PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει φύγει κανείς απο forthnet και να πάει σε άλλο πάροχο (όχι ΟΤΕ)?



mariosgr
20-08-08, 20:27
Παιδιά καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω έχει φύγει κανείς απο forthnet και να πάει σε άλλο πάροχο (όχι ΟΤΕ)?
Άν ναι σε ποιόν? Είναι απλή η διαδικάσία?

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά τελευταία να μεταφερθώ σε άλλο πάροχο γιατί εδώ και 3 μήνες δεν έχω αναγνώριση κλήσεων από τη forthnet η οποία μου είναι πέρα για πέρα απαραίτητη.

Αν έχει κάνει κανείς τη διαδικάσία ας μου πεί τι χρειάζεται και πόσο καιρό παίρνει περίπου το όλο θέμα.
Ευχαριστώ

hel
20-08-08, 21:07
Δοκίμασες άλλη συσκευή; Τι συσκευή έχεις;
Το είπες στην Forthnet? Μπορούν να σου δώσουν συσκευή με αναγνώριση.
Κανονικά γίνεται η μεταφορά σου στους άλλους εναλλακτικούς μέσα σε ένα μήνα περίπου. Αναλαμβάνει τα πάντα ο επόμενος.

JULIANIK
20-08-08, 21:37
Ψαχνεις αυτους που εφυγαν απο Forthnet στο
ADSLgr.com -> ADSL και Broadband Providers και ISPs -> Forthnet ADSL ?
:rolleyes::hmm:

neeklia
20-08-08, 23:14
@ JULIANIK
Οπότε τι προτείνεις να κάνει το παλικάρι, να ανοίξει το ίδιο thread 7 φορές σε:
HOL, Lannet(άστην αυτή έκλεισε), Net One , On Telecoms, Teledome, Tellas, Vivodi, Altec και να γίνει χταπόδι για να τα παρακολουθεί όλα ?Εδώ τουλάχιστον θα βρει και κάποιους που είναι ακόμα Forthnet αλλά έχουν κάνει αίτηση σε άλλη εταιρεία και περιμένουν την ενεργοποίηση...

mariosgr
20-08-08, 23:34
Δοκίμασες άλλη συσκευή; Τι συσκευή έχεις;
Το είπες στην Forthnet? Μπορούν να σου δώσουν συσκευή με αναγνώριση.
Κανονικά γίνεται η μεταφορά σου στους άλλους εναλλακτικούς μέσα σε ένα μήνα περίπου. Αναλαμβάνει τα πάντα ο επόμενος.

Ναι το ξέρουν εδώ και 3 μήνες στη forthnet αλλά η απάντηση ήταν οτι λόγω αναβαθμίσεων κλπ δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν πότε ακριβώς θα επανέλθει η αναγνώριση. Η αλήθεια είναι οτι 1μιση χρόνο που είμαι στη forthnet δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, και ειδικά με την τηλεφωνία. Τώρα όμως απλά δεν γίνεται να μην έχω άλλο αναγνώριση.
Στον μήνα επάνω που γίνεται η μεταφορά ξέρεις μήπως εάν μένω κάποιο διάστημα χωρίς τηλ. ή internet? 'Η μόνο την ημέρα που γίνεται η μεταφορά?

........Auto merged post: mariosgr πρόσθεσε 0 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ψαχνεις αυτους που εφυγαν απο Forthnet στο
ADSLgr.com -> ADSL και Broadband Providers και ISPs -> Forthnet ADSL ?
:rolleyes::hmm:

Το περίεργο ποιό είναι?

neeklia
20-08-08, 23:50
Παιδιά καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω έχει φύγει κανείς απο forthnet και να πάει σε άλλο πάροχο (όχι ΟΤΕ)?
Άν ναι σε ποιόν? Είναι απλή η διαδικάσία?

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά τελευταία να μεταφερθώ σε άλλο πάροχο γιατί εδώ και 3 μήνες δεν έχω αναγνώριση κλήσεων από τη forthnet η οποία μου είναι πέρα για πέρα απαραίτητη.

Αν έχει κάνει κανείς τη διαδικάσία ας μου πεί τι χρειάζεται και πόσο καιρό παίρνει περίπου το όλο θέμα.
Ευχαριστώ

Μάλλον σε παραμυθιάζουν...Εμένα μου δουλεύει κανονικά η αναγνώριση. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει σχέση η βλάβη σου με τοπικά DSLAMS ή κάτι τέτοιο σχετίζεται μόνο με γραμμή. O hel μάλλον θα ξέρει που έχει περισσότερες γνώσεις σε αυτά τα θέματα...

mariosgr
21-08-08, 00:20
Μάλλον σε παραμυθιάζουν...Εμένα μου δουλεύει κανονικά η αναγνώριση. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει σχέση η βλάβη σου με τοπικά DSLAMS ή κάτι τέτοιο σχετίζεται μόνο με γραμμή. O hel μάλλον θα ξέρει που έχει περισσότερες γνώσεις σε αυτά τα θέματα...

Κοίτα και μένα μέχρι τις 15 Μαίου η αναγνώριση δούλευε κανονικά. Δηλαδή για 1 χρόνο περίπου δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα η τηλεφωνία. Απο κεί και πέρα ξαφνικά έπαψε να δουλεύει. Μου είπαν οτι λόγω αναβαθμίσεων κλπ (προφανώς στο τοπικό dslam και όχι σε όλο το δίκτυο της forthnet στην Αθήνα) θα κάνει κάποιο διάστημα να επανέλθει. Πόσο διάστημα όμως ακριβώς δεν ξέρουν. Οπότε απο τη στιγμή που δεν είναι σε θέση να ξέρουν πότε ακριβώς θα επανέλθει δεν μου αφήνουν άλλη επιλογή.

neeklia
21-08-08, 00:34
Κοίτα και μένα μέχρι τις 15 Μαίου η αναγνώριση δούλευε κανονικά. Δηλαδή για 1 χρόνο περίπου δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα η τηλεφωνία. Απο κεί και πέρα ξαφνικά έπαψε να δουλεύει. Μου είπαν οτι λόγω αναβαθμίσεων κλπ (προφανώς στο τοπικό dslam και όχι σε όλο το δίκτυο της forthnet στην Αθήνα) θα κάνει κάποιο διάστημα να επανέλθει. Πόσο διάστημα όμως ακριβώς δεν ξέρουν. Οπότε απο τη στιγμή που δεν είναι σε θέση να ξέρουν πότε ακριβώς θα επανέλθει δεν μου αφήνουν άλλη επιλογή.

Η δικαιολογία που σου δίνουν μου φαίνεται ύποπτη: Ωραία έκαναν την αναβάθμιση και μετά τι? Τι εννοούν θα επανέλεθει ? Απο μόνη της θα περιμένει την θεία επιφοίτηση για να επανέλθει ?

Αυτό εννοώ ότι μάλλον μου ακούγεται ότι σε δουλεύουν. Εν τω μεταξύ είχα ακούσει παλαιότερα ότι η Forthnet είχα πρόβλημα με την αναγνώριση σε όλους τους πελάτες που είχαν προεπιλογή φορέα, και όποτε ρωτούσαν έκανε την πάπια λέγοντας τους πα.....ριές όπως αυτές που σου λένε τώρα. Δεν ξέρω αν η αναγνώριση σε προεπιλογή φορέα σχετίζεται με FULL LLU αλλά μου ακούγεται πολύ όμοια η περίπτωση σου...

Lagman
21-08-08, 11:09
mariosgr τι συσκευές έχεις ; μάρκα τύπος ; πόσες έχεις ; Φίλτρα έχεις δοκιμάσει καινούργια ;

mariosgr
21-08-08, 14:10
Μία panasonic και μια General electric έχω, αλλά δεν πιστεύω να φταίνε οι συσκευές γιατί επί 1 χρόνο με αυτές είχα κανονικά αναγνώριση. Τις έχω συνδεδεμένες με splitter στη κεντρική. Αλλά έχω δοκιμάσει και με φίλτρα στην κάθε συσκευή μήπως και αλλάξει τίποτα αλλά καμμία αλλαγή.

Lagman
21-08-08, 16:04
ενσύρματες είναι αυτές οι συσκευές ; μπαταρίες έχεις αλλάξει ;

έχω μια Panasonic ασύρματη και μια σχετικά καινούργια γόνδολα general electric , η γόνδολα με τις μπαταρίες είχε πάντα αναγνώριση. Με την Panasonic είχαμε πρόβλημα. Δεν έχουμε δει περίπτωση να μην δουλεύει καθόλου η αναγνώριση ... ασυμβατότητα με συσκευές ναι . Έχεις βάλει καινούργια φίλτρα ; πχ alccatel splitter από αυτά που πουλάει η forthnet και φίλτρο crypto το καινούργιο ; ή έχεις κανένα φιλτρο-splitter από αυτά που φτιάχνουν κάποια καταστήματα ηλεκτρονικών που παρεμπιπτόντως είχα και μου δημιουργούσε πρόβλημα στο τηλέφωνο ...

hel
21-08-08, 20:44
Να δοκιμάσει και τα τηλέφωνα μόνα τους πάνω στη γραμμή.

sapphire
22-08-08, 11:06
Παιδιά δε νομίζω να είναι θέμα συσκευών. Κι εμένα από τις 21 Μαΐου έχει σταματήσει να λειτουργεί η αναγνώρηση κλήσεων - το ξέρω επειδή η τελευταία εισερχόμενη κλήση ήταν τότε... όλες οι επόμενες δεν έχουν αριθμό.

Η απάντησή τους ήταν πως απέτυχε μια αναβάθμιση που έκαναν στο δίκτυό τους και δεν γνωρίζαν σε πόσο καιρό θα αποκατασταθεί... Φυσικά δεν προέβησα σε έλεγχο των συσκευών μου... δεν μπορεί να φταίει πάντα ο εξοπλισμός μου. Τουλάχιστον τώρα δεν έχω προβλήματα με το internet, αν και η ταχύτητα συγχρονισμού κυμαίνεται γύρω στα 8MBps (πρέπει να ενημερώσω και το προφίλ μου!!)

Lagman
22-08-08, 11:45
Παιδιά δε νομίζω να είναι θέμα συσκευών. Κι εμένα από τις 21 Μαΐου έχει σταματήσει να λειτουργεί η αναγνώρηση κλήσεων - το ξέρω επειδή η τελευταία εισερχόμενη κλήση ήταν τότε... όλες οι επόμενες δεν έχουν αριθμό.

Η απάντησή τους ήταν πως απέτυχε μια αναβάθμιση που έκαναν στο δίκτυό τους και δεν γνωρίζαν σε πόσο καιρό θα αποκατασταθεί... Φυσικά δεν προέβησα σε έλεγχο των συσκευών μου... δεν μπορεί να φταίει πάντα ο εξοπλισμός μου. Τουλάχιστον τώρα δεν έχω προβλήματα με το internet, αν και η ταχύτητα συγχρονισμού κυμαίνεται γύρω στα 8MBps (πρέπει να ενημερώσω και το προφίλ μου!!)


νομίζεις δεν είσαι σίγουρος .

sapphire
22-08-08, 14:13
Φίλε μου, τη μια τους φταίνε τα Panasonic (και καλά δεν συνεργάζονται με το δίκτυό τους), την άλλη αποτυγχάνουν οι αναβαθμίσεις... αυτά είναι ανευθυνότητες... Δεν γίνεται κάθε φορά που κάνουν αυτοί αναβάθμιση να αλλάζω εγώ τις συσκευές μου... Υποτίθεται ότι μετά από αναβάθμιση διευρύνεται η γκάμα των συσκευών που συνεργάζονται "καλά" με το δίκτυο τους, αν σ' αυτούς συμβαίνει το αντίθετο, δεν φταίνε οι πελάτες...

hel
23-08-08, 17:59
Ποια συσκευή έχεις;
Ρώτησες την Forthnet για να σου δώσουν συμβατή συσκευή;

manoulamou
23-08-08, 18:16
Δεν ρωτας εαν καποιοι εφυγαν απο Forthnet στο sub-forum για Forhtnet
γιατι δεν θα το διαβασουν οι περισσοτεροι {κι εγω απ το VBispy το ειδα:p}

Μπορει μεταξυ αλλων να φταινε ασυρματες συσκευες, τα φιλτρα/splitter
καθως και (εστω ανενεργος) συναγερμος...

hel
24-08-08, 09:43
Δεν ρωτας εαν καποιοι εφυγαν απο Forthnet στο sub-forum για Forhtnet
γιατι δεν θα το διαβασουν οι περισσοτεροι {κι εγω απ το VBispy το ειδα:p}

Μπορει μεταξυ αλλων να φταινε ασυρματες συσκευες, τα φιλτρα/splitter
καθως και (εστω ανενεργος) συναγερμος...

Γυρνάνε για να το πούνε και σε άλλους:p

mariosgr
24-08-08, 11:31
Η απάντησή τους ήταν πως απέτυχε μια αναβάθμιση που έκαναν στο δίκτυό τους και δεν γνωρίζαν σε πόσο καιρό θα αποκατασταθεί...

Κι εμένα αυτή ακριβώς την απάντηση μου έδωσαν σε επικοινωνία μαζί τους. Έγινε αναβάθμιση στο κέντρο τους με αποτέλεσμα πολλοί συνδρομητές που δεν είχαν πρόβλημα να χάσουν την αναγνώριση επειδή οι συσκευές τους δεν ήταν πλέον συμβατές. Άγνωστο το πότε θα λυθεί γενικά το πρόβλημα με τις αναγνωρίσεις.
Προς το παρόν είπαν πως θα μου στείλουν μια δική τους συμβατή συσκευή για να δούμε αν τελικά λειτουργεί η αναγνώριση και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε.
Ελπίζω να λειτουργήσει.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά.

sapphire
25-08-08, 15:06
Άρα μάλλον υποβάθμιση έκαναν... παρά αναβάθμιση στο δίκτυο τους...

Anyway, σήμερα που πλήρωσα το λογαριασμό μου είπανε ότι μέσα στο Σεπτέμβριο θα αποκατασταθεί η βλάβη και έχουμε ξανά αναγνώριση... Είδωμεν...

mariosgr
11-09-08, 15:33
Άρα μάλλον υποβάθμιση έκαναν... παρά αναβάθμιση στο δίκτυο τους...

Anyway, σήμερα που πλήρωσα το λογαριασμό μου είπανε ότι μέσα στο Σεπτέμβριο θα αποκατασταθεί η βλάβη και έχουμε ξανά αναγνώριση... Είδωμεν...

Εμένα επανήλθε η αναγνώριση! επιτέλους μετά απο 3 μήνες και κάτι! :oneup:

Μόνο που πρέπει να αλλάξω τη μια συσκευή που δεν είναι συμβατή. Η ασύρματη panasonic που είχα ευτυχώς λειτουργεί κανονικά. Η άλλη θέλει άλλαγμα.

Αν έχει κανείς καμμία πρόταση για ενσύρματο σταθερο, είναι ευπρόσδεκτη. :)

hel
11-09-08, 23:50
Εμένα επανήλθε η αναγνώριση! επιτέλους μετά απο 3 μήνες και κάτι! :oneup:

Μόνο που πρέπει να αλλάξω τη μια συσκευή που δεν είναι συμβατή. Η ασύρματη panasonic που είχα ευτυχώς λειτουργεί κανονικά. Η άλλη θέλει άλλαγμα.

Αν έχει κανείς καμμία πρόταση για ενσύρματο σταθερο, είναι ευπρόσδεκτη. :)

Παίξε και με τα φίλτρα σου πριν αλλάξεις την συσκευή, γιατί ευθύνονται και αυτά για προβληματική αναγνώριση πολλές φορές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.