PDA

Επιστροφή στο Forum : στησιμο δικτυου



m3fisto
25-08-08, 18:59
λοιπον μπαινω κατευθειαν στο θεμα. Το δικτυο μου ειναι το εξης.
Στο δωματιο 1 εχω το pc1 και το ρουτερ μου.(speedtouch 585) συνδεδεμενα με απλο UTP
στο δωματιο 2 εχω το pc2 το οποιο παιρνει δικτυο με ενα 15μετρο UTP συνδεδεμενο πανω στο 585
στο δωματιο 3 εχω το playstation3 και το egreat (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801713).Αυτη τη στιγμη εχω ενα 20μετρο (σχετικα κακοποιημενο) UTP απο το ρουτερ μεχρι ενα φτηνο switch 5 θεσεων.Απο εκει με 2 μικρα UTP εχω συνδεσει το ps3 και το media player.
το προβλημα ειναι πως το δικτυο σερνεται.Απο το pc1 στο ps3 ¨η στο egreat με το ζορι πιανω 2MB/sec.Αντιθετα μεταξυ pc1-pc2 πιανω γυρω στα 8-9.

ολα τα καλωδια στο δικτυο ειναι cat5.εχω και καθεται ενα 20μετρο crosover cat6.Μπορω να το αξιποιησω? (αν πχ παω σε κανα ηλεκτρονικο, το κοψει και βαλει φισακι με τον μη crosover τροπο)

aa144
25-08-08, 20:28
Βγάλε εντελώς το switch που έχεις. Με το UTP που πάει μέχρι εκεί στείλε δυο γραμμές Ethernet (δυο ζεύγη ανά γραμμή από τα τέσσερα του UTP). Οι θύρες στο ρούτερ επαρκούν για τη συνδεσμολογία αυτή.

Το switch πούλα το να βγάλεις και κέρδος.

m3fisto
25-08-08, 22:24
το θεμα ειναι πως θα βελτιωσω την ταχυτητα...Το καλωδιο που παει στο σαλονι ειναι οντως σε κακη κατασταση (πατημενο και χιλιοπιεσμενο σε μερικα σημεια σε βαθμο που φαινονται τα ζευγη).Να παω να παρω καινουριο cat5 ή να παρω το cat6crosover που ηδη εχω σε ηλεκτρονικο να μου το κανει UTP patch?

το switch 8 ευρω το εχω παρει.δεν παιζει να βγαλω κερδος..:p

επισης απο που μπορω να αγορασω απο αυτες τις "πενσες" που φτιαχνεις καλωδια δικτυου? δεν ξερω πως λεγονται για να τις ψαξω...

crypter
25-08-08, 22:26
παρε απλα ενα καινουργιο ποιοτικο cat5
και χωρισε το οπως σου ειπαν σε 2 ζευγη καλωδιων

21century
27-08-08, 13:27
Καλύτερα το καλώδιο που θα πάρεις να ειναι ποιοτικό και εκτός απο τα ζεύγη να μην ξεπερνούν τα 5 μέτρα γιατί όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερες απώλειες ενδεχομένως να έχεις, τέλος φρόντισε να μη τσακίζει πουθενά.

m3fisto
27-08-08, 13:44
δυσκολο να μην τσακισει αφου πρεπει να περασει 2 πορτες απο κατω, ενα μεγαλο διαδρομο(εκει εχει φαει το πατημα το παλιο καλωδιο και την εχει ακουσει) και πολλα αλλα εμποδια.λεω να αποφυγω να τα περασω στο ιδιο καλωδιο και τα 2 ακρα του "αστερα" μου αφου το switch υπαρχει ουτως η αλλως στο χωρο.εξαλλου ποτε δεν τραβανε και οι 2 συσκευες(Playstation και media server) δικτυο αφου μονο τη μια λειτουργω καθε φορα.σημερα περιμενω το καινουριο καλωδιο καθως και πενσα/πρεσα και κλιπακια. μηπως να προτιμησω το cat 6 τελικα που μου περισευει?

aa144
27-08-08, 18:40
Βάλε ότι UTP καλώδιο νάναι, άμα θες πάτα το και με το αμάξι πριν το συνδέσεις, το ίδιο είναι. Και μην πιστεύεις όλα όσα ακούς εδώ μέσα (και όχι μόνο). Τα δεδομένα δεν φεύγουν ευθεία στις στροφές, ούτε και ενοχλούνται από τα δεδομένα σε άλλο ζεύγος, μιλάμε για επίπεδα σήματος Ethernet 100 Mbps και όχι για επίπεδα σήματος DSL με 30 db εξασθένιση.

Φτιάξτο όπως σου είπα, και πέτα το switch. Ή πούλα το, ή χάρισέ το. Με τα λεφτά που έδωσες να το πάρεις, πόσο πιο γρήγορα ήθελες να πηγαίνει;

m3fisto
27-08-08, 21:00
και γω μαζι σου στα περι αντοχης του καλωδιου.Αυτο που δεν καταλαβα απο τα λεγομενα σου ειναι αν λες πως το switch Μου κοβει ταχυτητα.Αν πραγματι μου κοβει να το καταργησω.εχω πλεον και στη διαθεση μου πρεσα/πενσα και κλιπακια και μπορω να πειραματιστω ..

aa144
27-08-08, 21:09
Καταρχήν μπορεί να μην είναι καν Switch, αλλά Hub, δηλαδή απλό repeater. Βγάλτο, μόνο καλύτερο μπορεί να γίνει το δίκτυο χωρίς αυτό.

m3fisto
28-08-08, 02:16
αυτο εδω (http://www.asus.com/products.aspx?l1=29&l2=171&l3=741&l4=47&model=1468&modelmenu=1) ειναι το switch. αν βρω χρονο θα φτιαξω αυριο τα καλωδια να δοκιμασω...

aglaisma
29-08-08, 01:59
Για να διαπιστωσεις τι φταιει, συνδεσε τα ολα στο 585 και δοκιμασε και υστερα ολα στο switch και ξαναδοκιμασε.

H ετερη λυση για να μην πεδευεσαι με τσακισμενα καλωδια? Wireless router

m3fisto
30-08-08, 19:48
Τελικα αποφασισα να προχωρησω στην αναβαθμιση του τοπικου μου δικτυου σε gigabit.Δηλαδη θα εχω το ρουτερακι μου που θα παιρνει το ιντερνετ και θα δινει οποτε χρειαζεται ασυρματο, πανω στο ρουτερ θα συνδεεται ενα gigabit switch και ολες οι συσκευες πανω σε αυτο.Εχω πολλα μετρα cat6 στη διαθεση μου καθως και πρεσα/κλιπακια για να τα κουμπωνω μονος μου.
Ποιο switch μου προτεινετε?
οχι παραλογα πραγματα.φοιτητης ειμαι....

κατι τετοιο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612311) λογικα θα καλυψει τις αναγκες μου χωρις να ξηλωθω παρα πολυ.

aglaisma
31-08-08, 16:55
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613053

αυτο εχω εγω απο το 2006 και ειναι αστερι

Iannis
01-09-08, 08:27
Παλικάρι πως βλέπεις το PS3 στο δίκτυο ??

Εαν τα PC εχουν GBit Ethernet παρε CAT-6 και πάτσαρε μονος σου RJ45 στις ακρες με Β τυποποιηση

1- πορτοκαλί-άσπρο
2- πορτοκαλί
3- άσπρο-πράσινο
4- μπλε
5 -άσπρο μπλε
6- πράσινο
7- ασπρο καφέ
8- καφε

m3fisto
01-09-08, 11:25
εχω εγκατεστημενο στο πισι μου το tvercity,εχω ορισει να μην κανει ποτε transcode και ετσι οσοι φακελοι ειναι ορισμενοι μεσα απο το tvercity σαν shared,ειναι ορατοι απο το playstation.Ετσι καταφερνω το εξης.Εχω πχ μια ταινια high definition .mkv 12gb που δεν μεταφερεται ουτε με σκληρο ουτε σε δισκακι χωραει. Την μετατρεπω απο .mkv σε .vob (δεν γινεται transcoding και δεν χανω ποιοτητα).υστερα βαζω το vob αρχειο σε ενα απο τους φακελους που εχω shared και την παιζω απο το Playstation μεσω δικτυου.



edit.τωρα προσεξα τη διατυπωση σου.Αν εννοεις πως μπορω να δω τα αρχεια του Ps3 απο το πισι, αυτο δεν το εχω καταφερει και δε νομιζω να γινεται.

.γιατι μου προτεινεις την Β τυποοιηση και οχι την Α
ασπροπρασινο
πρασινο
ασπροπορτοκαλι
μπλε
ασπρομπλε
πορτοκαλι
ασπροκαφε
καφε

το πρωτο καλωδιο που πατσαρα μονος μου το εκανα ετσι. ΣΕ ρωταω φυσικα για να μου εξηγησεις και οχι για να αμφισβητησω :pΝέοπας είμαι και πρεπει να μαθω.Απλα η εντυπωση που μου δοθηκε ειναι πως δεν παιζει ρολο για patch καλωδια.Μονο οταν φτιαχνουμε crossover χρειαζεται να χρησιμοποιησουμε στη μια πλευρα το Α και στην αλλη το Β.

Iannis
01-09-08, 12:52
Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Β
Ετσι μου ειπαν και οι δικτυάδες που έκαναν την εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης στο σπίτι μου.

Δεν ξέρω να σου πω τον λόγο :whistle:

AGGANIS
01-09-08, 13:39
Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Β
Ετσι μου ειπαν και οι δικτυάδες που έκαναν την εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης στο σπίτι μου.



Και εμενα ετσι ειναι
Το γιατι δεν το ξερω.

aglaisma
05-09-08, 00:54
Κι εμενα η B δουλεψε. Με την Α συνδεσμολογια μαλλον λαλακια ειχα κανει και δε βλεπονταν τα πισι

gath37
26-09-08, 23:00
Μπορεί κάποιος ρε παιδιά να βάλει έναν οδηγό για network setup για το egreatm31b? Προσπαθώ να το δω από LAN και δεν γίνεται τίποτα. Ευχαριστώ!

nstamoul
27-09-08, 02:33
Στο οικιακό σου δίκτυο όπως και να τα χτυπήσεις τα καλώδια το ίδιο είναι αρκεί να το βγάλεις straight.

Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα έτοιμα τυποποιημένα καλώδια που έχω δει είναι type B (ή Τ568Β πιο σωστά) αλλά μάλλον πρόκειται απλά για σύμβαση.

cult1
08-10-08, 22:48
Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?εκανα δικτυο στο σπιτι μου με CAT6 καλωδιο.Δυστυχως δε δουλευει τιποτα.Εφερα σημερα τον ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι ολα ειναι οκ και δεν μπορει να καταλαβει γιατι δε δουλευει.Να τονισω οτι αν και το καλωδιο ειναι CAT6 αυτος ακολουθησε συνδεσμολογια CAT5.Το αλλο κουφο ειναι οτι οταν συνδεω το δεκτη(DREAMBOX-Linux) με το ρουτερ αναβει το φωτακι της θυρας αλλα επικοινωνια γιοκ.Τι συνδεσμολογια να του πω να ακολουθησει μπας και δω φως(και για να εχω 1Gbit συνδεση ετσι???).Tο κουφο ειναι οτι μου εκανε και δυο αποστασεις με περισσευουμενο καλωδιο(CAT6)ακολουθοντας κατα τα λεγομενα του την ιδια συνδεσμολογια ΚΑΙ η μια δουλευει ενω η αλλη οχιΑν θελετε να τραβηξω φωτο τα βυσματακια του ενος και του αλλου καλωδιου να μου πειτε τη μλκια εχει κανει (γιατι αν και μου ειπε οτι ακολουθησε ακριβως την ιδια συνδεσμολογια το ενα δουλευει και το αλλο οχι).

@ ADSLgr.com All rights reserved.