PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play καλωδιακή εγκατάσταση και ρυθμίσεις router



paul77gr
21-08-08, 17:25
Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκα στο 2play. Απο τηλέφωνο όλα καλά αλλα δεν έχω ίντερνετ. Ενώ συγχρονίζει κανονικά δεν παίρνει ip. Η εγκατάσταση μου είναι όπως φαίνετε στην εικόνα. Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε που πρέπει να βάλω splitter και φίλτρα καθώς και τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στην σελίδα Basic Setup του router μου Linksys WAG200G να δώ μήπως κάνω κάτι λάθος. Κυρίως θέλω να δώ με τί μορφή γράφεται το username τώρα που είμαι στο ιδιόκτητο γιατί άλλος τεχνικός μου λεει user.pop.forthnet.gr και άλλος user.pop.forthnet.gr@forthnet.gr

elkor
21-08-08, 17:55
Το Spliter σου θα μπεί στο 1 σύμφωνα με το διάγραμμα σου. Δηλαδή θα αποκόψεις το router από όλα τα τηλεφωνα και στα τηλεώνα θα βάλεις και φιλλτράκια για να είασαι σιγουρος.

Αρχικά θα σε συμβόυλευα να δοκιμάσεις το router μόνο του κατευθείαν στην πρίζα να δεις ότι συγχρονίζει το dsl αφου από τηλέφωνο πας οκ.

Δοκίμασε πρώτα αυτό.

Επίσης το LInksys όπως και πολλά άλλα router και χωρίς να το ρυθμίσεις θα κουμπώσει.

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Encapsulation: RFc 25116 PPoE
Multiplexing: LLC
Autodetect: Disable
vpi/vci: 8/35
username: mplampla.pop.forthnet.gr@forthnet.gr ναι το @forthnet.gr το θέλει
keep alive
φτιάχνεις και το timezone και είσαι αρχηγός.

Μια δοκιμή κάνε και μας λές.

geobest99
21-08-08, 18:08
Καλησπέρα φίλε,

Αν βαλεις Spliter θα το βάλεις πριν το Router από την έξοδο MODEM του Splitter θα δώσεις στο Modem/Router και από την PHONE στα τηλέφωνα.

Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να βάλεις φίλτρα.

Τώρα για το @forthnet.gr από τη στιγμή που είσαι στο ιδιόκτητο δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις στο USERΝΑΜΕ.

paul77gr
21-08-08, 18:11
Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ

Μια ερώτηση ακόμα. Στο 1 που έχω το router γιατί πρέπει να βάλω splitter εφόσον έχει φύγει ήδη το σήμα για τα υπόλοιπα τηλέφωνα μέσα απο την πρίζα ? Καθαρίζει τίποτα όταν μπεί έξω απο την πρίζα ? Επίσης επειδή έχω ήδη 2 splitter απο 1 connex κάνουν αυτά ή πρέπει οποσδήποτε φίλτρο στα τηλέφωνα ?

geobest99
21-08-08, 18:15
Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ

Μια ερώτηση ακόμα. Στο 1 που έχω το router γιατί πρέπει να βάλω splitter εφόσον έχει φύγει ήδη το σήμα για τα υπόλοιπα τηλέφωνα μέσα απο την πρίζα ? Καθαρίζει τίποτα όταν μπεί έξω απο την πρίζα ? Επίσης επειδή έχω ήδη 2 splitter απο 1 connex κάνουν αυτά ή πρέπει οποσδήποτε φίλτρο στα τηλέφωνα ?

Το Splitter θα το βάλεις στο 1 πριν πάει οπουδήποτε αλλού, από την έξοδο MODEM του Splitter θα δώσεις στο Modem/Router και από την PHONE θα φύγει για τα υπόλοιπα 2,3...

απο τι στιγμή που θα γίνει έτσι δεν χρειάζεσαι φίλτρα. :oneup:

Meraklis
21-08-08, 23:31
@paul77gr αν τα 1, 2, 3 ... είναι πρίζες ξεχωριστές τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι στο 1 απλώς να συνδέσεις το modem (κατευθείαν) στην πρίζα και στο 2 & 3 θα συνδέσεις από ένα φίλτρο στην κάθε πρίζα και μετά τις τηλεφωνικές συσκευές θα τις συνδέσεις με τα φίλτρα.

Ο @geobest99 μάλλον κατάλαβε ότι τα 1, 2, 3 ... δεν είναι πρίζες και αντί για "Τ" (διακλάδωση) στο 1 σου λέει να βάλεις ένα splitter.

paul77gr
22-08-08, 09:10
Αυτό ακριβώς εννοούσα ευχαριστώ

elkor
22-08-08, 09:36
@paul77gr αν τα 1, 2, 3 ... είναι πρίζες ξεχωριστές τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι στο 1 απλώς να συνδέσεις το modem (κατευθείαν) στην πρίζα και στο 2 & 3 θα συνδέσεις από ένα φίλτρο στην κάθε πρίζα και μετά τις τηλεφωνικές συσκευές θα τις συνδέσεις με τα φίλτρα.

Ο @geobest99 μάλλον κατάλαβε ότι τα 1, 2, 3 ... δεν είναι πρίζες και αντί για "Τ" (διακλάδωση) στο 1 σου λέει να βάλεις ένα splitter.

Παρακαλώ στα επόμενα post σας να μας δίνετε και fotos από τα σχέδια του σπιτίου σας τα σχέδια του ηλεκτρολόγου κατόψεις, τομές και μάρκα, μοντέλα και χρονολογία κατασκκευής των πριζών για να μπορούμε να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα. lol

:blabla:

Ευτυχώς ποθ κάποιοι έχουν την ευγενή καλοσύνη να βοηθούν τα μέλη του forum:respekt:

........Auto merged post: elkor πρόσθεσε 13 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τώρα για το @forthnet.gr από τη στιγμή που είσαι στο ιδιόκτητο δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις στο USERΝΑΜΕ.

Ναι δίκιο το @forthnet στο username αν είσαι LLU δεν παίζει ρόλο αν το βάλεις ή όχι.

Thanx geobest για to remark.:oneup:

paul77gr
25-08-08, 10:01
Λοιπόν όπως μου είπατε έβαλα το router απευθείας στην 1 και μετά καθόλου τηλέφωνα λόγω του οτι δεν είχα φίλτρα. Μου αποσυνδέεται πολύ συχνά. Το δοκίμασα σε άλλη γραμμή και δούλευε κανονικά. Απο χαρακτηριστικά φαίνομαι καλά Downstream margin 8 Upstream 12
Downstream attenuation 22 και upstream 4.5 και απο ταχύτητα είμαι στα 18 / 1020. Τι μου προτείνετε εσείς ? Απο Fortnet μου είπαν και πέρασα το firmware 1.01.08 αλλά δεν φαίνετε να άλλαξε τίποτα.

elkor
26-08-08, 09:41
Λοιπόν όπως μου είπατε έβαλα το router απευθείας στην 1 και μετά καθόλου τηλέφωνα λόγω του οτι δεν είχα φίλτρα. Μου αποσυνδέεται πολύ συχνά. Το δοκίμασα σε άλλη γραμμή και δούλευε κανονικά. Απο χαρακτηριστικά φαίνομαι καλά Downstream margin 8 Upstream 12
Downstream attenuation 22 και upstream 4.5 και απο ταχύτητα είμαι στα 18 / 1020. Τι μου προτείνετε εσείς ? Απο Fortnet μου είπαν και πέρασα το firmware 1.01.08 αλλά δεν φαίνετε να άλλαξε τίποτα.

Σε άλλη γραμμή εννοείς σε άλλο νούμερο ή σε άλλο πριζάκι;
Τα στοιχεία σου είναι καλά αν και το 4,5 στο upstream μου βρωμάει λιγάκι.
Το νέο firmware κατασκευάστηκε από την cisco ειδικά για την Ελλάδα και ειδικά για την Forthnet για να καλύψει διάφορα μικροπροβλήματα συγχονισμού και ευστάθιας των dslams.
Θα σε συμβούλευα φιλικά να το βάλεις.
Εμένα μου παίζει ήδη ένα μήνα τώρα με ένα μόνο disconnect και αυτό λόγο καλωδιακής βλάβης στην περιοχή μου. Το προηγούμενο firmware είχε μια μικρή αστάθεια η οποία είναι περισότερο αισθητή όταν η γραμμή δεν είναι τόσο καλή και εκεί δείχνει και τις αδυναμίες του.

:oneup:

paul77gr
26-08-08, 10:01
Σε άλλο σπίτι το δοκίμασα. Ένα χιλιόμετρο μακριά.
Τελικά φαίνετε οτι δουλεύει τώρα. Επειδή είμαι στο εξοχικό μου έχω έναν UltraVNC Server στον επιτραπέζιο υπολογιστή μου που είναι στο σπίτι με την 4net και απο ότι φαίνετε δουλεύει καλά. Στο DynDNS o host που ενημερώνεται απο το Linksys δεν έχει αλλάξει IP εδώ και έναα 24 ωρο.

Έκανα τα εξής (τα γράφω μήπως βοηθηθούν και άλλοι εδώ στο φόρουμ) Είχα τη 1.01.08 και είχα αποσυνδέσεις. Κατέβασα παλιότερα firmware για να βάλω. Έκανα reset. Έκλεισα ότι πρόγραμμα ασφαλείας είχα στον υπολογιστή μου. Μπήκα στις ρυθμίσεις του router για να περάσω την 1.01.06 αλλα στο 2 - 3 % άσπρισε η σελίδα. Το ξαναδοκίμασα και πάλι τα ίδια. Τέλος μπήκα και έβαλα την 1.01.08 και όλα καλά απο τότε.

elkor
27-08-08, 18:49
Οπότε η αλλαγή του firmware δεν έγινε και έμεινες στην 08. Αφού σου παίζει καλά τότε ξεμπέρδεψες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.