PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με HOL και Fritz!



Σελίδες : [1] 2

archer1
23-08-08, 16:57
Καλησπερα σε όλους!
Αν και μπαινω εδω και πολυ καιρο σε αυτο το forum δεν είχε ξανατυχει να στειλω καποιο μηνυμα ισως γιατι εβρισκα εδω ολες τις απαντησεις μου.

Ειμαι και εγω συνδρομητης της hol εδω και περιπου εναμιση μηνα. Εχω αντιμετωπισει παρα πολλα προβληματα μεχρι να τα φτιαξω ολα να λειτουργουν. Για να μην τα πολυλογω...

Αντιμετωπιζω προβλημα με χαμηλες ταχύτητες .Στην αρχη επεφτε συνεχεια το internet(το snr μου επεφτε στο -1 απο το 7(του download)).Μου ειπαν οτι μαλλον καπου γειωνει η γραμμή! Άλλαξα το firmware του fritz και εβαλα το .56. Το snr ανεβηκε στο 11(η ταχυτητα παρεμεινε σταθερη) κάτι που με χαροποίησε θεωρωντας οτι η συνδεση θα γινει πιο σταθερη. Οντως νομιζω οτι ετσι εγίνε αλλα μετα απο λιγη ωρα ξαφνικα η συνδεση σερνεται!(το snr παραμενει στο 11).Οποτε για μενα είναι σχεδον το ίδιο γιατι λιώνω το router στα restart. Βεβαια το καλο τωρα είναι οτι δεν χανεται η τηλεφωνία..

Να και μερικες εικονες απο οταν σερνεται η συνδεση..

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=42709&stc=1&d=1219499134

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=42710&stc=1&d=1219499229

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=42711&stc=1&d=1219499269



Επισης εχω και ενα αλλο προβλημα αλλα δεν νομιζω οτι εχει σχεση με αυτο!
Οταν μιλαω με τη μια γραμμη(213) και παω να παρω ενα τηλεφωνο με την αλλη 210 τοτε οι φωνες αργουν δραματικα πολύ αλλά μονο απο την μερια μου! οι αλλοι συνομιλητες ακουν κανονικα! Οταν τους είπα για αυτο μου το προβλημα φανηκαν σαν να μην το έχουν ξανακουσει. Μου είπαν οτι μπορεί να φταίει το ασυρματο που εχω στην 213!

Και τα δυο αυτα προβληματα παντως ισχυουν και για ενα φιλο μου περιπου ενα χιλιομετρο μακρια απο εμενα που μπηκαμε ταυτοχρονα στο δικτυο της hol.

Ξερω οτι είναι αρκετα αυτα που γράφω αλλα πραγματικα εχω κουραστει πολυ με αυτα !
Μια μικρη διευκρινηση:το router το εχω συνδεσει στην κεντρικη μπριζα του σπιτιου και εχω αποσυνδεσει ολα τα καλωδια που πανε στο υπολοιπο σπιτι. Εχω μονο 2 συσκευες πανω. Μια ενσυρματη και μια ασυρματη!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:)

maxorfo
23-08-08, 17:27
Μήπως έχεις κανένα συναγερμό;

Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

archer1
23-08-08, 18:50
ευχαριστω πολυ! Οχι δεν υπαρχει συναγερμος.

HarryV
23-08-08, 19:43
Φαντάζομαι ότι έχεις ελέγξει καλωδίωση σπιτιού, φίλτρα και splitter. Με προβληματίζει το attainable data rate, μιας και μιλάμε για 24άρα γραμμή. Εχεις μιλήσει καθόλου με τη ΤΥ να ζητήσεις έλεγχο της πόρτας (ή δοκιμαστικά κάποια άλλη) και έλεγχο της γραμμής σου μέχρι την εισαγωγή ?

archer1
23-08-08, 20:08
φιλτρα και spliter νομιζω οτι είναι οκ αφου το προβλημα ισχυει και με αλλα modem που εχω δοκιμασει. Οντως και μενα με προβληματιζει οτι συγχρονιζει χαμηλα γιατι τα νουμερα θορυβου μου φαινονται καλα! Μου είχε πει ο τεχνικος οτι καπου γειωνει και οτι θα το κοιταξει βεβαια δεν ειχα νεα. Οσο για την πορτα που μου λες? Τι εννοεις?
Η καλωδιωση του σπιτιου λογικα ειναι οκ αφου το έχω στην κεντρικη πριζα! Πως 8α το ελεγξω πιο πισω? Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

dikal
23-08-08, 21:27
Στείλε και την οθόνη Spectrum όταν σου παρουσιάζει τα προβλήματα

archer1
23-08-08, 23:54
ok!δεν πιστευω να αργησει πολυ

maxorfo
24-08-08, 00:26
Το περί ασυρμάτων τηλεφώνων είναι μεγάλη ανοησία. Μου το είπε και μένα προχθές κάποιο απ' αυτά τα βλαστάρια της ΤΥ και δεν ξέρω πως κρατήθηκα να μην τον στολίσω.

Η καθυστέρηση που έχεις στο ν' ακούσεις τον άλλο είναι επόμενο, αν λάβεις υπ' όψη το πολύ χαμηλό download. Αντίθετα, οι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα να σε ακούνε, γιατί εκεί παίζει ρόλο το δικό σου upload, που είναι αρκετά καλό.

Θα μπορούσες να κάνεις μιά δοκιμή να κατεβάσεις από το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2, χρησιμοποιώντας download manager και να πεις τι ταχύτητα πιάνεις;

Αλήθεια, splitter γιατί χρησιμοποιείς, από τη στιγμή που τα τηλέφωνά σου είναι πάνω στο ρούτερ και δεν μοιράζεται τηλεφωνία στις άλλες πρίζες του σπιτιού; Επί πλέον, αφού το πρόβλημα επιμένει και με άλλα μόντεμ που δοκίμασες, υποθέτω κρατώντας το ίδιο splitter, θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλημα εκεί. Πιστεύω ότι το splitter πρέπει να το βγάλεις εντελώς.

archer1
24-08-08, 01:07
Έχεις δικιο. Spliter δεν εχώ. Απλα πανω στην βιασυνη μου τα εγραψα όλα!
Λοιπον..Δεν αργησε οντως και κόλλησε πριν 5 λεπτα!
Οριστε και οι εικόνες..
Αν βοηθάει συνήθως κατεβαζω με 500-600 kbps απο καλους server και οταν η συνδεση πεταει οποτε δεν νομιζω να μην επαρκει για την τηλεφωνια! Το περιεργο τωρα με το .56 upgrade ειναι οτι το snr δεν ξεκολλαει απο το 11. Λιγο περιεργο! συνηθως απο το 7 πηγαινε στο 0 ή -1 οπου και κολλουσε!
Μου έχει σπασει τα νευρα.Ολο κολλάει! Σημερα κολλησε(internet) 10 φορές και μια φορά εσβησε και το info(επεσε τελειως,ουτε τηλεφωνο) γραφωντας στο interface ''pppoe error''.

archer1
25-08-08, 01:08
Καμια ιδέα?? Να τους ζητήσω έλεγχο της γραμμής? Γιατι δεν πηρα απαντηση οταν μου ειπαν οτι καπου γειωνει και θα το κοιταξουμε.. ή να τους ζητησω έλεγχο της πορτας? Γιατι και ο φιλος μου που ειναι κοντα έχει ακριβώς τα ίδια προβλήματα οποτε παιζει να είναι γενικα στην περιοχή! Η μηπως κατι αλλο να προτεινετε???

maxorfo
25-08-08, 01:27
Ζήτησέ τους και τα δύο, αλλά με τό αποτέλεσμα να είσαι αρκετά επιφυλακτικός, κοινώς μην το δέσεις κόμπο ότι θα το κάνουν σύντομα ή ότι θα καταφέρουν να εντοπίσουν το πρόβλημα. Εύχομαι να είναι κάτι απλό, γιατί στα δύσκολα ... χωλαίνουμε κάπως.

archer1
25-08-08, 01:45
ok!Ευχαριστώ! Ελπιζω να βρω επιτελους ακρη..

dikal
25-08-08, 02:08
Έχεις δικιο. Spliter δεν εχώ. Απλα πανω στην βιασυνη μου τα εγραψα όλα!
Λοιπον..Δεν αργησε οντως και κόλλησε πριν 5 λεπτα!
Οριστε και οι εικόνες..
Αν βοηθάει συνήθως κατεβαζω με 500-600 kbps απο καλους server και οταν η συνδεση πεταει οποτε δεν νομιζω να μην επαρκει για την τηλεφωνια! Το περιεργο τωρα με το .56 upgrade ειναι οτι το snr δεν ξεκολλαει απο το 11. Λιγο περιεργο! συνηθως απο το 7 πηγαινε στο 0 ή -1 οπου και κολλουσε!
Μου έχει σπασει τα νευρα.Ολο κολλάει! Σημερα κολλησε(internet) 10 φορές και μια φορά εσβησε και το info(επεσε τελειως,ουτε τηλεφωνο) γραφωντας στο interface ''pppoe error''.

Αυτό το γράφημα θυμίζει αρκετά το δικό μου και όπως είχαμε καταλήξει εδώ είναι παρεμβολή από γειτονική γραμμή με ADSL.

archer1
25-08-08, 10:24
Και τι θα μπορουσα να κανω γι'αυτο?

dikal
25-08-08, 14:48
Δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό που έχω κάνει, γιατί συνεπάγεται σημαντική μείωση στην ταχύτητα.
1) Αλλαγή από ADSL2+ σε ADSL2 (το ζητάς από τη hol, και αν ο τεχνικός ξέρει τη δουλειά του το κάνει άμεσα).
2) Αλλαγή του fritz με Netfaster, το οποίο είναι πολύ πιο σταθερό σε τέτοιες περιπτώσεις.
Με τις αλλαγές αυτές μετρώ 21 μέρες χωρίς αποσυγχρονισμό, ο οποίος πάλι οφειλόταν σε μένα.

Για να εκτιμήσεις αν η περίπτωσή σου είναι σαν τη δική μου, διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171376) μέχρι το #35

archer1
25-08-08, 17:12
Σε ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σου! Λέω να το ζητήσω! απο το 10000 που συγχρονιζω σημερα δλδ ποσο περιπου θα πεσει ακομα?:hmm:

........Auto merged post: archer1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης το netfaster το είχα πριν απο το fritz αλλα επειδη ακουγα "ελληνικη ραδιοφωνια" και ηταν πολυ εκνευριστικο μου εστειλαν το fritz και οντως λύθηκε το προβλημα! :):)

dikal
25-08-08, 17:59
Αν δεν το δοκιμάσεις δε μπορείς να ξέρεις. Υποθέτω γύρω στα 5-6000. Αν θέλεις δοκίμασέ το κι αν δε σε ικανοποιεί αυτό, πες τους να σε ξαναγυρίσουν στο ADSL2+. Πίεσε τον τεχνικό που θα μιλήσεις, ώστε να σου το κάνει επιτόπου, κι όχι να το αναθέσει σε καμιά τριανταριά μηχανικούς.

........Auto merged post: dikal πρόσθεσε 26 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και βγάλε εντελώς το φίλτρο, όπως σε συμβούλεψε ο φίλος maxorfo.

treli@ris
29-08-08, 17:32
Ισως ειναι :offtopic: η ερωτηση μου αλλα θα την κανω :p

Ξαφνικα το fritz (το απλο) σταματησε να συγχρονιζει και στο adsl status βγαζει το μηνυμα "not plugged in" το οποιο δεν το βρισκω στη βοηθεια αλλα ουτε το εχει ξαναβγαλει. Πηρα την ΤΥ αλλα και δεν βγαλαμε ακρη και απλα δηλωσαν το προβλημα ως βλαβη.

Περιμενω τις απαντησεις σας !!

maxorfo
29-08-08, 19:46
Δοκίμασες ν' αλλάξεις καλώδιο, μήπως αυτό που έχεις δεν κάνει καλή επαφή; Τα λαμπάκια power και adsl τι κάνουν, αναβοσβύνουν, είναι νεκρά;

treli@ris
29-08-08, 20:20
Δοκίμασες ν' αλλάξεις καλώδιο, μήπως αυτό που έχεις δεν κάνει καλή επαφή; Τα λαμπάκια power και adsl τι κάνουν, αναβοσβύνουν, είναι νεκρά;

Τωρα βρηκε να χαλασει το καλωδιο?? 2 χρονια εχει, λες να φταιει αυτο?? Για το καλωδιο dsl μιλας σωστα??

Το Power αναβοσβηνει και το dsl ειναι νεκρο

maxorfo
29-08-08, 20:27
Ναι, το καλώδιο του DSL εννοώ. Ξέρεις, έχει συμβεί κάποιος, καθαρίζοντας πχ., να το ζορίσει λίγο παραπάνω και να μην κάνει επαφή στο φισάκι. Δεν χάνεις τίποτε να το ελέγξεις.

Βέβαια, αν είσαι σε πολυκατοικία, μπορεί ακόμα και στον κατανεμητή ή σε κάποιο κουτί διακλάδωσης να γίνει η ζημιά από κάποιον απρόσεκτο "μάστορα".

treli@ris
29-08-08, 21:13
Ναι, το καλώδιο του DSL εννοώ. Ξέρεις, έχει συμβεί κάποιος, καθαρίζοντας πχ., να το ζορίσει λίγο παραπάνω και να μην κάνει επαφή στο φισάκι. Δεν χάνεις τίποτε να το ελέγξεις.

Βέβαια, αν είσαι σε πολυκατοικία, μπορεί ακόμα και στον κατανεμητή ή σε κάποιο κουτί διακλάδωσης να γίνει η ζημιά από κάποιον απρόσεκτο "μάστορα".

Σημερα ηρθε τεχνικος και μαζι με επικοινωνια με τεχνικους στα κεντρικα τσεκαρε τη γραμμη μου και το κουτι της πολυκατοικιας, οποτε απο αυτη την πλευρα ειμαστε ενταξει υποθετω.

Το καλωδιο το κρατησα οσο καλυτερα μπορουσα για να κανει επαφη αλλα παλι τιποτα. Θα παω για αλλαγη και θα δω αν αλλαξει κατι

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 41 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εψαξα για αγορα καλωδιου αλλα δεν βρηκα τιποτα. Ξερετε που θα βρω??

aa144
29-08-08, 22:14
Απλό τηλεφωνικό καλώδιο βάλε, λειτουργεί κανονικά, και πέτα το σπλίτερ αν έχεις.

treli@ris
29-08-08, 22:23
Απλό τηλεφωνικό καλώδιο βάλε, λειτουργεί κανονικά, και πέτα το σπλίτερ αν έχεις.

Σπλιτερ δεν εχω καθως δεν χρησιμοποιω το σταθερο, οποτε το φριτζ ειναι μονο του στη γραμμη.

Απλο τηλεφωνικο καλωδιο δεν μπορω να βαλω γιατι ειναι διαφορετικη η υποδοχη. Λεγεται dsl και το καλωδιο ειναι σαν ethernet και για να το περασω στην γραμμη τηλεφωνου εχει μετατροπεα. Εκτος κι αν εννοεις κατι αλλο

aa144
29-08-08, 22:50
Αυτό εννοώ, βάλτο μπαίνει και λειτουργεί κανονικά. Απλό καλώδιο τηλεφώνου.

treli@ris
29-08-08, 23:01
ΟΚ. Θα το δοκιμασω. Αν λειτουργησει θα σε κερασω ενα
http://www.topnews.in/health/files/Ice-Cream.jpg

maxorfo
30-08-08, 00:09
Και δοκίμασε και χωρίς τον μετατροπέα. Από πρίζα κατ' ευθείαν στην είσοδο DSL του Fritz!

-21grams
30-08-08, 01:09
Ισως ειναι :offtopic: η ερωτηση μου αλλα θα την κανω :p

Ξαφνικα το fritz (το απλο) σταματησε να συγχρονιζει και στο adsl status βγαζει το μηνυμα "not plugged in" το οποιο δεν το βρισκω στη βοηθεια αλλα ουτε το εχει ξαναβγαλει. Πηρα την ΤΥ αλλα και δεν βγαλαμε ακρη και απλα δηλωσαν το προβλημα ως βλαβη.

Περιμενω τις απαντησεις σας !!
Παρομοίως...

43026

Έχω δηλώσει βλάβη εδώ και 10 μέρες (έχω αποσυγχρονισμούς και δραματική πτώση ταχύτητας, ΧΩΡΙΣ αυτή να συνοδεύεται από ιδιαιτέρως άσχημα στατιστικά)
Οποία έκπληξις: από σήμερα το μεσημέρι ΚΟΠΗΚΑΝ τα πάντα :down:

To Power/DSL led-άκι αναβοσβήνει ασταμάτητα και στο web interface του Fritz 7140 (annexB) ΔΕΝ υπάρχει καν ένδειξη γραμμής :shock:
Λαμβάνοντας υπόψη ότι μεσολαβεί και Σ/Κ, ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ...

Στο τελευταίο ticket που άνοιξα, ανέφερα ρητά ότι αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα εντός λογικού χρονικού διαστήματος,
η επόμενη μου κίνηση θα ήταν άμεση διακοπή με υπαιτιότητα της HOL και αναζήτηση νέου παρόχου.
Τότε και ΜΟΝΟ τότε, επικοινώνησε μαζί μου κάποιος τεχνικός ( ; ) - την προηγούμενη φορά αρκέστηκαν απλώς να σημειώσουν το πρόβλημα με το όλο ζήτημα να εκκρεμεί.
Ο εν λόγω υπάλληλος εικάζει ότι η απότομη αυτή πτώση (μετά από ένα διάστημα 4 μηνών καλής λειτουργίας/χωρίς αξιοσημείωτα προβλήματα)
οφείλεται σε *παρεμβολές από άλλες γραμμές* και εν ολίγοις η TY της HOL θα γνωστοποιούσε το πρόβλημα στο αρμόδιο τμήμα του ΟΤΕ (...)

Όταν ρώτησα τον τεχνικό πόσος χρόνος απαιτείται απ΄την πλευρά του ΟΤΕ για να ελέγξει το τμήμα που του αντιστοιχεί και να ενημερώσει την HOL, μου απάντησε έως 3 μέρες.
Όλα αυτά την Πέμπτη 28 Αυγούστου, φαίνεται *έπιασαν δουλειά* αμέσως αφού κατάφεραν και έκοψαν την γραμμή εντελώς την επόμενη :angryr:

Take a wild (αλλά πολύυυυυυυυυυυυυυυ wild) guess:
Πότε πιστεύετε ότι θα λυθεί το πρόβλημα και θα επανέλθει η γραμμή στην προηγούμενη κατάσταση:
1) Ποτέ
2) Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου
3) Ένός κακού μύρια έπονται - μήπως να προσέχω μην ανατιναχθεί και το PC;

Ευχαριστώ πολύ όλους όσοι έχουν (έστω εν αγνοία τους) τα wireless δίκτυα των router τους ελεύθερα προσβάσιμα και μπορούμε να κοιτάμε κανένα mail/forum κλπ.
Το κακό είναι ότι πάσχουν από πλευράς signal strength/link quality με εξαίρεση το Αθηναϊκό Μητροπολιτικό Δίκτυο (awmn-913) το οποίο δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει.
Αν κάποιος γνωρίζει τις απαραίτητες ρυθμίσεις που απαιτεί το τελευταίο, ας ενημερώσει.

HarryV
30-08-08, 10:38
Είναι άραγε τυχαίο ότι είστε και οι δύο Αμπελόκηπους ? Μήπως "βάρεσε" κανά DSLAM ?

treli@ris
30-08-08, 15:21
Λες να ειναι γενικο προβλημα στο dslam Αμπελοκηπων??

@nm96027 Μηπως εχεις το ιδιο προβλημα??

Στην περιπτωση μου δεν ειμαι σπιτι για να δοκιμασω αν φταιει το καλωδιο. Αν μπορεις "21grams" δοκιμασε αυτη τη λυση αλλα μαλλον χλωμη μου φαινεται

@21grams Κανε και αναβαθμιση στο ρουτερ σου

nm96027
30-08-08, 15:43
Οχι. Ειμαι οκ και σταθερος οπως παντα.

Τωρα το τι εχει παιξει στις δυο αυτες περιπτωσεις ειναι προφανως αγνωστον...Απο καρτες στο dslam που ειναι προβληματικες, μεχρι απροσεχτα χερακια στον πινακα παρόχων και οχι καλα κουμπωμενα ζευγη...

Καλη τυχη παιδες! Ειλικρινα!

treli@ris
30-08-08, 15:49
Αν συμβαινει κατι απο αυτα που λες σε ποσο χρονο μπορει να λυθει το προβλημα?

nm96027
30-08-08, 15:53
Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να γνωρίζω...:(

aa144
30-08-08, 17:34
Αν δεν είναι όλο το DSLAM, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα σε μια μόνο κάρτα στο DSLAM αυτό, μερικές δεκάδες πόρτες δηλαδή. Έχει και άσχημο παρελθόν βέβαια το εκεί DSLAM...


http://www.asda.gr/actins/HOL/adsl24a_front_l-80.jpg

treli@ris
30-08-08, 22:43
Τελικα η αλλαγη καλωδιου δεν βοηθησε τα πραγματα καθολου οποτε το προβλημα πιθανον να προερχεται απο το ιδιο το dslam

Μιλησα με την ΤΥ πριν λιγο με μια κοπελιτσα (απο φωνη, κορμαρα υποθετω) :p
Της εξηγησα το προβλημα οπως επισης της ειπα οτι υπαρχει κι αλλος ενας συνδρομητης με το ιδιο προβλημα. Αφου κοιταξε καρτελες και λοιπα μου ειπε οτι φταιει η συνδεσμολογια, της ειπα ειναι οκ και συνεχισαμε.

Μετα αφου με αφησε για λιγο για να ψαξει διαφορα, μου πεταξε κι ενα κουλο κατα τη γνωμη μου. Λεει, σας εχει κοψει ο ΟΤΕ την προσβαση με ημερομηνια 29/8. Της λεω δεν γινεται αυτο το πραγμα αφου ο ΟΤΕ δεν εχει καμια σχεση και την ρωταω γιατι.

Μου λεει οτι επειδη αναβοσβηνει το λαμπακι δεν εχετε προσβαση απο εμας και ο ΟΤΕ σας εχει κοψει απο την μεταφορα τηλεφωνου που κανατε.

Της λεω, μεταφορα εκανα στο ΟΤΕ οπως και σε σας, η οποια εγινε πριν 20 μερες και την οποια οι ιδιοι επιβεβαιωσατε. Επισης ολες αυτες τις μερες ειχα ιντερνετ και τυχαια κοπηκε προχτες οποτε τι γινετε?
Της ειπα αν φταει και το dslam αλλα δεν ηξερε παραπανω οποτε εκλεισε εκει η κουβεντα.

Μου ειπε παντως οτι ειμαι καλυμμενος και οτι το προβλημα ειναι ειτε δικο τους ειτε του ΟΤΕ οποτε μπορει να εχω και πιστωση αν αργησει σημαντικα

Της αφησα το κινητο μου για να με παρουν οι ανθρωποι των βλαβων (ή εστω αυτη για να το λυσουμε μαζι αργοτερα :p)
Τα συμπερασματα δικα σας

dikal
30-08-08, 23:58
Δε δοκιμάζετε κι έναν άλλον ρούτερ για να δείτε αν συγχρονίζει;

-21grams
31-08-08, 00:06
Μου ειπε παντως οτι ειμαι καλυμμενος και οτι το προβλημα ειναι ειτε δικο τους ειτε του ΟΤΕ οποτε μπορει να εχω και πιστωση αν αργησει σημαντικα
Τι πάει να πει πίστωση αν αργήσει σημαντικά;
Υπενθυμίζω ότι το τηλέφωνο θεωρείται -δικαιολογημένα- είδος 1ης ανάγκης.
Άλλη δουλειά δεν είχαμε να κάνουμε απ' το να ΚΥΝΗΓΑΜΕ τον όποιο provider για να πράξει τα αυτονόητα.
Και δίνω έμφαση στο ρήμα *κυνηγώ* γιατί δεν χωράει αμφιβολία ότι αν ΕΣΥ, ο πελάτης/συνδρομητής (ή στην προκειμένη περίπτωση το θύμα)
δεν γνωστοποιήσεις το πρόβλημα, αυτοί είναι ικανοί να συνεχίσουν να χρεώνουν κανονικά για υπηρεσίες που ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ!
Σατανική σύμπτωση; την μέρα που *κάποιος* τράβηξε την πρίζα/κάρτα/πόρτα/παράθυρο του DSLAM, έρχοταν με το ταχυδρομείο και η "λυπητερή" :x

Θα ήθελα να κάνω μια *κουβεντούλα* με το λογιστήριο του provider που φέρει λογότυπο ροζ χρώματος
(ίσως θα έπρεπε να κρεμάσουν έξω απ'τα γραφεία της εταιρείας ασορτί φωτάκι για να προιδεάζουν τους *πελάτες*)
σχετική με την αφαίρεση ποσού αντίστοιχου με τις εκτός λειτουργίας μέρες (ελπίζω όχι και βδομάδες).

Απ' την άλλα μεριά, ίσως θα έπρεπε να τους ευχαριστήσω.
Γιατί πολύ απλά με έβγαλαν απ' το δίλημμα του αν θα έπρεπε να κάνω (για μια ακόμη φορά) υπομονή μεχρις ώτου βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους ή να επιλέξω άλλο πάροχο.

Αναζητείται:
Πάροχος που να πραγματοποιεί τα στοιχειώδη, δηλ.

Tηλέφωνο 24/7
Aξιοπρεπείς ταχύτητες (ΕΙΔΙΚΑ upload) χωρίς (ή στην χειρότερη περίπτωση με σπάνιους) αποσυγχρονισμούς,
Xωρίς traffic shaping,
Eξοπλισμό που να περιλαβάνει wireless router το οποίο να διαθέτει *εξωτερικό on/off διακόπτη* για το ασύρματο δίκτυο.
Τα Pings είναι bonus (δεν είμαι online gamer)

Την HOL την φάγαμε στη μάπα 2 χρόνια, σε ΑΡΥΣ, shared & full LLU - καιρός να αλλάξουμε παραστάσεις (και ίσως να ηρεμήσουμε κιόλας)

Forthnet, Tellas ή NetOne;
btw, το ξέρω πως η τελευταία χρησιμοποιεί τις Αττικές Γραμμές μέσω HOL, πλην όμως κρίνοντας απ' το NetOne section του forum τα προβλήματα είναι πολύ λιγότερα.
Οι Altec, Lannet, Teledome είτε βαράνε διάλυση/συγχωνεύονται/εξαγοράζονται κλπ ή δεν έχουν xx Mbits πακέτα άρα απορρίπτονται ασυζητητί.
On Telecoms & Vivodi για κάποιο λόγο ποτέ δεν μου γέμισαν το μάτι ενώ ο ΟΤΕ είναι -όπως πάντα- ασύμφορος οικονομικά
(τώρα ΑΝ, λέμε ΑΝ οι αστικές/υπεραστικές κλήσεις του ΟΤΕ ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δωρεάν και όχι μόνο στο δικό του δίκτυο -επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ πολιτική-, θα το συζητούσα)

ΤΙΜΗ & ΔΟΞΑ στα open wireless networks

........Auto merged post: -21grams πρόσθεσε 2 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δε δοκιμάζετε κι έναν άλλον ρούτερ για να δείτε αν συγχρονίζει;Εγώ τουλάχιστον, το δοκίμασα κι αυτό με το παλιότερο Fritz (απ'την shared LLU γραμμή που ξέμεινε).
Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο - το ανέφερα και στην ΤΥ.

treli@ris
31-08-08, 00:10
Πιστωση δεν με νοιαζει αν εχω γιατι ειμαι σε shared και τηλεφωνο εχω του ΟΤΕ οπως και ιντερνετ που εχω απο αλλου. Το θεμα ειναι για ποιο λογο να δημιουργηθει τετοιο προβλημα και γιατι να μην μπορουν να το κοιταξουν σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα

treli@ris
31-08-08, 22:18
@-21grams Ειχες καμια επικοινωνια με την ΤΥ?? Το προβλημα σου παραμενει??

-21grams
01-09-08, 10:02
Τηλεφώνησα ξανά σήμερα το πρωί (~6:20) απ' το κινητό φυσικά αφού σταθερό δεν υφίσταται πλέον.
Ξανα-μανά τα ίδια, η γνωστή ρουτίνα των ερωτήσεων "δοκιμάσατε reset, χωρίς splitter, αποσυνδέσατε τα τηλέφωνα" κλπ
Και φυσικά όταν έθεσα το εύλογο ερώτημα, "απ' την Παρασκευή σας έχω ενημερώσει ότι υπάρχει διακοπή του κυκλώματος DSL/δεν λειτουργεί ούτε το τηλέφωνο, ούτε το internet τι κάνατε γι αυτό;" εισέπραξα νεκρική σιγή.
Είναι σαφές ότι η εταιρεία (όχι κατ' ανάγκη και οι υπάλληλοι που εργάζονται σ' αυτήν) ΔΕΝ ενδιαφέρεται (ή τουλάχιστον δεν ενδιαφέρεται όσο θα έπρεπε)

Η αμέσως επόμενη ερώτηση μου ήταν πόσο διάστημα μεσολαβεί έως ότου μεταφερθώ σε άλλο πάροχο (περίπου 2 βδομάδες μου είπαν) και αν κατά την διάρκεια της αναμονής για την μετάβαση απ' τη HOL σε άλλο (εναλλακτικό) πάροχο θα έχω τηλέφωνο.
Θα έχω, ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ διορθώσουν την βλάβη πρώτα - καλά κρασιά...

Το ξέρω πως είναι off-topic, αλλά αν θέλετε απαντήστε στο ερώτημα που έκανα στο προηγούμενο post μου (ειδικά αν είστε Ζωγραφιώτες)
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2291049&postcount=37

archer1
04-09-08, 01:14
Καλησπερα !!! δυστυχώς δεν ακουσα την συμβουλη του dikal και ακομα περιμενω να με γυρίσουν σε ADSL2 αλλα θα τους παρω αυριο να τους πιέσω!
Anyway! Απλώς είχα μια απορια.Μηπως θα μπορουσε κάποιος να μου πεί αν είναι φυσιολογικό το forward error correction και το crc στο CPE για 45 λεπτα απο το τελευταίο restart?
Γιατι απο οτι εχω καταλαβει αυτα τα νουμερα δηλωνουν πολύ θόρυβο στη γραμμή αλλα δεν νομιζω οτι έχω και τόσο πολύ συγκριτικά με άλλα που έχω δεί..
Ελπίζω να αλλάξουν αυτα με την αλλαγή γιατι νομίζω εκεί είναι το πρόβλημα!

dikal
04-09-08, 08:50
Εξακολουθείς να έχεις αποσυνδέσεις και PPPoE errors ή μόνο αυτά τα FEC; Για 45 λεπτά είναι πάρα πολλά.
Δοκίμασε να συνδέσεις το ρούτερ στην κεντρική πρίζα χωρίς φίλτρα, διχαλωτά καλώδια και σπλίτερ (έστω για μισή ώρα για δοκιμή). Πρέπει και οι υπόλοιπες πρίζες να μην έχουν απολύτως τίποτα (τηλέφωνα, φίλτρα, οτιδήποτε).

archer1
04-09-08, 11:17
Ευχαριστω πολυ dikal!!! Οι αποσυνδεσεις συνεχίζουν(6-7) την ημέρα μαζι με τα μπουκώματα.
Το modem το έχω στην κεντρική πρίζα έχοντας απομονώσει όλες τις υπόλοιπες. Το μόνο που θέλω να μου διευκρινήσεις... Το διχαλωτό το έχω, απλα εχω βγάλει το splitter.την μια ακρη στο modem και την άλλη(το ενα απο τα δυο καλώδια(συγκεκριμενα του dsl)) το έχω βάλει στην πρίζα. Είναι ok νομίζω!
Σκεφτομαι να τραβήξω καλώδιο απ'ευθειας απο το κουτακι έξω απο το σπίτι.
Αλλα θα περιμένω και την αλλαγη.
Ή μάλλον κατσε να τους πάρω ένα τηλ τώρα...

dikal
04-09-08, 11:59
Το μόνο καλώδιο που χρειάζεσαι είναι ένα κοντό καλώδιο τηλεφώνου, με το οποίο θα συνδέσεις το ρούτερ με την πρίζα. Βγάλε το διχαλωτό εντελώς. Κάνε και την αλλαγή σε ADSL2.

archer1
04-09-08, 12:27
σε ευχαριστω και παλι! θα σου πω μολις γινει η αλλαγη! αναμονη 50 λεπτα βλεπεις!!

archer1
04-09-08, 16:27
Λοιπόν η αλλαγή έγινε σε ADSL2!(maximum ATM data rate 16380 και οχι 12000 οπως νομιζα)!
Συγχρονισε στα 7500 περιπου! δεν ειναι και ασχημα απο τα 10000 που ήμουν..
Οκ μεχρι εδώ

Με το που εγινε η αλλαγη πηρα ενα τηλεφωνο και οσο περνουσε η ωρα(μετα τα 20 πρωτα λεπτα) αρχισε η φωνη του συνομιλητη μου να σερνεται.(Οσο περνουσε η ωρα χειροτερευε). Κοιταω το adsl info και βλεπω πάλι crc και forward error correction αυξημενα!Σας το στελνω να το δειτε. Λέω δεν είναι δυνατον.....

Κάνω restart και για κανα 20 λεπτο μεχρι τώρα που σας μιλάω δεν έχει γραψει καθόλου νουμερα. Είναι το δευτερο γράφημα που σας στέλνω.Στελνω και το spectrum που νομιζω αλλαξε πολυ προς το καλυτερο. Λεω καλα παμε δεν το εχω ξαναδει να μην γράφει...
Εκει που ξαναπέρνω τηλέφωνο και μιλαω ξαφνικα σηκωνει καποιος αλλος την αλλη γραμμη και αρχιζω και τον ακουω τον αλλον σαν robot!Οπως σας είχα πει και στην αρχη του θέματος..

Αρχίζω να τρελαινομαι!!Δεν μπορω να ασχολουμε ολη μερα μπας και φτιαξει η τηλεφωνια..Τι να κάνω ρε παιδια.Τι λέτε???

archer1
04-09-08, 16:43
Μετα απο 1 ωρα σχεδον απο την τελευταια επανεκκινηση και το dsl info παραμενει ιδιο με το 2ο που σας εστειλα. Στην τελικη παυω να χρησιμοποιω την δευτερη γραμμη και βαζω και τα δυο ασυρματα στο παλιο νουμερο! Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν το εχει συναντησει κανεις γιατι και ο φιλος μου τα ιδια εχει οταν ανοιγει και τις 2 γραμμες.. Ειναι στην περιοχη μου και αυτος

dikal
04-09-08, 17:05
Φαντάζομαι ότι έχεις και τις 2 συσκευές πάνω στο ρούτερ. Ψάξε το λίγο να δεις αν σου το κάνει πάντα. Ζήτησέ τους να σου στείλουν κι ένα Netfaster να δοκιμάσεις αν συμπεριφέρεται καλύτερα από το fritz, και κρατάς το καλύτερο.

archer1
04-09-08, 17:22
To netfaster το ειχα στην αρχη και ειχα παρασιτα στην συνομιλια! θα το ψαξω να δω τι αλλαξε. παντως τωρα δεν γραφει λαθη με τπτ. καλο αυτο. Πριν εγραφε σαν τρελο τωρα θα ειχε κανα εκατομυριο αλλα τωρα εχει 30. παντως θα το κοιταξω με ηρεμια γιατι σημερα με εχουν πιασει τα νευρα μου με αυτους. Και παλι ευχαριστω dikal.
Λες να ισχυει η λαλακια που μου ειπαν για τα ασυρματα? οτι δημιουργουν το προβλημα? Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορουν να δημιουργουν. Αλλα και παλι χωρις ασυρματα δεν γινεται! αντε να γλυτωσουμε απο το voip και να μας βαλουν σε Pots σιγα σιγα

archer1
24-09-08, 12:43
Καλησπερα σε ολους και παλι.
Λοιπον με την αλλαγη σε Αdsl2 όλα καλα. Αποσυγχρονισμοι τέλος! Παει αυτο
Εχθες κανω ενα reset στο modem επειδη είχε ψιλομπουκώσει το net.
ΤΙ ΤΟ'ΘΕΛΑ!!!
Απο εκείνη την ώρα δεν έχει ξανασυγχρονισει. Στο overview μου λεει οτι δεν ειναι συνδεδεμένο το καλώδιο του DSL . Δοκιμάζω άλλο modem τιποτα. Αλλάζω τα καλώδια τιποτα! Ολα αυτα απο ένα reset τωρα!
Δεν συγχρονίζει με τιποτα!

Μου λένε οι τεχνικοι θα σου στειλουμε τρια αρχεια να επαναφερεις το fritz! ηξερα οτι δεν θα γινει τπτ γιατι δεν συγχρονιζει ουτε με ενα linksys wag200. ΕΛΕΟΣ!
Καμια ιδεα κανεις???

@ ADSLgr.com All rights reserved.