PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με conn-x dsl2 στα 24mbps



summer2008
27-08-08, 05:17
Καλησπέρα..παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει με το παρακάτω πρόβλημα..Λογικά θα πρέπει να επικοινωνίσω με ΟΤΕ αλλά δε ξέρω τι να ζητήσω να γίνει..Πριν μια βδομάδα αναβάθμισα τη γραμμή από 2mbps σε 24. Δοκίμασα να συνθεθώ και ενσύρματα με το baudtec modem που μου έδωσαν, αλλά και ασύρματα με ένα "fritzbox fon wlan"..To πρόβλημα είναι ότι η σύνδεση είναι πολύ πιο αργή απότι περίμενα..Διακοπές δεν έχω αλλά torrents κατεβάζει μεχρι 200kb/s (όπως και πριν) ενώ απ'το site της microsoft και της nvidia κατεβάζει maximum με 500kb/s..το upload είναι μέχρι 100 kb/s στα torrents..όταν όμως ανέβασα αρχείο με ftp σε site έλεγε σταθερά 780 kbps και έκανε 1 λεπτό να ανεβάσει ένα αρχείο που ήταν 5mb! Αυτό δε σημαίνει πως ουσιαστικά ανέβασε με 78kb/s? 'H εγώ μπερδεύομαι?

Στο speedtest της forthnet μου λέει:

upload : 657.83Kb/s
download : 4.73Mb/s

και τα παρακάτω στοιχεία είναι αυτά που εμφανίζονται στη σελίδα του ενσύρματου modem:

Status: Connected
Connection Type: PPPoE
IP Address: 85.74.21.129
Subnet Mask: 255.255.255.255
Default Gateway: 62.103.129.28
DNS Server: 195.170.0.1
NAT: Enabled


ADSL Firmware Version: FwVer:3.10.5.2_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State: Showtime
Modulation: ADSL2 PLUS
Annex Mode: ANNEX_A


Downstream
SNR Margin: 7.8 db
Line Attenuation: 48.8 db
Data Rate: 5504 kbps


Upstream
SNR Margin: 9.7 db
Line Attenuation: 31.5 db
Data Rate: 773 kbps


Το ασύρματο router δείχνει:


System: FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.34

Ports and Lines:
DSL 5201/863 kbit/s
WLAN Encrypted

Μένω Ανω Χαλάνδρι και όταν πρωτοέβαλλα DSL μου είπαν πως η γραμμή (pstn) υπάγεται στον κόμβο Αγ. Παρασκευής..

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου πει τι συμβαίνει...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Hunter 85
27-08-08, 05:41
Με βάση τα παραπάνω μήπως δεν φτάνεις τα 24 αλλά τα 4;Περίμενε να απαντήσουν και άλλοι!
Αλλιώς πάρε και στον ΟΤΕ καλύτερα!

summer2008
27-08-08, 06:30
έχεις δίκιο Θάνο, αλλά αν η γραμμή έχει πολύ θόρυβο ή για κάποιο λόγο δε φτάνει παραπάνω δεν έπρεπε να μου το πουν; Πριν 6 μήνες που ξαναρώτησα για αναβάθμιση μου είπαν πως δεν υπάρχουν διαθέσιμα ports στην περιοχή μου..Τώρα όλα έγιναν αμέσως..Ξέχασα να αναφέρω ότι το πακέτο είναι conn-x αλλά ο παροχέας dsl είναι η ΟΤΕΝΕΤ..με αυτούς συνεννοήθηκα για την αναβάθμιση..

Hunter 85
27-08-08, 06:59
έχεις δίκιο Θάνο, αλλά αν η γραμμή έχει πολύ θόρυβο ή για κάποιο λόγο δε φτάνει παραπάνω δεν έπρεπε να μου το πουν; Πριν 6 μήνες που ξαναρώτησα για αναβάθμιση μου είπαν πως δεν υπάρχουν διαθέσιμα ports στην περιοχή μου..Τώρα όλα έγιναν αμέσως..Ξέχασα να αναφέρω ότι το πακέτο είναι conn-x αλλά ο παροχέας dsl είναι η ΟΤΕΝΕΤ..με αυτούς συνεννοήθηκα για την αναβάθμιση..

Καταρχήν η ΟΤΕΝΕΤ και ΟΤΕ είναι η ίδια εταιρεία πια! Όσον αφορά την ερώτηση η τακτική των πωλητών είναι να λένε οτι προσφέρουν! Εμενα μου έλεγαν μέχρι 24 και η γραμμή μου οριακά σηκώνει τα 2 που έχω. Μην περιμένεις να στο πουν.

Πάντως αν δεν σηκώνει η γραμμή 24 αρα να ζητησεις αλλαγή! Η γνώμη μου αναλογα τι θες; Αν δεν έχεις πρόβλημα και η 4 για να μη πω πιο κάτω μια χαρά είναι!

Στη σελίδα του μόντεμ σε ταχύτητα κλειδώνει το μόντεμ;

summer2008
27-08-08, 17:14
Πως θα δω σε τι ταχύτητα κλειδώνει το modem;

nkats_99
27-08-08, 17:34
Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε οτι καμία εταιρεία δεν δίνει 24! Όλες λένε έως 24!!!!!!!!!!! και όπου κουμπώσει το μόντεμ! Πολλά εξαρτώντε για το τι ταχύτητα θα έχεις! Η απόσταση είναι ένας από τους σημαντικούς παράγοντες! Το καλύτερο είναι να δηλώσεις βλάβη να έρθει τεχνικός και να σου πει τι συμβαίνει! Αν δει οτι δεν μπορεί να σηκώσεις 24 μπορεί να σου προτείνει μείωση της ταχύτητας

@ ADSLgr.com All rights reserved.