PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas + κόφτης



Mouse Potato
27-08-08, 17:49
Ας πω κι εγώ την ιστορία μου...

Μετά την αναβάθμιση ταχύτητας από 12mbps σε 24mbps το ρούτερ μου την πρώτη φορά συγχρόνισε στα 15999kbit/s κι από τότε ο χαμηλότερος συγχρονισμός που είδα ήταν τα 15900kbit/s. Μέχρι εδώ όλα καλά...

Για να μην σας μπερδέψω κάνοντας αναγωγές προκύπτει:

Με 4mbps κατέβαζα με 440KB/s
Με 16mbps (πολλαπλάσιο του 4) κατεβάζω με xKB/s

Και έχουμε:

4x=7040 => x=7040/4 => x=1760KB/s

Μ' έναν dl manager και κατέβασμα αρκετών bandwidth files έχω την ταχύτητα αυτή...

42927

Έχοντας πάρει στο cc της Tellas κι έχοντας αναφέρει το πρόβλημα μου λένε συνεχώς ότι δεν έχουν τελειώσει οι αναβαθμίσεις και ότι δεν είναι "βλάβη"

Τα στατιστικά του ρούτερ μου είναι αυτά:


Uptime: 2 days, 3:31:43
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 15.995
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 17,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 10,0
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 78.773
CRC Errors (Up/Down): 0 / 600
HEC Errors (Up/Down): 373 / 556

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος τέτοιου είδους "περιορισμό" του bandwidth; Τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από το να τους παίρνω συνεχώς τηλέφωνα και να με δουλεύουν; :mad:

Spanos
27-08-08, 17:59
Ακόμα με αυτούς παιδεύεσαι;:closed:

crypter
27-08-08, 18:06
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος τέτοιου είδους "περιορισμό" του bandwidth; Τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από το να τους παίρνω συνεχώς τηλέφωνα και να με δουλεύουν;
να ξαναπω και εγω τα δικα μου; βαριεμαι παλι...:p
με τα θεικα στατιστικα που βλεπετε στα αριστερα κατεβαζει μαξ 550KB/s :p, εταιρια δυστηχως δεν αλλαζω λογω "ασυμφωνιας αποψεων" στο σπιτι :rolleyes:

Mouse Potato
27-08-08, 18:09
Ακόμα με αυτούς παιδεύεσαι;:closed:

Μωρέ εντάξει ψιλοπράγμα. Δεν θα με σώσουν τα 300ΚΒ/s παραπάνω... Αλλά για το "γαμώτο"... :wall:


να ξαναπω και εγω τα δικα μου; βαριεμαι παλι...:p
με τα θεικα στατιστικα που βλεπετε στα αριστερα κατεβαζει μαξ 550KB/s :p, εταιρια δυστηχως δεν αλλαζω λογω "ασυμφωνιας αποψεων" στο σπιτι :rolleyes:

Ξέχασα ν' αναφέρω ότι εσύ εξαιρείσαι απ' την ερώτηση... :p

count1983
27-08-08, 22:53
Θα πω κι εγω τα δικα μου....Με αυτα τα στατιστικα και αυτη την ταχυτητα κατεβαζω με 260KBps...

Hunter 85
27-08-08, 23:24
Δηλαδή η εταιρεία κόβει; Ποιο το κέρδος της απο αυτό;

crypter
27-08-08, 23:27
Δηλαδή η εταιρεία κόβει; Ποιο το κέρδος της απο αυτό;

bandwidth φυσικα, λιγοτερη πιεση στις υποδομες τις και εξυπηρετει και περισσοτερους πελατες=περισσοτερα λεφτα :p

Hunter 85
28-08-08, 02:11
bandwidth φυσικα, λιγοτερη πιεση στις υποδομες τις και εξυπηρετει και περισσοτερους πελατες=περισσοτερα λεφτα :p

Kaτάλαβα! Και μετα ξεκινάν οι αποσυνδέσεις, τα προβλήματα, το κρυφτούλι κλπ!

johnvam
28-08-08, 08:16
Η αλήθεια είναι οτι και εγώ συγχρονίζω γύρω στα 17300 αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω πάνω απο 1,4MB/Sec.....

Mouse Potato
28-08-08, 08:19
Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτό (http://www.netone.gr/bandwidthfiles/104857600.bin) με κάποιον dlmanager και τσέκαρε να σιγουρευτείς...

leoman
28-08-08, 10:42
Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτό (http://www.netone.gr/bandwidthfiles/104857600.bin) με κάποιον dlmanager και τσέκαρε να σιγουρευτείς...
εγώ συγχρονίζω στα 15996 κατεβασα και πανω απο 1.5ΜΒ/SEC δεν ειδα μεχρι εκει και μετα κοφτηs:whistle:

armodios
28-08-08, 16:21
Το ίδιο συμβαίνει και με εμένα. Συγχρονίζω στα 16Mbps και κατεβάζω max στα 1430-1450KB/s. Θα μπορούσε (θα έπρεπε) η ταχύτητα να ήταν 20% μεγαλύτερη, αλλά και έτσι είναι ικανοποιητική, γιατί για μένα έχει μεγαλύτερη σημασία ότι την έχω σταθερά διαθέσιμη οποτεδήποτε έχω θελήσει να κατεβάσω κάτι και δεν έχω οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα στη γραμμή μου (π.χ. αποσυνδέσεις κλπ).

Mouse Potato
28-08-08, 17:04
Δεν το συζητώ καθόλου ότι είναι αρκετή για τους λόγους που ανέφερες. Απλά απ' την στιγμή που μπορώ να τα έχω σταθερά και διαθέσιμα, γιατί να μην τα έχω... 250-300ΚΒ/s παραπάνω είναι ;)

ermis333
28-08-08, 23:25
Και εγώ τα ίδια κατεβάζω με το θεωρητικό MAX μιας 12 άρας....από τι φαίνεται μόνο ο συγχρονισμός μας έχει αλλάξει σε επίπεδο providing παραμένει στα 12.

Mouse Potato
29-08-08, 01:16
Και εγώ τα ίδια κατεβάζω με το θεωρητικό MAX μιας 12 άρας....από τι φαίνεται μόνο ο συγχρονισμός μας έχει αλλάξει σε επίπεδο providing παραμένει στα 12.

Ακριβώς αυτό... Έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα ermis;

Ξαναλέω δεν με σώζουν τα 300KB/s... Αλλά με τρώει... :rolleyes:

SirAggelos
29-08-08, 01:19
Η αλήθεια είναι οτι και εγώ συγχρονίζω γύρω στα 17300 αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω πάνω απο 1,4MB/Sec.....

Μα καλα καλα εισαι σοβαρος ρε φιλε δεν σου κανει το 1ΜΒ/Σ και θες 1,4 ελεος ρε παιδια.......:down:

Mouse Potato
29-08-08, 01:22
Μα καλα καλα εισαι σοβαρος ρε φιλε δεν σου κανει το 1ΜΒ/Σ και θες 1,4 ελεος ρε παιδια.......:down:

Απ' την στιγμή που μπορεί να τα έχει με μηδενικό κόστος γιατί όχι... Δεν καταλαβαίνω την λογική σου

DiM
29-08-08, 09:10
Καλά βρε κοπροσκυλε συναγωνιστή αυτό σε πείραξε ? Το ότι με το Attenuation που έχεις θα έπρεπε να πιάνεις 20Mbps δεν σε πείραξε? :whistle:

Δεν φτάνει που με κάποια "φουστια" η τελλας σας κλειδώνει τους περισσοτερους χαμηλότερα σας έχει βάλει και κάποιου είδους κοφτη για να σας κόψει ακόμα περισσότερο bandwith !!! :down:

Και επειδή είμαι εγκάθετος βρε πάρε να έχεις :p:p

42990

42991

Συμπέρασμα? χωρίς κάποιον download manager μια σύνδεση forthnet 15Mbps είναι γρηγορότερη από μια τελλας 16Mbps :lol::lol:

crypter
29-08-08, 09:12
Καλά βρε κοπροσκυλε συναγωνιστή αυτό σε πείραξε ? Το ότι με το Attenuation που έχεις θα έπρεπε να πιάνεις 20Mbps δεν σε πείραξε? :whistle:

Δεν φτάνει που με κάποια "φουστια" η τελλας σας κλειδώνει τους περισσοτερους χαμηλότερα σας έχει βάλει και κάποιου είδους κοφτη για να σας κόψει ακόμα περισσότερο bandwith !!! :down:

Και επειδή είμαι εγκάθετος βρε πάρε να έχεις :p:p

Συμπέρασμα? χωρίς κάποιον download manager μια σύνδεση forthnet 15Mbps είναι γρηγορότερη από μια τελλας 16Mbps :lol::lol:
απο αποσυνδεσεις πως τα παει η forthnet?

DiM
29-08-08, 09:21
Οι αποσυνδέσεις επί το πλείστον είναι προβλήματα 1000 διαφορετικών περιπτώσεων. Οποτε οτι δεν έχω γω δεν σημαίνει ότι ο διπλανός μου δεν θα έχει. Του κάθε ενός είναι διαφορετική περίπτωση με αλλα λόγια.

Εγώ πάντως όχι δεν έχω δόξα τον θεό καμια όπως και δεν είχα όταν είχα τελλας προ λίγων μηνών. Βεβαια τώρα που το σκέφτομαι με forthnet δεν έχω στα 15Mbps με τελλας δεν είχα στα 6-8Mbps που με είχε χαντακώσει.

chosen0ne
30-08-08, 12:34
Lazydog εδώ και κάποιες μέρες (ΞΑΝΑ)υπάρχει πρόβλημα στην Tellas....δεν υπάρχει κόφτης.... Βάλανε κατώτατο όριο 9.5 snr κι απο εκεί και μετά όσο σε συγχρονίσουν (όχι όσο πιάνεις κανονικά...) με τόσα θα κατεβάσεις... Είχα επισυνάψει παλιότερα εικόνες τότε που με βάλαν στα 16mpbs και κατέβαζα με περίπου 1760kb/sec..... Τώρα σήμερα δες την διαφορά...:whistle:
Πρόβλημα είναι, ελπίζω προσωρινό. Θα με θυμηθείς. ;)

Mouse Potato
30-08-08, 16:48
Lazydog εδώ και κάποιες μέρες (ΞΑΝΑ)υπάρχει πρόβλημα στην Tellas....δεν υπάρχει κόφτης.... Βάλανε κατώτατο όριο 9.5 snr κι απο εκεί και μετά όσο σε συγχρονίσουν (όχι όσο πιάνεις κανονικά...) με τόσα θα κατεβάσεις... Είχα επισυνάψει παλιότερα εικόνες τότε που με βάλαν στα 16mpbs και κατέβαζα με περίπου 1760kb/sec..... Τώρα σήμερα δες την διαφορά...:whistle:
Πρόβλημα είναι, ελπίζω προσωρινό. Θα με θυμηθείς. ;)

Μα το θέμα είναι ότι απ' την αρχή με τόσο κατέβαζα. Δεν έχω δει ποτέ 1700+KB/s :hmm:

chosen0ne
31-08-08, 19:19
Μα το θέμα είναι ότι απ' την αρχή με τόσο κατέβαζα. Δεν έχω δει ποτέ 1700+KB/s :hmm:

:oops::shock: Ε τότε........πρέπει να ελένξεις την συνδεσμολογία του δικτύου σου... :scared::wall::blink::rofl:
Πέρα απο την πλάκα, οπωσδήποτε υπάρχει (κάπου) πρόβλημα. Εγώ τις τελευταίες μέρες κατεβάζω κανονικά (με πάνω απο 1700) μόνο μετά τις 2 τα ξημερώματα (όποτε έχω αυπνίες). Αλλιώς το πολύ 600.. Ίσως μπήκαμε πολλοί σε πάνω απο 12mpbs και δεν "άντεξε" τόσο το δίκτυο...........:hmm:

Mouse Potato
31-08-08, 22:27
Κι όμως από σήμερα παρατηρώ προβλήματα στο downloading μου... "Παίζει" πολύ που σε καμία περίπτωση καμία ώρα της ημέρας δεν μου το έκανε αυτό :hmm:

Προβλέπω να γίνεται χαμός :rolleyes:

chosen0ne
31-08-08, 22:29
Ναι....γυρίζουμε στις παλιές "καλές" εποχές!!!!! :whistle: Είπαμε, η κάθε εταιρία έχει και την πολιτική της....... :oops::down:

ambientc
01-09-08, 09:19
Εγώ με τα στατιστικά της γραμμής που βλέπεται κατεβάζω με 1,3 με RS και IDM αλλά όχι μόνο 1 αρχείο αλλά συνήθως 2 αρχεία και πάνω.

Mouse Potato
01-09-08, 15:14
Προφανώς φίλε μου εσύ δεν έχεις πρόβλημα... Κι εμένα προ αναβάθμισης έτσι ήταν. Τώρα αν έχω (ή εγώ ή το dslam) πέσει θύμα για την εξοικονόμηση του bandwidth, δεν ξέρω.

chosen0ne
01-09-08, 20:55
Έχω βάλει μέχρι 14 αρχεία απο ntua και άλλους servers και δεν πήγαινε πάνω απο 600kb/sec.... Τι να λέμε...... Ή θα μας πουν ότι πρέπει να βάζουμε τον υπολογιστή μας να κατεβάζει μετά της 2 το βράδυ για να πιάνουμε την ταχύτητα που συγχρονίζουμε..???:whistle::rofl:
Επειδή είμαι πάντοτε θετικό άτομο, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί. :rolleyes:

Mouse Potato
01-09-08, 21:52
Έχω βάλει μέχρι 14 αρχεία απο ntua και άλλους servers και δεν πήγαινε πάνω απο 600kb/sec.... Τι να λέμε...... Ή θα μας πουν ότι πρέπει να βάζουμε τον υπολογιστή μας να κατεβάζει μετά της 2 το βράδυ για να πιάνουμε την ταχύτητα που συγχρονίζουμε..???:whistle::rofl:
Επειδή είμαι πάντοτε θετικό άτομο, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί. :rolleyes:

Απ' το στόμα σου και στης Τελλάς τ' αυτί (αν υπάρχει....):mad:

Mouse Potato
15-09-08, 18:57
Επειδή η κατάσταση συνεχίζεται και ο κόφτης στην γραμμή μου καλά κρατεί, πήρα το 1212 να δηλώσω βλάβη (κι ο θεός βοηθός). Ο υπάλληλος που το σήκωσε μου είπε πως είναι ακόμα "χαλασμένο" το πρόγραμμα που βλέπουν τα στοιχεία της γραμμής και δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Καλά μας δουλεύουν;

leoman
16-09-08, 14:39
Επειδή η κατάσταση συνεχίζεται και ο κόφτης στην γραμμή μου καλά κρατεί, πήρα το 1212 να δηλώσω βλάβη (κι ο θεός βοηθός). Ο υπάλληλος που το σήκωσε μου είπε πως είναι ακόμα "χαλασμένο" το πρόγραμμα που βλέπουν τα στοιχεία της γραμμής και δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Καλά μας δουλεύουν;
:lol::lol::down:

crypter
16-09-08, 14:44
ελεος, σημερα που χρειαζομαι κι ολας μια γρηγοροτερη ταχυτητα για κατι δουλειες η συνδεση σερνεται στα 100-200KB/s
και μαλιστα με καλα στατιστικα στην γραμμη μου. :down:

apostol70
17-09-08, 00:59
Πραγματικά σήμερα το απόγευμα κυριολεκτικά σερνόταν. Έκανε 9 λεπτά να κατεβάσει ένα αρχείο 5 ΜΒ. Ούτε dialup να ήταν

Mouse Potato
17-09-08, 01:42
Πραγματικά σήμερα το απόγευμα κυριολεκτικά σερνόταν. Έκανε 9 λεπτά να κατεβάσει ένα αρχείο 5 ΜΒ. Ούτε dialup να ήταν

:shock: Από που το κατέβασες;

Cupra20VT
17-09-08, 02:10
Κοφτης σιγουρα υπαρχει.
Μετα τις αναβαθμισεις ειμαι στα 20Μb συγχρονισμενος και δεν εχω δει πανω απο 1300dl
ειτε βαλω 10 download στο pc μου, ειτε βαλω 10 pc να κατεβαζουν.

Mouse Potato
17-09-08, 02:36
Κοφτης σιγουρα υπαρχει.
Μετα τις αναβαθμισεις ειμαι στα 20Μb συγχρονισμενος και δεν εχω δει πανω απο 1300dl
ειτε βαλω 10 download στο pc μου, ειτε βαλω 10 pc να κατεβαζουν.

Με τέτοια στατιστικά και τέτοια "καμώματα" από μεριάς Τελλάς δεν θα καθόμουν ούτε λεπτό

johnvam
18-09-08, 16:59
Με τέτοια στατιστικά και τέτοια "καμώματα" από μεριάς Τελλάς δεν θα καθόμουν ούτε λεπτό

Πρέπει μία υπηρεσία να την βλέπουμε συνολικά!

Το γεγονός οτι συγχρονίζω στα ~ 17Mbps και κατεβάζω σταθερά με 1474 KB/Sec ενώ θα έπρεπε να ήμουν λίγο παραπάνω δεν με πειράζει... Τα 200 KB/Sec δεν κάνουν την ποιότητα ενός παροχέα!

Αν δούμε λοιπόν την υπηρεσία που πέρνουμε συνολικά, τότε πιστεύω οτι η Tellas είναι την δεδομένη στιγμή ο πιο αξιόπιστος εναλλακτικός παροχέας στην Ελλάδα.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος! :oneup:

Mouse Potato
18-09-08, 19:29
Πρέπει μία υπηρεσία να την βλέπουμε συνολικά!

Το γεγονός οτι συγχρονίζω στα ~ 17Mbps και κατεβάζω σταθερά με 1474 KB/Sec ενώ θα έπρεπε να ήμουν λίγο παραπάνω δεν με πειράζει... Τα 200 KB/Sec δεν κάνουν την ποιότητα ενός παροχέα!

Αν δούμε λοιπόν την υπηρεσία που πέρνουμε συνολικά, τότε πιστεύω οτι η Tellas είναι την δεδομένη στιγμή ο πιο αξιόπιστος εναλλακτικός παροχέας στην Ελλάδα.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος! :oneup:

Κανένας όμως δεν αποκλείει το γεγονός ότι μια Forthnet ή μια Net1 δεν θα έκανε την διαφορά με πολύ καλύτερες υπηρεσίες. Εκτός κι αν έχεις δοκιμάσει διάφορους εναλλακτικούς παροχους και έχεις αποφανθεί ότι η Τελλάς είναι ο πιο αξιόπιστος από αυτούς.

Με άλλα λόγια εννοούσα πως η γραμμή σου δεν φαίνεται να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα κάτι που θεωρώ πλεονέκτημα για την μετάβαση σε άλλο πάροχο αφού οι πιθανότητες να δημιουργηθούν προβλήματα είναι κατά πολύ λιγότερες.

It's your choice. Όπως είπες δεν μας σώζουν τα 200KB/s :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.