PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει κάνει κανείς φορητότητα στη HOL από άλλο πάροχο; Προβλήματα;



lewton
18-08-08, 10:07
Το ερώτημα είναι σαφές.

Μέχρι στιγμής εμφανίζεται ένα ανεξήγητο πρόβλημα σε όσους μεταφέρουν τον τηλεφωνικό τους αριθμό από έναν εναλλακτικό πάροχο σε κάποιο άλλο, το οποίο τους δημιουργεί προβλήματα στις εισερχόμενες κλήσεις από διάφορα δίκτυα σταθερής.


Πιο συγκεκριμένα, πριν 13 μήνες έκανα φορητότητα από τη Vivodi στη Net One, μεταφέροντας έναν αριθμό της μορφής 2117507ΧΧΧ που είχα. Επί ένα εξάμηνο απηύδησα να μου λένε γνωστοί μου ότι δε μπορούν να με καλέσουν.
Συγκεκριμένα το πρόβλημα εμφανιζόταν με μεγαλύτερη ή μικρότερη συχνότητα όταν με καλούσαν από ΟΤΕ, Forthnet, Tellas.
Το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε ποτέ όταν με καλούσαν από δίκτυα κινητής καθώς και από Net One και Altec Telecoms (προεπιλογή και i-Call).
Δεν έτυχε να έχω κάποιον γνωστό με Vivodi, HOL, On Telecoms ή άλλη εταιρία για να μου πει αν μπορεί να με καλέσει ή όχι.
Τελικά το πρόβλημα δε λύθηκε ποτέ, και σταδιακά έδωσα στους γνωστούς μου τον αριθμό της Net One (η Net One δίνει δύο τηλεφωνικούς αριθμούς όπως έκανε παλιά η HOL) και πλέον όλοι με καλούν σε αυτό.
Να σημειώσω ότι δεν το αντιμετώπισα μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα, αλλά και αρκετοί ακόμα πελάτες της Net One που έκαναν φορητότητα από άλλο πάροχο.
Να σημειώσω επίσης ότι κάθε φορά που τους καλούσα και γκρίνιαζα, το πρόβλημα μειωνόταν (αλλά δεν εξαλειφόταν) για κάποιο διάστημα.


Πιο πρόσφατα τώρα, έκανε φίλος μου φορητότητα από τη Net One στην On Telecoms τον αριθμό 21122ΧΧΧΧΧ που είχε και αντιμετωπίζει και πάλι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Δε μπορούν να τον καλέσουν από ΟΤΕ (μόνο επαρχία), Forthnet, Tellas, HOL, Net One, Vivodi, και το πιο κουφό είναι ότι δε μπορούν να τον καλέσουν ακόμα και από την ίδια την On Telecoms (ενώ εμένα τουλάχιστον από τη Net One με καλούν χωρίς πρόβλημα στον αριθμό της Vivodi που μετέφερα).
Και αυτόν όμως τον καλούν κανονικά από δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και από Altec Telecoms.


Το ερώτημα λοιπόν είναι: όσοι μεταφέρατε αριθμό από άλλη εταιρία στη HOL έχετε το ίδιο πρόβλημα;
Το ερώτημα ισχύει και για αριθμούς που ανήκουν στη σειρά αριθμοδότησης του παλιού σας εναλλακτικού παρόχου, αλλά και για αριθμούς ΟΤΕ που μεταφέρατε πρώτα σε τρίτο πάροχο και στη συνέχεια στη HOL.

DaveMurray
18-08-08, 11:26
εγώ μετάφερα από ΟΤΕ τον αριθμό μου σε HOL, και για ενα μήνα περίπου, αφού είχα "ενεργοποιηθεί" δεν είχαι ΓΕΝΙΚΩΣ ούτε τηλέφωνο, ούτε internet. Δεν ξέρω άν κολάει, στην περίπτωση που μας δίνεις :)

lewton
18-08-08, 12:46
εγώ μετάφερα από ΟΤΕ τον αριθμό μου σε HOL, και για ενα μήνα περίπου, αφού είχα "ενεργοποιηθεί" δεν είχαι ΓΕΝΙΚΩΣ ούτε τηλέφωνο, ούτε internet. Δεν ξέρω άν κολάει, στην περίπτωση που μας δίνεις :)

Μπα, δεν κολλάει.
Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας. :p

DaveMurray
18-08-08, 13:06
Να ζητήσω συγνώμη τότε...:)

gkimonas
18-08-08, 13:26
Μπαρμπά lewton για που ετοιμάζεσαι, για την On ετοιμάζεις τις βαλίτσες σου απ' ότι κατάλαβα. :hmm:

lewton
18-08-08, 13:36
Μπαρμπά lewton για που ετοιμάζεσαι, για την On ετοιμάζεις τις βαλίτσες σου απ' ότι κατάλαβα. :hmm:
Δεν πάω στην On, αφού αποδεδειγμένα εχει το ίδιο πρόβλημα (και δε δίνει και δεύτερο νούμερο).
Ψάχνομαι για Forthnet, Tellas, HOL.

semola
21-08-08, 13:04
Εγώ είμαι TELLAS και έκανα αίτηση στην HOL για αλλαγή.Μετά απο 3 εβδομάδες πήρα τηλ. στη HOL να ρωτήσω τι γίνεται με την αίτηση.
-Η αίτησή σας απορήθφηκε απο τον ΟΤΕ γιατί υπάρχει λάθος στα στοιχεία σας.
-Που είναι το λάθος?
-Το λάθος είναι στον ταχυδρομικό κώδικα.(κουφό)να τον διορθώσουμε.(καλά που πήρα τηλ.)
Μετά απο 2 μέρες ξαναπήρα τηλ.
-Η αίτησή σας για να προχωρήσει πρέπει να πάρετε τηλ την TELLAS και να ζητήσετε να σας πεί τον αριθμό βρόγχου της γραμμής σας.(κουφό)
-Εγώ πρέπει να πάρω και να ζητήσω αυτόν τον αριθμό?Εσείς δεν μπορείτε?
-Είναι νέα πολιτική της ετερείας αυτή!
Πέρνω τηλ. λοιπόν στην TELLAS να ζητήσω τον αριθμό βρόγχου.
-Δεν ξέρουμε ποιός αριθμός είναι αυτός.
-Σίγουρα?Απο την HOL μου είπανε να σας ρωτήσω για αυτόν τον αριθμό!
-Οχι κύριε δεν ύπάρχει αυτός ο αριθμός!
Ξαναπέρνω στην HOL (απο τηλ. θάλαμο γιατί απο TELLAS δεν πέρνεις άλλο πάροχο)
-Δεν μου τον δίνουν τον αριθμό βρόγχου,μου λένε οτι δεν υπάρχει.
-Να τούς ξαναπάρετε και να τους πείτε οτι είναι προσωπικό σας δεδομένο και πρέπει να σας τον πούν.
Για να μην σας κουράζω πήρα 15 φορές τηλ στην TELLAS για αυτόν τον αριθμό ,δεν μου τον δίνανε με τίποτα.Στην τελική ,τα πήρα τόσο πολύ που ακύρωσα την αίτηση στην hol και ταυτόχρονο έκανα άιτηση διακοπής στην TELLAS.Επίσης έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ για όλα τα παραπάνω γιατι νομίζω έπεφτε δούλεμα και απο τους δύο.
Η ανταπόκριση της ΕΕΤΤ ήταν άμεση και περιμένω την απάντηση της TELLAS.Βέβαια εγω έχω τελιώσει και με TELLAS και με HOL οριστικα και αμετάκλειτα.Οι άνθρωποι πέζουν με την αξιοπρέπειά μας.Και έτσι επιστρέφω πάλι ΟΤΕ.Άλλωστε όλοι άλλοι είναι τελικά όπως αυτοαποκαλούντε,ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ.

gkimonas
21-08-08, 13:18
Ήμαρτον δηλαδή, :down:

Ούτε με το κτηματολόγιο να είχες να κάνεις.

aa144
21-08-08, 13:19
Πράγματι έτσι είναι. Βρίσκουν και τα κάνουν.

lewton
21-08-08, 13:20
Εγώ είμαι TELLAS και έκανα αίτηση στην HOL για αλλαγή.Μετά απο 3 εβδομάδες πήρα τηλ. στη HOL να ρωτήσω τι γίνεται με την αίτηση.
-Η αίτησή σας απορήθφηκε απο τον ΟΤΕ γιατί υπάρχει λάθος στα στοιχεία σας.
-Που είναι το λάθος?
-Το λάθος είναι στον ταχυδρομικό κώδικα.(κουφό)να τον διορθώσουμε.(καλά που πήρα τηλ.)
Μετά απο 2 μέρες ξαναπήρα τηλ.
-Η αίτησή σας για να προχωρήσει πρέπει να πάρετε τηλ την TELLAS και να ζητήσετε να σας πεί τον αριθμό βρόγχου της γραμμής σας.(κουφό)
-Εγώ πρέπει να πάρω και να ζητήσω αυτόν τον αριθμό?Εσείς δεν μπορείτε?
-Είναι νέα πολιτική της ετερείας αυτή!
Πέρνω τηλ. λοιπόν στην TELLAS να ζητήσω τον αριθμό βρόγχου.
-Δεν ξέρουμε ποιός αριθμός είναι αυτός.
-Σίγουρα?Απο την HOL μου είπανε να σας ρωτήσω για αυτόν τον αριθμό!
-Οχι κύριε δεν ύπάρχει αυτός ο αριθμός!
Ξαναπέρνω στην HOL (απο τηλ. θάλαμο γιατί απο TELLAS δεν πέρνεις άλλο πάροχο)
-Δεν μου τον δίνουν τον αριθμό βρόγχου,μου λένε οτι δεν υπάρχει.
-Να τούς ξαναπάρετε και να τους πείτε οτι είναι προσωπικό σας δεδομένο και πρέπει να σας τον πούν.
Για να μην σας κουράζω πήρα 15 φορές τηλ στην TELLAS για αυτόν τον αριθμό ,δεν μου τον δίνανε με τίποτα.Στην τελική ,τα πήρα τόσο πολύ που ακύρωσα την αίτηση στην hol και ταυτόχρονο έκανα άιτηση διακοπής στην TELLAS.Επίσης έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ για όλα τα παραπάνω γιατι νομίζω έπεφτε δούλεμα και απο τους δύο.
Η ανταπόκριση της ΕΕΤΤ ήταν άμεση και περιμένω την απάντηση της TELLAS.Βέβαια εγω έχω τελιώσει και με TELLAS και με HOL οριστικα και αμετάκλειτα.Οι άνθρωποι πέζουν με την αξιοπρέπειά μας.Και έτσι επιστρέφω πάλι ΟΤΕ.Άλλωστε όλοι άλλοι είναι τελικά όπως αυτοαποκαλούντε,ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ.Εντάξει, αφού το έβγαλες το συμπέρασμα και επέστρεψες στον ΟΤΕ μπράβο σου.

Για την ιστορία, η HOL έχει απόλυτο δίκιο.
Η Τellas είναι υποχρεωμένη να σου γνωστοποιήσει τον αριθμό βρόχου σου, και όσο δεν το κάνει είναι παράνομη.
Και δεν είναι πολιτική της HOL αυτή, είναι η νέα διαδικασία που τους επέβαλε η ΕΕΤΤ.

Αφού όμως εσύ συμπέρανες ότι η HOL σε δουλεύει, δε σε ενδιαφέρουν αυτά.

semola
21-08-08, 13:26
Βλέπεις εκεί στην TELLAS είναι έξυπνοι και εμείς οι βλάκες.Δεν νομίζω να τους πειράζει τώρα ένας βλάκας λιγότερος?

lewton
21-08-08, 13:27
Βλέπεις εκεί στην TELLAS είναι έξυπνοι και εμείς οι βλάκες.Δεν νομίζω να τους πειράζει τώρα ένας βλάκας λιγότερος?
Πολύ καλά τους έκανες που έφυγες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.