PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα - Ενώ συνδέομαι κανονικά, δεν μπορώ να δω



Ray
16-10-03, 01:34
Καλησπέρα σε όλους…

Θέλω να σας πω ότι διαβάζω το Forum εδώ και αρκετό καιρό και αυτό είναι το πρώτο μου post…

Και δυστυχώς δεν είναι για καλό…

Λοιπόν αρχίζω να περιγράφω τα γεγονότα, με την ελπίδα κάποιος να μου δώσει κάποια λύση…

Μετά από αίτηση που έκανα στις 22/9, εχθές ήρθαν οι τεχνικοί και έκαναν εγκατάσταση το Jet-Ski 500i, το οποίο μετά από αρκετές προσπάθειες ενώ έπαιρνε κανονικά IP από την τεστ γραμμή που χρησιμοποιούσαν, δεν κατάφερνε να κατεβάσει κάποια ιστοσελίδα..

Και εδώ αρχίζει το πρόβλημά μου, έχω σύνδεση Οτενετ και Forthnet (Demo), στις οποίες ενώ παίρνω κανονικά IP από τον provider (και στις δύο περιπτώσεις) δεν μπορώ να δω με τίποτα κάποια ιστοσελίδα…

Οι ρυθμίσεις έχουν επαναληφθεί 10αδες φορές (ειδικά οι τεχνικοί της Forthnet είναι άξιοι συγχαρητηρίων, αφού για μια demo σύνδεση έχουμε φάει πάνω από 4 ώρες τηλεφωνικά)

Η τελική απόφαση των τεχνικών τις Forthnet είναι ότι κάποιο πρόγραμμα, που τρέχει στον υπολογιστή μου κόβει κάποια πακετάκια… Διότι κάνοντας ping κάποια IP παίρνω κανονικά reply…

Το αστείο είναι το ότι ούτε firewall τρέχει, άλλα ούτε καν Antivirus και επίσης οι ρυθμίσεις έχουν δοκιμαστεί σε δύο υπολογιστές (1 Win Xp Pro kai 1 dual boot win Xp pro / Winn 2000 pro), αλλά το αποτέλεσμα παραμένει… Δηλαδή έχω IP, μπορώ να κάνω διάφορα ping και να παίρνω reply αλλά ΔΕΝ μπορώ να μπω σε κάποια ιστοσελίδα!!

Θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν είχατε κάποια ιδέα πάνω στο πρόβλημά μου, διότι έχω να κοιμηθώ πάνω από 15 ώρες με τα κolosettings!!!

Φιλικά,

Χρήστος

sdikr
16-10-03, 01:43
Βαλε τις ρυθμισεις dns στην καρτα δικτυου, για την οτενετ 195.170.0.2 k 195.170.2.1
φιλικα

DrEthernet
16-10-03, 01:43
Να υποθέσω ότι τα DNS της Forthnet τα έχεις βάλει στις ρυθμίσεις του TCP-IP στα Windows. Κάτι άλλο δεν μπορώ να φανταστώ...

vagelis
16-10-03, 01:45
διέγραψε όσες dial -up συνδέσεις έχεις . Είναι πιθανό να θέλει το σύστημα να συνδεθεί με dial-up σύνδεση , να μην τα καταφέρνει και να κολλάει.

Athlon_XP
16-10-03, 03:04
Για να βλέπεις ιστοσελίδες μετά την ρύθμιση πρέπει να κάνεις και ένα ΙP route το οποίο γίνεται κάνοντας copy την IP address που έχει πάρει το modem και πηγαίνοντας στο μενού Configuration διαλέγεις την επιλογή Router. Μετά πατάς το πλήκτρο Create a new IP route και στο κουτάκι που λέει Gateway βάζεις την IP address κάνοντας paste και πατάς το πλήκτρο Create. Τέλος από το μενού System επιλέγεις την επιλογή Save Config και πατάς το πλήκτρο Save, περιμένεις λίγο μέχρι να σου πει ότι το έκανε save στην μνήμη και είσαι έτοιμος μετά.

Ray
16-10-03, 04:14
Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας…

Αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει!

Στον sdikir & DrEthernet:

Τα DNS settings, τα έκανα τόσες πολλές φορές, που τα έχω μάθει απέξω ποια…

Στον vagelis:

Ακολούθησα την συμβουλή σου, αλλά το πρόβλημα παραμένει…

Στον Athlon_XP:

Έχοντας την καινούργια έκδοση του Firmware, όταν κάνεις μία καινούρια wan connection (new service), στο κάτω μέρος έχει μία επιλογή create default route,η οποία δημιουργεί αυτόματα μία route η οποία έχει τις εξής τιμές:

Destination 0.0.0.0
Gateway 0.0.0.0
Netmask 0.0.0.0
Cost 1
Timeout 0

Βέβαια επειδή κάτι τέτοιο είναι λάθος, διαγράφω την IP Route και δημιουργώ καινούρια η οποία έχει τις εξής τιμές:

Destination 0.0.0.0
Gateway xxx.xxx.xxx.xxx (to IP mou)
Netmask 0.0.0.0
Cost 1
Timeout 0

Μετά τα γνωστά save configuration / reset…

Αλλά το πρόβλημα παραμένει το ίδιο

Είναι δυνατόν να μην έχει γίνει το routing σε επίπεδο DSLAM σωστά από τον ΟΤΕ (αν και με διαβεβαίωσαν ότι όλα είναι ένταξη στο τηλ. 122)?


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας


Φιλικά,

Χρήστος

nnn
16-10-03, 05:19
πίεσε τον οτε να στο φτιάξει,είναι δικό τους θέμα.

δώσε το βλάβη στο 121 και ξαναπάρε το 122.

μιλάω εκ πείρας...

UGF_GreekMind
17-10-03, 16:46
Δοκίμασες να συνδέσεις το jetski μέσω usb, για να δεις αν συνεχίζεται ;
(μήπως φταίει η κάρτα δικτύου ή η σύνδεση του jet μέσω κάρτας δικτύου).

Υπάρχει και η περίπτωση ελατωματικού modem. Αν κάποιος γνωστός σου έχει ADSL, δανείσου το modem του για να δεις τι γίνεται.

Πάντως να σε ρωτήσω κάτι... οι τεχνικοί έφυγαν από το σπίτι σου χωρίς να τεστάρουν (επιτυχώς) το modem ; Ή το έστησαν στο PC τους και έτρεξε κανονικά και όλα αυτά τα κάνει στα δικά σου PC ;

Ray
17-10-03, 18:29
Φίλε UGF_GreekMind,

Μιλάμε για πονεμένη ιστορία…

Οι υποτιθέμενοι τεχνικοί ήταν δύο παιδιά, οι οποίοι πέρα από τον τυφλοσούρτη που τους μάθανε στα σεμινάρια του ΟΤΕ, δεν είχαν ιδέα… (Ούτε το ping δεν γνώριζαν τι κάνει)

Πάντως κάποια στιγμή στο φορητό που είχαν μαζί τους είδα κανονικά να ανοίγει το in.gr… Από εκεί και πέρα δεν τους ξανά άνοιξε άλλη ιστοσελίδα…

Όπως τους είπαν από τα κεντρικά υπήρχε κάποιο γενικότερο πρόβλημα και έτσι έφυγαν, αφού με διαβεβαίωσαν ότι όλα ήταν εντάξει…

Από εκεί και πέρα ακολούθησε μία αλλαγή μόντεμ, αλλά και το δεύτερο κάνει ακριβός τα ίδια πράγματα…

Επικοινώνησα στο 122 με έναν πολύ εξυπηρετικό τεχνικό (υπάλληλος της intracom) και αφού περάσαμε μια ώρα στο τηλέφωνο δίχως αποτέλεσμα, σήμερα το πρωί περιμένω τεχνικούς της intracom ποια να δούμε τι θα γίνει…

Ελπίζω το επόμενο post μου να είναι από την ADSL σύνδεση…

Πάντως οι άνθρωποι της forthnet και της intracom είναι οι μόνοι που γνωρίζουν το αντικείμενο και μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους…

Φιλικά,

Χρήστος

chatasos
17-10-03, 19:47
PPPoE/A?
Επίσης μπορείς να στείλεις μερικά pings και traceroutes?

ibok
17-10-03, 20:32
Ώρε τρέλλα και ασχετοσύνη????(από ΟΤΕ??? από Που??????),δεν μπορώ να καταλάβω,πάντως αν δεν ζητήσεις να σου λύσουν το πρόβλημα με e-mails ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΉΜΑΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.
Ο επιμένων νικά!!!! η μήπως νικά????????? ,αυτό θα φανεί απο το επόμενο post που θα κάνεις.
ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ.
Φιλικά John - ibok

Ray
17-10-03, 22:49
Λοιπόν επανέρχομαι με το πρόβλημα να εξακολουθεί να υφίσταται…

Καταρχήν να πω ότι είμαι κάτοικος Νέου Κόσμου και ότι το DSLAM υπάγομαι είναι της Intracom… (Ακροπόλεως)

Τώρα σχετικά με την σύνδεση είναι ΡΡΡοΑ με Οτενετ και Demo από Forthnet… (512/128)

Όταν κάνω ping το google.com, όλα είναι μια χαρά και παίρνω reply κανονικά…

Όταν κάνω tracert google.com, στο πρώτο hop πηγαίνει κανονικά στο ΙΡ του μόντεμ, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα… (Destination Unreachable)

Από ότι μου είπε ο τεχνικός της intracom, μετά από κάποια τεστ που έγιναν, στις 11 σήμερα το πρωί, υπάρχει μάλλον πρόβλημα σε εμένα και κάποιους άλλους συνδρομητές κατά την σύνδεσή μας στο ΑΤΜ (στην Κολλέτη νομίζω)…

Την στιγμή που γράφω, περιμένω τον τεχνικό να έρθει στο σπίτι να δούμε μήπως κάτι δεν πάει καλά από εδώ… (πράγμα σχεδόν απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Το κουφό είναι ότι οι κύριοι τεχνικοί του ΟΤΕ στην Κολλέτη, στις 2 το μεσημέρι το έκλεισαν το μαγαζάκι τους και έφυγαν! Και ακόμη δεν γνωρίζουμε αν επιδιόρθωσαν την βλάβη η τι βλάβη είναι τέλος πάντων.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η γραμμή είναι απαραίτητη για την δουλειά μου (Μηχανικός Λογισμικού), λόγο ότι πρέπει να έχω remote access σε έναν εταιρικό σερβερ, όπου και γίνετε το rollout μιας σημαντικής εφαρμογής… (Αλλιώς ξημεροβράδιασμα στην εταιρία.)

Θα στείλω νεότερα μετά την επίσκεψη του τεχνικού σε λίγες ώρες…

Όσον αφορά τους υπαλλήλους του ΟΤΕ, τις τελευταίες τέσσερις ημέρες έχω ακούσει ότι κουφό μπορεί να φανταστεί κανείς, ακόμα και όταν στην αρχή της συνομιλίας μας τους παραθέτω ότι μιλούν με άτομο που έχει αρκετές γνώσεις επάνω στο αντικείμενο, αλλά στον βωμό του να κάνω την δουλειά μου, άκουγα αδιαμαρτύρητος τις ατοπίες τους…

Πάντως από τις συζητήσεις που είχα με κάποιους σοβαρούς τεχνικούς (μετά από 3-4 ώρες την ημέρα στο τηλέφωνο, αποκτάει κανείς μία σχετική οικειότητα), υπάρχουν αρκετά προβλήματα στην υποδομή του δικτύου, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται όλα αυτά τα γεγονότα…

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας στο πρόβλημά μου

Φιλικά,

Χρήστος

c3250
18-10-03, 08:34
Kαλήσπερα
Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και εβαλα το win proxy βερσιον 2.1 τις OSITIS SOFTWARE ειναι,ΜΗΝ Βαλεις την καινουργια βερσιον γιατι δεν δουλευει τουλαχιστον σε εμενα δεν δουλευε εχω το WINDOWS 2000 SERVER και δουλευει τωρα κανονικα.εγω εχω και αλλο ενα προβλημα με το μοντεμ οταν το κανω restart η και τα windows οταν τα κανω restart θελει περιπου 5 με 50 λεπτα για να κατεβασει δεδομενα ενω εχει την IP κανονικα.Παντως κατι κονφλικαρει το montem με τα windows και μπολοκαρει το μοντεμ ετσι πιστευω.
φιλικα Νικολαος.

Ray
18-10-03, 13:45
Αγαπητοί φίλοι,

Έρχομαι με νεότερα στο πρόβλημα και ετοιμαστείτε για μεγάλα γέλια…

Μετά από τις παραπάνω περιπέτειες που είχα, τελικά ήρθαν στο σπίτι μου δύο τεχνικοί από την intracom.

Αφού δοκίμασαν την γραμμή μου, με δικό τους εξοπλισμό (laptop kai jetspeed) και βεβαιώθηκαν ότι το πρόβλημα δεν είναι από τον εξοπλισμό μου, αρχίσαμε την κουβέντα για το τι μπορεί να φταίει.

Να αναφέρω εδώ ότι με τα παιδιά ήμασταν σε συνεχής τηλεφωνική επικοινωνία, την Παρασκευή, σχεδόν όλη την ημέρα και για όσο χρόνο βρίσκονταν στο DSLAM και προσπαθούσαν να βρούνε τι συμβαίνει…

Από ότι μου είπαν τα παιδιά, στο DSLAM Ακροπόλεως, όλοι οι συνδρομητές έχουν γραμμές 384/128, εκτός από εμένα (512) και άλλον ένα συνδρομητή με 1024/128…

Δηλαδή εμείς οι δύο είμαστε με συνδέσεις μεγαλύτερες του 384, και αντιμετωπίζουμε ακριβός το ίδιο πρόβλημα… Ενώ έχουμε κανονικά σύνδεση και ΙΡ δεν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε ιστοσελίδες…

Προς το παρόν το θέμα έχει μείνει στο ότι την Δευτέρα θα γίνουν κάποια τεστ στην ταχύτητα της γραμμής (δηλαδή θα γίνει downgrade σε 384), να δούμε μήπως και γίνει κάτι…

Και εδώ έρχεται και ένα δεύτερο πρόβλημα, το μεγαλύτερο κατά την άποψή μου…

Το θέμα της δικαιοδοσίας της βλάβης. Δηλαδή, από ότι κατάλαβα, η intracom είναι υπεύθυνη για να αντιμετωπίσει προβλήματα της γραμμής (σύνδεση μοντεμ με DSLAM), ενώ από εκεί και πέρα είναι πρόβλημα του ΟΤΕ…

Τώρα το τι θα γίνει, θα σας ενημερώσω την Δευτέρα…

Προς το παρόν, το ενδιαφέρων των τεχνικών της intracom, στο πρόβλημά μου ήταν αυτό που με έκανε μέχρι στιγμής να κρατάω την ψυχραιμία μου και να ελπίζω σε λύση του προβλήματος…

Τις τελευταίες τέσσερις μέρες τα παιδιά έχουν κάνει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να λυθεί το πρόβλημα, αλλά δυστυχώς ακόμα είμαστε στην αρχή…

Έχω φτάσει στο σημείο να εύχομαι να είναι τεχνικό πρόβλημα σε εξοπλισμό της intracom και όχι του ΟΤΕ, διότι με την intracom έχω μία ελπίδα στο ότι θα γίνει κάτι…

Φίλε c3250, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, αλλά λόγω του ότι υπάρχει πρόβλημα από το κέντρο δεν νομίζω το πρόγραμμα που μου συστήνεις να κάνει δουλειά…
Λόγω του ότι δεν έχω κουράγιο να το δοκιμάσω (τέσσερις μέρες τώρα ασχολούμαι με την εγκατάσταση της γραμμής για αρκετές ώρες κάθε μέρα), ίσως την Κυριακή το πρωί να κάτσω να δω μήπως και γίνει κάτι…


Συγνώμη για το μέγεθος του ποστ…

Φιλικά,

Χρήστος

@ ADSLgr.com All rights reserved.