PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση my otenet λογαριασμού



famous-walker
30-08-08, 12:05
Από τις 7 Αυγούστου η γραμμή μου ανήκει πλέον σε εναλλακτικό (ForthNet). Παρόλο όμως που έχουν περάσει 23 μέρες από την μετάβασή μου στην Forthnet, ο λογαριασμός μου στο Otenet tools, λειτουργεί ακόμη. Πηγαίνοντας δε στις πληροφορίες λογαριασμού η υπηρεσία φαίνεται ακόμη ενεργή. Σκέφτομαι και φοβάμαι μήπως με χρεώσουν και υπηρεσίες μετά τις 07/08, τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Βασίκα σκέφτομαι να ζητήσω χαρτί - βεβαίωση από την ForthNet, ότι ενεργοποιήθηκα την συγκεκριμένη ημερομηνία για παν ενδεχόμενο.

jap
30-08-08, 12:51
Συνεννοήσου με την OTENET για να μην σε χρεώσουν, ίσως χρειαστεί να στείλεις την περίφημη αίτηση ακύρωσης.

Το λογαριασμό στο myotenet θα τον έχεις απαξάπαντος, έστω και χωρίς ενεργές υπηρεσίες. Είχα βάλει πέρσι conn-x και επειδή λέει είχα πολύ παλιότερα μια dialup οτενετ δεν μου έδιναν κωδικούς από το 134, έπρεπε να τους πάρω από το myotenet αφού είχα εκεί λογαριασμό με το ίδιο ΑΦΜ. Επειδή password δεν θυμόμουνα (και μάλλον δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ) χρειάστηκε να στείλω fax να μου το επαναφέρουν, στη συνέχεια όλα καλά.

sdikr
30-08-08, 13:18
Αυτό που είχες είναι υπηρεσία Οτενετ, όχι πακέτο μαζί με την γραμμή, αυτό δεν μπορεί να το καταργήσει ο νεος σου παρόχος, θα πρέπει εσύ να κάνεις αίτηση στην Οτενετ

enwsitis21
30-08-08, 13:46
Το username που χρησιμοποιείς είναι xxxxxx@xxx.forthnet.gr;
Αν ναί, τότε πηγαίνεις στον ΟΤΕ αν είδα καλά στα προσωπικά σου στοιχεία και συμπληρώνεις μία αίτηση κατάργησης της ondsl home.
Αν έχεις μόνο γραμμή dsl στη forthnet και σύνδεση otenet, μήν την καταργήσεις διότι θα μείνεις χωρίς internet.

famous-walker
30-08-08, 13:51
Conn-X είχα που το πλήρωνα στον λογαριασμό του ΟΤΕ. Δεν έπρεπε να είναι ενεργή από την στιγμή που έχει πλέον περάσει η τηλεφωνική μου γραμμή μου στην Forthnet από τον ΟΤΕ, να το κόψει ο ίδιος ο ΟΤΕ; Μετά τις 7 Αυγούστου δεν πρόκειται να τους πληρώσω τίποτε.

FuS
30-08-08, 19:16
Conn-X είχα που το πλήρωνα στον λογαριασμό του ΟΤΕ. Δεν έπρεπε να είναι ενεργή από την στιγμή που έχει πλέον περάσει η τηλεφωνική μου γραμμή μου στην Forthnet από τον ΟΤΕ, να το κόψει ο ίδιος ο ΟΤΕ; Μετά τις 7 Αυγούστου δεν πρόκειται να τους πληρώσω τίποτε.

Η οτενετ διατηρεί το username σου (μετά την κατάργηση) για 6 (ή 5, δεν θυμάμαι καλά) μήνες.
Εξού και το account σου στο my.otenet.gr

Μπορείς φυσικά να κανεις και αυτό που λέει ο Enwsitis, δηλαδή μια καταργηση.

famous-walker
30-08-08, 19:20
Θα περιμένω τον λογαριασμό του ΟΤΕ και ελπίζω να είναι τελικός και εκκαθαριστικός...

emeliss
30-08-08, 19:39
Θα περιμένω τον λογαριασμό του ΟΤΕ και ελπίζω να είναι τελικός και εκκαθαριστικός...
Γιατί δεν ρωτάς στο 134 (13888) αν έχει διακοπεί η σύνδεσή;

enwsitis21
30-08-08, 21:12
Η σύνδεση όπως φαίνεται δέν είναι κατηργημένη.
Μπορείς να μιλήσεις από Δευτέρα με το 134, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σου πούνε το ίδιο.

famous-walker
31-08-08, 10:21
Εάν δεν την έχουν καταργήσει θα με χρεώσουν. Μόλις έρθει ο λογαριασμός θα πάω με μια βεβαίωση από την Forthnet, ότι ενεργοποιήθηκα την τάδε του μηνός και θα τους πω να αφαιρέσουν όλες τις χρεώσεις μετά από τις 7 Αυγούστου, εάν δεν το κάνουν να είναι καλά η ΕΕΤΤ.

emeliss
31-08-08, 10:35
Δηλαδή προτιμάς αυτή την διαδικασία από το να κάνεις ένα τηλέφωνο...

Μου φαίνεται απίστευτο!

ps Είναι πιθανό να μην έρθει τώρα εκκαθαριστικός λογαριασμός αλλά να είναι ο επόμενος. Θα ταλαιπωρηθείς λίγο παραπάνω, αλλά βλέπω πως προτιμάς τον δύσκολο τρόπο.

androu
31-08-08, 11:47
εμένα πάντως μου έδωσαν ενα Username που ανήκε σε άλλον και ερχόταν τα email του σε μένα. Μετά απο παράπονα.. εν τέλει μετά απο μια αναβάθμιση μου το αλλάξανε..

famous-walker
31-08-08, 12:24
Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο, να δούμε τι θα γίνει, τι θα μου πούνε.

dimitris_edessa
31-08-08, 17:05
Φιλε μην ανισιχεις κα8ολουβ μετα απο 70 μερες αυτο κατεργιται.

AmaZona
31-08-08, 17:17
Και γω πέρασα από COnnex σε forthnet από τις 29/07 και μέχρι σήμερα τα στοιχεία μου -σύμφωνα με το my.otenet.gr -παραμένουν ενεργά.
Αρχικά είχα καλέσει στο 134 και ενημερώθηκα ότι εφόσον είχα μεταβεί σε άλλον πάροχο θα γινόταν διακοπή σε κάθε υπηρεσία OTE/OTENET.Επειδή όμως ο υπάλληλος δεν μου φάνηκε και πολύ γνώστης των διαδικασιών , έστειλα ένα mail (βασικά συμπληρωσα την φόρμα επικοινωνίας στο portal του connex). Με κάλεσαν την επόμενη μέρα λέγοντας μου ότι τα account της OTENET στέλνονται μαζικά για διακοπή -περίπου μία φορά το μήνα- και για αυτό δεν είχε διακοπεί.Φυσικά διευκρίνησα ότι από τις 29/07 και έπειτα δεν αποδέχομαι καμία χρέωση. Με διαβεβαίωσε ότι δεν θα υπάρξει..

Θα δείξει... ( η αλήθεια είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ):evil:

papail
31-08-08, 17:28
Μην ανησυχείτε παιδιά.
Υπάρχουν δύο περιπτώσεις κατάργησης CONNX.

ΑΙΤΗΣΗ του πελάτη στον ΟΤΕ.

Από την στιγμή που καταργείται το CONNX ,
σταματάει οποιαδήποτε χρέωση.
ΑΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΕΡΓΟ ΤΟ USERNAME ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

Αυτό είναι μία άλλη διαδικασία που ο υπάλληλος του OTE πρέπει να στείλει e-mail στην ΟΤΕΝΕΤ για κατάργηση των accounts.
Όποτε και να γίνει αυτό ,
η χρέωση για τον Πελάτη σταματάει με την κατάργηση του CONNX ,
ΟΧΙ όταν καταργηθεί το username.

ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΠΑΡΟΧΟ.
Ενημερώνεται αυτόματα ο ΟΤΕ και ακολουθείται η παραπάνω διαδικασία.

greatst
02-09-08, 18:45
Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο, να δούμε τι θα γίνει, τι θα μου πούνε.

τι σου είπανε τελικά?

greatst
06-09-08, 00:38
Από τις 7 Αυγούστου η γραμμή μου ανήκει πλέον σε εναλλακτικό (ForthNet). Παρόλο όμως που έχουν περάσει 23 μέρες από την μετάβασή μου στην Forthnet, ο λογαριασμός μου στο Otenet tools, λειτουργεί ακόμη. Πηγαίνοντας δε στις πληροφορίες λογαριασμού η υπηρεσία φαίνεται ακόμη ενεργή. Σκέφτομαι και φοβάμαι μήπως με χρεώσουν και υπηρεσίες μετά τις 07/08, τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Βασίκα σκέφτομαι να ζητήσω χαρτί - βεβαίωση από την ForthNet, ότι ενεργοποιήθηκα την συγκεκριμένη ημερομηνία για παν ενδεχόμενο.

εάν προσέξεις καλά τη φώτο (screenshot) που έχεις στο αρχικό σου μήνυμα, θα δεις λογαριασμό σε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. ΥΠΟΘΕΤΩ ότι ουσιαστικά τις συνδρομές πρόσβασης ΟΤΕΝΕΤ (οι οποίες αποτελούν "αναπόσπαστο" μέρος του Conn-X) τις "πουλά" η (λειτουργική μονάδα του ομίλου είναι?) ΟΤΕΝΕΤ στον ΟΤΕ (με τιμολόγιο) και αυτός τη μεταπουλά σε εμάς (μέσω του λογαριασμού ΟΤΕ) με απλή απόδειξη. Έτσι δικαιολογείται το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ, το "λογαριασμός αντιπροσώπου", και κάποια άλλα στοιχεία στο screenshot που παραθέτεις. Όλα αυτά βέβαια είναι ΕΜΠΕΙΡΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ μου και καλό θα ήταν κάποιος/α γνώστης/ρια να επιβεβαιώσει/διαψεύσει/συμπληρώσει. :)

famous-walker
08-09-08, 23:00
Ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ, όλα καλά μου χρωστάνε και 7 ευρώ... (εκεί που πλήρωνα 150 το δίμηνο) χεχε! Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην αναλυτική είναι ότι ενώ είχα Conn-x talk, κάποιες φορές μου χρέωνε αστικά και υπεραστικά!

hel
09-09-08, 09:16
Ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ, όλα καλά μου χρωστάνε και 7 ευρώ... (εκεί που πλήρωνα 150 το δίμηνο) χεχε! Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην αναλυτική είναι ότι ενώ είχα Conn-x talk, κάποιες φορές μου χρέωνε αστικά και υπεραστικά!

Ενδιαφέρον.
Πάρε τους τηλέφωνο να σου πουν τι έγινε.

greatst
09-09-08, 10:29
Ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ, όλα καλά μου χρωστάνε και 7 ευρώ... (εκεί που πλήρωνα 150 το δίμηνο) χεχε! Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην αναλυτική είναι ότι ενώ είχα Conn-x talk, κάποιες φορές μου χρέωνε αστικά και υπεραστικά!


Ενδιαφέρον.
Πάρε τους τηλέφωνο να σου πουν τι έγινε.

μήπως αυτές οι κλήσεις εμπίπτουν στην παλιότερη περίοδο που οι κλήσεις σε άλλα σταθερά δίκτυα χρεώνονταν έξτρα; :hmm:

famous-walker
09-09-08, 16:57
Oι συγκεκριμένοι αριθμοί που χρεώθηκαν ανήκαν σε συνδρομητές του ΟΤΕ, γιατί στην αναλυτική τις περισσότερες φορές ήταν στις δωρεάν κλήσεις.

greatst
09-09-08, 16:59
Oι συγκεκριμένοι αριθμοί που χρεώθηκαν ανήκαν σε συνδρομητές του ΟΤΕ, γιατί στην αναλυτική τις περισσότερες φορές ήταν στις δωρεάν κλήσεις.

πήρες στο 134? τι σου είπαν? :hmm:

famous-walker
09-09-08, 21:33
Μπα δεν ασχολήθηκα, αφού έτσι και αλλιώς αυτοί μου χρωστάνε, δεν τους χρωστάω. Όταν θα πάω να με πληρώσουν θα τους ρωτήσω.

boui
10-09-08, 01:37
απίστευτο αλλά αυτό το thread είναι αυτό ακριβώς που ήθελα να ρωτήσω !!:oneup:
εδώ και ένα μήνα έχω μεταφερθεί και εγώ στην forthnet και επειδή ο λογαριασμός μου είναι ακόμα ενεργός , αναρωτιόμουν μήπως συνεχίζουν να με χρεώνουν.
Από σήμερα πάντως το pass μου για το mail μέσω outlook express δεν το δέχεται.Στο tools δουλεύει κανονικά και μπορώ να βλέπω όσα mail συνεχίζουν να φτάνουν. Αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα :p

gogos888
10-09-08, 07:58
Η δική μου περίπτωση
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2315452&postcount=599

goku
10-09-08, 08:45
Συνεννοήσου με την OTENET για να μην σε χρεώσουν, ίσως χρειαστεί να στείλεις την περίφημη αίτηση ακύρωσης.

Το λογαριασμό στο myotenet θα τον έχεις απαξάπαντος, έστω και χωρίς ενεργές υπηρεσίες. Είχα βάλει πέρσι conn-x και επειδή λέει είχα πολύ παλιότερα μια dialup οτενετ δεν μου έδιναν κωδικούς από το 134, έπρεπε να τους πάρω από το myotenet αφού είχα εκεί λογαριασμό με το ίδιο ΑΦΜ. Επειδή password δεν θυμόμουνα (και μάλλον δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ) χρειάστηκε να στείλω fax να μου το επαναφέρουν, στη συνέχεια όλα καλά.

ο λογαριασμός διαγράφεται 6 μήνες μετά την διακοπή. απλώς δεν το κόβουν αμέσως σε περίπτωση που χρησιμοποιούσες το email που σου παρέχουν από την OTEnet, δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πλέον, αλλά θα μπορείς να ορίσεις μια αυτόματη απάντηση που θα λέει ξέρω ότι το email το συγκεκριμένο δεν ισχύει πλέον και ότι άλλο θες.

boui
10-09-08, 15:39
well ,σε μένα από σήμερα απενεργοποιήθηκε το tools , και η μόνη επιλογή είναι για την προώθηση σε νέο μέιλ .:p

lewton
10-09-08, 22:29
Oι συγκεκριμένοι αριθμοί που χρεώθηκαν ανήκαν σε συνδρομητές του ΟΤΕ, γιατί στην αναλυτική τις περισσότερες φορές ήταν στις δωρεάν κλήσεις.

Δηλαδή μερικές φορές χρεώνονταν και μερικές φορές όχι;;; :worthy: :worthy: :worthy:

goku
12-09-08, 11:51
well ,σε μένα από σήμερα απενεργοποιήθηκε το tools , και η μόνη επιλογή είναι για την προώθηση σε νέο μέιλ .:p

Μπορεί να ήταν και αυτό, δεν είμαι σίγουρος, πάντως το θέμα είναι ότι δεν σου διαγράφει τον λογαριασμό σε περίπτωση που χρησιμοποιούσες την διεύθυνση email που σου δείνουν, να μην χάνεις τα νέα mail που έρχονται σε αυτή.

g_angel01
15-09-08, 19:40
μια απο τα ιδια & απο εμενα.βασικα απο 28/8 εχω περασει σε double play plus voda-HOL, αλλα παρολα αυτα συνεχιζω να εχω ακομα τα 5 δωρεαν sms την ημερα (μεσω tools.otenet.gr) που ειχα οταν ειχα connex...
λετε να με χρεωνουν??
υπαρχει καποιος εδω μεσα που να το ειχαν χρεωσει???

@ ADSLgr.com All rights reserved.