PDA

Επιστροφή στο Forum : Torrents προβλημα



whoiswho
21-08-08, 12:08
Εδω και 10-15 μερες εχω καποιο προβλημα με τα τορρεντς.
Πιο συγκεκριμενα ενω παντα επιανα maximum ταχυτητα ( οσο κλειδωνω δηλαδη ) 1.400 - 1.500 , τον τελευταιο καιρο δεν παει παραπανω απο 800 . Εννοειται οτι κατεβαζω απο καλα private sites ( :nono: κυριως ) στα οποια δεν τιθεται θεμα να μην μπορουν να δωσουν τις καλες ταχυτητες που προανεφερα.
Εχει παρατηρησει καποιος αλλος κατι παρομοιο τελευταια? Παιζει να εχει βαλει κανενα κοφτη η Φορθνετ?
Το ρουτερ κλειδωνει κανονικα στα 15.000 ...
Ευχαριστω

nmavro73
21-08-08, 14:22
Δεν είχε ποτέ κόφτη η forthnet. Μάλλον παίζει να αυξήθηκαν αυτοί που κατεβάζουν οπότε δεν σου δίνουν το μέγιστο

whoiswho
21-08-08, 16:10
Δεν είχε ποτέ κόφτη η forthnet. Μάλλον παίζει να αυξήθηκαν αυτοί που κατεβάζουν οπότε δεν σου δίνουν το μέγιστο

ισως...

crypter
21-08-08, 16:17
δες και ποια ειναι η μεγιστη ταχυτητα download που εχεις κατεβαζωντας καποιο μεγαλο αρχειο απο εδω http://ftp.ntua.gr/pub/ γιατι μπορει το ζητημα να μην περιοριζεται μονο στα torrents

SantoPtol
21-08-08, 16:34
Δεν ξέρω αν στην περιοχή σου έχει φοιτητές, αλλά αν έχει μάλλον γύρισαν από τις καλοκαιρινές διακοπές και κατεβάζουν στο full για να προλάβουν τις εξελείξεις. Σε 15 μέρες θα στρώσει πιστεύω αφού πλέον θα έχουν κατεβάσει τα πάντα και απλά θα σερφάρουν.

hel
21-08-08, 20:40
Δεν θέλω να αναφέρομαι σε trackers γιατί απαγορεύεται, αλλά στον μεγαλύτερο free ξένο και στους 2 καλύτερους ελληνικούς, οι ταχύτητες είναι full όλες τις ώρες. Και upload σταθερά 120-130.

whoiswho
21-08-08, 21:15
δες και ποια ειναι η μεγιστη ταχυτητα download που εχεις κατεβαζωντας καποιο μεγαλο αρχειο απο εδω http://ftp.ntua.gr/pub/ γιατι μπορει το ζητημα να μην περιοριζεται μονο στα torrents

Το εχω τσεκαρει , πιανω το maximum.
Μονο στα τορρεντς παρατηρω το προβλημα.

........Auto merged post: whoiswho πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν θέλω να αναφέρομαι σε trackers γιατί απαγορεύεται, αλλά στον μεγαλύτερο free ξένο και στους 2 καλύτερους ελληνικούς, οι ταχύτητες είναι full όλες τις ώρες. Και upload σταθερά 120-130.

Προβληματιζομαι...τελος παντων ας ελπιζουμε οτι οπως χαλασε μονο του , θα φτιαξει μονο του.

whoiswho
30-08-08, 17:51
Επανερχομαι και παλι απλως να αναφερω οτι απο τα 800κβ/ς πεσαμε στα 500κβ/ς τις τελευταιες μερες.
Δεν μπορω να βρω εξηγηση.
Κατεβαζω απο ολους τους καλους private trackers με 50+ seeders στα αρχεια που κατεβαζω.
Δεν εχω αλλαξει τιποτα τον τελευταιο καιρο, τι στο διαολο γινεται???
Αν δεν ειναι κοφτης , που οπως λετε δεν ισχυει στην Φορθνετ , τι αλλο μπορει να ειναι?
Να τα επαιξε το ρουτερ??
Και μονο σ εμενα συμβαινει, δεν βλεπω αλλον με τετοιο προβλημα.
Καθε βοηθεια και σκεψη ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω

crypter
30-08-08, 17:53
με ποιον p2p client σου συμβαινουν αυτα;

whoiswho
30-08-08, 17:54
μτορρεντ ,μαλιστα εχω δοκιμασει και ολες τις τελευταιες versions μηπως εφταιγε καποια απο αυτες , αλλα δεν ...

cuper
30-08-08, 18:02
μτορρεντ ,μαλιστα εχω δοκιμασει και ολες τις τελευταιες versions μηπως εφταιγε καποια απο αυτες , αλλα δεν ...

Έχεις τις σωστές ρυθμίσεις (bandwidth, encryption κτλ) ;
Μη βλέπεις μόνο τους seeders αλλά και τους leechers που υπάρχουν τη δεδομένη στιγμή, ο λόγος σε ενδιαφέρει ;)

whoiswho
30-08-08, 18:12
δεν εχω πειραξει τιποτα απο τις ρυθμισεις και ειναι σιγουρα σωστες.
Εξαλλου με τις ιδιες ρυθμισεις με το που ξεκιναγα το κατεβασμα οποιουδηποτε τορρεντ χτυπαγε 1.400 αμεσως ( σε 2 λεπτα ) και αυτο που σου λεω γινοταν 8 μηνες . Εχω κατεβασει 4 ΤΒ αυτον τον καιρο (απο συγκεκριμενο τρακερ πολυ καλο ) και μπορω να καταλαβω οτι το προβλημα δεν ειναι απο τους τρακερς αλλα καπου αλλου.

crypter
30-08-08, 18:14
δοκιμασε εγκαθιστωντας και τρεχωντας καθε φορα τον peerguardian2 για να μπλοκαρει τις υποπτες ip's (just in case)

whoiswho
30-08-08, 18:33
δοκιμασε εγκαθιστωντας και τρεχωντας καθε φορα τον peerguardian2 για να μπλοκαρει τις υποπτες ip's (just in case)

Δυστυχως δεν ειναι ουτε αυτο...

slaughter
30-08-08, 19:36
κάνε κάνα restart στο router σου κ βεβαιώσου ότι έχει γίνει σωστά το forwarding. Από ftp k άλλα site κατεβάζεις full?
+check your firewall and antivirus

whoiswho
30-08-08, 19:49
Εχω κανει και ρεσταρτ και το antivirus απενεργοποιησα , τα ιδια.
Ξεχασα να πω οτι μου το κανει και στα 2 κομπιουτερς που εχω , αρα λογικα δεν παιζει να ειναι θεμα software .
Απο ftp κατεβαζω full speed.

crypter
30-08-08, 19:51
απενεργοποιησες και το firewall του μοντεμ; (portforwarding εκανες ετσι; )

whoiswho
02-09-08, 11:18
απενεργοποιησες και το firewall του μοντεμ; (portforwarding εκανες ετσι; )

Εννοειται φιλε μου.

Παιδια καντευω να σαλταρω , τωρα σαν να εχει κοφτη στα 200KB/s , οσο παει και πεφτει.Απο 800 πεσαμε στα 500 και τωρα 200 !!!!
Μονο χτες το απογευμα ειχε μια αναλαμπη , κι επιασα 1.300KB/s ( αυτο ειναι δειγμα οτι δεν εχει να κανει με ρυθμισεις αλλα κατι αλλο κουλο ) .
Εντωμεταξυ εχω τρελλαθει στα disconnects τις μερες που εχω αυτο το προβλημα . Και 10 την ημερα μπορει να φτασουνε.

Thanasis159
02-09-08, 11:24
Ούτε εγώ πρόβλημα με torrents σε κανέναν τράκερ! :)

crypter
02-09-08, 13:08
Εννοειται φιλε μου.

Παιδια καντευω να σαλταρω , τωρα σαν να εχει κοφτη στα 200KB/s , οσο παει και πεφτει.Απο 800 πεσαμε στα 500 και τωρα 200 !!!!
Μονο χτες το απογευμα ειχε μια αναλαμπη , κι επιασα 1.300KB/s ( αυτο ειναι δειγμα οτι δεν εχει να κανει με ρυθμισεις αλλα κατι αλλο κουλο ) .
Εντωμεταξυ εχω τρελλαθει στα disconnects τις μερες που εχω αυτο το προβλημα . Και 10 την ημερα μπορει να φτασουνε.

οποτε δεν στο κανει μονο στα torrents αυτο; ειδικα εφοσον εχεις και αποσυνδεσεις ειναι πολυ πιθανο να φταιει το μοντεμ εκτος της γραμμης :hmm:

whoiswho
02-09-08, 15:45
οποτε δεν στο κανει μονο στα torrents αυτο; ειδικα εφοσον εχεις και αποσυνδεσεις ειναι πολυ πιθανο να φταιει το μοντεμ εκτος της γραμμης :hmm:

Μονο στα τορρεντς το κανει , για τορρεντς μιλαω. Σε ftp πιανω το maximum παντα ( οταν εχω ιντερνετ !!! ).
Με την Φορθνετ να βγαλω ακρη αποκλειεται , τους πηρα το πρωι και τους ειπα για τις συνεχεις αποσυνδεσεις που εχω τελευταια και μου αυξησαν το SNR απο 6 σε 8 . Το ιδιο ειχαν κανει και στην αρχη που ειχα συχνες αποσυνδεσεις χωρις κανενα αποτελεσμα ομως , εξακολουθουσα να εχω. Τους τελευταιους 5 μηνες ομως ητανε καπως καλυτερα τα πραγματα ( 2-3 αποσυνδεσεις την εβδομαδα ) το οποιο δεν ειναι σοβαρο προβλημα. Τελευταια ομως ξεφτιλιστηκε και ειναι χειροτερα απο οτι στην αρχη !!!
συν το προβλημα που αναφερω με τα τορρεντς , ε αει στο διαολο ρε Φορθνετ :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.