PDA

Επιστροφή στο Forum : Notebooks - Ναυαρχίδες



enaeritis
16-08-08, 01:58
Έκατσα πολλές ώρες και ξεσκόνισα εκατοντάδες σελίδες εδώ μέσα, προσπαθώντας να δω την γνώμη σας, καθώς όπως καταλάβατε ψάχνω πληροφορίες για αγορά laptop.
Η έρευνά μου έχει να κάνει με την αγορά ενός notebook - ανεξαρτήτως τιμής, είμαι αποφασισμένος να τα χώσω -, και ψάχνω για το κορυφαίο των κορυφαίων.
Η τεχνολογία τρέχει απίστευτα, κάθε μέρα βλέπεις και κάτι καινούριο, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσω να περιμένω τι θα βγεί αύριο.
Ψάχνω λοιπόν για το απόλυτο multimedia notebook, τώρα.
Δε με ενδιαφέρει η φορητότητα, ούτε η μέγιστη αυτονομία, ούτε η ελάχιστη κατανάλωση.
Θέλω τις μέγιστες επιδόσεις, χωρητικότητες, αναλύσεις και εισοεξόδους audio-video.
Με ενδιαφέρει να δουλέψω με το συγκεκριμένο audio και video (capture και όσο το δυνατόν editing), επεξεργασία φωτογραφίας κτλ...
Α! Και για να σας προλάβω, mac book pro, έχω.
Ψάχνω ένα κτήνος-notebook.

Το lenovo ThinkPad W700 έρχεται τον Σεπτέμβρη. Αξίζει άραγε;
Κατάλαβα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε απεριόριστη εκτίμηση στην HP.
Το HP Pavillion HDX Entertainment Notebook PC (Penryn) υπάρχει εδώ;
Τί άλλο μπορώ να ψάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

manosdoc
16-08-08, 02:22
Καρφί για Alienware. Μονόδρομος. Ετοιμάσου να χώσεις λεφτά.
Πρωτάκουστο request όμως, ενδιαφέρον.
Kαίνε τον κ@λο τους... είναι τέρατα, έχουν από RAID Terra σκληρούς ως SLI και crossfire γραφικά,subwoofer,optical audio έξοδο,SSDs και προτείνονται από την μαμά τους για intensive HD video and audio Editing..... Σήμα κατατεθέν το φωτιζόμενο alien....
Υπόκλιση.

www.alienware.com
http://www.alienware.com/products/area-51-m9750-notebook.aspx?SysCode=PC-LT-AREA51M9750&SubCode=SKU-DEFAULT

Κτήνος....
42329

flamelab
16-08-08, 02:51
Δεν αξίζει καθόλου να παρεις λαπτοπ για τέτοια δουλειά, γιατί απλά, λόγω των τεράστιων απαιτήσεων, θα χαλάσει το hardware αφού απαιτεί κανονική ψύξη και όχι notebook ανεμιστήρα για τέτοια δουλειά.

Γιατί ΔΕΝ κάνουν ;

Επεξεργαστής: Εδώ οποιοσδήποτε επεξεργαστής άνω των 2.5 Ghz, ακόμη και σύγχρονος, θα απαιτεί ανεμιστήρα με άνοιγμα από κατω. Μέτρα λοιπόν --> 1 μεγάλος ανεμιστήρας
Κάρτα γραφικών: Οποιαδήποτε πάνω από το επίπεδο των midlevel σε ATi , nVIdia απαιτεί ανεμιστήρα δικό της --> άλλος ένας μεγάλος ανεμιστήρας

Σκληρός δίσκος--> αν θες επιδόσεις, βαζεις RAID0 σε λαπτοπ. Καίνε ό,τι βρούνε στο σημείο όπου βρίσκονται, οπότε απαιτείται γενικός ανεμιστήρας --> άλλος ενας μικρός

Οθόνη --> 17άρα ; μεγαλύτερη ; Οπότε δεν θα σηκώνεται το λαπτοπ, θα φτάσει τα 6 κιλά δυστυχως.

Μπαταρία --> Δεν θα αντέξει με τέτοιο φόρτο ακόμη και σε low power mode.

Οπότε χίλιες φορες να παρεις desktop.

manosdoc
16-08-08, 03:00
To παλικάρι λέει δεν τον νοιάζουν φορητότητες,αυτονομίες και λοιπά !

Θέλει ωμή, κτηνώδη ισχύ. :shoot::whip::whip:
Kαι αν δεν σε νοιάζει η τιμή η Alienware είναι πρόθυμη !

flame, να σου κάνω δώρο κάνα τέτοιο ;:lol: Για κάνα Word ή Powerpoint βρε αδερφέ..

flamelab
16-08-08, 03:17
To παλικάρι λέει δεν τον νοιάζουν φορητότητες,αυτονομίες και λοιπά !

Θέλει ωμή, κτηνώδη ισχύ. :shoot::whip::whip:
Kαι αν δεν σε νοιάζει η τιμή η Alienware είναι πρόθυμη !

flame, να σου κάνω δώρο κάνα τέτοιο ;:lol: Για κάνα Word ή Powerpoint βρε αδερφέ..

Κάνε κάνε, τώρα που'ρχεται χειμώνας, θα'ναι άριστη θερμάστρα.

O φίλος πάντως να σκεφτεί Macintosh με MacOSX Server x64(Fully empremptive) για τέτοια δουλειά. Αλλιώς, RHEL x64 (RedHat λόγω enterprise υποστηρίξης) πάνω σε AMD Phenom X4 ή στους ερχόμενους Intel i7 καθώς και 4 GB RAM (2+2), 800 Mhz (JETEC standards), και φυσικά σκληρούς δίσκους (ναι) σε RAID0 και υψηλή ταχύτητα seek.

Τώρα που το σκέφτομαι, η μπαταρία σε ενα τετοιο αδηφάγο υπερλαπτοπ πόσο θα κρατεί ; μισή ώρα ;

manosdoc
16-08-08, 03:24
Κάνε κάνε, τώρα που'ρχεται χειμώνας, θα'ναι άριστη θερμάστρα.

O φίλος πάντως να σκεφτεί Macintosh με MacOSX Server x64(Fully empremptive) για τέτοια δουλειά. Αλλιώς, RHEL x64 (RedHat λόγω enterprise υποστηρίξης) πάνω σε AMD Phenom X4 ή στους ερχόμενους Intel i7 καθώς και 4 GB RAM (2+2), 800 Mhz (JETEC standards), και φυσικά σκληρούς δίσκους (ναι) σε RAID0 και υψηλή ταχύτητα seek.

Τώρα που το σκέφτομαι, η μπαταρία σε ενα τετοιο αδηφάγο υπερλαπτοπ πόσο θα κρατεί ; μισή ώρα ;

Σε idle 90 λεπτά δηλώνει η εταιρία....:scared::scared:

flamelab
16-08-08, 03:26
Σε idle 90 λεπτά δηλώνει η εταιρία....:scared::scared:

Μας δουλεύει ; :p

Εμενα κάνει τόση ώρα με εναν C2D @ 1.66 Ghz και μία ATi X1600 :p

Φαντασου με εναν Γολιάθ C2Extreme και μία ATi 4870 :p

manosdoc
16-08-08, 03:28
Μας δουλεύει ; :p

Εμενα κάνει τόση ώρα με εναν C2D @ 1.66 Ghz και μία ATi X1600 :p

Φαντασου με εναν Γολιάθ C2Extreme και μία ATi 4870 :p

Εκτός του idle, πάνω από 30 λεπτά surfaρισμα δεν το κόβω. Αν βάλεις και κάνα Crysis με το SLI να τσιτώνει τα γκάζια ούτε τέταρτο....

pppetros
16-08-08, 12:46
Έκατσα πολλές ώρες και ξεσκόνισα εκατοντάδες σελίδες εδώ μέσα, προσπαθώντας να δω την γνώμη σας, καθώς όπως καταλάβατε ψάχνω πληροφορίες για αγορά laptop.
Η έρευνά μου έχει να κάνει με την αγορά ενός notebook - ανεξαρτήτως τιμής, είμαι αποφασισμένος να τα χώσω -, και ψάχνω για το κορυφαίο των κορυφαίων.
Η τεχνολογία τρέχει απίστευτα, κάθε μέρα βλέπεις και κάτι καινούριο, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσω να περιμένω τι θα βγεί αύριο.
Ψάχνω λοιπόν για το απόλυτο multimedia notebook, τώρα.
Δε με ενδιαφέρει η φορητότητα, ούτε η μέγιστη αυτονομία, ούτε η ελάχιστη κατανάλωση.
Θέλω τις μέγιστες επιδόσεις, χωρητικότητες, αναλύσεις και εισοεξόδους audio-video.
Με ενδιαφέρει να δουλέψω με το συγκεκριμένο audio και video (capture και όσο το δυνατόν editing), επεξεργασία φωτογραφίας κτλ...
Α! Και για να σας προλάβω, mac book pro, έχω.
Ψάχνω ένα κτήνος-notebook.

Το lenovo ThinkPad W700 έρχεται τον Σεπτέμβρη. Αξίζει άραγε;
Κατάλαβα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε απεριόριστη εκτίμηση στην HP.
Το HP Pavillion HDX Entertainment Notebook PC (Penryn) υπάρχει εδώ;
Τί άλλο μπορώ να ψάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Συμβιβασου με αυτο>>>http://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html?keyphrase=8710w+t9500 :oneup:

haHa
16-08-08, 12:48
HP EliteBook 8730w (http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF06a/321957-321957-64295-3740645-3329741-3784202.html)

Απο τα μοναδικα με οθονη με μη tn panel!!

nikgr
16-08-08, 13:16
Eγώ θα συμφωνήσω με την άποψη ότι για τη δουλειά που το θέλεις καλύτερα να πάρεις desktop.

Kακά τα ψέμματα οι οθόνες των laptops δεν κάνουν για σοβαρή δουλειά και αναγκαστικά θα χρειαστεί να συνδέσεις εξωτερική οθόνη μεγάλων διαστάσεων.
Το πληκτρολόγιο δεν κάνει επίσης, οπότε θα χρειαστείς εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Οι 2,5'' δίσκοι επίσης είναι μικροί και ακόμα και τον μεγαλύτερο 500αρη να βάλεις θα είναι αργός στις 5400στροφές αφού δεν υπάρχουν 7200αρηδες.
Αν χρειαστείς επιπλέον χώρο θα αρχίσεις να προσθέτεις εξωτερικούς δίσκους σαν κλαδιά δέντρου

Θα πληρώσεις παράλογα λεφτά, ενώ με desktop θα είχες πολύ περισσότερες δυνατότητες επεκετασιμότητας και ισχύ με λιγότερα λεφτά.

Τα compaq 87Χ0 ως βάση multimedia PC δεν κάνουν γιατί έχουν μια άθλια κάρτα ήχου, με ένα απλό στερεοφωνικό jack εξοδου ήχου και χωρίς δυνατότητα σύνδεσης surround ηχείων. (εκτός ίσως αν αγοράσεις και εξωτερική κάρτα ήχου).


Γενικά θα στήσεις ένα φορητό με χιλιες εξωτερικές συσκευές, που μόνο φορητό δε θα είναι.
Θα έχεις ως βάση του συστηματος ένα laptop χωρίς δυνατότητες αναβάθμισης, με έναν επεξεργαστή και μια κάρτα γραφικών που θα ψύχονται ανεπαρκώς για full loads και που αν χαλάσει κάτι εκτός εγγύησης θα κληθείς να πληρώσεις και πάλι εξωφρενικά ποσά.

Εκτός πάλι και αν δεν το θες για επαγγελματική χρήση, οπότε και πάλι δεν καταλαβαίνω το λόγο να δώσεις τόσα λεφτά για να... "αφαιρέσεις τα κόκκινα μάτια" απο μια φωτογραφία.

21century
16-08-08, 13:33
Κορυφαίο το alienware αλλά δεν έχει τόση καλή υποστήριξη στην χώρα μας, θα πρότενα πάντως το φρέσκο Satellite X200-25G έχει κάρτα της NVIDIA που διαθέτει 512ΜΒ αυτόνομης μνήμης βίντεο ενώ παράλληλα υποστηρίζει και τεχνολογία "Turbocache" που της δίνει την δυνατότητα να αυξήσει την δύναμή της μέχρι και 2300ΜB για ασύγκριτη ποιότητα εικόνας και βίντεο.

nikgr
16-08-08, 14:02
Ναι, η turbocache και τα 2300MB εικονικής μνήμης για την 8700GT (των 256ΜΒ) θα τον σώσουν και θα βελτιώσουν την ποιότητα εικόνας και βίντεο.
Ήθελα να ξερα που τις διαβάζετε αυτές τις μπούρδες και τις πιπιλίζετε. Στα e-shops?

manosdoc
16-08-08, 14:14
Οι 2,5'' δίσκοι επίσης είναι μικροί και ακόμα και τον μεγαλύτερο 500αρη να βάλεις θα είναι αργός στις 5400στροφές αφού δεν υπάρχουν 7200αρηδες.
Αν χρειαστείς επιπλέον χώρο θα αρχίσεις να προσθέτεις εξωτερικούς δίσκους σαν κλαδιά δέντρου

Εκτός πάλι και αν δεν το θες για επαγγελματική χρήση, οπότε και πάλι δεν καταλαβαίνω το λόγο να δώσεις τόσα λεφτά για να... "αφαιρέσεις τα κόκκινα μάτια" απο μια φωτογραφία.

Υπάρχουν μια χαρά και 250άρηδες σε 7200 που σε RAID0 ( κατά την Alienware ) δεν υστερούν σε τίποτα. (συνολική χωρητικότητα ως 1,5TB στις 5400 τα έξτρα 500GB)
Υπάρχουν κάρτες Quadro,SLI, και ότι θηρίο θες να ρίξεις.
Υπάρχουν ακόμη και πουσαρισμένοι 3.0GHz Core2 Extreme, φτάνουμε σε εξόδους οπτικές και ότι άλλο βάλει ο νους σου. Απλά δείτε τι δίνει.
Η υποστήριξη είναι πολύ καλή και στέλνει και κανονικά Ελλάδα. Γνωστός μου πήρε πρόσφατα, ένα τέτοιο. Τέρας δεν λέω, αλλά με 5 Fan, δεν ζεσταίνεται τρομερά.
Γενικά ΑΝ θες να δώσεις 2 και 2500 χιλιάρικα ευρώ, οι υπολογιστές της υπόσχονται επιδόσεις να ζηλεύουν ακόμη και τα Desktop.
Με θυσίες φυσικά σε αυτό που αποκαλούμε portability (φορητότητα από όλες τις έννοιες) και αυτονομία. Πάντως Laptop θα είναι μετακινείται.
H χρήση που ζήτησε το παιδί, και προτείνεται από την εταιρία είναι η HD video και audio Editing....

hammer21
16-08-08, 14:29
Θα συμφωνησω με αυτους που λενε για desktop.Δινεις λιγοτερα και εχεις καλυτερες επιδοσεις.Τα λαπτοπ που ζητας θελουν air condition απο πανω για να μην παρουν φωτια.Για φορητοτητα φτιαχτηκαν κυριως ;)

nikgr
16-08-08, 14:31
Manosdoc μη μου λες ότι δεν υστερούν σε τίποτα οι δίσκοι των laptops γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι μόνο οι στροφές που κάνουν τη διαφορά.
Ο 250αρης θα έχει 2platters των 125GB που και μόνο λόγω μεγέθους platter θα έχει χαμηλό transfer rate.

Ο γρηγορότερος δίσκος αυτή τη στιγμή (ο WD scorpio black των 320GB στις 7200στροφές) με platters των 160GB και έχει ένα transfer rate των 65mbytes/sec και ένα access time στα 17msec.

Χαρακτηριστικά δηλαδή για γέλια μπροστά σε έναν 3,5αρη των desktops που κοστίζει και το 1/3 της τιμής του 2,5''αρη.
Ας φτιάξει raid0 και αν του σκάσει κανένας δίσκος έτσι που θα είναι ασφικτικά δίπλα-δίπλα και χωρίς fan, να δούμε τί θα κάνει με τα data που θα χάσει.

manosdoc
16-08-08, 14:47
Manosdoc μη μου λες ότι δεν υστερούν σε τίποτα οι δίσκοι των laptops γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι μόνο οι στροφές που κάνουν τη διαφορά.
Ο 250αρης θα έχει 2platters των 125GB που και μόνο λόγω μεγέθους platter θα έχει χαμηλό transfer rate.

Ο γρηγορότερος δίσκος αυτή τη στιγμή (ο WD scorpio black των 320GB στις 7200στροφές) με platters των 160GB και έχει ένα transfer rate των 65mbytes/sec και ένα access time στα 17msec.

Χαρακτηριστικά δηλαδή για γέλια μπροστά σε έναν 3,5αρη των desktops που κοστίζει και το 1/3 της τιμής του 2,5''αρη.
Ας φτιάξει raid0 και αν του σκάσει κανένας δίσκος έτσι που θα είναι ασφικτικά δίπλα-δίπλα και χωρίς fan, να δούμε τί θα κάνει με τα data που θα χάσει.

Aν νιώσεις υστέρηση σε RAID0 σε 7200, να μου το πεις... Και σίγουρα επαρκεί για video editing + Defrag την ίδια στιγμή.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=219011 Εγώ εδώ δηλαδή έχω πειράξει το Photoshop και είμαι στα 16 ;
Μην λέμε υπερβολές. 2 καλοί δίσκοι στις 7200 με με RAID0 δεν έχουν τίποτα να πάθουν με καλά Fan. Η Alienware θα είχε κλείσει.

enaeritis
16-08-08, 19:12
Φίλοι μου καλοί σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Μπαίνω στην διαδικασία του ψαξίματος αυτών που μου προτείνατε.
Από desctop μονάδες είμαι πλήρως καλυμμένος δόξα το Θεό. Έχω μαμίσια συστήματα Final cut και edius για τη δουλειά μου, καθώς και 2-3 πολύ δυνατές ιδιοκατασκευές για τις υπόλοιπες χρήσεις, καθώς και NAS με πολλά terra για αποθήκευση.
Δεν ψάχνω να κάνω τη δουλειά μου με το notebook που θα πάρω.
Προορίζεται για χρήσεις εκτός χώρου εργασίας, κάπου που θα χρειαστεί κάποιο audio ή video capture και ίσως κάποιο αρχικό editing.
Αφού θα αγοραστεί που θα αγοραστεί κάτι καλό, ας είναι κορυφαίο.
Αυτό είναι το σκεπτικό μου.
Η απόλυτη φορητότητα και αυτονομία, δεν είναι πρωτεύοντα, γιατί ουσιαστικά πάντα θα δουλεύεται δίπλα σε παροχές ρεύματος.
Και ούτε φυσικά μπορώ να κουβαλάω στην πλάτη μου το tower και παραμάσχαλα την οθόνη.
Όσο μεγάλο κι αν είναι, μια συσκευή είναι. Περπατιέται.
Να στε καλά μάγκες, μου δώσατε δουλειά. Μπαίνω να εξερευνήσω.
Με το 700άρι το lenovo που έρχεται τον Σεπτέμβρη, γιατί τόσος ντόρος;

nnn
16-08-08, 19:20
:whistle:http://www.alienware.co.uk/main.aspx
στέλνει Ελλάδα και μαντέψτε ποιά Dell είναι από πίσω ;)

pppetros
16-08-08, 23:05
HP EliteBook 8730w (http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF06a/321957-321957-64295-3740645-3329741-3784202.html)

Απο τα μοναδικα με οθονη με μη tn panel!!


ΠΩ!!!ΠΩ!!!ΠΩ!!!:oneup::oneup::oneup::oneup:
Τι panel εχει;:respekt:

manosdoc
17-08-08, 00:02
:whistle:http://www.alienware.co.uk/main.aspx
στέλνει Ελλάδα και μαντέψτε ποιά Dell είναι από πίσω ;)

Το μόνο που ξέρω είναι πως το Alienware είναι μονόδρομος για το τέρας των τεράτων.
Πάει βέβαια κοντά 4500$ περίπου η ναυαρχίδα τους customized για φουλ, αλλά είναι απλά κτήνη. Έχω δει από κοντά τέτοιο πράγμα... άλλη φάση....

@nnn Ναι ξέρω ότι στέλνει Ελλάδα, αυτό για Dell....:hmm:

nnn
18-08-08, 22:06
Η Dell έχει αγοράσει την Alenware.

@ ADSLgr.com All rights reserved.