είναι αργά εμένα μου φτάνει.

(*) Το πιο τραγικό πάντως για μένα είναι να σου λέει ο άλλος ότι δεν του χρειάζεται το backup γιατί έτσι κι αλλιώς μόνο σαβούρες έχει στο δίσκο του. :p

Αν δεν θέλει απλά δεν μαθαίνει,

τι αυτόματα, τι με κεράσακι τί με δώρο ταξίδι στις μπαχάμες,

Υπάρχουν μερικοί που το έχουν ας πούμε στο αίμα τους (πελάτης με 30 μηχανάκια που παίρνει backup Καθέ μέρα και σε ενά και κάθε βδομάδα σε εναν ξεχωριστό εξωτερικό δισκο που τον μετάφερει φυσικά μακριά απο τον χώρο).
Πελάτης που εφόσον εχάσε αρχεια, (και πλήρωσε για να τα βρεί) για τον επόμενο εναν μήνα εκάνε κάθε μέρα, μετα το σταμάτησε.

Πέλατης που του λές απλά βγάζεις το συρτάρι, βάζεις το αλλό συρτάρι και έχει backup και έχει να πάρει εδώ και 4 μήνες.

πελάτη που του λές πάτα αυτό (εικονίδιο που γράφει με μεγάλα γράμματα Backup το πατάω κάθε μέρα), ααα το εσβήσα γιατι μου επιάνε χώρο!!!

Δεν μπορώ να τους κατάλαβω, είδικα μάλιστα όταν με παίρνουν τηλέφωνο και με καθιστουν εμένα υπευθηνό ενώ τους εχώ πει, backup!!!


Φυσικά και έχω αρκετους που το καταλαβαίνουν, ούτε στο ακραιο κομμάτι του Backup Κάθε ώρα, αλλά ούτε και στην αλλή ακρή Backup μια φορά τον χρόνο και αν.

bxenos
20-08-08, 00:05
Off topic βεβαια , αλλα η φραση αν θυμαμαι καλα είναι του βασιλια ηλιου, Λουδουβικου 14ου (οπως και το "κρατος ειμαι εγω") εχεις δικιο

jap
21-08-08, 09:54
αν παρω αυτον τον εξωτερικο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303883
ειναι συμβατος με linux? απο οτι καταλαβα συνδεεται με ethernet και μπορεις να τον δεις απο οπουδηποτε με internet πως ομως γινεται αυτο?και κατι ακομα μαλλον ειναι 2x500 αρα εχεις δυο δισκους ο ενας καθρεπτης του αλλου σωστα?

Επειδή τον έχω κι εγώ αυτόν το δίσκο, μείνε μακριά αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα. Ειδικά στις μαζικές μεταφορές κλπ σέρνεται. Ναι, linux υποστηρίζει. Τους 2 δίσκους τους ρυθμίζεις εσύ αν θα λειτουργήσουν σαν ένας μεγάλος ή ως καθρέφτης ο ένας του άλλου (raid 0 ή 1). Αν και συνδέεται με gigabit σύνδεση δικτύου υπάρχουν στην αγορά ταχύτερα μηχανάκια με 100άρες συνδέσεις. Τέλος, αυτό που διαφημίζει η WD ότι έχεις πρόσβαση των αρχείων σου από οπουδήποτε στο internet είναι μούφα, θέλει συνδρομή σε πληρωτική υπηρεσία. To καλό είναι ότι έχουν βγει οδηγίες στο internet από αγανακτισμένους χρήστες του για πείραγμά του, στήσιμο ftp server κλπ και ίσως να γίνεται κι αυτό που θες εσύ χωρίς το software της WD. To θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, ψάξε λίγο στο forum και θα βρεις πολλές προτάσεις.

A_gamer
21-08-08, 20:44
Μήπως η καλύτερη λύση είναι ένας εσωτερικός δίσκος συνδυασμένος με μία καλή ξεχωριστή εξωτ. θήκη;

jap
21-08-08, 21:44
Μήπως η καλύτερη λύση είναι ένας εσωτερικός δίσκος συνδυασμένος με μία καλή ξεχωριστή εξωτ. θήκη;

Δεν ταιριάζει σε όλους η ίδια λύση. Ένα backup για κάποιον που χρειάζεται τα δεδομένα επαγγελματικά, θα πρέπει να καλύπτει τουλάχιστον τα εξής:

- Να έχει μελετηθεί τι πρέπει να καλύπτει και πού αποθηκεύεται το κάθε τι (συγκεκριμένοι φάκελοι, αλληλογραφία, αρχεία εφαρμογών, στησίματα μηχανημάτων)
- Να γίνεται αυτόματα και να υπάρχει σαφής τρόπος αποκατάστασης και να είναι γνωστός σε αυτούς που θα κληθουν να κάνουν την αποκατάσταση (για να μη μας κυνηγά ο nikgr!)
- Να καλύπτει την περίπτωση hardware failure
- Να καλύπτει την περίπτωση φυσικών καταστροφών
- Να καλύπτει την περίπτωση ανθρώπινου σφάλματος (να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς σε παλιότερη χρονική στιγμή)

Χρειάζεται τουλάχιστον ένας ξεχωριστός δίσκος + μια online υπηρεσία + ένας τρόπος χειροκίνητης ή αυτόματης παγίωσης παλιότερων δεδομένων και αποθήκευσης σε σύστημα ανάκτησης μόνο (και αντίγραφά τους σε άλλο χώρο). Για τα δικά μου δεδομένα, βλέπω τώρα το ενδεχόμενο να περάσουμε σε bluray, τώρα που τα δισκάκια πήγαν στα 10 ευρώ...

icsd08063
03-09-08, 21:40
θα συμφωνήσω απόλυτα στο θέμα του backup...

και πολύ καλή και αξιέπαινη η πρωτοβουλία του nikgr....

το έχω ζήσει και εγώ....

ο πατέρας μου (πολιτικός μηχανικός) είχε παλιότερα ένα pc για την καθημερινή εργασία στο γραφείο του και ένα δεύτερο pc με περισσότερες δυνατότητες και πιο βαριά προγράμματα....

ποτέ όμως δεν μετέφερε δεδομένα από τον ένα στον άλλο υπολογιστή, εκτός από κάτι λίγα...

την έπαθε όμως μια μέρα άσχημα...
σχεδόν τα πάντα σβήστηκαν από τον πρώτο υπολογιστή (δεν θυμάμαι πως..., ήμουν και μικρός τότε...)
μιλάμε για αρχεία Autocad με πολλές ώρες εργασίας.....

ευτυχώς κατάφερε να βρεί κάτι αρχεία από τον υπολογιστή στο σπίτι....

αλλά από τότε τα πάντα άλλαξαν...

πήρε και 3ο pc που τον χρησιμοποιεί ως "server", έβαλε στο γραφείο δίκτυο και με τα 3 pc και πλέον ότι έχει ένας υπολογιστής το έχουν αυτομάτως και όλοι με ένα απλό copy - paste...
επιπλέον μεταφέρει τα πάντα και στο σπίτι με stick....

να πάμε σε εμένα τώρα....
πρίν λίγες μέρες απέκτησα αυτό το μηχάνημα..:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1099469

εντάξει, θα ακούσω σίγουρα επικριτικά σχόλια για το ότι είναι Acer....
εμένα μου αρέσει....

απλώς θα χρειαστώ λίγο την βοήθεια σας πάνω στο θέμα του backup...

Ο σκληρός του είναι χωρισμένος σε 3 τμήματα....

μου βγάζει ένα μηνυματάκι το eRECOVERY για να κάνω αντίγραφα ασφαλείας αλλά δεν γνωρίζω και πολλά....:oops:

να ακολουθήσω την διαδικασία* από εκεί ή να κάνω απλώς copy - paste από το ένα διαμέρισμα του σκληρού στο άλλο????

τα φώτα σας.... (έχω μπερδευτεί κάπως με την έννοια του backup...)

* δεν έχω προχωρήσει ακόμα με την διαδικασία γιατί δεν έχω μεταφέρει ακόμη κάποια αρχεία στον υπολογιστή και έπειτα, είδα και το άρθρο αυτό....

thanks in advance...!!!

crypter
03-09-08, 23:09
να ακολουθήσω την διαδικασία* από εκεί ή να κάνω απλώς copy - paste από το ένα διαμέρισμα του σκληρού στο άλλο????

τα φώτα σας.... (έχω μπερδευτεί κάπως με την έννοια του backup...)

* δεν έχω προχωρήσει ακόμα με την διαδικασία γιατί δεν έχω μεταφέρει ακόμη κάποια αρχεία στον υπολογιστή και έπειτα, είδα και το άρθρο αυτό....

thanks in advance...!!!

το manual το διαβασες; σιγουρα εχει την σωστη διαδικασια μεσα,
νομιζω μπορεις να το βρεις και εδω http://www.devicemanuals.com/guide/Notebook%20Computer/Acer/acer-erecovery-management-User-Guide-==TVRBek56UTU=.html

nikgr
04-09-08, 01:08
kotsos_licious εφόσον μιλάμε για backup πρέπει να γίνει σε άλλο μέσο και όχι στον 1 και μοναδικό δίσκο του laptop σου.

Eγώ θα πρότεινα να αγοράσεις έναν εξωτερικό δίσκο για τα backups.

To erecovery είναι απ' ότι καταλαβαίνω το κλασικό πρόγραμμα recovery που έχουν όλα τα laptops για να επανέλθει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Φτιάξε τα δισκάκια recovery να βρίσκονται , αλλα για τα καθημερινά σου backups εγώ θα πρότεινα κάποιο καλό πρόγραμμα, το οποίο θα ρυθμίσεις να κάνει backups όλου του συστήματος ή των φακέλων που θες μόνο του ανα 2-3μέρες.

trd64
04-09-08, 01:30
Απαραίτητα
rsync
ή
rdiff-backup (για αυτούς που θέλουν ιστορικά backups αν και το θεωρώ υπερβολή για home user)

Με ένα script ορίζεις τι και πότε αν και μπορεί να τρέχει και χειροκίνητα στην περίπτωση εξωτερικού δίσκου (δεν είναι ανάγκη να είναι πάντα ανοιχτός)

Αν σας έχει μείνει κάποιος παλιός υπολογιστής φτιάχνετε ένα file server όπως προτείνει ο WAN και τον χρησιμοποιείτε και για κατεβαστίρη ενώ οι δίσκοι θα είναι σαφώς καλύτερα από εξωτερική θήκη και επεκτείνεται πολύ εύκολα.

ΣΗΜ. Καλό είναι χρήσιμα αρχεία να υπάρχουν σε 3-4 back up.

Έχασα 2 δίσκους σε 5 λεπτά (χωρίς βροχή κεραυνούς κλπ) και μερικά backup CD δεν λειτούργησαν.

Συμπέρασμα: Πολλά καλά backup και ας ελπίζουμε οτι ο φίλος μας ο Μέρφυ θα έχει πάει διακοπές...

manicx
04-09-08, 10:49
Εγώ είμαι εδώ και 3 χρόνια με σκληρό αποκλειστικά για Backups με Ghost. Το πόσες φορές με έσωσε δεν λέγεται. Κάθε Σάββατο, υπάρχει backup του C drive που έχω όλη τη σημαντική δουλειά. 20 λεπτάκια...

chaoss_z
05-09-08, 12:25
Προσπαθώ να μπω στη λογική όλων αυτών που κλαίγονται καθημερινά και ψάχνουν για πανάκριβες λύσεις ανάκτησης όταν σκάσει και ο δικός τους σκληρός δίσκος και χάσουν τα υπερπολύτιμα δεδομένα τους.


Δεν έχω δει σχεδόν κανένα να λέει θα αγοράσω έναν επιπλέον δίσκο για να κάνω backup των αρχείων των προηγούμενων δίσκων.
Δεν έχω δει πολλούς να αγοράζουν δίσκους σε ζεύγη για να φτιάξουν raid1.
Όλοι αγοράζουν περισσότερους δίσκους για να αποθηκεύσουν περισσότερα data ή για raid0.

Είναι τελικά θέμα αδιαφορίας?
Εγκληματικής αμέλειας?
Πίστης ότι δε θα χτυπήσει και τη δική σου πόρτα αύριο η συμφορά?
Τσιγκουνιάς?
Τεμπελιάς?
Άγνοιας?
Αποθήκευσης άχρηστων δεδομένων που τα ξανακατεβάζουμε οποιαδήποτε ώρα?

Εσείς είσαστε προετοιμασμένοι αν "σκάσει" ο δίσκος σας το επόμενο λεπτό?
Κάθε πότε κάνετε backup στα πολύτιμα δεδομένα σας?
To κάνετε με αυτοματοποιημένη διαδικασία ή όποτε το θυμηθείτε εσεις?

Υπάρχουν τόσα και τόσα προγράμματα που μπορούν να πάρουν backup μόνα τους, αρκεί να τους το ζητήσουμε.

Προτιμώ να τα χάσω τα δεδομένα και επί ευκαιρίας να πάρω καινούργιο δίσκο. Επίσης Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με backup γιατί εκτός που είναι χρονοβόρο δεν θα έλεγα ότι είναι και 100% σίγουρο ότι έχεις ασφαλές τα αρχεία σου, άσχετα που θέλει και λεφτά να το αγοράσεις!. Αν θα κάνω θα το κάνω μία φορά και στην αρχή, αυτό που λένε system restore point κτλπ είναι τελείως βλκίες για μένα. Επίσης λες να πάρουμε δεύτερο δίσκο γιατί και εγώ σου λέω αν σε περίπτωση τάσης σου καούνε και οι δύο δίσκοι τι κάνεις κλαις και για τους δύο ? Το backup προτείνεται σε δουλείες, εταιρίες, κτλπ. όχι στο σπίτι. Στην χειρότερη πάνε πάρε έναν εξωτερικό μικρό δίσκο για να σώσεις τα πολύ σημαντικά αρχεία σου.. Απλά για μένα προσωπικά είναι άχρηστο.. Πάντως ωραίες οι ερωτήσεις σου

nikgr
05-09-08, 12:48
chaoss_z κάνε μια μικρή στατιστική έρευνα αν θες και πες μας σε πόσες περιπτώσεις κάποιος χρήστης κλαίγονταν επειδή του κάηκαν ταυτόχρονα και οι 2 δίσκοι ή όλο το σπίτι.

Εγώ πιστεύω ότι το 95% αφορά περιπτώσεις απώλειας δεδομένων απο 1δίσκο.

Μπορεί πάντως κάποιος να έχει και ένα USB δισκάκι να κρατάει εκεί σε 3ο backup κάποια συγκεκριμένα πολύτιμα αρχεία.

Δε συμφωνώ με την άποψή σου ότι το backup είναι μόνο για εταιρείες, αλλα τουλάχιστον εσύ συνειδητοποιημένα δεν κάνεις backup για τους λόγους σου.

Οι περισσότεροι όμως θα αρχίσουν να κλαίγονται μόλις πάθει κάτι ο δίσκος τους και σε εκείνους απευθύνονται οι ερωτήσεις.

psolord
05-09-08, 14:31
Φίλε νικ, ξέχασες να πεις οτι υπάρχουν και τα UPS.:p

ΠΟΛΥ ωραίο thread. Είμαι θιασώτης του Backup για αυτο του χρόνου σκέφτομαι να φτιαξω ένα raid5 server να είμαι ήσυχος!

Προς το παρόν κρατάω backup μόνο τα βασικά μου δεδομένα. Με Acronis ΚΑΙ Ghost όλα τα boot partitions. Έχω ένα φάκελο που τον ονομάζω "system vital" που έχει μέσα συλλογή προγραμμάτων που χρησιμοποιώ η που πιθανόν να χρησιμοποιήσω σε κάθε νέο setup. Αυτά είναι backup σε 3 διαφορετικούς δίσκους.

Τους emultators μου τους έχω αντίγραφα σε δύο δίσκους. 200+200GB, αλλά χαλάλι ο χώρος! Κρατάω τα παιδικά μου χρόνια εκει μέσα!

Ψιλα αρχειάκια μου τα αυτοστέλνω email στο gmail και τα ανεβάζω και στο rapidshare.

Αυτή, για μένα, είναι η ιδανικότερη λύση. Backup στο Internet. Προχτές μου μπήκαν στο σπίτι και παραλίγο να μου τα σηκώσουν όλα. Για πείτε μου λοιπόν, backup στον ΚΛΕΦΤΗ πως κάνεις??? Αφού σκέφτομαι να τον χτίσω τον server που θα φτιάξω. Μα το θεό! Άντε και τα ασφάλησες άντε και έβαλες συναγερμούς, για κάτσε ξαναδιαμόρφωσε μερικα ΤΒ δεδομένων.

Τέλος πάντων, για μένα η καλύτερη λύση για backup θα ήταν, ενοικιασμένος Internetικος χώρος, 10-20ΤΒ, σε συνδυασμό με γραμμές 30MBit up/30MBit Down, να ανεβάζεις ότι θες στο λογαριασμό σου (α λα rapidshare) και να τελείωνει η υπόθεση. Και αν μπορούσαμε να έχουμε και virtual drive ακόμα καλύτερα!

jap
05-09-08, 14:51
Αυτή, για μένα, είναι η ιδανικότερη λύση. Backup στο Internet. Προχτές μου μπήκαν στο σπίτι και παραλίγο να μου τα σηκώσουν όλα. Για πείτε μου λοιπόν, backup στον ΚΛΕΦΤΗ πως κάνεις??? Αφού σκέφτομαι να τον χτίσω τον server που θα φτιάξω. Μα το θεό! Άντε και τα ασφάλησες άντε και έβαλες συναγερμούς, για κάτσε ξαναδιαμόρφωσε μερικα ΤΒ δεδομένων.


Χρειάζεται τουλάχιστον ένας ξεχωριστός δίσκος + μια online υπηρεσία + ένας τρόπος χειροκίνητης ή αυτόματης παγίωσης παλιότερων δεδομένων και αποθήκευσης σε σύστημα ανάκτησης μόνο (και αντίγραφά τους σε άλλο χώρο). Για τα δικά μου δεδομένα, βλέπω τώρα το ενδεχόμενο να περάσουμε σε bluray, τώρα που τα δισκάκια πήγαν στα 10 ευρώ...

Τα παραπάνω 2 που έχω επισημάνει σε καλύπτουν σε αυτή την περίπτωση, όπως και σε φυσικές καταστροφές/πυρκαγιές. Σε καταλαβαίνω, τα έχω περάσει κι εγώ, και πήραν και δεδομένα, ξήλωσαν και μηχανήματα. Πιο πολύ η ψυχική οδύνη και ο χρόνος να τα φέρω όλα στα ίσα τους, παρά η επαναφορά του backup, που ευτυχώς υπήρχε!

manoulamou
05-09-08, 16:49
Πολυτιμα αρχεια μπορει να εχει οποιοσδηποτε κι ας εχει το pc στο σπιτι
ακομη και για εντελως προσωπικη του χρηση!
Επειδη υπαρχει η ελεχιστη πιθανοτητα να σου καει και η συσκευη
με το backup αυτο δεν σημαινει πως δεν πρεπει να το κανεις.
Μια φορα ισον καμια, πρεπει να γινεται πολυ τακτικα
οσο για το system restore point αλλαζει κατα καιρους...
Και τα λενε καποιοι που συνηθως εχουν χασει ηδη δισκους και αρχεια
αλλά μυαλο δεν εβαλαν ουτε καν με την δυετερη!:twisted:

chaoss_z
05-09-08, 17:16
chaoss_z κάνε μια μικρή στατιστική έρευνα αν θες και πες μας σε πόσες περιπτώσεις κάποιος χρήστης κλαίγονταν επειδή του κάηκαν ταυτόχρονα και οι 2 δίσκοι ή όλο το σπίτι.

Εγώ πιστεύω ότι το 95% αφορά περιπτώσεις απώλειας δεδομένων απο 1δίσκο.

Μπορεί πάντως κάποιος να έχει και ένα USB δισκάκι να κρατάει εκεί σε 3ο backup κάποια συγκεκριμένα πολύτιμα αρχεία.

Δε συμφωνώ με την άποψή σου ότι το backup είναι μόνο για εταιρείες, αλλα τουλάχιστον εσύ συνειδητοποιημένα δεν κάνεις backup για τους λόγους σου.

Οι περισσότεροι όμως θα αρχίσουν να κλαίγονται μόλις πάθει κάτι ο δίσκος τους και σε εκείνους απευθύνονται οι ερωτήσεις.

Έχεις δίκιο και για αυτό έδωσα προσωπική μου γνώμη ^_^ Για μένα πάντως που δεν έχω στήσει κανέναν server για να εξηπηρετώ άλλους δεν κρατάω backup. Έχω αγοράσει πολύ καλό τροφοδοτικό για θέματα τάσης και ασφάλειας μήπως μου καεί κάτι, και δεν πρόκειται να βάλω UPS γιατί δεν διαθέτω τόσα πολλά λεφτά για να έπαιρνα έναν να ήμουν πάντα online,,, δεν πρόκειται να πάρω απλό και φτηνό UPS γιατί όλοι μας ξέρουμε πόσα σπίτια έχουνε καεί από τέτοια.. Καλύτερα ας μου καεί το τροφοδοτικό ίσως να είναι η ευκαιρία μου να κάνω και αναβάθμιση τον υπολογιστή μου. Πλέον πιστεύω πως καλύτερα είναι να πέρνεις καλύ μητρική και καλό τροφοδοτικό παρά UPS και εξτρά δίσκους και σύσκευες και καλά να έχεις εφεδρία..
:respekt:

psolord
05-09-08, 17:24
E δεν είναι μόνο τα online ups. Και τα stand by τα καημένα κάτι κάνουν. Πόσες φορές μου έπεσε το ρεύμα την ώρα που έκανα file copy και οι κεφαλές των δίσκων πηγαινοερχόντουσαν σαν τρελές. Το καημένο το UPS με έσωσε.

Τώρα αν πάρει φωτιά, ζήτω που...καήκαμε! Τους υπολογιστές τους έχω απο την άλλη μεριά πάντως! Καλά και μου το θύμισες να βάλω αισθητήρα καπνού στον συναγερμό που θα βάλω. Που ξέρεις, άμα τρομάξει η μάνα μου κάνα δυο φορές, μπορεί να κόψει το τσιγάρο!:p

makisathanos
05-09-08, 17:26
Τα σημαντικά αρχεία (δουλειά) σε dvd ή cd. Για μένα μια περίοδος 3-4 μηνών είναι καλή και δεν θα χάσω πάρα πολλά μια και κάνω πολύ συχνά μεταφορές από το laptop στο σταθερό και τούμπαλιν.
Τη μόνη φορά που έχασα δουλειά ήταν όταν από βραχυκύκλωμα έχασα και τους 2 δίσκους που είχα στο μοναδικό pc που είχα τότε (486SX).
Πέρα από αστεία το backup νομίζω ότι είναι η πρώτη ενέργεια που πρέπει να μαθαίνει κανείς ειδικά αν στο pc κάνει τη δουλειά του.
Σήμερα η δουλειά αυτή είναι πανεύκολη και ποκιλότροπη και οικονομική: cd, dvd, φορητός σκληρός, ακόμα usb sticks για τα τρέχοντα αρχεία κλπ.

manoulamou
05-09-08, 17:28
Μην ξεχναμε πως ολο το hardware εχει ημερομηνια ληξης
και καποια στιγμη και ο πιο αξιοπιστος δισκος μπορει να κρασαρει...
Τωρα ειτε backup το λεμε, ειτε αντιγραφη σε cd/dvd, παντως καλου-κακου
ας αποθηκευουμε και καπου αλλου εκτος του ενος σκληρου τα πολυτιμα/αναντικαταστατα αρχεια!

chaoss_z
05-09-08, 17:39
Μην ξεχναμε πως ολο το hardware εχει ημερομηνια ληξης
και καποια στιγμη και ο πιο αξιοπιστος δισκος μπορει να κρασαρει...
Τωρα ειτε backup το λεμε, ειτε αντιγραφη σε cd/dvd, παντως καλου-κακου
ας αποθηκευουμε και καπου αλλου εκτος του ενος σκληρου τα πολυτιμα/αναντικαταστατα αρχεια!

+1 ;) :oneup:

........Auto merged post: chaoss_z πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


E δεν είναι μόνο τα online ups. Και τα stand by τα καημένα κάτι κάνουν. Πόσες φορές μου έπεσε το ρεύμα την ώρα που έκανα file copy και οι κεφαλές των δίσκων πηγαινοερχόντουσαν σαν τρελές. Το καημένο το UPS με έσωσε.

Τώρα αν πάρει φωτιά, ζήτω που...καήκαμε! Τους υπολογιστές τους έχω απο την άλλη μεριά πάντως! Καλά και μου το θύμισες να βάλω αισθητήρα καπνού στον συναγερμό που θα βάλω. Που ξέρεις, άμα τρομάξει η μάνα μου κάνα δυο φορές, μπορεί να κόψει το τσιγάρο!:p

Έχεις δίκιο δεν καίγονται με την μια όντως σε σωζουνε κάποιες φορές το θέμα όμως είναι να μην πάρει και καμιά φωτιά γιατί εντάξει δεν θα κάτσεις όλη μέρα σπίτι, θα βγεις και έξω τί γίνεται που παίρνει φωτιά το UPS και εσύ κάθεσαι χαλαρώς για καφέ ? Όσο για τον αισθητήρα καπνού έγραψες! ^_^ ΧαΧαχα μπορεί να νομίσει ότι ξέχασε το τσιγάρο της πάνω στο UPS σου :P :respekt:

Mr_Wizard
06-09-08, 11:41
Πιστευτε.. πως αμα κανετε Backup απο HDD σε HDD ειστε καλυμενοι?
:nono: Και πως ξερεται ποιος δισκος θα τα τιναξει αυριο?

Η αντιγραφη τους σε CD/DVD ειναι μεν μια καλη μεθοδος και λιγο παρα πανω αξιοπιστη σε θεμα Backup,αλλα καθε φορα που γραφετε ενα δισκακι, πρεπει να το ελεγχετε για να ειστε σιγουροι πως γραφτηκε. Οπως ξερετε, σας εχει τυχει να γραψετε ενα τετοιο.. και να διαπιστωσεται καποια στιγμη πως το δισκακι δεν ειχε γραφτει σωστα.
Επισης υπαρχουν δισκακια.. που για αγνωστο λογο.. μετα απο χρονικο διαστημα.. εχουν καταστραφει "CRC Failed" και παραπλησια...αλλα οχι σε ολα.
Εχω CD's που δουλευουν ακομα μετα απο 9-11 χρονια (το 99%).

Τα μονο Φοβερα Αξιοπιστα μεσα αποθηκευσης ειναι τα Drives της Iomega (http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=84&products_id=21538) με τις δισκεττες της.
Πραγματικη λυση για Backup αλλα και ακριβη (http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=23&category=69978213)

Ολα τα αλλα ειναι προσωρινη αποθηκευση, με αβεβαιο αυριανο μελλον!

jap
06-09-08, 12:28
Τα μονο Φοβερα Αξιοπιστα μεσα αποθηκευσης ειναι τα Drives της Iomega (http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=84&products_id=21538) με τις δισκεττες της.
Πραγματικη λυση για Backup αλλα και ακριβη (http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=23&category=69978213)


Τα δισκάκια στα 40 ευρώ/35 GB δεν είναι και τόσο ακριβά, αφου είναι πραγματικά γράψε-σβήσε. Δισκάκι δεν μου έχει χαλάσει ποτέ, (REV χρησιμοποιώ), drive 2 φορές. Πάμε για blue-ray!

@ ADSLgr.com All rights reserved.