PDA

Επιστροφή στο Forum : Timeouts σε WPA



pelasgian
22-08-08, 00:19
Προσπαθώ να συνδέσω ένα laptop vaio vgn-cr29xn/b που έχει ένα intel 4965AGN και τρέχει vista business μέσω wifi σε ένα sagem 1500 με WPA/TKIP και απλό passphrase.

Χρησιμοποίησα το καλώδιο για να κάνω τα updates. Λοιπόν, ενώ έβαλε (και καλά) νέο driver με update Αυγούστου, αναφέρει ότι ο driver είναι του 2007 στα properties.

Τώρα κάνω vaio update για να δω μήπως από κει φτιάξει τίποτα (θα βάλει λέει και firmware και τέτοια).

Είδα ότι υπάρχει γενικά γκρίνια με WPA και vista στο internet και μάλιστα όλοι παίρνουν αυτό το authentication timeout.

Τέλος, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο από τα δεκάδες άχρηστα μενού θα βρω το MAC address της κάρτας wifi, γιατί έχω αρχίσει και τα παίρνω άσχημα.

Με ανησυχεί λίγο ότι και με άλλα laptop με vista δεν μπορεί να μπει με WPA.

Όποιος ξέρει τίποτα μου λέει.

υ.γ. τι πρήξιμο είναι αυτά τα updates ρε παίδες; Τα κατέβασε σε 7 λεπτά και είναι εδώ και 30 λεπτά και πάει γκραν γκρουν το δίσκο σε μηχάνημα με διπλό centrino και 2Gb μνήμη. Έλεοc δηλαδή, τι σκ...τά κάνει; Κατέβασε 438Kb updates vista (με τον νέο driver και έκανε 10 λεπτά. Με 120Mb, τι θα γίνει, από Κυριακή θα έχουμε πάλι το μηχάνημα;

Costas_Dav
22-08-08, 00:34
Τέλος, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο από τα δεκάδες άχρηστα μενού θα βρω το MAC address της κάρτας wifi, γιατί έχω αρχίσει και τα παίρνω άσχημα.


τρέξε σε commandprompt (start/run/cmd) ipconfig -alll και θα δεις όλες τις κάρτες δικτύου σου με τις ΙΡ και Mac addresses

pelasgian
22-08-08, 01:15
το βρήκα με getmac

Πάντως το WPA πρέπει να είναι σπασμένο στα vista, διότι δεν δούλεψε και σε δεύτερο laptop.

Κάποιοι έλεγαν δε στο internet ότι πρέπει λέει να είναι vista compliant ο router για να δουλέψει το ... WPA.

Ένα θα σας πω, 1:25 λεπτά ... update για 120Mb updates (μεταξύ των οποίων και ο driver για τη κάρτα) τα οποία απλά δεν δούλεψαν. Σε άλλο laptop με XP, τσουπ, ΑΜΕΣΩΣ μπαίνει.

Φταίω εγώ δηλαδή τώρα να λέω για την microsoft;

Re-Ti-Re
22-08-08, 07:42
Ψάξε κάπου δεν έχεις περάσει κάποιο update. Δεν τα βγάζει όλα από μόνο του.

drhouse
22-08-08, 10:18
Vista compliant o router για να δουλέψει το wpa, :rofl::rofl::rofl:

Αυτό δεν είναι σωστό. Όταν όλα είναι vista compliant τότε δουλεύει η αυτόματη λύση.
Πατάς δηλαδή ένα κουμπί και βγαίνει η χοντρή. :oops:
Αν κάτι δεν είναι vista compliant τότε πας με χειροκίνητη διαδικασία.

Τώρα αν χρησιμοποιείς WPA-Personal με TKIP θα πρέπει να χρησιμοποιείς passphrase από 8 έως 64 χαρακτήρες, όχι λιγότερους όχι περισσότερους.

cprotopapas
22-08-08, 11:22
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc766215.aspx

Enjoy

pelasgian
22-08-08, 14:08
authentication timeout δεν αναφέρεται πουθενά ως πρόβλημα και το repair wizard δεν έκανε τίποτα.
Πάντως είναι wpa psk tkip και το υποστηρίζει θεωρητικά.
λειτουργεί ανοικτό και με wep (δηλαδή ανοικτό :twisted: )

cprotopapas
22-08-08, 14:19
Service Pack 1 παίζει;

drhouse
22-08-08, 14:30
authentication timeout δεν αναφέρεται πουθενά ως πρόβλημα και το repair wizard δεν έκανε τίποτα.
Πάντως είναι wpa psk tkip και το υποστηρίζει θεωρητικά.
λειτουργεί ανοικτό και με wep (δηλαδή ανοικτό :twisted: )

Νομίζω πως τα μπερδέψαμε λιγάκι.

Πηγαίνεις σε παρακαλώ στην σύνδεση την ασύρματης κάρτας (και στον router) να μας πεις τί
1) Authentication WEP, WPA, WPA2 ...
2) encryption TKIP, AES ...
μεθόδους αυτή υποστιρίζουν;

pelasgian
22-08-08, 18:21
o router υποστηρίζει WEP, WPA PSK TKIP. Η κάρτα το ίδιο, το passphrase το δέχεται ως σωστό (αν το βάλω λάθος γκρινιάζει) αλλά όταν το δώσω σωστό, μου βγάζει authentication timeout. Επίσης, στα properties μου λέει για WPA PSK (preshared key) αλλά δεν αναφέρει αν είναι TKIP ή AES, που όμως φαίνεται αν κάνεις flyover το mouse πάνω από το εικονίδιο -- πολύ διαισθητικό αυτό, τεσπά.

Από περιπέτεια με άλλο laptop με atheros, σε vista δεν δούλευε το wpa, όταν πήρα τον driver του από vista και το έβαλα σε linux μέσω μία πατέντας που λέγεται ndiswrapper, ούτε εκεί δούλευ το wpa, όταν έβαλα τον ίδιο από XP, δούλευε αλλά είχε 70% cpu usage στον ένα πυρήνα. Όταν έβαλα τον native driver που βγήκε μετά από μία εβδομάδα, όλα κυριλέ.

Οπότε ξαναρωτώ, μήπως είναι σπασμένο το wpa support των vista;
Ερώτηση: το service pack δεν το βάζει ο package manager των vista από μόνος τους όταν μπαίνεις στο δίκτυο; Πού κοιτάω αν το φοράει; Πώς ξέρω ότι κάτι που λέει ότι κατέβασε και εγκατέστησε (και προέκυψε να είναι driver ενός έτους) είναι όντως αναβάθμιση, δηλαδή πριν τι είχε; δυο ετών; αφού έξι μηνών είναι το laptop!

Thuglife
22-08-08, 18:28
Για να δεις έκδοση δώσε winver στην εκτέλεση, για τα updates appwiz.cpl αντίστοιχα και επέλεξε το λινκ view installed updates από αριστερά.

Επειδή είχα και εγώ διάφορες παρενέργειες με ένα vaio και την 2200 bg παλαιότερα, xp τα vista δεν υπήρχαν, σου λεώ ότι το πιο πιθανό είναι να υπάρχει bug στον driver της Intel. Ειδικά εάν η κάρτα είναι καινούρια όπως ήταν στην δικιά μου περίπτωση.
Κατέβασε τον τελευταίο οδηγό από το site της Intel κάνε extract σε ένα folder και κάνε update driver από τα properties της κάρτας στον device manager. Νομίζω η intel κάνει bundle και ένα δικό της client για την διαχείριση της σύνδεσης, γι αυτό κάνε manual την εγκατάσταση.

Η κάρτα κάνει timeout, δεν έχει σχέσει με το implementation στα Vista. Σε debian είχα κάνει compile τον driver μονος μου γιατι είχαν βγάλει patch στο source code. Αν βρω link θα ποστάρω.

parsifal
22-08-08, 19:42
Από το Windows Update κατεβαίνουν σταθερότεροι και ελεγμένοι (WHQL) οδηγοί μεν, αλλά συνήθως παλαιότεροι από τους τελευταίους διαθέσιμους του κατασκευαστή. Κάνε όπως αναφέρει ο Thuglife:


Κατέβασε τον τελευταίο οδηγό από το site της Intel κάνε extract σε ένα folder και κάνε update driver από τα properties της κάρτας στον device manager.

drhouse
22-08-08, 21:59
Σε τι mode έχεις ρυθμίσει (router και κάρτα δικτύου)

A) Δοκίμασε με την παρακάτω σειρά :

1) 802.11b+g
2) 802.11b
3) 802.11g only

B) Για ρίξε και μια ματιά στην καρτέλα Authentication (της ασύρματης σύνδεσης), μήπως και έχουν πειραχθεί οι εξ ορισμού ρυθμίσεις.

Γ) Σίγουρα θα υπάρχει εγραφή μέσα στον event viewer, δες και πές μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.