PDA

Επιστροφή στο Forum : OSOI EXETE KANEI AITISI STON OTE DIABASTE AFTO!!!!



tolisp
15-10-03, 08:38
Loipon apo oti fainetai ta pragmata einai arketa apla... kanoume tin aitisi, perimenoume 2-3 meres, sindeoume monoi mas (osoi exoume tin dinatotita) splitter kai router kai ola douleboun ok:)
Perimenw to sinergeio kapou 2 bdomades... akoma den piran tilefwno gia rantebou oute ekanan kamia xrewsi ston logariasmo mou gia tin sindesi...
Apopse dokimaza tixaia ena splitteraki zyxel kai to cisco router mou kai ...ksafnika anapse to lampaki tou router! Etreksa to configuration kai... sindethika! Etsi apla...
Profanws apo tin stigmi pou ginetai aitisi desmebetai thesi sto DSLAM (diladi energopoiitai apo to kentriko computer tou OTE) kai apla oi texnikoi pernane opote erthei i seira sou na sou feroun ton eksoplismo kai na kanoun tin sindesi! Me liga logia me to pou kaneis aitisi eisai sxedon aftomata online!
Den mou to eipe kaneis, oute to exw tsekarei... apla as to dokimasoun soi mporoune kai as enimerwsoun:) Se emena pantws doulepse... opws blepete!

AlexTG
15-10-03, 09:01
egw eixa kanei aithsh gia thn dsl mesw 134 alla thn ekopsa mias kai akoustike oti apo simera(Tetarth 15/10) teliwnei to pilotiko kai o ka8enas 8a mporei na parei modem monos tou kai na to sindesei kai na min xrew8eis tin egkatastash.Telika afto isxuei ? Giati an isxuei na paw sto topiko mou OTE na kanw thn aithsh kai meta trexw sfaira gia splitter-modem :) H kopelia tou aderfou mou ekane aithsh , kai meta apo kana 2 meres evale o aderfos mou ena dsl-modem pou eixe apo Agglia kai eixe net ... Opios 3erei kati gia to telos tou pilotiko ktl ktl as to pei , giati poloi einai pou perimenoun afto to pragma gia na kanoun aithsh :)

Nick2k2
15-10-03, 11:10
AlexTG και γώ όπως και πολλοί άλλοι αυτό περιμένουμε.Λογικά σήμερα κάποια στιγμή μέσα στην μέρα θα σκάσει η ανακοίνωση οτι απελευθερώθηκαν τα μοντεμ.Γιατι το πιλοτικό τελειώνει σήμερα.Οπότε λίγες ώρες απομένουν για να μάθουμε τι θα γίνει τελικά

waste
15-10-03, 11:54
παντως εμενα οπως αποδειχθηκε τη μικτονομιση την εκαναν οταν ηρθε ο τεχνικος (ειχε φρικαρει ο ανθρωπος)

xenbast_
15-10-03, 18:35
εγώ το είχα το ρούτερ πάνω στη γραμμή πριν ακόμα κάνω αίτηση στην acn
την επομένη της αίτησης το λαμπάκι άναψε, την μεθεπόμενη ήρθε η ταχύτητα στα συγκαλά της και 3 μέρες μετά σέρφαρα με νετκάρτα

R-evil-S
15-10-03, 18:35
Εμένα πάντως με ανησυχεί το γεγονός πως αν ήταν να ισχύσει από σημερα η απελευθέρωση θα έπρεπε να έχει ανακοινωθεί 4-5 μέρες πριν όπως είχε γίνει και με τη διατήρηση της έκπτωσης στο πάγιο και την έκπτωση στα μόντεμ στις 22 Σεπτεμβρίου.Επίσης μόλις πήρα το 134 και μου είπαν το γνωστό ποιηματάκι...

Lunacy
15-10-03, 20:08
ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ ΦΡΕΝΩΝ!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Πήρα με χαρά σήμερα το 134 να μου πούν τα καλά νεά και να (ξανα)κάνω την αίτητση, και φυσικά μου είπαν το γνωστό "δεν έχουμε κάποια νέα ενημέρωση". Ζήτησα επόπτη, τα ίδια. Ζήτησα τηλέφωνο υπευθύνου και πήρα στο 210-6115232, όπου μίλησα με την κα. Τσαγκανού, η οποία μου είπε το εξής ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ:

Οτι όντως ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι και οτι οι ελλεεινοί πΟΤΕτζήδες (γνώσεις Windows-Word-Excel και αν) προσπαθούν εδώ και καιρό "να αλλάξουν το λογισμικό". 8O

Ε; Τί σχέση έχει το λογισμικό με την υποχρεωτική αγορά modem, λεω;
Μου λέει οτι όταν γίνεται αίτηση (ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΚΛΑΨΤΕ!) υπάρχουν κάποια πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν. Ένα από αυτά τα πεδία είναι το modem. Και προσπαθούν (εδώ πέφτει τρελό γέλιο) εδώ και 6 ΜΗΝΕΣ να το φτιάξουν (και απ΄ότι βιώνουμε, αποτυγχάνουν παταγωδώς)!!!!!!! Εκεί έμεινα... σιωπή... 8O 8O 8O
Μετά (κατάλαβε οτι πήγαινα για εγκεφαλικό :oops: ) μου είπε οτι την επόμενη Τετάρτη (είναι προγραμματισμένο, βλέπετε, πότε θα τα καταφέρουν) θα έχει γίνει η δουλειά και από την επόμενη Πέμπτη (23/10 για να μην ξεχνιόμαστε) θα δίνουν πλέον συνδέσεις χωρίς modem (επίσημα όλα αυτά, κατα την κα. Τσαγκανού, 210-6115232).

ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΥΣ;;;;;
ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ "ΦΤΙΑΞΕΙ" ΤΗ ΦΟΡΜΑ; Ο 2ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ;;;

ΑΙΣΧΟΣ!!

hstam
15-10-03, 20:48
εγώ το είχα το ρούτερ πάνω στη γραμμή πριν ακόμα κάνω αίτηση στην acn
την επομένη της αίτησης το λαμπάκι άναψε, την μεθεπόμενη ήρθε η ταχύτητα στα συγκαλά της και 3 μέρες μετά σέρφαρα με νετκάρτα

Αλήθεια, ποια περίοδο έγιναν αυτά; Πρόσφατα;

Εγώ έκανα αίτηση (ACN) στις 25/9, λαμπάκι έκτοτε δεν έχει ανάψει και αν επικοινωνήσω μαζί τους λένε ότι είναι ...νωρίς ακόμη (από τέλος εβδομάδας ή και την επόμενη - σύνολο: μήνας)

Η λεπτομέρεια είναι ότι έχω γνωστό στο ΤΕΚ της περιοχής μου ο οποίος περνά τις συνδέσεις στις πόρτες στο DSLAM και δεν έχει στα χέρια του ακόμα 8O καμιά αίτηση στο νούμερό μου... (γι αυτό και το λαμπάκι δεν λέει να μας τιμήσει)

Ποιος είχε γράψει κάποτε να μη τολμήσουμε και βάλουμε το router περιμένοντας να ανάψει το παλιόλαμπο, βλάπτει σοβαρά την ψυχική υγεία να το κοιτάς κάθε πρωί μπας και...

ΥΓ το ΤΕΚ είναι της Ραφήνας

blackjim
15-10-03, 21:30
Re magites , ego pira to Prestige 630 tis Zyxel (oikonomikoi logoi!!!) kai agorasa ena XpressLink tis SIEMENS (stin ipodoxi NT sindeoume to modem?) apo ton pOTE kai ti sindesi Tellas apo to germano.
Epeita pernontas tilefono tin Tellas mou eipan (ektos apo alles leptomereies gia argotera...) sindesou me
user name: guest@tellas.gr
password: tellas

Kai tora?
kati gia PPPoATM kai LLC or VMC... ti ginetai? :?:
Enimerosi miden apo pOTE kai Tellas.Mou ti dinei afantasta pou de xeroun ti akrivos poulane kai to poulan kai akriva.
An yparxei kapoios pou mporei na me diafotisi kai na me glitosei apo to na pao gia metaptixiako stin ADSL as to kanei. :!:
PLEASE :lol:

vagelis
16-10-03, 03:11
λοιπόν άντε να διαφωτίσουμε το νέο φοιτητή,για να αποφύγει το μεταπτυχιακό :D
1.) όπως έρχεται η γραμμή από το δίκτυο αμέσως θα βάλεις το splitter ή filter . Αυτό θα μπει πρώτο στη σειρά.
2. )Το splitter-filter έχει μια υποδοχή που λέγεται line in και άλλες δυο που λέγονται modem και phone(μιλάω για intracom splitter αλλά φαντάζομαι ότι και στα siemens παρόμοια θα είναι).
3.) Την υποδοχή phone θα τη συνδέσεις με το netmod .
4.) Την υποδοχή modem με το Zyxel .
Μετά από αυτά φυσιολογικά θα είσαι έτοιμος .
Επειδή ρωτάνε αρκετοί , η dsl σύνδεση , δεν έχει καμία απολύτγως σχέση με τα τηλέφωνα. Άρα μετά από αυτές τις συνδέσες θα πρέπει να έχεις κανονικά τηλέφωνο , ανεξάρτητα από το πότε ο (Π)ΟΤΕ θα σου ενεργοποιήσει τη γραμμή.

blackjim
16-10-03, 08:07
Ta ixera auta, ta epomena de mporo na vro.Pos akrivos tha sindetho sto net (esto stin selida tis Tellas gia na paro user name kai password)? Sto desktop emfanistike meta to setup tou modem mia sindesi :"ZyXEL ADSL" i opoia miazoi poly ma autin tis dial-up. An valo ekei user: guest@tellas.gr kai pass: tellas kanei Authentication se auta kai diakoptei legontas oti o apomakrismenos ypologistis den apokrinetai. Tora?... :?:

@ ADSLgr.com All rights reserved.