PDA

Επιστροφή στο Forum : στατιστικα γραμμης και απορια



alikos123
29-08-08, 21:07
ADSL Firmware Version : FwVer:3.6.0.0_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Downstream Upstream
SNR Margin : 11.3 13.1 db
Line Attenuation : 14.1 11.1 db
Data Rate : 15012 861 kbps

αυτα ειναι τα στατιστικα της γραμμης μου.εχω κοννεξ 24.Κατι μου λεει οτι θα μπορουσα να εχω καλυτερη ταχυτητα..Εχω δικιο?
Παντως δεν εχω ποτε αποσυνδεσεις εδω και 4 χρονια που εχω δσλ απο τον οτε.
σας ευχαριστω εκ των προτερων.

LOUKAS32
29-08-08, 21:15
αλαξε φιλτρα, αποσυνεδεσε ολα τα ΤΗΛ του σπιτιου και συναγερμο εαν εχεις.

ΔΕΣ καλα της καλωδιοσεις του σπιτιου, βαλε το πριζακι του ΑΔΣΛ σκετο ΜΟΝΟ του για δοκιμη.

θεωριτικα ναι επρεπε να κουμπονεις καλυτερα.

στην πραξη το κοιτας ομως.....αλαξε μοδεμ??? δοκιμασε

crypter
29-08-08, 21:16
δες εδω (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php), φτανεις και 20+ Mbps

Άρης13
29-08-08, 23:55
Τι router εχεις? Με speedtouch και τελευταιο firmware σιγουρα θα ειχες 20+ ή εστω 18 σιγουρα και σιγουρα

alikos123
30-08-08, 15:13
σας ευχαριστω..εχω το baudtec που εδινε ο οτε...να το αλλαξω?θα δω καλυτερες ταχυτητες?

utp
04-09-08, 10:38
Στα στατιστικα της γραμμης μου εχω παρατηρησει οτι το βραδυ το snr κυμαινεται πολυ απο 17-30 ενω την μερα ειναι πολυ σταθερο γυρω στα 27-28..Γιατι αραγε?Δεν πρεπει να ειναι θεμα υγρασιας διοτι μερα - νυχτα εχει παρα πολυ υγρασια η περιοχη.

crypter
04-09-08, 14:37
Στα στατιστικα της γραμμης μου εχω παρατηρησει οτι το βραδυ το snr κυμαινεται πολυ απο 17-30 ενω την μερα ειναι πολυ σταθερο γυρω στα 27-28..Γιατι αραγε?Δεν πρεπει να ειναι θεμα υγρασιας διοτι μερα - νυχτα εχει παρα πολυ υγρασια η περιοχη.

τα καλωδια νομιζω ειναι μονωμενα για να αποφευγονται τετοιες περιπτωσεις,
περισσοτερο ισως να επιδρα η υγρασια στο κτηριο σου :hmm:

LOUKAS32
04-09-08, 14:39
οσο πιο ψηλο το ΣΝΡ καλυτερα???

utp
04-09-08, 14:44
τα καλωδια νομιζω ειναι μονωμενα για να αποφευγονται τετοιες περιπτωσεις,
περισσοτερο ισως να επιδρα η υγρασια στο κτηριο σου :hmm:

Μερα - νυχτα εχουμε περιπου 70% υγρασια στα Χανια!Και μαλιστα το βραδυ μπορει να εχει και λιγοτερο...Δεν πρεπει να εχει σχεση με υγρασια.

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οσο πιο ψηλο το ΣΝΡ καλυτερα???

Ναι!:oneup:

crypter
04-09-08, 14:44
οσο πιο ψηλο το ΣΝΡ καλυτερα???

διαβασε εδω http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
συνηθως ειναι καλυτερο οταν ειναι πανω απο 9 μεχρι και 16-18

utp
04-09-08, 14:49
διαβασε εδω http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
συνηθως ειναι καλυτερο οταν ειναι πανω απο 9 μεχρι και 16-18


Γιατι μεχρι 16-18? Προς τα πανω μπορει να παει οσο θελει!Κατω να μην πηγαινει!

georgech73
12-10-08, 14:01
tha borouse kapoios na mou pei pws vriskw tin apostasi apo to dslam
(koropi eimai) i oti allo gia thorivo grammis klp

thanx

mathaiosside
12-10-08, 18:58
Απο την Πέμπτη ενεργοποιήθηκα και γω στον ΟΤΕ με το CONN-X 24.
Ήθελα να παραθέσω και γω τα στοιχεία της γραμμής να πάρω καμία γνώμη.
Προηγουμένος είχα σύνδεση με την HOL αλλά τα στοίχεία ήταν πολυ καλύτερα απο ότι τώρα(πχ.δεστε SNR).Τώρα τα πράγματα είναι πολυ χειρότερα, χαμηλές ταχύτητες κλείδώματος, οι σελίδες φορτώνουν πολυ πιο αργά, γενικά τα πράγματα είναι πίο αργα...
Να σημειωθεί πως πριν τα στοιχεία που φαίνονται στην περιγραφή μου ήταν με το fritz box συνδεδεμένο όχι στην κύρια μπρίζα του σπιτιού(αυτή δλδ που έρχονται τα καλώδια αποι τον κατανεμητή αλλα απο άλλη λόγω ενσύρματου ρουτερ).
Τα στοιχεία που παραθέτω είναι απο το speedtouch TG585 v7 συνδεδεμένο στην κεντρική μπρίζα.
Καμία γνώμη για την διαφορά στο ΣΝR αλλά και γενικά για τα ασχημα στοιχεία?Με βάση την καλυτέρευση στο Αttn δεν θα έπρεπε να είχα καλύτερα στοιχεία;Τα στοιχεία:
DSL Connection

Uptime: 1 day, 21:40:08

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 933 / 10.975

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 1,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 32,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 51 / 0

CRC Errors (Up/Down): 51 / 4.175

HEC Errors (Up/Down): 55 / 3.618

Γιατί τόσα πολλά errors?

Georgevtr
13-10-08, 01:06
Απο την Πέμπτη ενεργοποιήθηκα και γω στον ΟΤΕ με το CONN-X 24.
Ήθελα να παραθέσω και γω τα στοιχεία της γραμμής να πάρω καμία γνώμη.
Προηγουμένος είχα σύνδεση με την HOL αλλά τα στοίχεία ήταν πολυ καλύτερα απο ότι τώρα(πχ.δεστε SNR).Τώρα τα πράγματα είναι πολυ χειρότερα, χαμηλές ταχύτητες κλείδώματος, οι σελίδες φορτώνουν πολυ πιο αργά, γενικά τα πράγματα είναι πίο αργα...
Να σημειωθεί πως πριν τα στοιχεία που φαίνονται στην περιγραφή μου ήταν με το fritz box συνδεδεμένο όχι στην κύρια μπρίζα του σπιτιού(αυτή δλδ που έρχονται τα καλώδια αποι τον κατανεμητή αλλα απο άλλη λόγω ενσύρματου ρουτερ).
Τα στοιχεία που παραθέτω είναι απο το speedtouch TG585 v7 συνδεδεμένο στην κεντρική μπρίζα.
Καμία γνώμη για την διαφορά στο ΣΝR αλλά και γενικά για τα ασχημα στοιχεία?Με βάση την καλυτέρευση στο Αttn δεν θα έπρεπε να είχα καλύτερα στοιχεία;Τα στοιχεία:
DSL Connection

Uptime: 1 day, 21:40:08

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 933 / 10.975

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 1,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 32,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 51 / 0

CRC Errors (Up/Down): 51 / 4.175

HEC Errors (Up/Down): 55 / 3.618

Γιατί τόσα πολλά errors?


Γενικως εξακριβωμενο οτι γενικα ολα τα speedtouch μειωνουν το θορυβο στη γραμμη σου,συνχρονιζουν λιγο πιο χαμηλα ενδεχομενως για την σταθεροτητα της γραμμης σου;)
Εγω κρινω φυσιολογικα τα στατιστικα σου βαση αποστασης απ το dslam της περιοχης σου...
και γενικως να μην κανουμε υποθεσεις στον αερα...διαβασε και ελενχε αυτο [U][http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819/U] που πιστευω θα σε βοηθησει:oneup:

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


tha borouse kapoios na mou pei pws vriskw tin apostasi apo to dslam
(koropi eimai) i oti allo gia thorivo grammis klp

thanx
Εγω προσωπικα δεν καταλαβενω καν τι γραφεις..αν θελεις ελληνικα να σε βοηθησουμε..:oneup:

mathaiosside
13-10-08, 01:54
Κατ αρχάς σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.Αλλά δεν έδωσες καμία γνώμη(ή έδωσες και εγώ δεν το κατάλαβα) για αυτή την τρομερή μείωση του SNR.Ναι τα έχω διαβάσει όλα σχεδον τα βασικά άρθρα, όπως και αυτό που παρέθεσες.
Πάντως ναι η ταχύτητα που συχρονίζει ας δεχτώ οτι είναι σωστή με βάση το Att αλλά ρε γμτ αυτή η μείωση του SNR που συνεπάγεται απ'ότι φαντάζομαι με μια ελαφρά αυξημένη Output Power γιατί συνέβει; Έπειτα με πρακτική χρήση μερικών ημερων διαπίστωσα μειωμένη ταχύτητα σε σχέση με πριν. Δεν περίμενα οτι θα πήγαινε με 10 πχ κατεβάζοντας ενα αρχείο η ένα τορρεντ αλλά πραγματικά πιστεύω οτι κάτι δεν πάει καλά κρίνοντας(όχι μόνο απο 1-2 πραγματά), αλλά γενικά απο την χρήση του(κατεβασμά αρχείων απο διαφορετικά σιτες, άνοιγμα σελίδων, τορρεντς, rapidshare, κτλ.)...

Georgevtr
13-10-08, 05:25
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807

Διαβασε σε παρακαλω και αυτα τα 2 ποστ και θα καταλαβεις ακριβως τι εννοω πιο πανω.καλημερα:)

mathaiosside
13-10-08, 12:58
Τό δεύτερο που παρέθεσες όντως δεν το είχα υπόψη μου....
Σε ευχαριστώ πολύ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.