PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol στην Κομοτηνη



sverigeman
21-08-08, 17:01
Παιδια σκεφτομαι να παρω το πακετο double play lite στα 6mbps με 21,90 το μηνα
Το σπιτι μου βρισκεται σε αποσταση οχι μεγαλυτερη των 700-800 μετρων απο την κεραια του Οτε...Πιστευετε οτι θα τα πιανω τα 6 η δεν αξιζει τον κοπο...Sos παιδες γιατι το net μου ειναι απαραιτητο!!!!

aa144
21-08-08, 19:45
Πάρτο, στην απόσταση αυτή δεν θα έχεις πρόβλημα (απόστασης από το Α/Κ).

tsygurov
21-08-08, 23:25
Καλά είσαι σε απόσταση 700 μέτρα από των ΟΤΕ και προβληματίζεσαι αν θα πιάνει 6 Μβ;;;
Σκέψου ότι στην Κοσμοπολη που έχει διπλάσια απόσταση apo των OTE πιάνει 14Μβ (Altec + OTE)
Θεωρητικά θα έχεις καλή ταχύτητα, θεωρητικά έτσι γιατί στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο καλά παίζει ΗΟΛ στην Κομοτηνή
Έχει κανείς HOL στην Κομοτηνή;;;

tsygurov
22-08-08, 21:38
Ησυχία…. Τελικά έχει HOL κανείς στην Κομοτηνή;

sverigeman
23-08-08, 10:46
Ησυχία…. Τελικά έχει HOL κανείς στην Κομοτηνή;


Χτες εστειλα με φαξ το συμβολαιο και ελπιζω σε 15-20 μερες να μπορω να γραψω εντυπωσεις (ελπιζω θετικες)...Παντως οι ανθρωποι εξ αρχης ηταν εξυπηερτικοτατοι...Θα δουμε



Υ.Γ.Φιλε μηπως εχεις σχεση με αυτη την διευθυνση
Κουλογλου 2-4 & Γεωργίου Νικολάου???;);)

DSLaManiaC
23-08-08, 10:51
Ο ΟΤΕ της Κομοτινής είναι σχετικά μέσα στο κέντρο (στη πλατεία) οπότε όσοι μένουν μέσα στη πόλη δεν έχουν τραγικά μεγάλη απόσταση απ τα DSLAM.

Απο κεί κ πέρα μεγάλο ρόλο θα παίξει η ποιότητα του ζεύγους που έχεις.

sverigeman
23-08-08, 17:31
Ο ΟΤΕ της Κομοτινής είναι σχετικά μέσα στο κέντρο (στη πλατεία) οπότε όσοι μένουν μέσα στη πόλη δεν έχουν τραγικά μεγάλη απόσταση απ τα DSLAM.

Απο κεί κ πέρα μεγάλο ρόλο θα παίξει η ποιότητα του ζεύγους που έχεις.



Σου ειναι ευκολο να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο αυτο? ποιου ζευγους??

aa144
23-08-08, 20:18
Εννοεί τα καλώδια που πηγαίνουν από το DSLAM μέχρι το σπίτι σου. Είναι λαχείο, ότι σου τύχει.

katsas89
24-08-08, 13:33
εγω παιδια εχω κανει αιτηση απο 25/7 και ενω στην αρχη μου ειχαν πει το πολυ 25 μερες για ενεργοποιηση,χθες μου τα μασουσανε και μου ειπαν οτι θα με συνδεσουν μεσα οκτωμβρη γιατι υπαρχουν καποιες εκκρεμοτητες της hol στην κομοτηνη..εγω καταλαβα οτι δεν ειναι (απολυτος) ετοιμο το δικτυο,αλλα δεν το λενε για να ψαρευουν νεους πελατες..

aa144
25-08-08, 11:12
Έτσι λειτουργεί το σύστημα στην αρχή, αλλά θα σε συνδέσουν στο τέλος, πού θα πάει...

phph
25-08-08, 13:26
Καλά είσαι σε απόσταση 700 μέτρα από των ΟΤΕ και προβληματίζεσαι αν θα πιάνει 6 Μβ;;;
Σκέψου ότι στην Κοσμοπολη που έχει διπλάσια απόσταση apo των OTE πιάνει 14Μβ (Altec + OTE)
Θεωρητικά θα έχεις καλή ταχύτητα, θεωρητικά έτσι γιατί στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο καλά παίζει ΗΟΛ στην Κομοτηνή
Έχει κανείς HOL στην Κομοτηνή;;;

Πιάνεις πράγματι τόσο; Το Σάββατο πήγα στον ΟΤΕ για να ρωτήσω για conn-x 24/1 και είπα στον πωλητή ότι μένω κοντά στο DIA. Αυτός όμως το μπέρδεψε με το LIDL και μου είπε την εξής φράση:

24άρι connex; 4άρι και πολύ είναι. Εδώ στο Cosmopolis που είναι πιο κοντά και με το ζόρι πιάνουν 8.

Οπότε μου κάνει εντύπωση που εσύ πιάνεις 14.

tsygurov
26-08-08, 00:14
Πιάνεις πράγματι τόσο; Το Σάββατο πήγα στον ΟΤΕ για να ρωτήσω για conn-x 24/1 και είπα στον πωλητή ότι μένω κοντά στο DIA. Αυτός όμως το μπέρδεψε με το LIDL και μου είπε την εξής φράση:

24άρι connex; 4άρι και πολύ είναι. Εδώ στο Cosmopolis που είναι πιο κοντά και με το ζόρι πιάνουν 8.

Οπότε μου κάνει εντύπωση που εσύ πιάνεις 14.
Έπιανα μέχρι την Παρασκευή.
Τώρα πλέον δεν πάμε καλά…(είναι συνδυασμός Altec DSL + γραμμή ΟΤΕ, τώρα πλέων δεν τα βρίσκουν http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=226728)
Δοκιμή έχω κάνει πριν από 1 εβδομάδα από το site nVidia 1,4Mbs /1.39MBs που λογικά αντιστοιχεί σε 14…

........Auto merged post: tsygurov πρόσθεσε 6 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


24άρι connex; 4άρι και πολύ είναι. Εδώ στο Cosmopolis που είναι πιο κοντά και με το ζόρι πιάνουν 8.

Πριν από 4 εβδομάδες είχα περάσει από το ΟΤΕ και μου είχαν πει ότι μπορούν πρώτα να δοκιμάσουν την γραμμή επιτόπου και επομένως θα ξέρεις πιο πακέτο θα επιλέξεις(για να μην επιλέξεις π/χ 24 και πιάνεις 1μβ και τα πληρώνεις άσκοπα).
Τώρα δεν γίνεται;
Ρώτησε τους!

........Auto merged post: tsygurov πρόσθεσε 8 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω παιδια εχω κανει αιτηση απο 25/7 και ενω στην αρχη μου ειχαν πει το πολυ 25 μερες για ενεργοποιηση,χθες μου τα μασουσανε και μου ειπαν οτι θα με συνδεσουν μεσα οκτωμβρη γιατι υπαρχουν καποιες εκκρεμοτητες της hol στην κομοτηνη..εγω καταλαβα οτι δεν ειναι (απολυτος) ετοιμο το δικτυο,αλλα δεν το λενε για να ψαρευουν νεους πελατες..
Ο τηλεφωνικός αριθμός σου μήπως ξεκινάει έτσι: 2531030***;

........Auto merged post: tsygurov πρόσθεσε 7 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να έχουμε υπόψη ότι χρεωνόμαστε και αυτό:
Τέλος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής (εφάπαξ) 49,90 € (HOL)
Η Tellas για το ίδιο πράγμα ζητάει 35€
Η forthnet το δίνει τζάμπα μέχρι τέλος το μήνα εκτός αν κάνεις αίτηση για νέα γραμμή…

sverigeman
26-08-08, 02:29
Να έχουμε υπόψη ότι χρεωνόμαστε και αυτό:
Τέλος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής (εφάπαξ) 49,90 € (HOL)
Η Tellas για το ίδιο πράγμα ζητάει 35€
Η forthnet το δίνει τζάμπα μέχρι τέλος το μήνα εκτός αν κάνεις αίτηση για νέα γραμμή…


Εγω παντως που εκανα αιτηση στην ΗοL πριν λιγες μερες μου ειπαν οτι ειναι δωρεαν λογω προσφορας μεχρι 31/8

phph
26-08-08, 12:45
Έπιανα μέχρι την Παρασκευή.
Τώρα πλέον δεν πάμε καλά…(είναι συνδυασμός Altec DSL + γραμμή ΟΤΕ, τώρα πλέων δεν τα βρίσκουν http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=226728)
Δοκιμή έχω κάνει πριν από 1 εβδομάδα από το site nVidia 1,4Mbs /1.39MBs που λογικά αντιστοιχεί σε 14…

Ναι το γνωρίζω το θέμα κι ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό και να τελειώσει η ταλαιπωρία σου σύντομα.


Πριν από 4 εβδομάδες είχα περάσει από το ΟΤΕ και μου είχαν πει ότι μπορούν πρώτα να δοκιμάσουν την γραμμή επιτόπου και επομένως θα ξέρεις πιο πακέτο θα επιλέξεις(για να μην επιλέξεις π/χ 24 και πιάνεις 1μβ και τα πληρώνεις άσκοπα).
Τώρα δεν γίνεται;
Ρώτησε τους!



Κι εμένα μου είπαν κάτι παρόμοιο, αλλά δεν έδωσα σημασία. Προσωπικά με ενδιαφέρει το 1Mbit upload, οπότε και να μην πιάνω πάνω από 8, δεν έχει νόημα να πάω σε μικρότερο πακέτο. Αν είναι να πληρώνω 26.5€ το μήνα για να έχω 384 upload, προτιμώ να πληρώνω 16.5€ και να έχω 256.

tsygurov
26-08-08, 17:35
Εγω παντως που εκανα αιτηση στην ΗοL πριν λιγες μερες μου ειπαν οτι ειναι δωρεαν λογω προσφορας μεχρι 31/8

Για δες λίγο εδώ: http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=50&ct=3&prd_st=2
Τέλος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής (εφάπαξ) 49,90 €
Μάλλον αυτό ισχύ σε περίπτωση που θα ζητήσεις νέο αριθμό από την hol.

........Auto merged post: tsygurov πρόσθεσε 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


. Αν είναι να πληρώνω 26.5€ το μήνα για να έχω 384 upload, προτιμώ να πληρώνω 16.5€ και να έχω 256.

Εεχ να ήταν καλά η ALTEC θα είχες 24/1 με 20ευρο..

phph
27-08-08, 20:37
Εεχ να ήταν καλά η ALTEC θα είχες 24/1 με 20ευρο..

Εμένα ούτε το 6/1 της HOL με 16,5€/μήνα με χαλάει, αλλά δεν βασίζομαι στην αξιοπιστία του ιδιόκτητου δικτύου της.
Όπως δεν βασιζόμουν και στην Altecnet, αν και όντως η τιμή ήταν δελεαστική. Δεν μπορεί κάποιος να πουλάει κάτω του κόστους επ' άπειρο.

Εσύ τελικά έχεις ΟΤΕ/Altecnet 24/1 ή Lannet/Telepassport SDSL 512/512 όπως λέει το προφίλ σου;

tsygurov
28-08-08, 00:18
Εσύ τελικά έχεις ΟΤΕ/Altecnet 24/1 ή Lannet/Telepassport SDSL 512/512 όπως λέει το προφίλ σου;
Στο σπίτι μου έχω ακόμα Lannet/Telepassport SDSL.
ΟΤΕ/Altecnet 24/1 – έχω στο πατρικό μου (στην ίδια πόλη)
Παρόλο που βλέπω πολλά αρνητικά σχόλια στο φόρουμ και για τους δυο εταιρίες εγώ προσωπικά δεν είχα μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα.
Η Telepassport τελευταίο δίμηνο έχει φοβερά προβλήματα στην τηλεφωνία (τηλέφωνο μια λειτουργεί μια δεν λειτουργεί).Η σύνδεση είναι πάντως ακόμα σταθερή. Βέβαια η ταχύτητα που προσφέρει 512/512 είναι πλέων ξεπερασμένη.

........Auto merged post: tsygurov πρόσθεσε 8 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πιάνεις πράγματι τόσο; ***
24άρι connex; 4άρι και πολύ είναι. Εδώ στο Cosmopolis που είναι πιο κοντά και με το ζόρι πιάνουν 8.
Οπότε μου κάνει εντύπωση που εσύ πιάνεις 14.
Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο, ίσως έχει να κάνει και με τον εξοπλισμό - είχα αγοράσει από την Altec το Draytek Vigor 2700VG 2S1L Wireless VoIP Router PSTN

katsas89
02-09-08, 21:24
sverigeman τελικα συνδεθηκες η σου ειπαν και εσενα οτι δεν εχουν πορτες(γιατι εμενα αυτο μου ειπαν)...

tsygurov
10-09-08, 13:00
Τελικά απέκτησε κανείς ΗΟΛ στην Κομοτηνή;

........Auto merged post: tsygurov πρόσθεσε 34 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


sverigeman τελικα συνδεθηκες η σου ειπαν και εσενα οτι δεν εχουν πορτες(γιατι εμενα αυτο μου ειπαν)...
Πόρτες υπάρχουν – παραμύθια σου λένε.
Η HOL, Forthnet, Tellas δεν έχουν πρόσβαση (δυνατότητα μεταφοράς) κάθε πελάτη του ΟΤΕ, υπάρχουν κάποιοι αριθμοί που δεν μεταφέρονται για άγνωστους λόγος.
Πχ. 2531030*** δεν μεταφέρεται ενώ καλύπτεται από των ΟΤΕ

sverigeman
12-09-08, 12:41
γεια χαρα παιδια δεν εχω συνδεση γι αυτο εχω χαθει λιγο αφηστε που ειναι και περιοδος εξεταστικης....!

λοιπον η συνδεση μου θα ολοκληρωθει στις 7/10.. 34 εργασιμες δηλαδη...ε οκ 30 ελεγαν δεν επεσε και η ζαχαρη στο νερο αλλα αν δεν με ενεργοποιησουν τοτε να δω τι θα κανω...παντως μου εστειλαν τον εξοπλισμο ενα netfaster. θα δουμε.....

katsas89
12-09-08, 19:00
και εμενα προχθες μου εστειλαν τον εξοπλισμο(νετφαστερ) και περιμενω το περιβοιτο sms στο κινητο οτι ενεργοποιηθηκα...για να δουμε...

okopan
30-09-08, 21:12
Τελικά έχει HOL κανείς στην Κομοτηνή;


:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

mastersorser
10-10-08, 11:18
Κανένας δεν απέκτησε τελικά HOL;

tsygurov
22-10-08, 10:33
Τελικά έκανα μια αίτηση στην Forthnet για τέσσερις λόγους:
1) Έχω έναν αριθμό που ξεκινά 2531030*** και ότι ξεκινά από 30 στην Κομοτηνή για την ώρα μεταφέρονται μόνο στην 4net από των ΟΤΕ (ΗΟΛ και Τελλας δεν τα «βλέπουν» ακόμα).
2) Φοιτητική προσφορά 15 € για το πρώτο εξάμηνο
3) Δεν είδα κανένα που να έχει ΗΟΛ στο φόρουμ ή «ζωντανά».
4) Φυσική παρουσία καταστήματος Forthnet στην πόλη.

makists
24-10-08, 21:32
Kalispera, exo HOL Double Play apo tis 06 Okt. Ola einai mia xara. Internet kai tilefonia kanena provlima apolitos. Sigxronizome giro sta 10500 kbps. kai trexei mia xara (full speed).:respekt:

okopan
27-10-08, 10:49
Kalispera, exo HOL Double Play apo tis 06 Okt. Ola einai mia xara. Internet kai tilefonia kanena provlima apolitos. Sigxronizome giro sta 10500 kbps. kai trexei mia xara (full speed).:respekt:

Σε ποια περιοχη μενεις ?

Για παραδειγμα απο rapidshare με τι ταχυτητα κατεβαζεις ?

makists
30-10-08, 08:08
Σε ποια περιοχη μενεις ?

Για παραδειγμα απο rapidshare με τι ταχυτητα κατεβαζεις ?
ΕΙΜΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ANATOLIA HOTEL. ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ RAPIDSHARE ΤΟ FLASHGET ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 1045.00 kb/s.

panostok
04-03-09, 02:39
Τελικα μπηκαν καινουργιοι χρηστες στην HOL? Εχει κανενας προβληματα την καινουργια χρονια?

katsas89
04-03-09, 06:36
φιλε εγω ειμαι συνδεμενος απο μεσα σεπτεμβρη και ειμαι κομπλε..κανενα προβλημα.εχω το doble play lite.

panostok
04-03-09, 12:42
Με ποσο κατεβαζεις περιπου.Εγω ειμαι στην forthnet και σκεφτομαι να αλλαξω παροχο γιατι μου την εχει δωσει αυτη η κατασταση με αναβαθμισεις κτλ.Στην αρχη και γω ημουν παρα πολυ καλα,αλλα εχει τωρα ενα 3μηνο που το εχουν παραχεσει.

katsas89
05-03-09, 03:32
αναλογως..αν εχει seeds γυρω στα 500-700kb/ps..

Sniper
11-03-09, 10:36
αναλογως..αν εχει seeds γυρω στα 500-700kb/ps..

Άρα πρέπει να κλειδώνεις στα >5600 τουλάχιστον.. :hmm: με 6Μ μέγιστο.. :hmm:
Φιλαράκο από nvidia ή Microsoft δοκίμασες να κατεβάσεις και αν ναι πόσο ή βιντεάκια απο youtube χωρίς να στα σπάει..
Όσον αναφορά το τηλέφωνο δουλεύει ή κάνει τίποτα κόλπα (ποιότητα..)..?
Και αν θες περίπου απόσταση από ΟΤΕ γιατί νομίζω εκεί έχει τα dslam η Hol right?
Άντε katsas89 ρίξε φως.. :whistle:
Πολύ ιδανικά ακούγονται.. :whistle: γιατί συνήθως πέφτει :rowwing:
Ελπίζω να είσαι απλός σαν και εμάς χρήστης γιατί τώρα τελευταία συναντάμε πολλά :parrot:
Φιλικά πάντα.. :cool:

katsas89
12-03-09, 08:46
Άρα πρέπει να κλειδώνεις στα >5600 τουλάχιστον.. :hmm: με 6Μ μέγιστο.. :hmm:
Φιλαράκο από nvidia ή Microsoft δοκίμασες να κατεβάσεις και αν ναι πόσο ή βιντεάκια απο youtube χωρίς να στα σπάει..
Όσον αναφορά το τηλέφωνο δουλεύει ή κάνει τίποτα κόλπα (ποιότητα..)..?
Και αν θες περίπου απόσταση από ΟΤΕ γιατί νομίζω εκεί έχει τα dslam η Hol right?
Άντε katsas89 ρίξε φως.. :whistle:
Πολύ ιδανικά ακούγονται.. :whistle: γιατί συνήθως πέφτει :rowwing:
Ελπίζω να είσαι απλός σαν και εμάς χρήστης γιατί τώρα τελευταία συναντάμε πολλά :parrot:
Φιλικά πάντα.. :cool:

για m torrent μιλαω φιλος..nvidia/microsoft δεν εχω κατεβασει..youtube ανοιγω 6-7 καρτελες χωρις κανενα προβλημα..τηλεφωνο δεν πολυχρησιμοποιω αλλα οταν το κανω δεν εχω παρατηρησει κατι...πισω απο το γηπεδο μενω..πιο απλος δεν γινετε φιλε..:rolleyes:λεσ να εχω μετοχες στη hol..?:d απλα ισως ετυχε κ δν εχω προβληματα..:p

Sniper
26-03-09, 16:57
λεσ να εχω μετοχες στη hol..?

Λές.. :lol:

Μπήκες με online αίτηση για να κερδίσεις τους 3 μήνες ή απο τηλ δικό τους?
Γιατί αλλιώς τα λένε κάθε φορά, π.χ. άλλοι λένε ότι θα διακόψουν οι ίδιοι (Hol) με τους παλιούς παρόχους του πελάτη άλλοι πάλι λένε κάνε το μόνος σου, τι ισχύει τελικά? ;)

Και γενικότερα ξέρει κανείς που είναι ήδη στην hol..? :hmm:

stefkom
06-04-09, 12:53
Θελω και εγω να μαθω τι γινεται με την hol εδω στην κομοτηνη ???
γιατι απο την forthnet ειμαι καμενος απαραδεκτη
Το μοντεμ το παλιο ειναι πιο γρηγορο απο την συνδεση που εχω τωρα
Ειμαι κουμπομενος κοντα στα 19500 και κατεβαζω με 8kb/sec αντε στην καυτερη περιπτωση με 15
ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ
Ας πει καποιος που εχει χολ τι πεζει εδω

KoStIsTR
08-02-11, 12:36
Ξέρω οτι ξεθάβω πολύ παλιό θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω τουσ υπόλοιπους χρήστες HOL εν έτη 2011 οι υπηρεσίες στην Κομοτηνή πως είναι? Στα πόσα συγχρονίζεται και τι ταχύτητες πιάνετε? Από Ping στα παιχνίδια? Αυτά τα ολίγα... :p

smylanakis
15-08-11, 01:07
Kai egw apo komotini re paidia.. kai to skeftomai sobara giati to ypokatasthma ths komothnhs arxizei kai mou spaei ta neura.. kserei kaneis? gia HOL sthn komotini pws exei to pragma? Parakalw an kapoios kserei apanthste !!!

panos komotini
30-08-11, 12:54
Τελος μονο οτε connx αξιζει να εχει κανεις τι τελλας και φορθνετ ο μονος που εχει αξιοπιστια και ετσι οπως ανεβασαν και τις τιμες οι εναλλακτικοι και θα τις ανεβασουν αναγκαστικα και αλλο μονο οτε συμφερει σιγουρα πραγματα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.