PDA

Επιστροφή στο Forum : Microsoft γιόκ



mn39
28-08-08, 21:00
Από χθες δεν μπορώ να δω όποιο site σχετίζεται με τη Microsoft (updates, msn, microsoft.com, κτλ).
Δοκίμασα και με τους DNS severs του OpenDNS και τους default της Tellas.
Έβαλα MTU 1450 πάλι τίποτα.
Βγάζει website found αλλά παρακάτω γιόκ
Καμιά ιδέά;;;;

crypter
28-08-08, 22:15
δοκιμασε κανωντας flushdns (http://www.tech-faq.com/lang/el/flush-dns.shtml&usg=ALkJrhjujV2MTN-dOId8ldYP-XZ43cX1CA)

mn39
28-08-08, 22:34
Και ipconfig /flushdns έχω κάνει, και με άλλο μηχάνημα και λειτουργικό δοκίμασα.
Με των γειτόνων τα ασύρματα δίκτυα (ΟΝ, ΟΤΕ) όλα είναι ΟΚ.

Συνεπώς ή η Tellas είναι ή ο router (USR 9108 με ρυθμίσεις ΡΡοΑ, χωρίς κλεισμένες πόρτες ή άλλους περιορισμούς, software firewall δεν τρέχω).

Χθες γύρισα από τις διακοπές και μέχρι πριν όλα ήταν εντάξει.
Το router δεν τον πείραξα, άρα τι μένει;

geovision
28-08-08, 22:38
Η MS λειτουργεί κανονικα

crypter
28-08-08, 22:43
και εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2286313#post2286313) παρομοιο προβλημα εχουν. :hmm:

Borg74
29-08-08, 14:13
Είχα παρόμοιο πρόβλημα παλαιότερα, πέξε με το mtu....θα φτιάξει.

mn39
29-08-08, 22:03
Τελικά δούλεψε γυρίζοντας σε ΡΡοΕ.
Έχει κανείς καμιά λογική εξήγηση;;;

Ngpro
03-09-08, 16:12
Παιδιά καλησπέρα.Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα site που αφορούν την Microsoft. έχω το USR9108, ένα sagem , ένα crypto, ένα siemens δοκιμασμένα στην γραμμή μου με adsl zisto tellas (στο ιδιώκτητο δικτυό της). Έπειτα απο επικοινωνία μαζί τους τον απρίλιο για το ιδιο προβλημα μου ανεφεραν οτι ίσως φταίει η μετάπτωση απο το brass2 στο brass3. Μετά την μετάπτωση αφου δεν λυθηκε το πρόβλημα, ξαναεπικοινωνησα μαζί τους και μετα απο μια μακροσυρτη συζήτηση με τον τεχνικο(ανταλλάσαμε τις τεχνικες γνώσεις μας για το προβλημα μου) βγάλαμε το συμπέρασμα ότι τελικά δεν είχε ενεργοποιήσει τα dns στο νέο brass. Τελικά δούλεψε για λίγο καιρό και το καλοκαίρι αρχισε να πεφτει αισθητα η ταχύτητα στις σελιδες της microsoft και μετα απο ενα επαγγελματικο ταξιδι με ενημερωσε ο πατερας μου οτι δεν βλεπουμε MICROSOFT. Αναμένω τηλεφωνο απο τεχνικο για να σας δωσω περαιτερω πληροφορίες.
Οσο αφορα τις ρυθμισεις στο ρουτερ τις εχω ξεσκονίσει, αυτή την φορα σιγουρα δεν φταίει ο dns γιατι αλλαζει την διευθυνση σε IP, αλλά υποψιάζομαι ότι κάποιο vlan που έχουν δημιουργήσει δεν κάνει routing στο gateway που μας συνδέει με τις σελίδες του εξωτερικού.:hmm:

Τα ανωτέρω router λειτουργουν κανονικά στο DSLAN του Ιππόδρομου Φαλήρου...

Με τις υγείες μας αγαπητοί μου...:)

Ngpro
07-09-08, 19:31
Τελίκα με τα πολλά σήμερα μίλησα με ένα τεχνικό ο οποίος μου είπε να ενεργοποιήσω το pppoe και την επιλογή LLC για να μπορέσω να μπώ στις σελίδες. (Αφου επίλυσαν το πρόβλημα με το DSLAN τους).
Πραγματι μετά απο καιρό βλέπω ξανα σελίδες του εξωτερικού και το Ιντερνετ έχει γινει ταχυτατο.
Παρατήρησα κιόλας ότι το ρουτερ μου έπαψε να ψήνει αυγό:clap:. (δείχνει να δουλεύει κανονικά).

Ευχαριστώ για την ανοχή σας...:oops:

DaveMurray
08-09-08, 01:02
φου επίλυσαν το πρόβλημα με το DSLAN τους

DSLAN; Μάλλον θα εννοείς DSLAM

@ ADSLgr.com All rights reserved.