PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνές αποσυνδέσεις με conn-x OTE χωρίς λύση



answer3
27-08-08, 20:14
Μένω σε ένα χωριό έξω από την πόλη των Σερρών, 8χιλ.
Όμως συνδέομαι σε ένα γειτονικό χωριό σε μένα και όχι στην πόλη.
Όπως βλέπεται από το προφίλ μου υπάρχει χάλια σύνδεση,
με αποτέλεσμα συνεχές αποσυνδέσεις όλη την ημέρα.
Για να συνδεθώ ξανά θα πρέπει να κλείσω το router και όταν το ανοίξω θα πρέπει
να αποσυνδέσω από το splitter το καλώδιο του τηλεφώνου και μετά να την επανασύνδεση
να το ξαναβάλω για να έχω και πάλι κανονικά τηλέφωνο.
Έχω ISDN και μου είπαν από τον ΟΤΕ πως αν μετατρέψω την γραμμή
σε PSDN πιθανόν θα λυθούν τα προβλήματα.
Ποια είναι η δική σας η γνώμη?
Μπορεί να βρεθεί λύση και με άλλο τρόπο?
Έχω δοκιμάσει και με άλλα router και το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο.

Jazzer
27-08-08, 20:35
Δυστυχώς μένεις μακρυά από το A/K της περιοχής σου, 63 attenuation...:(
Δεν πιστεύω ότι η μετατροπή της γραμμής σου από isdn σε pstn θα βοηθήσει ιδιαίτερα, ωστόσο δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
Ένα mini dslam μεταξύ της περιοχής που μένεις και του A/K θα σε έσωζε, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να γίνει κάτι τέτοιο, εδώ σε μεγάλα αστικά κέντρα και δεν έχουν μπει ακόμα, αν και τελευταία γίνονται ορισμένες κινήσεις από τον ΟΤΕ στο θέμα αυτό.

emeliss
27-08-08, 20:41
Πρακτικά πρώτα κάνεις την γραμμή pstn και αν τα προβλήματα συνεχίσουν κατεβαίνεις στο 1Mbps. Router φαντάζομαι speedtouch, έτσι;

Veldrin
27-08-08, 20:44
Οπως και δηποτε να πας στο 1μβιτ !!! SNR 3 εννοειται οτι θα πέφτει κάθε λίγο. Το attenuation δε, ασχολίαστο

Hunter 85
27-08-08, 20:51
Με κάλυψαν οι προποσταρίσαντες. Τα στοιχεία δεν είναι καθόλου ευνοικά! Μακαρι η κίνησ με τα μινι-slam να γίνει πραγματικότηητα! Ετσι πιστέυω αρκετοί θα σωθούν!

ubuntubu
27-08-08, 23:40
Σε κάποιες άλλες χώρες , η αίτησή σου για adsl θα κοβόταν εξαρχής.
Κακώς ο ΟΤΕ ,δίνει adsl σε γραμμές με μεγάλο μήκος ,που σίγουρα αποδεικνύονται προβληματικές.

http://www.dslreports.com/distance

utp
28-08-08, 00:09
Γυρνα σε pstn οπως και σε 1mbit.Τουλαχιστον θα μειωθουν οι αποσυνδεσεις πιστευω.

Hunter 85
28-08-08, 02:06
Γυρνα σε pstn οπως και σε 1mbit.Τουλαχιστον θα μειωθουν οι αποσυνδεσεις πιστευω.

Αν και πρώτα επιβεβαίωσε απο τον ΟΤΕ για καλό και για κακό! ;)

answer3
28-08-08, 09:45
Σήμερα πήγα στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι αρχικά θα με κατεβάσουν στα 1024
και αν δεν λυθεί θα κάνουμε την γραμμή PSDN, έτσι ώστε να συνδέομαι απ'ευθείας με Σέρρες.
Θέλω να τονίσω ότι κάθε φορά που απομονώνω το netMod του ΟΤΕ και βγάζω το
splitter συνδέεται ακαριαία, αλλά φυσικά μένω χωρίς τηλέφωνο.
Μήπως έχει πρόβλημα κανένα καλώδιο εσωτερικά στο σπίτι και μου κάνει τέτοια κόλπα?

........Auto merged post: answer3 πρόσθεσε 4 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να διευκρυνίσω ότι παλιότερα την είχα στα 1024 και είχα κάποια μικροπροβληματάκια και όταν
την πήγα στα 2048 πετούσε, αφού είχα κάνει και update στο router.
Μέχρι που κάηκε το netMod από κεραυνό που έπεσε στην γραμμή και
από τότε μαύρα χάλια.
Ο ΟΤΕ μου έχει αλλάξει τρεις φορές netMod μήπως έφτεγε αυτό αλλά τίποτα!!!
Ήθελα και αποκέντρωση και πήγα σε μονοκατοικία εκτός πόλης!!!
Καλά δεν ήμουνα στην πολή με όλα τα comfort και χωρίς τέτοια προβλήματα!!

Hunter 85
28-08-08, 16:17
Ήθελα και αποκέντρωση και πήγα σε μονοκατοικία εκτός πόλης!!!
Καλά δεν ήμουνα στην πολή με όλα τα comfort και χωρίς τέτοια προβλήματα!!

Οχι! Γιατι χίλιες φορές στη φύση και χωρίς ιντερνετ παρα στη βουη!. Ασε που εσύ θα λύσεις απο τι αναφέρεις το πρόβλημα και θα έχεις και νετ. Δεν σε χάλασε!

answer3
01-09-08, 13:39
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με το να κατέβω στα 1024
χωρίς σημαντικές βελτιώσεις στα SNR/Attn, αλλά πλέον δεν υπάρχουν
αποσυνδέσεις.
Το μόνο πρόβλημα είναι στο dream box που μετά από κάνα δύωρο
συνεχόμενης χρήσης ψιλόπιξάρει και θέλει κλείσιμο και άνοιγμα ξανά
για να έρθει στα ίσα του.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τα σχόλια.

mimilou
01-09-08, 21:41
καλησπερα φιλε μου...το προβλημα αυτο το ειχα κι εγω εδω και 3 χρονια..αλλαξα 3 εταιριες αλλαζα ρουτερ εφερα τεχνικους τιποτε...μεχρι που καποιο φιλαρακι απο αυτο το σαιτ με ρωτησε με τι καλωδιο ειχα κανη τη συνδεση.Οταν ειπα μεσω USB μου ειπαν να το συνδεσω μεσω etharnet εκανα την αλλαγη κι εδω κι ενα μηνα δεν ξαναειχα κανενα προβλημα.Αν το εχης συνσεση κι εσυ μεσω USB για δοκιμασετο...ελπιζω να βοηθησα;)

panos komotini
09-03-10, 16:38
Μένω σε ένα χωριό έξω από την πόλη των Σερρών, 8χιλ.
Όμως συνδέομαι σε ένα γειτονικό χωριό σε μένα και όχι στην πόλη.
Όπως βλέπεται από το προφίλ μου υπάρχει χάλια σύνδεση,
με αποτέλεσμα συνεχές αποσυνδέσεις όλη την ημέρα.
Για να συνδεθώ ξανά θα πρέπει να κλείσω το router και όταν το ανοίξω θα πρέπει
να αποσυνδέσω από το splitter το καλώδιο του τηλεφώνου και μετά να την επανασύνδεση
να το ξαναβάλω για να έχω και πάλι κανονικά τηλέφωνο.
Έχω ISDN και μου είπαν από τον ΟΤΕ πως αν μετατρέψω την γραμμή
σε PSDN πιθανόν θα λυθούν τα προβλήματα.
Ποια είναι η δική σας η γνώμη?
Μπορεί να βρεθεί λύση και με άλλο τρόπο?
Έχω δοκιμάσει και με άλλα router και το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο.

Δεν ξερω τι λενε οι υπολοιποι καταρχας γεια σας καλος ο καφες εδω χαχα. Φιλε μου θα σου πω την δικη μου περιπτωση με το connx που εγκατεστησα εδω 3 μηνες περιπου κατοικω και εγω σε χωριο στον νομο ροδοπης ειμαι περιπου 5,5 με 6 χιλ μακρια απο το τηλ. κεντρο οπου λογικα ειναι τα dslams οπως λενε εχω το καινουργιο sagem ρουτερ αν και μακρια ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την αποδοση της γραμμης μου πιανω 700kbps με 900 kbps αναλογος παιζει μην ξεχνας ειμαι στο οριο 6 χιλ οπως λενε οι τεχνικοι με επιφυλαξη με την εδιναν την γραμμη με ειπαν ομως να το δοκιμασω περπει πμως να σου πω ομως οτι εκανα και ρυθμιση στο 121 να με την κλειδωσουν την ταχ. στα 800 kbps διοτι πριν το κανω με ειχε τρελανει και εμενα με πετουσε συχνα ηδικα στο chat k με ειχε σπασει κυριολ. τα νευρα! ισως αν το δοκιμαζες κ εσυ να εβλεπες φως σε καπιοα ταχ. που αυτοι θα προτεινουν. Καλη τυχη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.