PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά τηλεφώνου και αδικαιολόγητες καθυστερήση ΟΤΕ.



AirWalker
17-08-08, 10:27
Καλημέρα,
Έχω το εξής πρόβλημα. Εδώ και περίπου 20 ημέρες μετακόμισα. Πριν από δύο εβδομάδες υπέβαλα αίτηση στον ΟΤΕ Διαβατών Θεσσαλονίκης για να μου μεταφέρουν τη τηλεφωνική μου γραμμή στη νέα διεύθυνση διαμονής μου, η οποία - σημειωτέον - απέχει μόνο 80 μέτρα από την παλιά μου διεύθυνση. Έως τώρα η μεταφορά δεν έχει πραγματοποιηθεί. Αύριο το πρωί θα πάω στο ανωτέρω κατάστημα για υποβολή παραπόνων. Επειδή, ωστόσο, πιθανολογώ ότι ο ΟΤΕ θα μου χρεώσει κανονικά τα πάγια του σταθερού τηλεφώνου και του conn-x για το χρονικό διάστημα των δύο εβδομάδων, κατά το οποίο ούτε τηλέφωνο ούτε διαδίκτυο έχω με υπαιτιότητά του, τι περιθώρια έχω να διεκδικήσω τη μη χρέωσή μου για το αναφερόμενο χρονικό διάστημα;
Ευχαριστώ.

emeliss
17-08-08, 10:33
Την αίτηση την έκανες 2 βδομάδες πριν μετακομίσεις ή από σήμερα;

creye
17-08-08, 11:58
Καλημέρα,
Έχω το εξής πρόβλημα. Εδώ και περίπου 20 ημέρες μετακόμισα. Πριν από δύο εβδομάδες υπέβαλα αίτηση στον ΟΤΕ Διαβατών Θεσσαλονίκης για να μου μεταφέρουν τη τηλεφωνική μου γραμμή στη νέα διεύθυνση διαμονής μου, η οποία - σημειωτέον - απέχει μόνο 80 μέτρα από την παλιά μου διεύθυνση. Έως τώρα η μεταφορά δεν έχει πραγματοποιηθεί. Αύριο το πρωί θα πάω στο ανωτέρω κατάστημα για υποβολή παραπόνων. Επειδή, ωστόσο, πιθανολογώ ότι ο ΟΤΕ θα μου χρεώσει κανονικά τα πάγια του σταθερού τηλεφώνου και του conn-x για το χρονικό διάστημα των δύο εβδομάδων, κατά το οποίο ούτε τηλέφωνο ούτε διαδίκτυο έχω με υπαιτιότητά του, τι περιθώρια έχω να διεκδικήσω τη μη χρέωσή μου για το αναφερόμενο χρονικό διάστημα;
Ευχαριστώ.


Από τη στιγμή που κάνεις μεταφορά έχω την εντύπωση πως δεν έχει σημασία η απόσταση,τι 100μέτρα πας τη 1000 είναι το ίδιο.ο χρόνος μεταφοράς σου ειχαν πει εξαρχής ποσο θα είναι ,σκέψου και το καλοκαιράκι με τις πολλες άδειες....:whistle::whistle:

emeliss
17-08-08, 12:54
Επιπλέον έχει σημασία να γίνονται και από πλευράς μας οι σωστές ενέργειες.

Ζητάμε πριν την μετακόμιση την μεταφορά και επίσης ζητάμε διακοπή της παλιάς σύνδεσης την ημέρα της μετακόμισης ή πριν. Έτσι δεν θα έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις, όπως να χρησιμοποιεί άλλος το τηλέφωνο από το παλιό σπίτι για καμιά εβδομάδα ή περισσότερο.

Από το oteshop.gr

Πότε διακόπτεται η λειτουργία της παλιάς τηλεφωνικής Σύνδεσης;

Η ημερομηνία διακοπής της τηλεφωνικής σύνδεσης στην παλιά διεύθυνση καθορίζεται από εσάς.

Μετά το πέρας ενός μηνός από την ημερομηνία εκδήλωσης του αιτήματος και εφόσον δεν έχει πραγματοποιηθεί η μεταφορά, η τηλεφωνική σύνδεση διακόπτεται στην παλιά διεύθυνση.

Όταν μεταφέρετε την τηλεφωνική σας σύνδεση σε άλλο Κέντρο, μπορείτε να κρατήσετε και τον παλιό αριθμό τηλεφώνου (χωρίς δίκτυο) ως προσωρινή σύνδεση, στην οποία θα ενεργοποιείται η άμεση εκτροπή σε προκαθορισμένο αριθμό.

Η ευκολία αυτή παρέχεται για ορισμένο χρόνο και εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα αριθμών στο Κέντρο. Στην περίπτωση αυτή επιβαρύνεστε με τα Βασικά Τέλη της σύνδεσης και με τα Τέλη της τηλεφωνικής συνδιάλεξης του προωθούμενου τμήματος της κλήσης.

xmperop1
17-08-08, 21:22
Καλημέρα,
Έχω το εξής πρόβλημα. Εδώ και περίπου 20 ημέρες μετακόμισα. Πριν από δύο εβδομάδες υπέβαλα αίτηση στον ΟΤΕ Διαβατών Θεσσαλονίκης για να μου μεταφέρουν τη τηλεφωνική μου γραμμή στη νέα διεύθυνση διαμονής μου, η οποία - σημειωτέον - απέχει μόνο 80 μέτρα από την παλιά μου διεύθυνση. Έως τώρα η μεταφορά δεν έχει πραγματοποιηθεί. Αύριο το πρωί θα πάω στο ανωτέρω κατάστημα για υποβολή παραπόνων. Επειδή, ωστόσο, πιθανολογώ ότι ο ΟΤΕ θα μου χρεώσει κανονικά τα πάγια του σταθερού τηλεφώνου και του conn-x για το χρονικό διάστημα των δύο εβδομάδων, κατά το οποίο ούτε τηλέφωνο ούτε διαδίκτυο έχω με υπαιτιότητά του, τι περιθώρια έχω να διεκδικήσω τη μη χρέωσή μου για το αναφερόμενο χρονικό διάστημα;
Ευχαριστώ.

Και ένα νούμερο διαφορά στην διεύθυνση το ίδιο κάνει.
Στην νέα διεύθυνση λειτουργούν τηλέφωνα η είναι νέα πολυκατοικία?

AirWalker
18-08-08, 20:16
Υπέβαλα την αίτηση μεταφοράς μία ημέρα πριν την ολοκλήρωση της μετακόμισης και ζήτησα η διακοπή του τηλεφώνου στην παλιά διεύθυνση να γίνει άμεσα - αυθημερόν με την υποβολή της αίτησης.
Λειτουργεί τηλέφωνο στην νέα οικοδομή, έχει ένας ένοικος στον δεύτερο όροφο.
Σήμερα πήγα στον ΟΤΕ Διαβατών και ρώτησα πότε θα γίνει η σύνδεση και εάν θα χρεωθώ πάγια (τηλεφώνου και ADSL) για τις δύο εβδομάδες από την διακοπή της γραμμής στην παλιά διέυθυνση διαμονής. Στην αρχή μου είπαν πως θα πληρώσω κανονικά πάγια και για το παραπάνω χρονικό διάστημα. Όταν διαμαρτυρήθηκα και τους εξήγησα πως δεν είναι λογικό να καταβάλω πάγια τέλη μισού μήνα (ή και όσο ακόμα διαρκέσει αυτή η κατάσταση) για τηλέφωνο και διαδίκτυο, που δεν έχω με υπαιτιότητα του παρόχου, εκεί μπερδεύτηκαν λίγο οι υπάλληλοι. Στο τέλος μου είπαν πως δεν θα χρεωθώ για το διάστημα αυτό, αλλά δεν με έπεισαν και πολύ. Όπως φαίνεται, θα πρέπει να περιμένω τον λογαριασμό για να δω τι τελικά θα γίνει. Ίδωμεν...

NeuroN
19-08-08, 03:30
όλα αυτά οι προθεσμίες και οι χρεώσεις για την μεταφορά ρυθμίζονται με νόμο
ρώτα τους και αν δεν σου απαντάνε ευθέως επέμενε "Μέχρι πότε έχετε προθεσμία απο το νόμο να ολοκληρώσετε τη μεταφορά μετά απο την αίτηση μου?"
εκέι θα ψαρώσουν (ανάλογα τον υπάλληλο) και θα προσπαθήσουν να σε εξυπηρετήσουν
και μετά ρώτα τους και ότι άλλο θες, είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.