PDA

Επιστροφή στο Forum : συνεχείς αποσυνδέσεις



kerko
18-08-08, 12:41
Καλημέρα,
Δεν ξέρω αν έχει άλλος αυτό το πρόβλημα, αλλά κάθε μέρα, κάθε δίλεπτο έχουμε αποσύνδεση disconect στο νετ γύρω στα 30 sec το ίδιο να επαναλαμβάνεται συνεχώς. Μένω στην Καλλιθέα.
Παραθέτω και τα στατιστικά μου. Ευχαριστώ

DiM
18-08-08, 15:08
Αφού κανεις έναν έλεγχο σε μπρίζες, φίλτρα, splitter, να βγάλεις όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και να βάλεις τον router μονο επάνω και δεν αλλάξει τίποτα τότε πάρε 1212 ένα phone και πέστους να σε κλειδώσουν στα 12/1.

NinjaR
24-08-08, 02:23
to idio problhma exw kai gw!
ekana xiliades energeies kai mesw thlefwnou se tellas kai 1212!
H lush h opoia brika kai mallon einai kai h kalhterh einai na metabw se Conn-x!

Tellas = otinanai

Y.G Hmoun upallhlos ths!

BELIS
24-08-08, 10:54
Παιδιά κάτι παίζει!!Και εγώ από Καλλιθέα και από χτες στα καλά καθούμενα με έχει ταράξει στις αποσυνδέσεις!!!

........Auto merged post: BELIS πρόσθεσε 30 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν έχουμε και λέμε.Συνεχόμενες αποσυνδέσεις, ουσιαστικά αδυναμία να κάνεις την όποιαδήποτε χρήση ίντερνετ (να' ναι καλά ο γείτονας με το ελεύθερο ασύρματο, γιατί καίγομαι σήμερα για το ίντερνετ)!!!Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό τουλάχιστον εδώ στην Καλλιθέα???Γίνονται κάποιες προγραμματισμένες εργασίες μήπως??Δεν μπορεί στα καλά καθούμενα να συμβαίνει αυτό!!!

phreak32
01-09-08, 20:03
Καλησπέρα σε όλους!

Δεν ξέρω αν έείναι το κατάλληλο topic για να γράψω αυτό που θέλω.Θα παραθέσω κάποια στοιχεία
τα οποία έχω συλλέξει από προσωπική εμπειρία που όμως δεν έχω διασταυρώσει πλήρως.θα ήθελα την άποψη όσων ασχολούνται και διαβάσουν το συγκεκριμένο post.

Η ιστορία ξεκινάει το Νοέμβρη του 2007 με την ενεργοποιήση της γραμμής.Όλα καλά μέχρι εδώ.
Download : 12 Mbit/s / Upload : 1Kbit/s Ελάχιστο ping με σχεδόν οτιδήποτε εκτός συνδρομητών tellas περίπου 200 ms, με συνδρομητές tellas περίπου 50 ms.Δεν κανουμε συζήτηση για online gaming!!!!

Και φτάνουμε κάπου στις 15 Μαίου όπου αρχίζει να αγριεύει η ιστορία.Ξαφνικά ένα ωραίο πρωί η γραμμή συμπεριφέρεται λες και της έχουν βάλει νεύτη, τα 200 ms γίνονται σχεδόν 100 ms μπορώ να κάνω ping σε συνδρομητή forthnet με 50 ms και όχι 150 ms όπως πριν, με το GETAWAY (62.169.255.45) ping στα 20-30 ms πλέον και χάρηκα πολύ για αυτό αλλά δεν ήξερα τι με περίμενε.Αυτό ήταν από εκείνη την ημέρα και μετά η γραμμή ήταν παρα πολύ ασταθής δηλ.
Πήγαινες να κατεβάσεις ένα αρχειίο από Rapidshare και ενώ ξεκίναγε κανονικά με 1.2 Mb/s ξαφνικά η ταχύτητα έπεφτε στα 100 Kb/s μετά απο 20-30 sec.Βρε τι γίνεται, βρε τι γίνεται τι δεν κάνω καλά. Αλλάζω το μέχρι τότε Router NETGEAR δεν θυμάμαι μοντέλο και ξανατοποθετώ το Siemens, τα ίδια, κατόπιν αγοράζω ένα Linksys WAG200G τα ίδια.Αρχίζω τα τηλέφωνα στην tellas, σιγά μην άλλαζε τίποτα.Εκείνη την περίοδο ξεκινάω να παίξω ένα MMO το Age of Conan, λοιπόν τι γινόταν, μια είχα ping 150 ms και μετά από λίγο είχα 1300 - 2500 - 3000 - 4500 ms και με PACKET LOST περίπου 65% .Τελείως ασταθής η γραμμή, χωρίς όμως να έχω DISCONNECT ούτε μια φορά, εννοείται ότι δεν μπορείς να παίξεις έτσι, ούτε να κατεβάσεις αρχεία, γενικά δεν έχεις internet. Αυτή η κατάσταση μέχρι τα μέσα Ιουλίου γιατί από εκεί και πέρα ήταν το ίδιο αλλά με την διαφορά ότι είχα και DISCONNECT κάθε 25 λεπτά έτσι να γουστάρουμε.Τα στατιστικά της γραμμής ανεβοκατέβεναν σαν παλαβά.Και ερχόμαστε ξημερώματα 28ης Αυγούστου 05:00 και ξαφνικά όλα μέλι γάλα σαν να μη συνέβει τίποτα.
Ούτε DISCONNECT ούτε καθυστερήσεις ούτε τίποτα GETAWAY (62.169.255.45) ping 13-14 ms.
Στις 31 Αυγ. και ημέρα Κυριακή με πέρνει τηλ. ένας τύπος απ την tellas και μου λέει πως η γραμμή μου είναι για 72 ώρες online και πως φταίει το splitter,το καλώδιό μου κτλ. και οι συνηθισμένες φαντασιώσεις τους και όχι το δικό τους δίκτιο.Πολύ ωραία 3.5 μήνες ταλαιπωρίας και σου λένε και μ******ς.

Η μοναδική δικαιολογία που έχω για την tellas είναι η προγραμματισμένη αναβάθμιση στα 24Mbit/s από τις αρχες Μαίου και σαν αφετηρία είχε τον κόμβο της "Καλλιθέας" και η οποία όπως με πληροφόρησαν οι ίδιοι οι υπάλληλοί της θα τελείωνε περίπου τέλος Αυγούστου, εξού και η ομαλή ξαφνικά λειτουργία της γραμμής.


Ευχαριστώ πολύ, θα ήθελα να προσάψετε οποιοδήποτε στοιχείο θεωρείτε σημαντικό ώστε να μάθω τον ακριβή λόγο της ταλαιπωρίας μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.