PDA

Επιστροφή στο Forum : Bye Tellas!



sofaki
22-08-08, 15:22
Ακόμα η αναβάθμιση συνεχίζεται.Κ να μην ήταν μόνο αυτό αλλά το τηλέφωνο εδώ κ 3 μέρες χάλασε,έχει έναν απίστευτο θόρυβο μέσα κ δεν ακούγεται τπτ άλλο.Δήλωσα βλάβη στην τελλάς αλλά τπτ εδώ κ 3 μερες...Ετσι πήρα την απόφαση κ ξεκίνησα διαδικασίες να μεταφερθώ στον ΟΤΕ.Δεν πάει άλλο,η εταιρεία είναι ανεύθυνη.Λυπάμαι αλλά 3 μήνες έκανα υπομονή...Χρειάζομαι πια ίντερνετ κ σωστό τηλέφωνο

crypter
22-08-08, 15:25
και πολυ περιμενες, στειλτους και ενα φαξ διαμαρτυριας για να φυγεις λεγωντας οτι ειναι δικο τους σφαλμα και οτι δεν χριεαζεται να πληρωσεις τελη αποσυνδεσης

sofaki
22-08-08, 15:44
Ειλικιρινά δεν πίστευα ότι θα είναι τόσο άχρηστοι οι άνθρωποι της τελλάς.Κι ακόμα δεν με ειδοποίησαν για να μου φτιάξουν το τηλέφωνο.Τι να πω..Προτιμώ να πληρωσω κ να φυγω παρα να είμαι σε αυτους...Ελεος.

........Auto merged post: sofaki πρόσθεσε 10 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:rofl:Κ έγινε το θαύμα.Μολις ενεργοποιήθηκε ο κωδικος του ίντερνετ.....:rofl:

kalicatzaros
22-08-08, 15:48
και το θεριό φοβέρα θέλει.. ;)

sofaki
22-08-08, 16:01
Το ότι δέχτηκε τον κωδικό στο go.tellas.gr σημαίνει ότι ενεργοποιήθηκε το ίντερνετ?Μου βγάζει να συμπληρώσω username κ password

crypter
22-08-08, 16:06
ε ναι αυτο ειναι, συμπληρωσε username/pass σημειωσε τα καπου μην τα ξεχασεις και μετα βαλτα στο username/password του μοντεμ σαν στοιχεια συνδεσης (αντι για το user@tellas.gr που μαλλον εχει τωρα) και δοκιμασε αν σου δουλευει

sofaki
22-08-08, 16:21
Πως γίνεται χτες να μου λένε ότι έχουν αναβάθμιση κ σήμερα να έχω ενεργούς κωδικούς?

kalicatzaros
22-08-08, 16:33
Όλα γίνονται στην Ελλάδα του 2008 :D

sofaki
22-08-08, 16:35
Ο θόρυβος στην γραμμή μπορεί να οφειλόταν στην ενεργοποίηση του νετ?Πως θα λυθεί το πρόβλημα?

kalicatzaros
22-08-08, 16:41
Θόρυβος στην γραμμή; Εννοείς στην τηλεφωνική γραμμή; Φίλτρο έβαλες;

sofaki
22-08-08, 16:48
Στην τηλεφωνική γραμμή.Σαν να έχει 10 μποφόρ αέρα,σηκώνω το ακουστικό κ ακούγεται σε όλο το σπίτι.Η γραμμή λειτουργούσε μια χαρά,έχω βάλει το φίλτρο που είχε μέσα το μόντεμ που έστειλε η τελλας.Εδω κ 3 μέρες μπηκε ο θορυβος στη γραμμή.

kalicatzaros
22-08-08, 16:49
Χμ ίσως είναι πρόβλημα της λεγόμενης "Αναβάθμισης" λογικά η ενεργοποίηση του internet δεν έπρεπε να προσθέσει τόσο θόρυβο στην τηλεφωνική γραμμή.

Έτσι και αλλιώς η τηλεφωνία που δίνει η tellas είναι pstn.

sofaki
22-08-08, 16:59
Tι???Κάνουν αναβάθμιση κ στην τηλεφωνία τώρα?:rofl:ε λίγο θα μας παρέχουν κ υπηρεσίες τηλεδιάσκεψεις!!!!:respekt:
Εγώ τελικά να μείνω τελλάς?Κ κρίμα που είμαι μακρυά κ δεν μπορώ να ελέγξω αν ενεργοποιήθηε όντως το νετ...

kalicatzaros
22-08-08, 18:08
Τι να σου πω.. από το να μπεις πάλι σε ταλαιπωρία για να αλλάξεις πάροχο δώσε τους μια ευκαιρία και αν έχεις προβλήματα κάνεις αίτηση διακοπής με δική τους υπαιτιότητα και πας σε άλλη γη σε άλλα μέρη :)

ermis333
22-08-08, 18:14
Τα στατιστικά της adsl συνδεσής σου ποια είναι;;; Δοκίμασες με μόνο το τηλέφωνο πάνω αν έχει θόρυβο;;

sofaki
22-08-08, 18:24
Μόνο με το τηλέφωνο δοκίμαζα τόσο καιρό γιατί μόλις σήμερα ενεργοποιήθηκε το νετ...

ermis333
22-08-08, 18:42
Μπορεί να έχει τύχει να έχεις ελαττωματικό φίλτρο καλού κακού αγόρασε ένα καινούργιο.

sofaki
22-08-08, 18:50
Ναι,αλλά βγήκε προβληματικό 2 βδομάδες αφού το έβαλα?

count1983
22-08-08, 20:39
καλησπερα....Κι εμενα το τηλεφωνο πριν μερικες μερες ειχε πολυ θορυβο....Αλλα παρατηρησα οτι αργα το βραδυ ο θορυβος δεν υπηρχε....Για 4 μερες γινοταν το ιδιο πραγμα...Το διαστημα που συνεβει αυτο εκαναν κατι εργα απο τον ΟΤΕ κοντα στο σπιτι μου....αναβαθμισεις και τετοια....Μολις εφυγαν αυτοι εφυγε και ο θορυβος...Πιστευω αυτο ειναι το προβλημα σου και εσενα :)

vaggoulas
22-08-08, 21:17
Ναι,αλλά βγήκε προβληματικό 2 βδομάδες αφού το έβαλα?
Φίλτρα και splitter μπορούν να χαλάσουν 1 ώρα μετά, 1 μήνα μετά.Ποτέ δεν ξέρεις.Αν βέβαια είναι από κει το πρόβλημα που έχεις.

sofaki
22-08-08, 21:38
Εμένα ο θόρυβος είναι όλη τη μέρα κ τη νύχτα...Η τελλας δεν επικοινώνησε πάντως μαζί μου για τη βλάβη...

logosof
22-08-08, 22:22
Εφόσον αυτή ήταν η επιλογή σου, δέξου την ...

count1983
23-08-08, 01:44
Παντως εγω θα σου προτεινα να περιμενεις 2-3 μερες (το πολυ ομως),και μετα αν δεις οτι ο θορυβος δεν εχει φυγει να αρχισεις να τους παιρνεις τηλεφωνα γιατι απο μονοι τους δεν προκειται να κανουν δουλεια....εγω υπηρχαν φορες που επαιρνα σχεδον καθε μερα οταν ειχα προβλημα...Ασε που εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να πετυχεις καποιον στο τηλεφωνο που να ξερει και να σε βοηθησει,γιατι πολυ απο τους υπαλληλους εκει μεσα δεν εχουν ιδεα...

sofaki
23-08-08, 10:20
Ti σημαίνει αυτό ρε παιδιά?
Date of last provisioning order request 22-08-2008 09:46:35 Το βρηκα ψάχνοντας στο e-care

........Auto merged post: sofaki πρόσθεσε 2 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης θέλω να μπω στο customer authentication,πληκτρολογώ το customer id αλλα βγαινει λάθος...

DSLaManiaC
23-08-08, 10:57
Μου έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα στην ΟΝ πριν καιρό.
Αυτό που έκανα εγώ και έστρωσε είναι να αποσυνδέσω τα πάντα για όλο το βράδυ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.