PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα νευρα μου με το double play



dimitris_p
21-08-08, 23:30
Τα νευρα μουυυυυυυυυυυυυυ!!

Αμαν αν αυτοι στην hol ειναι τεχνικοι εγω ειμαι αστροναυτης.
παιδια μια βοηθεια παρακαλω γιατι δεν βρεισκω ακρη. υαρχει κανενας φιλος απο εδω που να ειχε ISDN με 2 νουμερα και να πηγε στην hol με double-play??? θελω να μου πει πως ακριβως συνδεσε της 2 συσκευες...
Εγω εβαλα το spliter στην γραμμη και στης 2 εξοδους του το διχαλο καλωδιο και απο εκει στο router.οπως δηλ αναφερει το manual..ιντερνετ εχω κανονικα.απο τηλεφωνα ομως απο της εξοδους του router τιποτα.δουλευη μονο η μια γραμη αν συνδεσω την συσκευη απ ευθειας πανω στο σπλιτερ...με την δευτερη τι κανω???

λοιπων καλεσα 2 φορες και μου ειπαν διαφορετικα πραγματα. ο πρωτος μου ειπε οτι το σωστο ειναι οπως το εχω δηλαδη η συσκευη συνδεμενη στο σπλιτερ.και οταν τον ρωτεισα για την δευτερη γαραμμη μου απαντισε οτι κυριε αυτη ειναι η συνδεση που σας ειπα...:twisted:

παει αυτο.. ο δευτερος μου ειπε ενα κουφο.. λογο οτι λεει δεν εχω voisip και ειχα isdn παλια οτι το net-mod δεν καταργειτε εγεινε μεταφορα μονο ης πορτας σε αυτους,και οτι κανονικα πρεπει. να το συνδεσω οπως ηταν παλια πανω στο σπλιτερ και απο της εξοδου του θα εχω τα 2 νουμερα... πραγμα που εκανα δηλαδη αλλα δεν δουλεψε.......

και ενα αλλο κουφο που ακουσα!!! ναι μπορω να εχω και τα 2 νουμερα αλλα λεει με το δευτερο αυτο που ηταν msn δηλαδη θα μπορουν μονο να με καλουν και οχι να παιρνω και τηλεφωνα:evil:

τελικα πεστε καμια ιδεα ρε παιδια γιατι εχτες το εβαλα και μου εχουν σπασει τα νευρα που δεν εχω τηλεφωνο....

aa144
22-08-08, 01:30
Έτσι όπως τα λες, φαίνεται να έχεις POTS και άρα μια (μόνο) γραμμή, που δεν χρειάζεται το ρούτερ για να λειτουργήσει. Πράγματι τότε θα μπορείς να δέχεσαι κλήσεις στο MSN που είχες, αλλά όχι να καλείς, αφού έχεις μόνο μια γραμμή τηλεφώνου POTS (και όχι δυο γραμμές VOIP).

Το netmod δεν εμπλέκεται πουθενά σε όλα αυτά.

dimitris_p
22-08-08, 10:34
Έτσι όπως τα λες, φαίνεται να έχεις POTS και άρα μια (μόνο) γραμμή, που δεν χρειάζεται το ρούτερ για να λειτουργήσει. Πράγματι τότε θα μπορείς να δέχεσαι κλήσεις στο MSN που είχες, αλλά όχι να καλείς, αφού έχεις μόνο μια γραμμή τηλεφώνου POTS (και όχι δυο γραμμές VOIP).

Το netmod δεν εμπλέκεται πουθενά σε όλα αυτά.

Σωστα μάλλον ετσει ειναι. στην τέταρτη φορα που τους πήρα σε αυτο καταλήξαμε.ενω στην αρχη επιμενε και αυτος για το net-mod μου ειπε να το συνδεσω και να του κανω και reset!! του δινω το κηνιτο μου και σε 10 λεπτα θα με επερνε για να του πω νεα.πραγματι με πηρε και η πρωτη κουβεντα του ηταν,ξερετε το συζιτιησαμε εδω και τελικα το netmod δεν χρειαζεται.. μαλων το κεντρο σας δεν υποστιριζει voip αλλα post δηλ απλο pstn μια και δεν ειμαι αθηνα.και ετσι δεν μπορω να εχω ταυτοχρονα και τα 2 νουμερα γιατι δεν υπαρχει αυτη η ψιφιακη ευκολια..τι να κανουμε μι τα θελουμε και ολα δικα μας.θα βολευτω ετσει προς το παρων..

trd64
22-08-08, 13:22
Όλα αυτά τα προβλήματα θα είχαν ξεπεραστεί αν παράλληλα με POTS έδιναν την δυνατότητα χρησιμοποιησης VOIP (όπως κάνουν όλοι οι άλλοι πχ tellas, forthnet).

vanels
27-08-08, 09:48
Καλημερα σε ολους,εγω εχω απο της 8/8/08 που εκοψα τον ΟΤΕ,δεν εχω τηλ.μεχρι τωρα.H τηλεφωνiα περναει μεσα απο την HOL.
Παρα πολλα τηλ.εχουν γινει,αλλα τιποτα,μετα απο πολυ σκεψη αποφασησε η HOL να μου πει πως ο ρουτερ εχει προβλημα,τωρα απο την δικια μου μερια δοκιμασα και εβαλα της ρυθμισεις του evoice και δουλευε...... .
Εχω τον netfaster εαν εχει καποιος παρομοιο θεμα ας μου πει

dimitris_p
27-08-08, 15:17
Καλημερα σε ολους,εγω εχω απο της 8/8/08 που εκοψα τον ΟΤΕ,δεν εχω τηλ.μεχρι τωρα.H τηλεφωνiα περναει μεσα απο την HOL.
Παρα πολλα τηλ.εχουν γινει,αλλα τιποτα,μετα απο πολυ σκεψη αποφασησε η HOL να μου πει πως ο ρουτερ εχει προβλημα,τωρα απο την δικια μου μερια δοκιμασα και εβαλα της ρυθμισεις του evoice και δουλευε...... .
Εχω τον netfaster εαν εχει καποιος παρομοιο θεμα ας μου πει

Φιλε εχεις pots συνδεση η voip??? πως εχεις κανει της συνδεσεις?

dimitris_p
31-08-08, 22:21
Tο μετάνιωσα που έφυγα απο τον ΟΤΕ...

Έβαλα το lite εδω και 2 εβδομάδες περιπου. το τηλέφωνό μου και τα 2 νούμερα δούλεψαν μονο 2-3 ημέρες... οταν το καλο απο σταθερό 1 στης 10 φορες ειναι οκ. της άλλες βγάζει οτι το νούμερο που καλείτε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή
Οταν παω να καλέσω ενα νούμερο ενω εχω κανονικό τονο κλίσης σχηματίζω το νούμερο και στο τέλος βγάζει σήμα κατηλυμενου... τους εχω παρει τουλάχιστον 10 φορες τηλ και ακόμα τηλέφωνο δεν εχω.
Εχει κανείς τα ιδια προβλήματα???

paris
04-09-08, 23:22
Αν έχεις pots και έχεις πάνω από ένα τηλεφωνικά πριζάκια, βάλε το τηλέφωνο ξεχωριστά σε μια πρίζα με φίλτρο και στην άλλη το router με το splitter και θα λειτουργήσει.
Έτσι το έχω και λειτουργεί μια χαρά...
Αν είναι voip απλά συνδέεις μια συσκευή στο router και λειτουργεί....

dimitris_p
04-09-08, 23:28
Αν έχεις pots και έχεις πάνω από ένα τηλεφωνικά πριζάκια, βάλε το τηλέφωνο ξεχωριστά σε μια πρίζα με φίλτρο και στην άλλη το router με το splitter και θα λειτουργήσει.
Έτσι το έχω και λειτουργεί μια χαρά...
Αν είναι voip απλά συνδέεις μια συσκευή στο router και λειτουργεί....

έχω μονο μια συσκευή πανω στο σλπιτερ και τίποτα αλλο.η βλάβη εχει μισο φτιαχτεί μεχρι τωρα.στης εισερχόμενες ειναι οκ το 1 νούμερο αλλα ακομα δεν μπορώ να καλέσω γιατι βγαζει οταν παει να καλέσει σημα κατειλημμένου. αντε να δω ποτε υα διορθώσουν και αυτο.

dimitris_p
24-09-08, 00:44
Παιδια περιτο να σας πω οτι ακομα και σημερα 1 μήνα σχεδόν μετά την σύνδεση ότι ακόμα δεν έχω τηλέφωνο. αν είναι δυνατών. έχω στείλει e-mail έχω μιλήσει με πάνω από 10 τεχνικούς και ακόμα δεν μπορούν να το φτιάξουν.:twisted:
ετoiμάζωμε για να κάνω καταγγελία..και το κουφο είναι ότι έλαβα λογαριασμό να πληρώσω το αμύθητο ποσό τον 1,20eyro...:down:

dimitris_p
26-09-08, 00:11
Τελικά αν τους φοβερίσεις λίγο λύνονται τα προβλήματα...Πάνω που ήθελα να προβώ σε καταγγλεια,χωρεις ούτε καν να με πάρουν τηλ (τεχνικός), σήμερα έχω τηλ κανονικά και τα 2 νούμερα! και εισερχόμενες και εξερχόμενες κανονικά...
24 του μήνα όταν έγραψα το προηγούμενο μήνυμα έστειλα e-mail με όνομα επίθετο και το τηλέφωνο μου και τους τα εψαλα.Οχι βρισιές αλλά τους τα είπα όλα. ότι έχω 1 μήνα χωρείς τηλέφωνο ότι έχω πάρει 20 φορές και έχω μιλήσει με τεχνικούς, ότι ο καθένας μου λέει τα δικά του, να βάλω το net-mod - να βγάλω το spliter να βάλω φίλτρο να αλλάξω συσκευή και διάφορα αλλά κουλα.μεχρι και ότι έχουν άσχετους τεχνικούς και αν δεν ξέρουν τι τους γίνετε να πάνε σπίτι τους καλυτέρα τους έγραψα..Και αν δεν διορθωθεί η βλάβη άμεσα θα προβώ σε καταγγελία....
Ε μετά από αυτό σε 2 ημέρες το τηλέφωνο μου δουλεύει κανονικά:oneup:...Tουλάχιστον για την ωρα.αργοτερα δεν ξέρω τι θα γίνει….

k_77
26-09-08, 01:17
Κοίτα, έκανες το καλύτερο. Από το να βρίζεις ή να απειλείς καλύτερο είναι να πείς, έχω τόσο καιρό χωρίς τηλέφωνο. Έχω κάνεις τις τάδε κινήσεις και το αποτέλεσμα είναι αυτό. Οι τεχνικοί που το βλέπουν θα ξέρουν τι να κοιτάξουν. Από όσα διαβάζω στο forum οι περισσότεροι απειλούν με καταγγελίες. Είμαι της άποψης ότι είναι που θα πέσεις. Αν ο τεχνικός είναι έμπειρος ή αν είναι κανένα ψάρι που ακόμη δεν ξέρει τι του γίνεται. Αν πάλι, το θέμα δεν φτάνει σε τεχνικό αλλά "κολλάει" στο πρώτο επίπεδο υποστήριξης, σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επιμείνεις με ευγενικό τρόπο να σε κοιτάξει κάποιος τεχνικός και να σε καλέσει πίσω κάποια στιγμή αν δεν είναι διαθέσιμος εκείνη την ώρα. Έχω πετύχει πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση με αυτόν τον τρόπο.

dimitris_p
26-09-08, 02:00
Συγουρα εκανα το καλυτερο.
το θεμα ειναι οτι δεν ηταν ενας τεχνικος να πω οτι ναι δεν ξερει. ηταν πανω απο 10 φιλε.. και ο καθενας ελεγε τα δικα του. ο τελευταιος μαλιστα οταν του εξηγισα ολη την ιστορια και ενω δεν βγαζαμε ακρη μου ειπε θα το δωσει βλαβη σε ανωτερο κλιμακιο να το δουν.και ξερεις το αποτελεσμα? μετα απο αυτο σε 30 λεπτα μου χαλασαν και την εισερχωμενη κληση που δεν ειχα προβλημα. μετα εκει ηταν που τσαντιστικα...

k_77
26-09-08, 09:30
Είναι σε τι τεχνικό θα πέσεις. Πάντως στο αρχικό σου μήνυμα, ο τρίτος μου φαίνεται σου έδωσε την πιο σωστή απάντηση.

Μέχρι να αλλάξεις εταιρία, ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα!

gadoulis
26-09-08, 23:50
βασικά αν τύχετε σε γυναίκα κλείστε το και και ξανακαλέστε....

logosof
27-09-08, 00:38
.....Μέχρι να αλλάξεις εταιρία, ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα!

Έτσι ακριβώς.

bathan
29-09-08, 10:22
Εδώ και καιρό πάντως ένας φίλος μου όταν είναι στο ίντερνετ έχει πολύ θόρυβο το τηλέφωνο και αυτό είναι καινούργιο φρούτο. Η ΤΥ, κλασικά, του λέει πως φταίει η γραμμή του

dimitris_p
29-09-08, 12:26
Εδώ και καιρό πάντως ένας φίλος μου όταν είναι στο ίντερνετ έχει πολύ θόρυβο το τηλέφωνο και αυτό είναι καινούργιο φρούτο. Η ΤΥ, κλασικά, του λέει πως φταίει η γραμμή του

Φιλε σε αυτη την περίπτωση μπορεί να εχει γίνει λάθος στης συνδέσεις.οπως ΠΧ να μην εχει βαλει φιλτρο στην συσκευη και να περνα η συχνοτητα της ADSL στο τηλεφωνο.Θελει ελεγχο.

bathan
29-09-08, 15:04
Φιλε σε αυτη την περίπτωση μπορεί να εχει γίνει λάθος στης συνδέσεις.οπως ΠΧ να μην εχει βαλει φιλτρο στην συσκευη και να περνα η συχνοτητα της ADSL στο τηλεφωνο.Θελει ελεγχο.Ξαφνικά έχει προκύψει αυτό, παλιότερα όλα δούλευαν πιό σωστά

k_77
29-09-08, 18:33
Όταν είναι στο internet και έχει θόρυβο, κάτι παίζει με τα φίλτρα. Να τα αντικατάστησει. Αν παρουσιάζεται μόνον όταν είναι στο internet 99,9999% είναι το splitter.
Από εκεί και πέρα, αν δεν είναι αυτό, εχει SIP ή POTS;
Έχει δοκιμάσει να αλλάξει φίλτρο/splitter και συσκευή; Τα καλώδια είναι εντάξει; Έκανες σχετικούς ελέγχους;
Μπορεί έτσι ξαφνικά κάποιος να έχει κάνει ζημιά ή να έπιασε υγρασία ή κάτι άλλο να συνέβει.
Έχεις μιλήσει με τεχνικό; Να κοιτάξουν αν υπάρχει κάπου κανένα βραχυκύλωμα ή γείωση (αν είναι POTs)
Να κοιτάξουν το gain (αν είναι SIP).

bathan
30-09-08, 11:47
Παιδιά όπως είπα είναι ενός φίλου μου η σύνδεση, έχει pots και δεν έχει κάνει καμιά αλλαγή στην συνδεσμολογία του. Ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα και μου τα είπε όταν έμαθε πως είχα προβλημα στην γραμμή μου και έφυγα απο την hol

@ ADSLgr.com All rights reserved.