PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει κάνει κανείς φορητότητα στην Tellas από άλλο πάροχο; Προβλήματα;



lewton
18-08-08, 10:11
Το ερώτημα είναι σαφές.

Μέχρι στιγμής εμφανίζεται ένα ανεξήγητο πρόβλημα σε όσους μεταφέρουν τον τηλεφωνικό τους αριθμό από έναν εναλλακτικό πάροχο σε κάποιο άλλο, το οποίο τους δημιουργεί προβλήματα στις εισερχόμενες κλήσεις από διάφορα δίκτυα σταθερής.


Πιο συγκεκριμένα, πριν 13 μήνες έκανα φορητότητα από τη Vivodi στη Net One, μεταφέροντας έναν αριθμό της μορφής 2117507ΧΧΧ που είχα. Επί ένα εξάμηνο απηύδησα να μου λένε γνωστοί μου ότι δε μπορούν να με καλέσουν.
Συγκεκριμένα το πρόβλημα εμφανιζόταν με μεγαλύτερη ή μικρότερη συχνότητα όταν με καλούσαν από ΟΤΕ, Forthnet, Tellas.
Το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε ποτέ όταν με καλούσαν από δίκτυα κινητής καθώς και από Net One και Altec Telecoms (προεπιλογή και i-Call).
Δεν έτυχε να έχω κάποιον γνωστό με Vivodi, HOL, On Telecoms ή άλλη εταιρία για να μου πει αν μπορεί να με καλέσει ή όχι.
Τελικά το πρόβλημα δε λύθηκε ποτέ, και σταδιακά έδωσα στους γνωστούς μου τον αριθμό της Net One (η Net One δίνει δύο τηλεφωνικούς αριθμούς) και πλέον όλοι με καλούν σε αυτό.
Να σημειώσω ότι δεν το αντιμετώπισα μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα, αλλά και αρκετοί ακόμα πελάτες της Net One που έκαναν φορητότητα από άλλο πάροχο.
Να σημειώσω επίσης ότι κάθε φορά που τους καλούσα και γκρίνιαζα, το πρόβλημα μειωνόταν (αλλά δεν εξαλειφόταν) για κάποιο διάστημα.


Πιο πρόσφατα τώρα, έκανε φίλος μου φορητότητα από τη Net One στην On Telecoms τον αριθμό 21122ΧΧΧΧΧ που είχε και αντιμετωπίζει και πάλι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Δε μπορούν να τον καλέσουν από ΟΤΕ (μόνο επαρχία), Forthnet, Tellas, HOL, Net One, Vivodi, και το πιο κουφό είναι ότι δε μπορούν να τον καλέσουν ακόμα και από την ίδια την On Telecoms (ενώ εμένα τουλάχιστον από τη Net One με καλούν χωρίς πρόβλημα στον αριθμό της Vivodi που μετέφερα).
Και αυτόν όμως τον καλούν κανονικά από δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και από Altec Telecoms.


Το ερώτημα λοιπόν είναι: όσοι μεταφέρατε αριθμό από άλλη εταιρία στη Tellas έχετε το ίδιο πρόβλημα;
Το ερώτημα ισχύει και για αριθμούς που ανήκουν στη σειρά αριθμοδότησης του παλιού σας εναλλακτικού παρόχου, αλλά και για αριθμούς ΟΤΕ που μεταφέρατε πρώτα σε τρίτο πάροχο και στη συνέχεια στη Tellas.

george_geor
19-08-08, 16:06
εγω πηρα το νουμερακι μου απο τον οτε πηγα στην τελλας και δεν εχω κανενα προβλημα και μαλιστα πολυ γρηγορα σε λιγοτερο απο 15 εργασιμες μερεσ

@ ADSLgr.com All rights reserved.