PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ



vasgi
25-08-08, 13:09
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΤΗΣ HOL (KAI OXI MONON)

Για να μην σας κουραζω το προβλημα μου ειναι σαν πολλων αλλων δηλαδη εδω και κατι μηνες χαμηλος συγχρονισμος, συνεχεις διακοπες συνεχεις αναφορες και τιποτα κλπ κλπ

Εχω δοκιμασει τα παντα (εως και το FRITZ πηγα στο υπογειο της πολυκατοικιας με τα ποντικια και το συνδεσα απευθειας στην εξωτερικη γραμμη για να βεβαιωσω οτι δεν εχω προβλημα εντος κτηριου)

Επειδη λοιπον σε αυτη τη χωρα η κατασταση που επικρατει σε πολλους τομεις της δημοσιας και ιδιωτικης ζωης οφειλεται στο γεγονος οτι εχουμε συνιθισει να μην αντιδρουμε και διεκδικουμε το δικιο μας

εχω να σας πω οτι
καθε καταγγελια σας με ταυτοχρονη κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ (και αφου εχετε επισυναψει τυχον αναφορες σας στα issues η ακομα και ηχογραφημενες συνομιλιες με τεχνικους)


κοστιζει στις εταιριες αυτες προστιμα χιλιαδων ΕΥΡΩ πραγμα το οποιο τους ποναει σε αντιθεση με τις διαρκεις αγανακτισμενες διαμαρτυριες μας

Επιτελους ειναι θεμελιωδες δικαιωμα μας και υποχρεωση τους να μας παρεχουν τις υπηρεσιες που με συνεπεια πληρωνουμε

emeliss
25-08-08, 13:14
Δηλαδή προτείνεις ο κόσμος να παρανομεί και να κυκλοφορεί με μαγνητόφωνα;;;

Το δίκαιο μας πρέπει να το ψάχνουμε μόνο μέσα από νόμιμες οδούς!

vasgi
25-08-08, 13:20
Μαλλον δεν καταλαβες τιποτα απο το μηνυμα.
Στην καταγγελια σου στον αρμοδιο φορεα να επισυναψεις τυχον αλληλογραφια που να αποδυκνυει οτι υπαρχει προβλημα και οτι δεν εχει αντιμετωπιστει για μεγαλο χρονικο διαστημα...η τις συνομιλιες σου με τεχνικους που 10 ανθρωποι σου λενε 10 διαφορετικα πραγματα...

καλο λοιπον θα ηταν πριν απαντησεις να κανεις ενα κοπο να διαβασεις το αρχικο μηνυμα και αλλον ενα κοπο να το κατανοησεις

emeliss
25-08-08, 13:24
Το διάβασα καλά. Τις συνομιλίες πως θα τις καταθέσεις;

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


(και αφου εχετε επισυναψει τυχον αναφορες σας στα issues η ακομα και ηχογραφημενες συνομιλιες με τεχνικους)
Οι ηχογραφημένες συνομιλίες μπορούν να βρεθούν με νόμιμο τρόπο;

Απάντησε μου σε παρακαλώ και άσε τα υπόλοιπα.

alkis13
25-08-08, 13:28
Βεβαια μπορουν, αν πει στον υπαλληλο στην αρχη οτι θα ηχογραφηθει η συνομηλια και θα σταλει με μια αιτηση στην ΕΕΤΤ.Ειναι δικαιομα να απαιτουμε και οχι να μας κοροϊδεύουν.

DaveMurray
25-08-08, 13:29
αχμ, παρανομία είναι η ηχογράφηση απο εμάς, αλλά παρανομία δεν είναι απο εκείνους ε; "για λόγους ασφάλειας και ποιότητας η κλήση σας, ενδέχεται να ηχογραφηθεί"

(Λίγο διφορούμενα τα πράγματα τα βλέπω...)

alkis13
25-08-08, 13:30
@dave murray αυτοι μπορουν και το κανουν επειδη σε ειδοποιουν στην αρχη.

emeliss
25-08-08, 13:31
Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Μπορεί ο υπάλληλος και ο κάθε υπάλληλος να επιλέξει αν θέλει να γίνει καταγραφή; Φυσικά και όχι.

DaveMurray
25-08-08, 13:32
εφόσον είναι νόμιμο αυτό, τότε και εγώ με το που μου απαντήσει κάποιος, η συνομιλία ενδέχεται να ηχογραφηθεί για λόγους δικής μου ασφάλειας και ποιότητας θα πω στον αγαπητό υπάλληλο. τότε είναι νόμιμο; Εφόσον αυτοί δεν με ρώτησαν για να με ηχογραφήσουν, εγώ γιατί να ρωτήσω...;

vasgi
25-08-08, 13:33
ΑΝ θελησεις νομιμοποιεισαι να το κανεις ειδικα τη στιγμη ποθ το κανοθν αυτοι πρωτοι αρκει να το πεις στον υπαλληλο

emeliss
25-08-08, 13:35
Και να δεχθεί... και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου...

Ναι έχουμε δύναμη, αλλά πρέπει να βρίσκουμε την σωστή οδό!

DaveMurray
25-08-08, 13:38
βρε emeliss, εφόσον εμένα με υποχρεώνει και μου λέει ασαφές, χωρίς να με ρωτήσει, και χωρίς δώσω εγώ την συγκατάθεση μου παρά μόνο με μια ξερό "η κλήση ενδέχεται να ηχογραφηθεί για λόγους ασφάλειας και ποιότητας" πράγμα που δεν σου αφήνει περιθώριο ΠΟΤΕ να ξέρεις αν σε ηχογραφούν η όχι, είναι παράνομο τότε να πω το ίδιο εγώ στον υπάλληλο που θα μου απαντήσει; Και αν ηχογραφήσουν εκείνοι, χωρίς ειδοποίηση και συγκατάθεση δεν είναι παράνομο; Δεν μπορώ να καταλάβω... τέσπα. Όσο παράνομη είναι πχ η ηχογράφηση με τα μαγνητοφωνάκια που γίνεται χωρίς ειδοποίηση,άλλο τόσο παράνομη τότε είναι και η ηχογράφηση από εκείνους χωρίς ειδοποίηση και συγκατάθεση... εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

emeliss
25-08-08, 13:41
Κοίτα εγώ δεν συμφωνώ ούτε με την ηχογράφηση από την άλλη πλευρά. Θεωρητικά γίνεται για να προστατέψουν τον πελάτη. Πρακτικά δεν πιστεύω πως μπορεί να βοηθήσει κάπου.
Αυτοί σίγουρα είναι καλυμμένοι. Από την στιγμή που τους μιλάς, το δέχεσαι.

DaveMurray
25-08-08, 13:44
Όμορφα, μέχρι τώρα μια χαρά. Από την στιγμή που θα ειδοποιήσω και εγώ, και συνεχίσουν να μου μιλούν, το δέχονται... Καλυμμένοι, καλυμμένος, το λύσαμε....;

emeliss
25-08-08, 13:50
Όμορφα, μέχρι τώρα μια χαρά. Από την στιγμή που θα ειδοποιήσω και εγώ, και συνεχίσουν να μου μιλούν, το δέχονται... Καλυμμένοι, καλυμμένος, το λύσαμε....;
Όχι. Ξαναλέω
Μπορεί ο υπάλληλος και ο κάθε υπάλληλος να επιλέξει αν θέλει να γίνει καταγραφή;
Φυσικά και όχι.

jtsop
25-08-08, 13:52
Εαν πάρεις τηλέφωνο και ακούσεις ότι η κλήση καταγράφεται τότε δεν χρειάζεται να πεις κάτι, γιατί ο υπάλληλος το ξέρει ήδη ότι καταγράφεται η συνομιλία. Παρ' όλα αυτά μπορείς ξερά να το πεις και εσύ στον υπάλληλο και δεν μπορεί να μη δεχθεί γιατί η κλήση ήδη καταγράφεται. Εγώ πάντως μια φόρα που μου είχαν σπάσει τα νεύρα κατέγραψα τη συνομιλία (αυτό δεν είναι παράνομο, να την κοινοποιήσεις είναι παράνομο) και έστειλα την καταγγελία όπου έλεγα μου είπαν αυτό και αυτό και αν το αμφισβητούν έχω καταγεγραμμένες συνομιλίες που το αποδυκνείουν, όπότε η εταιρεία δεν μπορούσε να πει ότι λέω μ@λ@κίες! :twisted:

alkis13
25-08-08, 14:57
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ TOPIC.Το θεμα ειναι οτι αν κατι δεν γινεται σωστα στελνουμε στην ΕΕΤΤ asap καταγγελια.ΑΠΛΑ.

Hunter 85
25-08-08, 18:55
Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Μπορεί ο υπάλληλος και ο κάθε υπάλληλος να επιλέξει αν θέλει να γίνει καταγραφή; Φυσικά και όχι.

Ακριβώς! Και πολύ πιθανόν να μην ασχοληθεί και ιδιαίτερα! Σιγά μην χάσει ο άλλος τη δουλεία του.
Κακώς αλλά είναι η πραγματικότητα!

guzel
25-08-08, 19:04
βρε emeliss, εφόσον εμένα με υποχρεώνει και μου λέει ασαφές, χωρίς να με ρωτήσει, και χωρίς δώσω εγώ την συγκατάθεση μου παρά μόνο με μια ξερό "η κλήση ενδέχεται να ηχογραφηθεί για λόγους ασφάλειας και ποιότητας" πράγμα που δεν σου αφήνει περιθώριο ΠΟΤΕ να ξέρεις αν σε ηχογραφούν η όχι, είναι παράνομο τότε να πω το ίδιο εγώ στον υπάλληλο που θα μου απαντήσει; Και αν ηχογραφήσουν εκείνοι, χωρίς ειδοποίηση και συγκατάθεση δεν είναι παράνομο; Δεν μπορώ να καταλάβω... τέσπα. Όσο παράνομη είναι πχ η ηχογράφηση με τα μαγνητοφωνάκια που γίνεται χωρίς ειδοποίηση,άλλο τόσο παράνομη τότε είναι και η ηχογράφηση από εκείνους χωρίς ειδοποίηση και συγκατάθεση... εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

αν δεν σου αρεσει τερματιζεις την κληση, ειναι τοσο απλο.αν συνεχισεις αποδεχεσαι τον "ορο"

φυσικα και δεν ειναι παρανομο αυτο που κανουν ,εξαλλου σε ηχογραφουν για τη δικη σου ασφαλεια οχι της χολ. δεν χρειαζεται να ηχογραφησετε την κληση απλα ζητατε απο το νομικο τμημα να σας αποστειλουν την ηχογραφημενη συνομιλια

στην εεττ δεν περνανε ηχογραφησεις και καθε παπαρια που θα πει ενας υπαλληλος στο τηλ..σ αυτες τις περιπτωσεις μετρανε μονο οτι υπογραφεται εγγραφως και σ αυτο ειναι πολυ προσεκτικη η χολ οπως και η καθε εταιρια

TYRONAGA
25-08-08, 19:25
1. ΕΕΤΤ
Έντυπο Ερωτήματος Καταγγελίας (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html)

2. Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
e-mail:info@efpolis.gr,

Θα στείλεις και στους δύο...Η μεσολάβησή τους γρήγορη και αποτελεσματική.Σου κοινοποιούν και τις ενέργειες που κάνουν.

Θα σας πρότεινα να στέλνατε πρώτα μερικά προειδοποιητικά ΦΑΞ στην HOL με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ (το αντίγραφο δεν είναι απαραίτητο να το στείλετε άμεσα).
Αν δεν βλέπετε καμία αλλαγή,κάνετε την καταγγελία σας και επισυνάπτεται τα ΦΑΞ σας...Ούτε κασέτες ούτε τίποτα.

(σε κάποιο απο τα post μου αναφέρω μια καταγγελία που είχα κάνει στον ΟΤΕ ...με ικανοποίηση είδα οτι ειχαν ενεργοποιηθεί πολλοί και σε επανάληψή μου ακόμα περισσότεροι και σε ανώτατο επίπεδο =Δ/νσεις κ.λ.π.)
Μην φοβόσαστε. Αρκεί να είστε ειλικρινείς, εμπεριστατωμένοι και με ντοκουμέντα .

yianemma
25-08-08, 23:42
Αν θέλετε και τη γνώμη μου, κάντε μια καταγγελία για να σας φύγει ο καημός και να ικανοποιήσετε όποιο τυχόν αίσθημα εκδίκησης απέναντι στον πάροχο με την πιθανή επιβολή κάποιου προστίμου, αλλά η ουσία είνια μία:

Θα χαλάσετε την ψυχική σας ηρεμία για πάνω από ένα μήνα (ρωτήστε οποιονδήποτε ηπάλληλο της ΕΕΤΤ πόσος χρόνος απαιτείται για να φτάσει η αίτηση σας στο γκισέ).

Εντωμεταξύ ψάξτε το για άλλο πάροχο. Η διαδικασία θα πάρει περίπου το ίδιο χρονικό διάστημα

Στην δικιά μου περίπτωση απέστειλα 3 καταγγελίες κατά της HOL στο πρώτο 15νθήμερο του Μαίου και όταν στις 15 Ιουλίου περίπου ζήτησα από την ΕΕΤΤ να μου αποσταλεί η απάντηση της HOL μου στείλανε την απάντηση του ΟΤΕ σε παλιότερή μου καταγγελία τον Φεβρουάριο του 2006!!!

Όσο για ένα πιστωτικό που περιμένω από τη HOL για την περίοδο ενός μηνός που έμεινα χωρίς υπηρεσία, ακόμη έρχεται (από το Μαίο)

Όσο το υπουργείο ανάπτυξης χαιδεύει τα αυτιά των παρόχων στα πλαίσια του ανταγωνισμού, εμείς θα γεμίζουμε τις σελίδες του adslgr και οι υπάλληλοι τις ΕΕΤΤ θα πρωτοκολλούν τις καταγγελίες μας.

Έτσι απλά...

Hunter 85
26-08-08, 00:32
Αν θέλετε και τη γνώμη μου, κάντε μια καταγγελία για να σας φύγει ο καημός και να ικανοποιήσετε όποιο τυχόν αίσθημα εκδίκησης απέναντι στον πάροχο με την πιθανή επιβολή κάποιου προστίμου, αλλά η ουσία είνια μία:

Θα χαλάσετε την ψυχική σας ηρεμία για πάνω από ένα μήνα (ρωτήστε οποιονδήποτε ηπάλληλο της ΕΕΤΤ πόσος χρόνος απαιτείται για να φτάσει η αίτηση σας στο γκισέ).

Εντωμεταξύ ψάξτε το για άλλο πάροχο. Η διαδικασία θα πάρει περίπου το ίδιο χρονικό διάστημα

Στην δικιά μου περίπτωση απέστειλα 3 καταγγελίες κατά της HOL στο πρώτο 15νθήμερο του Μαίου και όταν στις 15 Ιουλίου περίπου ζήτησα από την ΕΕΤΤ να μου αποσταλεί η απάντηση της HOL μου στείλανε την απάντηση του ΟΤΕ σε παλιότερή μου καταγγελία τον Φεβρουάριο του 2006!!!

Όσο για ένα πιστωτικό που περιμένω από τη HOL για την περίοδο ενός μηνός που έμεινα χωρίς υπηρεσία, ακόμη έρχεται (από το Μαίο)

Όσο το υπουργείο ανάπτυξης χαιδεύει τα αυτιά των παρόχων στα πλαίσια του ανταγωνισμού, εμείς θα γεμίζουμε τις σελίδες του adslgr και οι υπάλληλοι τις ΕΕΤΤ θα πρωτοκολλούν τις καταγγελίες μας.

Έτσι απλά...

Δηλαδή σαν να λέμε οτι η ΕΕΤΤ και που υπάρχει, τσάμπα!
Καλά έχει ξαναειπωθεί αλλα λέμε τωρα!

yianemma
26-08-08, 00:56
Αν και με βοήθησε στο παρελθόν, όταν οι καταγγελίες ήταν σαφώς λιγότερες, τώρα είναι τουλάχιστον ανεπαρκής.

Πάντως για τους περισσότερους η λύση δεν έρχεται πλέον από την ΕΕΤΤ. Πρόκειται απλά για χρονική σύμπτωση όταν το πρόβλημα επιλύεται ταυτόχρονα με την κοινοποίηση της καταγγελίας.

Hunter 85
26-08-08, 00:59
Αν και με βοήθησε στο παρελθόν, όταν οι καταγγελίες ήταν σαφώς λιγότερες, τώρα είναι τουλάχιστον ανεπαρκής.

Πάντως για τους περισσότερους η λύση δεν έρχεται πλέον από την ΕΕΤΤ. Πρόκειται απλά για χρονική σύμπτωση όταν το πρόβλημα επιλύεται ταυτόχρονα με την κοινοποίηση της καταγγελίας.

Εγω όμως όπως και πολλοι ακόμα το ανεπαρκής θα κρατήσουμε

TYRONAGA
26-08-08, 08:03
Αν δεν εκανε καταγγελίες ο κόσμος δεν θα ειχαμε ΟΥΤΕ αυτόν τον υποτιπώδη έλεγχο,ουτε τους οποιους σχετικούς κανόνες που κατα καιρούς βγαίνουν απο την ΕΕΤΤ.
Η δικιά μας δυναμη μετράει.
Στο κάτω-κάτω της γραφής δεν μας κοστίζει τιποτα να την στείλουμε με e-mail ...(εχω δώσει link παραπάνω).Αν δεν το κάνουμε εμείς ποιός περιμένετε να το κάνει;ή γιαγιά μας;(αυτή μόνο για στις διαφημίσεις τους υπάρχει).
Μην κολώνεται...Και συνδιάστε με το e-mail της γραμματείας καταναλωτή ...
Μπορεί να εχει πέσει "δουλειά" λόγω των πολλών καταγγελιών,αλλά καταχωρουνται και στο τέλος κάτι γινεται.Για το σύνολο ,αλλά "παιρνει" και εμάς λιγάκι.Ετσι δεν είναι;;; :)

kiriak
26-08-08, 11:19
http://www.facebook.com/group.php?gid=30081481128

bathan
26-08-08, 12:13
Εχουμε δύναμη ;
Δυστυχώς η ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ

DaveMurray
26-08-08, 12:23
bathan καλό θα είναι να προσέχουμε τις εκφράσεις μας... Δεν είναι και ότι καλύτερο αυτές οι λέξεις... :)

bathan
26-08-08, 17:19
bathan καλό θα είναι να προσέχουμε τις εκφράσεις μας... Δεν είναι και ότι καλύτερο αυτές οι λέξεις... :)Μα δεν είπα τίποτε το μεμπτό, ίσα-ίσα μπορώ να μιλήσω πολύ χειρότερα με αυτά που τραβάω καθημερινά από την αντιμετώπιση της HOL. Δηλαδή αυτοί που μας αντιμετωπίζουν σαν βλάκες νομίζεις πως θα ενοχληθούν ;
Αν τώρα οι mods πιστεύουν πως ειναι ανάρμοστο, τί να πω ας το διαγράψουν

Hunter 85
26-08-08, 17:33
Μα δεν είπα τίποτε το μεμπτό, ίσα-ίσα μπορώ να μιλήσω πολύ χειρότερα με αυτά που τραβάω καθημερινά από την αντιμετώπιση της HOL. Δηλαδή αυτοί που μας αντιμετωπίζουν σαν βλάκες νομίζεις πως θα ενοχληθούν ;
Αν τώρα οι mods πιστεύουν πως ειναι ανάρμοστο, τί να πω ας το διαγράψουν

Απλά είναι too much!
Κεφαλαία και "βρισιές". Βέβαια έχεις τα προβλήματα και είσαι αγανακτισμένος, το καταλαβαίνουμε!

roadgr
03-09-08, 21:27
Πολύ ωραίο περιστατικό είχα εγώ. Ενώ είχα conn-x ξαφνικά μου κόβεται. Παίρνω τηλ. στο 134 και μου λένε πως ανήκω πλέον στην hol. Φανταστείτε τη φάτσα μου εκείνη τη στιγμή.. :twisted:
Επικοινωνώ με την hol και μου λένε ότι έγινε κατά λάθος!! :whistle:
Σαν αποζημίωση το δέχτηκα με την προϋπόθεση να μου δώσουν 4 μήνες δώρο, όπως και μου έδωσαν. (βλέπεις δε λέει να περιμένεις 20 ημέρες να στο κόψουν και άλλες 20 να ξανα-συνδεθείς)
Όλα αυτά γίνονται αρχές του έτους. Αρχές Ιούλη κάνω αίτηση για double play. Από τότε μέχρι και μέσα Αυγούστου δεν κάνανε τίποτα γιατί ερχόταν μήνυμα από τον ΟΤΕ (όπως ισχυρίζονταν) ότι εκρεμμεί αίτηση άλλου παρόχου στο σύστημα!! Μιλάω με τον ΟΤΕ και μου στέλει επιστολή ότι ΔΕΝ υπάρχει τίποτα για τον τηλεφωνικό μου αριθμό ούτε από την hol ούτε από κανέναν άλλο πάροχο! Εξαγριωμένος λοιπόν το στέλνω με fax στην hol και μετά από 2 ημέρες τους παίρνω τηλ και μου λένε ότι ο ΟΤΕ κάνει λάθος. Τους το ζήτησα γραπτώς όπως και μου το έστειλαν.
Με τις 2 επιστολές από ΟΤΕ και hol κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Πρωτοκολλείται στις 27/08 και μου στέλνουν αντίγραφο.
Σας πληροφορώ ότι στις 02/09 μου ήρθε μήνυμα στο κιν από hol ότι η γραμμή μου θα είναι έτοιμη στις 21/09! :lol:
Σαν να μη έφτανε αυτό, με πήραν και τηλέφωνο να μου ζητήσουν συγγνώμη για την καθυστέρηση και πως το αίτημά μου θα προωθηθεί κατά προτεραιότητα.
Συμπέρασμα: ΜΟΝΟ με καταγγελίες βάζουν μυαλό... :rtfm:

gosper
04-09-08, 12:29
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΤΗΣ HOL (KAI OXI MONON)

Για να μην σας κουραζω το προβλημα μου ειναι σαν πολλων αλλων δηλαδη εδω και κατι μηνες χαμηλος συγχρονισμος, συνεχεις διακοπες συνεχεις αναφορες και τιποτα κλπ κλπ

Εχω δοκιμασει τα παντα (εως και το FRITZ πηγα στο υπογειο της πολυκατοικιας με τα ποντικια και το συνδεσα απευθειας στην εξωτερικη γραμμη για να βεβαιωσω οτι δεν εχω προβλημα εντος κτηριου)

Επειδη λοιπον σε αυτη τη χωρα η κατασταση που επικρατει σε πολλους τομεις της δημοσιας και ιδιωτικης ζωης οφειλεται στο γεγονος οτι εχουμε συνιθισει να μην αντιδρουμε και διεκδικουμε το δικιο μας

εχω να σας πω οτι
καθε καταγγελια σας με ταυτοχρονη κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ (και αφου εχετε επισυναψει τυχον αναφορες σας στα issues η ακομα και ηχογραφημενες συνομιλιες με τεχνικους)


κοστιζει στις εταιριες αυτες προστιμα χιλιαδων ΕΥΡΩ πραγμα το οποιο τους ποναει σε αντιθεση με τις διαρκεις αγανακτισμενες διαμαρτυριες μας

Επιτελους ειναι θεμελιωδες δικαιωμα μας και υποχρεωση τους να μας παρεχουν τις υπηρεσιες που με συνεπεια πληρωνουμε


Υποψιν αν δεν σου αρεσει η υπηρεσία σταματάς
Το να ηχογραφήσεις μια κλήση χωρις καν να ενημερώνεις αυτον που ηχογραφεις και να αποδεχτει οποιαδηποτε δημοσιοποιηση της χωρις την γραπτη εγκριση αυτου που ηχογραφειται η χωρις εντολη εισαγγελεα μπορει να σε βαλει πολλα χρονια μεσα

Μην προτεινετε στον κοσμο να κυκλοφορει με μαγνητοφωνα
δεν σας φταιει ο καθε υπαλληλος που δουλευει ουτε πιστευω οτι χρειαζετε να πληρωσετε προστιμα για παρανομες ηχογραφησεις

Προσοχη λοιπον και ηρεμια
ολα εχουν μια λυση

........Auto merged post: gosper πρόσθεσε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εαν πάρεις τηλέφωνο και ακούσεις ότι η κλήση καταγράφεται τότε δεν χρειάζεται να πεις κάτι, γιατί ο υπάλληλος το ξέρει ήδη ότι καταγράφεται η συνομιλία. Παρ' όλα αυτά μπορείς ξερά να το πεις και εσύ στον υπάλληλο και δεν μπορεί να μη δεχθεί γιατί η κλήση ήδη καταγράφεται. Εγώ πάντως μια φόρα που μου είχαν σπάσει τα νεύρα κατέγραψα τη συνομιλία (αυτό δεν είναι παράνομο, να την κοινοποιήσεις είναι παράνομο) και έστειλα την καταγγελία όπου έλεγα μου είπαν αυτό και αυτό και αν το αμφισβητούν έχω καταγεγραμμένες συνομιλίες που το αποδυκνείουν, όπότε η εταιρεία δεν μπορούσε να πει ότι λέω μ@λ@κίες! :twisted:

ΕΛΕΟΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

λεει Για λογους ασφαλειας η κληση μπορει να ηχογραφηθει
Οχι σας καταγραφουμε
Και φυσικα σας δινει την επιλογη να το κλεισετε ωστε να μην καταγραφειτε
Το να καταγραφετε τον καθε υπαλληλο χωρις να ενημερωνετε καν τον υπαλληλο
Δηλαδη αν σου πω εγω οτι σε καταγραφω και εσυ δεν το δεχτεις μπορεις να καταγραψεις την κληση ?
Διαβαστε λιγο τα νομικα πλαισια γιατι εχει συμβει αυτο το περιστατικο και ο υπαλληλος πηρε πολλα γιουρια

ΦΙλικα παντα

Alex1001
05-09-08, 19:05
Δεν σύμφωνο, γιατί αυτοί στην χολ μπορεί να σου έχουν το μήνυμα για τυχόν ηχογράφηση αλλα δεν σου δίνουν καμια επιλογή.. που σημαίνει πως ή επικοινωνείς και ίσος λύνεις το πρόβλημα σου με ηχογράφηση.. η μένεις με το πρόβλημα!
και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι παράνομο ο πελάτης να ηχογραφήσει και αυτός την συνομιλία για τυχόν δικαστική χρήση ενώ η εταιρία νομιμοποιείται?
δεν πιστεύω πως ισχύει κάτι τέτοιο αλλα αυτό που πιστεύω είναι πως τυχόν ηχογραφήσεις είναι καλο να χρησιμοποιηθούν σε περίτωση δικαστικής διένεξης των 2 πλευρών

τώρα στην περίπτωση του υπαλληλου αν κάτι δεν ξέρει καλο είναι να μην κάνει τον έξυπνο και να μην παραπλανεί.. αν είναι ευγενικός και σωστός στις εκφράσεις του δεν νομίζω πως θα έχει το παραμικρό πρόβλημα..

Προσωπικά πιστεύω πως όλα τα προβλήματα ξεκινάνε από το "θέλουμε να τα κονομήσουμε χωρίς να κάνουμε τίποτα" αν ήταν σωστοί θα είχαν τεχνικούς να τρέχουν έξω στους πελάτες και όταν φταίει ο πελάτης ας χρεώνουν όταν όμως δεν φταίει να λύνουν το πρόβλημα..

emeliss
05-09-08, 19:12
Αν το υλικό δεν είναι νόμιμο δεν θα γίνει δεκτό στο δικαστήριο. Και η ηχογράφηση είναι παράνομη.

theopan
06-09-08, 14:32
Είναι απλό το θέμα. Μου παρέχει η HOL (ο όποιος πάροχος), μια υπηρεσία. Την τηλεφωνική υποστήριξη. Δε θυμάμαι να έχω δει σε κάποια σύμβαση παροχής υπηρεσιών, όρο που να αναφέρει ότι θα πρέπει να αποδέχομαι κάθε φορά που καλώ το 5ψήφιο νούμερο, την ηχογράφησή της συνομιλίας μου ώστε να έχω τη δυνατότητα να εξυπηρετηθώ. Αυτό το ξεφουρνίζουν κατόπιν εορτής. Γιατί πολύ απλά σε περίπτωση που αρνούμαι (όπως έχω δικαίωμα άλλωστε) μόνιμα να ηχογραφούνται οι συνομιλίες μου, αρνείται με τη σειρά της παρανόμως η HOL να μου παρέχει τις υπηρεσίες που συμφωνήθηκαν. Μάλλον είναι καιρός λοιπόν κάποιος να βάλει σε τάξη τα μαγαζάκια και τους "νομικούς συμβούλους" τους και να αρχίσει να περνάει από κόσκινο τις συμβάσεις που διαμορφώνουν και βάζουν τον κόσμο να υπογράφει,

trd64
06-09-08, 16:30
εφόσον είναι νόμιμο αυτό, τότε και εγώ με το που μου απαντήσει κάποιος, η συνομιλία ενδέχεται να ηχογραφηθεί για λόγους δικής μου ασφάλειας και ποιότητας θα πω στον αγαπητό υπάλληλο. τότε είναι νόμιμο; Εφόσον αυτοί δεν με ρώτησαν για να με ηχογραφήσουν, εγώ γιατί να ρωτήσω...;

Τον αφήνεις στην αμφιβολία (βλέπε bold) :)
Πάμε ένα στοίχημα ότι όλοι θα το κλείσουν.

Εδώ έκανα ερώτηση στο κτηματολόγιο και ζήτησα να μου απαντήσουν με email και με πήραν τηλέφωνο. Κανένας, δεν απαντάει γραπτός ή ηχογραφούμενος.
Στο μπλα - μπλα είναι πρώτοι στο παραμύθιασμα και τις @@ (όχι μόνο στην HOL).

-21grams
06-09-08, 18:36
Είναι απλό το θέμα. Μου παρέχει η HOL (ο όποιος πάροχος), μια υπηρεσία. Την τηλεφωνική υποστήριξη. Δε θυμάμαι να έχω δει σε κάποια σύμβαση παροχής υπηρεσιών, όρο που να αναφέρει ότι θα πρέπει να αποδέχομαι κάθε φορά που καλώ το 5ψήφιο νούμερο, την ηχογράφησή της συνομιλίας μου ώστε να έχω τη δυνατότητα να εξυπηρετηθώ. Αυτό το ξεφουρνίζουν κατόπιν εορτής. Γιατί πολύ απλά σε περίπτωση που αρνούμαι (όπως έχω δικαίωμα άλλωστε) μόνιμα να ηχογραφούνται οι συνομιλίες μου, αρνείται με τη σειρά της παρανόμως η HOL να μου παρέχει τις υπηρεσίες που συμφωνήθηκαν. Μάλλον είναι καιρός λοιπόν κάποιος να βάλει σε τάξη τα μαγαζάκια και τους "νομικούς συμβούλους" τους και να αρχίσει να περνάει από κόσκινο τις συμβάσεις που διαμορφώνουν και βάζουν τον κόσμο να υπογράφει,Ακριβώς αυτό!
Όχι μονά-ζυγά δικά τους.

guzel
06-09-08, 18:47
οποιος δεν θελει να ηχογραφηθει υπαρχει σχετικη ενημερωση..αν δεν την αποδεχεστε τερματιστε την κληση. δεν καταλαβαινω γιατι το κουραζουμαι

επισης ξαναλεω για την δικη μας ασφαλεια καταγραφεται η κληση. και οποιος θελει την ηχογραφηση κανει αιτημα και του στελνουν την συνομιλια

δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο? αυτο γινεται στις περισσοτερες αξιοπιτες εταιριες..τραπεζες κοκ

TYRONAGA
06-09-08, 18:58
ρε παιδιά,μην "μιζεριάζουμε" τωρα...
Τι λέμε δηλαδή απο το τηλέφωνο μαζί τους και μας νοιάζει αν μας το ηχογραφούν ;;;
Για δουλειά παίρνουμε ,οχι για φάρσες...
Στο κάτω κάτω της γραφής αυτοί καταγράφουν τα σιχτιριάσματα και τις χρστπαναγιες που τους ξεστομίζει ο κάθε αγανακτισμένος....και αυτοί τα ξαναακούν...:p

emeliss
07-09-08, 12:50
Τι λέμε δηλαδή απο το τηλέφωνο μαζί τους και μας νοιάζει αν μας το ηχογραφούν ;;;
Δεν συμφωνώ με αυτή την λογική. Ας γεμίσουμε τους δρόμους κάμερες, ας ξεκινήσουν έλεγχοι στους δρόμους, ας... ας... ας...

Όλα για την δική μας προστασία θα τα κάνουν και εμείς δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα αφού είμαστε νόμιμοι.

Κάποια στιγμή όμως θα καταλάβουμε ότι:
"Ο λαός που θυσιάζει την ελευθερία του για την ασφάλειά του, δεν αξίζει ούτε το ένα ούτε το άλλο"

nm96027
07-09-08, 12:58
Νομιζω μια ερωτηση/καταγγελια στην ΑΠΠΔ (ειναι και της μοδας αυτα τα θεματα αυτες τιμες μερες...:p )δεν θα εκανε κακο.

Συνηθως η ΑΠΠΔ θετει δυο ορους για τετοια θεματα ηχογραφησης, μαγνητοσκοπησης:

Ο πολιτης να ενημερωνεται
Να υπαρχει σαφης ανάγκη για την ενεργεια παρακολουθησης

Για το πρωτο ειμαστε οκ (ο καλων ενημερωνεται).
Για το δευτερο ομως υπαρχει ενα θεμα: η hellas online εχει παρει την αδεια για κατι τετοιο απο την ΑΠΠΔ; Εχει αιτιολογήσει επακρως την αναγκη ηχογραφησης; Η ΑΠΠΔ θα σας απαντησει.

ΥΓ Δεν θεωρω επαρκες το επιχειρημα: "Αμα δεν σου αρεσει, κλεισε το τηλεφωνο". Η νομιμότητα ειναι νομιμότητα. Και οσο χυμα κρατος να ειμαστε, η ΑΠΠΔ πιστεψτε με λειτουργει...

TYRONAGA
07-09-08, 14:23
Δεν συμφωνώ με αυτή την λογική. Ας γεμίσουμε τους δρόμους κάμερες, ας ξεκινήσουν έλεγχοι στους δρόμους, ας... ας... ας...

Όλα για την δική μας προστασία θα τα κάνουν και εμείς δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα αφού είμαστε νόμιμοι.


χμμμ ασχετο αυτό με τις κάμερες αλλά και πάλι υπάρχει η ιδια λογική ...
Ναι ...εχει να κάνει με την προστασία μας...Γιατι αν εσυ και εγω που δεν είμαστε παράνομοι οπως λές,θα θέλαμε να είχαμε βιντεοσκοπηθεί οταν μας χτυπησε κάποιος,θα θέλαμε να είχαμε βιντεοσκοπηθεί οταν μας εκλεψε κάποιος,ή οταν μας έκαψε το αυτοκίνητο ή το μαγαζάκι μας κάποιος....Και οταν δεν εχουμε να φοβηθούμε τιποτα είμαστε ελεύθεροι (που ειναι γραμμένο αυτό;;; στον τάφο του...Κ.) ...

Κυρίως θα θέλαμε να είχαμε βιντεοσκοπηθεί οταν μας τράκαρε , μας σκότωσε τον αδερφό και εφυγε αφήνοντας αβοήθητο το θύμα.
Και μην μου μιλήσετε για τα δικαι'ωματα΄των εγκληματιών γιατι αυτή η θολοκουλτούρα ερχεται σε πλήρη αντίφαση με τις οικογένειες θυμάτων που μέσα ακόμα και απο το internet ψάχνουν για το χαμένο αυτοκίνητο του δυστυχήματος....Α! Τότε δεν ξεκινάνε έλεγχοι στους δρόμους,Α! τοτε δεν θυσιάζουμε την ασφάλειά μας ...

Ολα είναι καλά οταν συμβαίνει μόνο στους άλλους...
Οταν ομως συμβεί σε εμάς ξεχνάμε τα πάντα και ψάχνουμε το δικιο μας με την ιδια λογική...

χμμ :hmm:
ευχαριστω γιατι με εκανες να καταλάβω οτι Ναι η καταγραφή των συνομιλιών μας γινεται για την ασφάλειά μας ...:)
Και η ασυδοσία έχει ορια που τα εκμεταλλεύονται μόνο οι ασύδοτοι...Οχι Εμείς.

........Auto merged post: TYRONAGA πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αρχικό μήνυμα από TYRONAGA http://www.adslgr.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2307675#post2307675) Τι λέμε δηλαδή απο το τηλέφωνο μαζί τους και μας νοιάζει αν μας το ηχογραφούν ;;;
emeliss=Δεν συμφωνώ με αυτή την λογική.
Τότε θα έπρεπε να μην μιλάμε με φιλους μας δυνατά στα καφέ,να μην μιλάμε στα λεωφορέια να μην μιλάμε γενικά οπου υπάρχει κόσμος γιατι ετσι θα μας ακούνε οι άλλοι....

δηλαδή με αυτή την λογική ΔΕΝ συμφωνείς.

vasgi
07-09-08, 14:27
Λοιπον επειδη εχουμε χασει την ουσια του θεματος...η προταση μου ειναι ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στην ΕΕΤΤ και απλα επισυναψετε την αλληλογραφια του προβληματος. Η ΕΕΤΤ συγκεντρωνει 4-5 καταγγελιες μαζι και μετα τους επιβαλλει προστιμο. ΠΟΝΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝΕ. ΟΚ
Δεν ειπα ποτε βγειτε εξω σαν χαφιεδες και μαγνητοφωνειτε τους παντες( την ηχογραφηση την εβαλα σαν εσχατο μεσο αν δεν μπορειτε να αποδειξετε οτι υπαρχει προβημα και αρνουνται τα παντα...και αφου βεβαια τους ενημερωσετε οπως κανουν και αυτοι).

Αλλα επειδη καποιοι εδω μεσα υπερασπιζονται τα ΑΦΕΝΤΙΚΑ τους και κολλησαν στην ηχογραφηση για να αποπροσανατολισουν τη συζητηση...διαγραψτε την λεξη ''ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ''

Αντε με σκασατε....

ΥΓ οι χαφιεδες δεν ειναι αυτοι που υπερασπιζονται τα δικαιωματα τους, αλλα βρισκονται αναμεσα μας:nono:

emeliss
07-09-08, 14:36
Και οταν δεν εχουμε να φοβηθούμε τιποτα είμαστε ελεύθεροι (που ειναι γραμμένο αυτό;;; στον τάφο του...Κ.) ...

........Auto merged post: TYRONAGA πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τότε θα έπρεπε να μην μιλάμε με φιλους μας δυνατά στα καφέ,να μην μιλάμε στα λεωφορέια να μην μιλάμε γενικά οπου υπάρχει κόσμος γιατι ετσι θα μας ακούνε οι άλλοι....

δηλαδή με αυτή την λογική ΔΕΝ συμφωνείς.
Συμφωνώ με τον Καζαντζάκη.

Αλλά με τέτοιες ενέργεις δεν φεύγει ο φόβος, αλλά μαθαίνεις να ζεις με τον φόβο. Η διαφορά είναι τεράστια.

Το χοντρίναμε όμως. Αν θες το συνεχίζουμε αλλού.

Όσο για το τελευταίο καμία σχέση. Διαφωνώ με την καταγραφή και των πιθανών χρήσεων των στοιχείων. Δεν με νοιάζει αν δουν στο internet cafe ότι ψάχνω για αμάξι. Δεν θέλω όμως να λάβω email από το πουθενά για το χ καταπληκτικό αυτοκίνητο. Το πιο αθώο. Μη αθώα μπορώ να σου πω πολλά. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω και επαγγελματική εμπειρία.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 4 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλλα επειδη καποιοι εδω μεσα υπερασπιζονται τα ΑΦΕΝΤΙΚΑ τους και κολλησαν στην ηχογραφηση για να αποπροσανατολισουν τη συζητηση...διαγραψτε την λεξη ''ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ''

Αντε με σκασατε....

ΥΓ οι χαφιεδες δεν ειναι αυτοι που υπερασπιζονται τα δικαιωματα τους, αλλα βρισκονται αναμεσα μας:nono:
Αυτό κατάλαβες μετά από τόσα post; Λυπάμαι, αλλά κάνεις μεγάλο λάθος. Κάποιοι εδώ μέσα προσπαθούν να προστατέψουν τον κόσμο από κακές συμβουλές που μπορεί να τους οδηγήσει σε προβλήματα.

Το διαγράψτε την λέξη ηχογράφηση είναι σωστό. Κάντο. Στο αρχικό post σου βλέπω ακόμα


καταγγελια σας με ταυτοχρονη κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ (και αφου εχετε επισυναψει τυχον αναφορες σας στα issues η ακομα και ηχογραφημενες συνομιλιες με τεχνικους)

Το ΥΓ δεν το κατάλαβα.

TYRONAGA
07-09-08, 14:40
Δεν με νοιάζει αν δουν στο internet cafe ότι ψάχνω για αμάξι. Δεν θέλω όμως να λάβω email από το πουθενά για το χ καταπληκτικό αυτοκίνητο.
δεν διαφωνούμε σε αυτό...
Αλλά αυτό δεν εχει να κάνει με το αν καταγράφεται η συνομιλία μας...Και ναι το κράτος είναι σε θέση να μας προστατέψει απο τα chain mails κ.λ.π.
γιαυτό υπάρχει η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,15048&_dad=portal&_schema=PORTAL) Ακόμα και αν δεν εχει βγεί μια νομοθεσία η δουλειά συνεχίζεται....
Απο τον μηδενισμό ομως;;;;Καλύτερα δεν είναι η συνεχής επιβλεψη και νομοθεσία;;;

vasgi
07-09-08, 15:01
Αυτό κατάλαβες μετά από τόσα post; Λυπάμαι, αλλά κάνεις μεγάλο λάθος. Κάποιοι εδώ μέσα προσπαθούν να προστατέψουν τον κόσμο από κακές συμβουλές που μπορεί να τους οδηγήσει σε προβλήματα.

Η ευκολια που εσυ εμφανιζεσαι σαν προστατης των αλλων και αλανθαστος κριτης (βλεπε ΚΑΚΕΣ συμβουλες) με βαζει σε σκεψεις
Εν πασει περιπτωσει ο καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει και ολοι μαζι σαν κρατος το ιδιο
Γιαυτο αυτοι που μας κυβερνουν εκλεγονται με 80 % τα τελευταια 35 χρονια, γιαυτο οι πολεις μας εχουν αυτην την οψη...γιαυτο ενδιαφερομαστε για το περιβαλλον τοσο, γιαυτο μας ενοχλουν απειρα πραγματα του ειναι θεμελιωδη δικαιωματα μας και απλα γραφουμε σε FORUMS απο τον καναπε, γιαυτο μας την σπαει το δημοσιο, οι μπαρμπαδες τα βυσματα και οταν ερχεται η σειρα μας στο στρατο παρακαλαμε τον πατερουλη να μην παμε στη θρακη αλλα ναυτικο η αεροπορια σα μπουληδες, και μετα να μας βολεψει στο δημοσιο, γιαυτο γιαυτο γιαυτο

ολα τα λοιπα περι δηθεν ελευθεριας, δυνατων φωνων, κλπ τα ακουω βερεσε.
Παρεπιπτωντως σε ολες τις πολιτισμενες χωρες (οπως η Γαλλια που σπουδασε ο Καζαντζακης) αυτες οι εταιριες θα ειχαν κλεισει και οι υπευθυνοι θα ηταν στη φυλακη !!!).


Το διαγράψτε την λέξη ηχογράφηση είναι σωστό. Κάντο. Στο αρχικό post σου βλέπω ακόμα

Πως μπορω να επεξεργαστω το αρχικο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.