PDA

Επιστροφή στο Forum : Από τελλάς σε ΟΤΕ



sofaki
22-08-08, 15:39
Ημουν τελλας με νεα αριθμοδοτηση εδω κ 1 μηνα.Σαφως εμεινα δυσαρεστημένη κ θελω να παω στον ΟΤΕ.Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?Ισχυει η φορητοτητα,έτσι δεν είναι?

maik
22-08-08, 18:06
Ημουν τελλας με νεα αριθμοδοτηση εδω κ 1 μηνα.Σαφως εμεινα δυσαρεστημένη κ θελω να παω στον ΟΤΕ.Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?Ισχυει η φορητοτητα,έτσι δεν είναι?

Μια απλη αιτηση σε ενα oteshop. Ομως αν εισαι μονο ενα μηνα δες μηπως εχεις καποια χρονικη δεσμευση συμβολαιου. Αν εχεις τοτε δυστυχως θα πρεπει να πληρωσεις ρητρα στην Tellas.

Υπαρχει βεβαια και η λυση να κανεις αιτηση για τελειως νεα γραμμη και φυσικα νεο αριθμο.

Hunter 85
24-08-08, 16:55
Απο τα λίγα που γνωρίζω λογικά θα πρέπει να πληρώσεις τη προβλεπόμενη ρήτρα λόγω διακοπής της σύμβασης. Δωδεκάμηνη δεν είναι;

Απο εκεί και πέρα μια αίτηση θέλει αλλά το θέμα είναι και διαδικαστικό πιστέυω. Γιατι υπάρχουν και παράγοντες όπως:
- πότε θα αποδεσμέυσει η Τellas
- πότε θα είναι καθαρή η γραμμή ωστε ο ΟΤΕ να ξεκινησει τη παροχή.

Θα ευχηθώ να πάνε όλα καλά αλλα να έχεις κ λίγο υπομονή!

sofaki
25-08-08, 19:17
Δεν ξέρω τι να κανω...Προχτές μπήκε το νετ στην τελλάς αλλά η γραμμή έχει θόρυβο κ δεν ξέρω αν θα λειτουργεί το νετ...

alkis13
28-08-08, 00:52
sofaki τωρα εμπλεξες......κοιτα να δεις αν το νετ δουλευει κανονικα.Και μετα κανε τα παρακατω.
1)φιλτρα στα τηλεφωνα και fax εχεις βαλει?sto modem/router δεν χρειαζεται
2)προσπαθησε να κανεις ενα τηλεφωνο χωρις να ειναι το router στη γραμμη
3)δοκιμασε 2-3 συσκευες τηλεφωνων
4)θορυβο κανουν και πολλα φιλτρα επειδη ειναι μαπα ενα καλο φιλτρο κανει 15€ περιπου, αλλα εχω παρει κατι φιλτρα απο oteshop και ειναι μια χαρα(εχουν ακριβύνει τα άτιμα
5)αν δεν βρεις ακρη παρε την tellas και δήλωσε βλάβη και πες το προβλημα σου

Αν φυγεις απο tellas τωρα θα πληρωσεις μια ρήτρα που εχει συμφωνηθεί σε περιπτωση διακοπης πριν του 12μηνου κατα πασα πιθανοτητα,

Παίρνε κάθε μερα τηλεφωνο και μην τους αφήσεις σε ησυχία σου.Οι καλωδίωσης σου ειναι καινουργιες?Αν οχι μπορει να φταίνε αυτές.

Το παθένεις όλη την ωρα ή αρα και που ή συγκεκριμένες ώρες.

Viperxxl
31-08-08, 13:23
νεα συνδεση στην τελλας κρατησε 20 μερες και δεν λειτουργουσε τιποτα μετα απο απιστευτη ταλαιπωρια .. εστειλα φαξ στην τελλας για καταργηση της συνδεσης και οτι δεν πληρωνω τιποτα ρητρες γιατι δεν μου προσφερανε τις υπηρεσιες οπως ελεγε στο συμβολαιο...... την ιδια μερα με το φαξ πηγα σε ενα oteshop για νεα συνδεση μετα απο μια βδομαδα ειχα παλι Οτε + ιντερνετ απλα οταν κανεις παλι νεα συνδεση οτε πληρωνεις 35... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΛΛΑΣ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΕ

paraskdi
31-08-08, 13:30
Μαζι σου και εγω.ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ.

Hunter 85
31-08-08, 16:42
νεα συνδεση στην τελλας κρατησε 20 μερες και δεν λειτουργουσε τιποτα μετα απο απιστευτη ταλαιπωρια .. εστειλα φαξ στην τελλας για καταργηση της συνδεσης και οτι δεν πληρωνω τιποτα ρητρες γιατι δεν μου προσφερανε τις υπηρεσιες οπως ελεγε στο συμβολαιο...... την ιδια μερα με το φαξ πηγα σε ενα oteshop για νεα συνδεση μετα απο μια βδομαδα ειχα παλι Οτε + ιντερνετ απλα οταν κανεις παλι νεα συνδεση οτε πληρωνεις 35... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΛΛΑΣ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΕ

Δεχθήκαν να μην πληρώσεις τη ρήτρα;

Viperxxl
31-08-08, 17:11
Φυσικα και πληρωσα ρητρα... οταν κανεις συμβολαιο και δεν τηρουν αυτοι τους ορους του συμβολαιου που υπογραφεις και ειναι μια ετερια απατη... δηλαδη να σε ειδοποιουν πριν απο καθε διακοπη τηλεφωνου.. ΠΧ οταν κοβεται το τηλεφωνο στο συμβολαιο με την τελλας λεει.. θα σε ειδοποιει η τελλας πριν απο καθε διακοπη... εμενα δεν με ειδοποιεισαν ποτε... σου προσφερει πχ 24mb η 12mb και εγω δεν ειχα ουτε 1Mb... τοτε δεν τηρουν το συμβολαιο... οποτε τους ειπα εφοσον δεν το τηρισατε εσεις δεν υπαρχει λογος να το τηρισω και εγω... αλλιως αμα ηταν ολα τελεια δεν υπηρχε λογος να φυγω απο την ετερεια... οποτε ΤΕΛΛΑΣ BYE... ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΛΗΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ .. και στην τελικη αναλυση προτιμω να πληρωνω 20-30 ε παραπανω και ας εχω το κεφαλι μου υσυχο...

Hunter 85
31-08-08, 17:17
Φυσικα και πληρωσα ρητρα... οταν κανεις συμβολαιο και δεν τηρουν αυτοι τους ορους του συμβολαιου που υπογραφεις και ειναι μια ετερια απατη... δηλαδη να σε ειδοποιουν πριν απο καθε διακοπη τηλεφωνου.. ΠΧ οταν κοβεται το τηλεφωνο στο συμβολαιο με την τελλας λεει.. θα σε ειδοποιει η τελλας πριν απο καθε διακοπη... εμενα δεν με ειδοποιεισαν ποτε... σου προσφερει πχ 24mb η 12mb και εγω δεν ειχα ουτε 1Mb... τοτε δεν τηρουν το συμβολαιο... οποτε τους ειπα εφοσον δεν το τηρισατε εσεις δεν υπαρχει λογος να το τηρισω και εγω... αλλιως αμα ηταν ολα τελεια δεν υπηρχε λογος να φυγω απο την ετερεια... οποτε ΤΕΛΛΑΣ BYE... ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΛΗΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ .. και στην τελικη αναλυση προτιμω να πληρωνω 20-30 ε παραπανω και ας εχω το κεφαλι μου υσυχο...

Απλά εγω καταλαβα οτι δεν πλήρωσες ρήτρα και μου φάνηκε περίεργο! Όσο για τα υπόλοιπα εχουν ειπωθεί πολλάκις, και ας μη τα ξαναγράψω και εγώ! :oneup:

sofaki
31-08-08, 22:46
sofaki τωρα εμπλεξες......κοιτα να δεις αν το νετ δουλευει κανονικα.Και μετα κανε τα παρακατω.
1)φιλτρα στα τηλεφωνα και fax εχεις βαλει?sto modem/router δεν χρειαζεται
2)προσπαθησε να κανεις ενα τηλεφωνο χωρις να ειναι το router στη γραμμη
3)δοκιμασε 2-3 συσκευες τηλεφωνων
4)θορυβο κανουν και πολλα φιλτρα επειδη ειναι μαπα ενα καλο φιλτρο κανει 15€ περιπου, αλλα εχω παρει κατι φιλτρα απο oteshop και ειναι μια χαρα(εχουν ακριβύνει τα άτιμα
5)αν δεν βρεις ακρη παρε την tellas και δήλωσε βλάβη και πες το προβλημα σου

Αν φυγεις απο tellas τωρα θα πληρωσεις μια ρήτρα που εχει συμφωνηθεί σε περιπτωση διακοπης πριν του 12μηνου κατα πασα πιθανοτητα,

Παίρνε κάθε μερα τηλεφωνο και μην τους αφήσεις σε ησυχία σου.Οι καλωδίωσης σου ειναι καινουργιες?Αν οχι μπορει να φταίνε αυτές.

Το παθένεις όλη την ωρα ή αρα και που ή συγκεκριμένες ώρες.

Ολα τα έκανα αλλά μαλλον φταιει η γραμμή.Δηλωσα βλαβη στις 20 Αυγουστου κ ακομα καμια ειδοποιηση.

alkis13
31-08-08, 23:33
Ολα τα έκανα αλλά μαλλον φταιει η γραμμή.Δηλωσα βλαβη στις 20 Αυγουστου κ ακομα καμια ειδοποιηση.

Λοιπον θα τους παίρνεις τηλεφωνο μεσημεριανες ωρες κυριως 15.00-18.00 τοτε δεν εχει τοσο κοσμο...

sofaki
31-08-08, 23:39
Κ τι άλλο να τους πω?3 φορές τους πήρα τηλέφωνο από τότε...Μιληστε με τεχνικο τμημα μου λενε..Μιλαω με τεχνικο κ ολο με ρωταει αν εβαλα φιλτρο στη γραμμη....Ε μα πια.....

alkis13
31-08-08, 23:54
Κ τι άλλο να τους πω?3 φορές τους πήρα τηλέφωνο από τότε...Μιληστε με τεχνικο τμημα μου λενε..Μιλαω με τεχνικο κ ολο με ρωταει αν εβαλα φιλτρο στη γραμμη....Ε μα πια.....

Μπορει να υπαρχει καποιος με φιλοτιμο....εκει πονταρουμε ολοι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.