PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να κανω ρε παιδιά?(Κλείδωμα γραμμής)



sarakinos
20-08-08, 14:52
Καλησπέρα παιδιά ... από σήμερα το πρωί είμαι συνδεμένος με 2play από την Forthnet...
Mε το που συνδέθηκα το router κλειδώνει στα 2400 ~ ... και upload 484 ~ ...Παίρνω τηλέφωνο στην forthnet και μου λέν ότι το πρόβλημα είναι δικό μου και δεν φταίνε αυτοί γιατί όπως μου είπε ο υπάλληλος αυτός δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή μου και η σύνδεση είναι OK...
Εγώ όμως παρά τις προσπάθειες (πήγα και στην κεντρική ρεγκλέτα της οικοδομής και σύνδεσα το router απ'ευθείας στην γραμμή μου) δεν μπόρεσα να δώ παραπάνω ταχύτητα...
Έχω το Linksys wag200g με το τελευταίο firmware που δίνει η forthnet...Αλλά τα ίδια έχω και με το philips που είχα από το CONNX του OTE...
Δεν έχω τηλέφωνα πάνω στις γραμμές για να αποκλήσω έτσι κάποιο ελλατωματικό φίλτρο...
Τι να κάνω ρε παιδιά ???Που να απευθηνθώ..αυτοί λεν ότι δεν φταίνε και οτι είναι δικό μου το πρόβλημα...
Να τα στατιστικά της γραμμής μου...



Configured

Current

Line Status

---
SHOWTIME

Link Type

---
Interleaved Path

Stream Type

Actual Data Rate

Up Stream

467 (Kbps.)

Down Stream

2535 (Kbps.)


Noise Margin

6 dB

4 dB

Attenuation

17 dB

39 dB


Indicator Name

Near End Indicator

Far End Indicator

Fast Path FEC Correction

0

0

Interleaved Path FEC Correction

0

82

Fast Path CRC Error

0

0

Interleaved Path CRC Error

0

0

Loss of Signal Defect

0

---

Fast Path HEC Error

0

0

Interleaved Path HEC Error

0

0

Received Cells

50

Transmitted Cells

48

Αυτά είναι από το Philips , δεν διαφέρουν πολύ από αυτά του linksys...
Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά...?
Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Φιλικά , ΜΠΑΜΠΗΣ

nmavro73
20-08-08, 15:13
Θα πρέπε με τόσο attenuation να σε πάνω από 17000 κανονικά. Μήπως όντως υπάρχει κάπου πρόβλημα στην καλωδίωση σου

sarakinos
20-08-08, 16:20
Δεν ξέρω ρε παιδιά...πως μπορώ να το ελένξω αυτό,ηλεκτρολόγο θέλει...?Μπορεί κάποιος να μου πεί την σωστή συνδεσμολογία για την πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι?

nmavro73
20-08-08, 16:40
Η μπρίζα σου είναι με κλιπ ή από τις παλιές που λένε ΟΤΕ πάνω. Σε αυτές με κλιπ βάζεις το κόκκινο και το μπλε στις θέσεις της μπρίζας. Το τρίτο καλώδιο είναι η μόνωση

sarakinos
20-08-08, 17:51
Οι πρίζες είναι καινούριες...Άκου...η πρίζα του σαλονιού (έχω άλλες 4) έχει δύο πλεκσούδες...μια με τα παρακάτω καλώδια (κοκκινο,κιτρινο,ασπρο,μαυρο,και ένα γυμνό καλώδιο χωρίς μόνωση)..
και μια ακόμη πλεξούδα με τα παρακάτω καλώδια ( πράσινο,ασπρο ,καφε,ασπρο πορτοκαλί,άσπρο , μπλέ,άσπρο...Η γνώμη μου είναι ότι η δευτερη πλεξούδα που ανέφαιρα έρχεται από κάτω και η πρώτη είναι αυτήν που συνδέει τις υπόλοιπες πρίζες μαζί...οι οτετζίδες είχαν συνδέσει τα πορτοκαλί,ασπρο από την δεύτερη πλεξουδα με τα κόκκινο,κιτρινο και έπειτα στην πρίζα του σαλονιού...οι υπόλοιπες πρίζες είναι συνδεδεμένες με κόκκινο,κίτρινο...
Νά πως έιναι οι πρίζες μου...

http://img241.imageshack.us/img241/4601/prizes1or0.th.jpg (http://img241.imageshack.us/my.php?image=prizes1or0.jpg)

hel
20-08-08, 21:14
Η μία πλεξούδα έχει 4 καλώδια και η άλλη 5;
2 καλώδια έχεις αφήσει μόνα τους πάνω σε πρίζα, να λειτουργεί το τηλέφωνο και μετά να δοκιμάσεις το ρούτερ εκεί;

sarakinos
20-08-08, 22:27
Φίλε hel από την δεύτερη πλεξούδα το ζευγάρι πορτοκαλί,άσπρο φέρνουν την γραμμή από το κουτί της οικοδομής στο σπίτι...Από εκεί και πέρα τα συνδέω στο ζευγάρι κοκκινο,κιτρινο για να τα διανέμο σε όλο το σπίτι...Μεταξύ αυτής της σύνδεσης γίνεται μια παράκαμψη για να πάρει γραμμή και αυτήν η πρίζα στην οικόνα (κεντρικι σαλονιου)...
Πήρα πάλι στην forthnet τ'απόγευμα και μου βγήκε ένα ευγενέστατο παιδί...και μετά από δοκιμές που κάναμε (reset router κτλπ) είπε ότι θα δηλώσει βλάβη και θα με πάρει αύριο να με ενημερώσει...
Όσο για τα καλώδια του σπιτιού , δεν νομίζω να φταίν αυτά γιατί και από το κουτί που πήγα να πάρω παροχή απευθείας τα ίδια αποτελέσματα είχα...

........Auto merged post: sarakinos πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το θέμα είναι πως αν είναι πρόβλημα από το dslam μέχρι το σπίτι μου ποιος έιναι υπέυθηνος?ο Οτε ή η Fοrthnet?Αν είναι ο ΟΤΕ θα το διορθώσει ή θα πάρω χαρτάκι με μακρυάααα προτερεότητα?

nmavro73
21-08-08, 11:54
Αυτό με τις πολλές πλεξούδες δεν είναι καλό. Πρέπει να έχεις στην ουσία 4 καλώδια, τα δύο δεν κάνουν τίποτα, το κόκκινο και το μπλέ(ή το πράσινο καποιες φορές) δίνουν γραμμή

elkor
21-08-08, 13:53
Οι πρίζες είναι καινούριες...Άκου...η πρίζα του σαλονιού (έχω άλλες 4) έχει δύο πλεκσούδες...μια με τα παρακάτω καλώδια (κοκκινο,κιτρινο,ασπρο,μαυρο,και ένα γυμνό καλώδιο χωρίς μόνωση)..
και μια ακόμη πλεξούδα με τα παρακάτω καλώδια ( πράσινο,ασπρο ,καφε,ασπρο πορτοκαλί,άσπρο , μπλέ,άσπρο...Η γνώμη μου είναι ότι η δευτερη πλεξούδα που ανέφαιρα έρχεται από κάτω και η πρώτη είναι αυτήν που συνδέει τις υπόλοιπες πρίζες μαζί...οι οτετζίδες είχαν συνδέσει τα πορτοκαλί,ασπρο από την δεύτερη πλεξουδα με τα κόκκινο,κιτρινο και έπειτα στην πρίζα του σαλονιού...οι υπόλοιπες πρίζες είναι συνδεδεμένες με κόκκινο,κίτρινο...
Νά πως έιναι οι πρίζες μου...

http://img241.imageshack.us/img241/4601/prizes1or0.th.jpg (http://img241.imageshack.us/my.php?image=prizes1or0.jpg)

Ξέστριψε όλα τα καλώδια και κράτα στον αέρα μόνο αυτά τα δύο (από το εξωτερικό καλώδιο του οτε) και βάλε εκεί πάνω το router σου να πάρεις μετρήσεις.
Σε ποιά περιοχή είσαι και ποιά η απόσταση σου από τον ΟΤΕ ;

ermis333
21-08-08, 14:13
Η δεξία πλεξούδα μου φαίνεται σαν καλώδιο UTP.....χμμμμ παίζει το σπίτι σου να έχει προκατασκευασμένο LAN σε όλα τα δωμάτια;;;

Μάλλον το αριστερό καλώδιο είναι η γραμμή του τηλεφώνου. Αν και δεν μου κάνει για κετνρική πρίζα αλλά περισσότερο για πρίζα δωματίου.

Δίπλα βλέπω έχει και πρίζα με ρεύμα....κακό για θόρυβο στη γραμμή.

sarakinos
21-08-08, 22:09
Παιδιά δεν ασχολούμε άλλο με την καλωδίωση...όπως είπα και απο το κουτί του οτέ απευθείας που πήρα παροχή το ίδιο είναι..αρα δν έχω πρόβλημα εγώ...δήλωσα βλάβη και ανμένω...θα σας ενημερώσω...ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

Kerl
23-08-08, 15:17
sarakine έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εδώ και 2 μήνες ακόμα δεν έχει λυθεί. Η forthnet κάνει πάσα το πρόβλημα στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ στη forthnet (shared llu). Την Πέμπτη ήρθε άνθρωπος της forthnet στο χώρο μου έλεγξε και αυτός στη ρεγκλέτα και έπιανε χειρότερα από όσο εγώ στο διαμέρισμα. Τελικά μου είπανε ότι υπάρχει διακλάδωση/βραχυκύκλωμα/whatever στα 400 μέτρα από το κέντρο και ότι θα το δώσουνε στον ΟΤΕ. Έμεινα χωρίς τηλέφωνο και DSL από την Πέμπτη το μεσημέρι μέχρι την Παρασκευή το πρωί οπότε και επαβήλθες χωρίς καμιά μεταβολή. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει (μπορεί να είπανε και μούφα για τα 400 μέτρα) θα τους πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα ξανά.

hel
23-08-08, 17:50
Μπορεί να έκανε και λάιθος ο τεχνικός της Forthnet.
Τεχνικός ΟΤΕ έχει έρθει;

Kerl
23-08-08, 21:08
Ο ΟΤΕ δηλώνει ότι δεν είναι αρμόδιος για θέματα DSL.

hel
24-08-08, 09:40
Ο ΟΤΕ δηλώνει ότι δεν είναι αρμόδιος για θέματα DSL.

Δηλώνει βλάβη η Forthnet στον ΟΤΕ και έρχεται τεχνικός να πάρει μέτρηση από το σπίτι σου. Έχει ξαναγίνει αρκετές φορές.

Kerl
24-08-08, 14:55
Στη συγκεριμένη όμως περίπτωση ο τεχνικός απλά μου τηλεφωνεί, με "κράζει" γιατί άνοιξα βλάβη για το DSL ενώ δεν έχω από τον ΟΤΕ, του εξηγώ ότι άνοιξα βλάβη στη forthnet και όχι στον ΟΤΕ, και στη συνέχεια μου λέει ότι από τη στιγμή που η φωνή λειτουργεί κανονικά η δικιά του δουλειά έχει τελειώσει.

hel
25-08-08, 07:38
Έπεσες σε παλιό καλό τεχνικό ΟΤΕ...
Ξαναδήλωσε τη βλάβη μήπως ενδιαφερθεί κανένας.

parpen
25-08-08, 13:13
Δύο πράγματα να πω , που ίσως βοηθήσουν.

Το 1ο σε ότι αφορά την δοκιμή με τον router απευθείας στην ρεκλέτα , για να είναι αξιόπιστη θα πρέπει να αποσυνδέσεις το καλώδιο που πηγαίνει στις πρίζες στο σπίτι σου. Αν δηλαδή απλά έβαλες παράλληλα τον router , τότε δεν έκανες τίποτα. Ρούτερ στην ρεκλέτα , χωρίς τίποτε άλλο επάνω.

Το 2ο , πρέπει να πιέσεις τον ΟΤΕ να έρθουν να κάνουν μέτρηση ή καλύτερα να πιέσεις για αλλαγή ζεύγους.
Ο ΟΤΕ συνηθίζει να δίνει τα προβληματικά ζεύγη που μπορεί να έχει στα καφάο του , σε πελάτες εναλλακτικών.

Kerl
25-08-08, 15:27
Βρίσκομαι σε σχεδόν καθημερινή επικοινωνία με την forthnet τον τελευταίο 1μιση μήνα. Όποτε κλείνει την βλάβη ο ΟΤΕ χωρίς να βρει πρόβλημα (=χωρίς να έχει κάνει τίποτα) την ξανανοίγουνε. Πρέπει να έχει γίνει τουλάχιστον 5 φορές ως τώρα. Για τον έλεγχο δεν μπορώ να πω πώς έγινε διότι τον έκανε ο τεχνικός της forthnet.

Επειδή έχω ξαναπεράσει τα ίδια και χειρότερα (συνεχόμενα disconnect και packet loss) την εποχή των αναβαθμίσεων από 384 σε 768, διαπίστωσα τότε ότι δεν έχει νόημα να προσπαθώ να εξηγήσω στους ανθρώπους το ΟΤΕ (τουλάχιστον της Τούμπας που υπάγομαι) τι να κάνουν, διότι ξέρουνε πολύ καλά και απλά θα επικαλεστούνε προφάσεις.

Τότε, όντας πελάτης του ΟΤΕ, είχανε καταλήξει ότι δεν σηκώνει το καλώδιο του ΟΤΕ στην περιοχή DSL και να καταργήσω την υπηρεσία (απάντηση του προϊσταμένου του τεχνικού τμήματος). Φυσικά κάτι τέτοιο αποδείχτηκε εύκολα ότι δεν ίσχυε (όλη η πολυκατοιχία δεν είχε πρόβλημα εκτός από μένα). Και τότε είχε μετρηθεί και πάλι είχανε καταλήξει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη δικιά μου καλωδίωση.
Τελικά με κάποιο μαγικό τρόπο (και ενώ είχα φτάσει να μιλάω με τον διευθυντή περιφέρειας Βορείου Ελλάδος) το πρόβλημα λύθηκε, αλλά είχα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα σε συζητήσεις που δεν είχανε κανένα νόημα. Στην επιστολή του ΟΤΕ σαν απάντηση σε έγγραφο παράπονο (αποζημιώθηκα και από τα πάγια για τους 2μήνες που κράτησε το πρόβλημα) κάνανε λόγο για καλωδιακό πρόβλημα δικό τους.

Έτσι στην παρούσα φάση προτιμώ να ασχολείται η forthnet με τον ΟΤΕ, που άλλωστε είναι και το σωστό.

Edit: sorry τώρα κατάλαβα ότι απαντούσες στο Σαρακηνό

manual2100
25-08-08, 15:34
Γιατί να μην σηκώνει? Τι μλκ έχουνε κάνει? Τι απόσταση έχεις από οτε? Μάλλον βαριούνται που ζούνε στον οτε... Η 4νετ φταίει που δεν τους .....

Kerl
25-08-08, 16:16
Η απόσταση μου είναι 2,86 km στο driveme.gr το οποίο είναι συμβατό με το attenuation που παίζει μεταξυ 38-40. Όμως το SNR είναι μόνιμα στο 6.

hel
25-08-08, 19:52
Βρίσκομαι σε σχεδόν καθημερινή επικοινωνία με την forthnet τον τελευταίο 1μιση μήνα. Όποτε κλείνει την βλάβη ο ΟΤΕ χωρίς να βρει πρόβλημα (=χωρίς να έχει κάνει τίποτα) την ξανανοίγουνε. Πρέπει να έχει γίνει τουλάχιστον 5 φορές ως τώρα. Για τον έλεγχο δεν μπορώ να πω πώς έγινε διότι τον έκανε ο τεχνικός της forthnet.

Επειδή έχω ξαναπεράσει τα ίδια και χειρότερα (συνεχόμενα disconnect και packet loss) την εποχή των αναβαθμίσεων από 384 σε 768, διαπίστωσα τότε ότι δεν έχει νόημα να προσπαθώ να εξηγήσω στους ανθρώπους το ΟΤΕ (τουλάχιστον της Τούμπας που υπάγομαι) τι να κάνουν, διότι ξέρουνε πολύ καλά και απλά θα επικαλεστούνε προφάσεις.

Τότε, όντας πελάτης του ΟΤΕ, είχανε καταλήξει ότι δεν σηκώνει το καλώδιο του ΟΤΕ στην περιοχή DSL και να καταργήσω την υπηρεσία (απάντηση του προϊσταμένου του τεχνικού τμήματος). Φυσικά κάτι τέτοιο αποδείχτηκε εύκολα ότι δεν ίσχυε (όλη η πολυκατοιχία δεν είχε πρόβλημα εκτός από μένα). Και τότε είχε μετρηθεί και πάλι είχανε καταλήξει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη δικιά μου καλωδίωση.
Τελικά με κάποιο μαγικό τρόπο (και ενώ είχα φτάσει να μιλάω με τον διευθυντή περιφέρειας Βορείου Ελλάδος) το πρόβλημα λύθηκε, αλλά είχα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα σε συζητήσεις που δεν είχανε κανένα νόημα. Στην επιστολή του ΟΤΕ σαν απάντηση σε έγγραφο παράπονο (αποζημιώθηκα και από τα πάγια για τους 2μήνες που κράτησε το πρόβλημα) κάνανε λόγο για καλωδιακό πρόβλημα δικό τους.

Έτσι στην παρούσα φάση προτιμώ να ασχολείται η forthnet με τον ΟΤΕ, που άλλωστε είναι και το σωστό.

Edit: sorry τώρα κατάλαβα ότι απαντούσες στο Σαρακηνό

Ορίστε τι ανοησίες λέγανε στον κόσμο...
Και μετά λένε ότι ο ΟΤΕ φτιάχνει τα "δύσκολα" προβλήματα.

nnik
25-08-08, 20:03
Ορίστε τι ανοησίες λέγανε στον κόσμο...
Και μετά λένε ότι ο ΟΤΕ φτιάχνει τα "δύσκολα" προβλήματα.

Από ανοησίες στον ΟΤΕ άλλο τίποτα.Να δεις πόσο μου πήρε εμένα πριν από δύο χρόνια να τους πείσω ότι το σπίτι μου είναι πάνω σε pcm γιατί στους υπολογιστές τους δεν ήταν καταχωρημένο.Ευτυχώς που έχω κουμπάρο στον ΟΤΕ.

theopan
25-08-08, 20:32
Η απόσταση μου είναι 2,86 km στο driveme.gr το οποίο είναι συμβατό με το attenuation που παίζει μεταξυ 38-40. Όμως το SNR είναι μόνιμα στο 6.

Και θα συνεχίσει να είναι στο 6 το snr γιατί εκεί είναι ορισμένο από τη forthnet σε (σχεδόν) όλους. Μην περιμένεις θαύματα. Είσαι (έως πολύ) μακριά από τον ΟΤΕ. στα 5-6Mbps θα έπρεπε να είσαι πρακτικά. Σε συνδιασμό και με κάποιο προβληματάκι στο βρόχο σου, ή crosstalking από πολύ φορτωμένο με adsl δίκτυο στην περιοχή σου, νάτα τα μόλις 2,5Mbps...

Kerl
26-08-08, 12:17
Και θα συνεχίσει να είναι στο 6 το snr γιατί εκεί είναι ορισμένο από τη forthnet σε (σχεδόν) όλους. Μην περιμένεις θαύματα. Είσαι (έως πολύ) μακριά από τον ΟΤΕ. στα 5-6Mbps θα έπρεπε να είσαι πρακτικά. Σε συνδιασμό και με κάποιο προβληματάκι στο βρόχο σου, ή crosstalking από πολύ φορτωμένο με adsl δίκτυο στην περιοχή σου, νάτα τα μόλις 2,5Mbps...

Αυτό εξήγησα τόσο στη forthnet όσο και στον ΟΤΕ, δεν περιμένω να πιάσω την θεωρητική ταχύτητα σε καμιά περίπτωση. Όμως τα 3,5 mbps υποδηλώνουν πρόβλημα, και αυτό το αναγνώρισαν από την αρχή. Η απόσταση είναι μεγάλη όμως δεν είναι ΤΟΣΟ μεγάλη. Λόγω του ιστορικού δεν δεχομαι εύκολα δικαιολογίες τύπου "δεν γίνετε τίποτα καλύτερο". Ειδικά από τη στιγμή που ισχυρίζονται ότι έχουνε εντοπίσει επακριβώς το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.