PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρότερη Ταχύτητα Συγχρονισμού Router



v13npagr
20-08-08, 14:14
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι συνδρομητής της Forthnet 1,5 χρόνο περίπου στο ιδιόκτητο δίκτυο και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τα παθήματά μου όμως όλον αυτό τον καιρό ΠΟΛΛΑ. Αλλά ας ξεκινήσουμε.

Παλαιότερα συγχρόνιζα καπου στα 22mbps (περιοχή Ν. Ψυχικού για να σας προλάβω). Η ταχύτητα με Download Manager φοβερή, κάπου στα 2,3-2,5 mb/sec. Στην συνέχεια όμως προέκυψαν προβλήματα με το line attenuation το router να δίνει ένα εξωφρενικό νούμερο ξεπερνώντας το 23.465.897. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έχω συνεχή disconnection ώσπου έσπασαν τα νεύρα μου. Η λύση ήταν ένα σύνολο ενεργειών (και πραγματικά ακόμη δεν ξέρω ποιο βοήθησε περισσότερο).

1. Αναβάθμιση του firmware του router μου (Linksys WAG200G)
2. Έλεγχος πριζών, και αλλαγή καλωδίων συνδέσεων
3. Αλλαγή φίλτρου στην τηλεφωνική συσκευή.
4. Συνεχή τηλέφωνα με την τεχνική υπηρεσία (η οποία απαντάει μετά τα 45 λεπτά συνήθως)

Μετά απο όλα αυτά το πρόβλημα λύθηκε. Όμως πλεόν συγχρονίζω το πολύ στα 16mbps, αφού μου είπε και ο τεχνικός απο Forthnet ότι έπρεπε να περάσουν το σήμα απο ένα φίλτρο για να μην έχω τόσο θόρυβο στη γραμμή (δεν έχω ιδέα κατά πόσο τα λεγόμενα του ισχύουν).
Θα μου πείτε..."κάτσε ρε φίλε. 16mbps και γκρινιάζεις???". Είναι γεγονός ότι η γραμμή δενμε έχει απασχολήσει πλέον για κανά 7μηνο, και οι ταχύτητες που έχω στο dnl/upl είναι πολύ καλες πλησιάζοντας download 1,7mb/sec, όμως όταν έχεις δει και τα καλύτερα αναρωτιέσαι αν θα μπορούσε η κατάσταση να βελτιωθεί.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν οι εξής :

1. Γνωρίζει κανείς κάποιο site η ένα τρόπο να δω πόσο μακρυά είμαι απο κόμβο της Forthnet? Θα ήθελα να το ξέρω για να υπολογίσω το max που θα μπορούσα να συγχρνίσω (θεωρητικά βέβαια)

2. Μπορεί κανείς να φανταστεί για ποιο λόγο έχει πέσει η ταχύτητα συγχρονισμού του Router μου, και αν ο προαναφερθής τεχνικός είχε δίκιο?

3. Μήπως θα έπρεπε να κάτσω στ'αυγά μου και να μην τα ξανασκαλίσω?

Δεκτές κάθε απόψεις
Φιλικά

Βαγγέλης

Lagman
20-08-08, 15:46
1. www.driveme.gr αλλά αυτό είναι θεωρητικό γιατί ο ΟΤΕ τραβάει έξτρα καλώδιο για περιπτώσεις που κοπεί να μην χρειάζεται να περάσουν καινούργιο, το driveme δεν θα σου δείξει την ακριβή διαδρομή αλλά η διαδρομή που είναι από κεντρικούς δρόμους συνήθως από εκεί περνάνε και τα καλώδια του ΟΤΕ ...

2.crosstalk

v13npagr
20-08-08, 16:00
OK. Μπορώ να πω ότι οι απαντήσεις σου ήταν κατατοπιστηκές.
Η αλήθεια είναι ότι απογοητέυτηκα διαβάζοντας για το crosstalk. Ελπίζω να ξυπνήσουν κάποια στιγμή και να φτιάξουν την υποδομή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως

hel
20-08-08, 21:19
OK. Μπορώ να πω ότι οι απαντήσεις σου ήταν κατατοπιστηκές.
Η αλήθεια είναι ότι απογοητέυτηκα διαβάζοντας για το crosstalk. Ελπίζω να ξυπνήσουν κάποια στιγμή και να φτιάξουν την υποδομή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως

Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

v13npagr
20-08-08, 21:22
Το status του Router αλλάζει σαν καρδιογράφημα. Για τώρα πάντως είναι τα εξής :

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 15728 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 25 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 10 db
Upstream Transmit Power: 20 db

hel
21-08-08, 20:51
Λες στη Forthnet να σου κατεβάσουν το snr στο 6 για να ανέβει 2 Mbit η γραμμή σου.
Δεν γίνεται με att 25 dB να έχεις 22 Mbit. http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
Mήπως άλλαξε το attentuation σου;

v13npagr
27-08-08, 21:56
Λες στη Forthnet να σου κατεβάσουν το snr στο 6 για να ανέβει 2 Mbit η γραμμή σου.
Δεν γίνεται με att 25 dB να έχεις 22 Mbit. http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
Mήπως άλλαξε το attentuation σου;

Βασικά όταν λέω ότι κάτι δεν πάει καλά με τη γραμμή εννοώ κάτι τέτοιο... Ρίξε μία ματιά στο Dnstream Margin....Και εννοείται ότι στη συγκεκριμένη περί[τωση δεν λειτουργούσε το νετ!!

:evil: Αρχίζω να φουντώνω με την όλη κατάσταση τι να πω.........


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 15576 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 2147483644 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 26 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 10 db
Upstream Transmit Power: 22 db

hel
28-08-08, 01:03
Kαι συνεχίζουν οι αποσυνδέσεις;

v13npagr
28-08-08, 09:22
Kαι συνεχίζουν οι αποσυνδέσεις;

Πολύ αραιά μεν, αλλά ναι συνεχίζονται. Το περίεργο είναι ότι τα φωτάκια του Router δείχνουν ότι όλα βαίνουν καλώς, δηλαδή ότι είναι συγχρονισμένο ΚΑΙ συνδεδεμένο στο ιντερνετ, αλλά στην πραγματικότητα όχι. Το περίεργο είναι ότι με ένα reset του Router, επανέρχονται όλα μια χαρά. Λες να φταίει το Router και όχι η γραμμή????

ftso
28-08-08, 11:34
Αν έχεις και τηλέφωνο συνδεδεμένο δοκίμασε να το αποσυνδέσεις την ώρα που έχεις το πρόβλημα να δεις αν στρώνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.