PDA

Επιστροφή στο Forum : βροχη- down dsl, ηλιος up dsl



spartacus
31-08-08, 12:42
ειναι κατι μερες τώρα που οταν πιασει λιγη υγρασία ή βρέξει έστω και ελάχιστα τοτε εχω αποσυνδεσεις καθε 5 λεπτά, μόλις ξεμυτίσει ο ηλιος τότε ολα δουλευουν περιφημα, τι μπορει να φταίει;

........Auto merged post: spartacus πρόσθεσε 11 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ειναι κατι μερες τώρα που οταν πιασει λιγη υγρασία ή βρέξει έστω και ελάχιστα τοτε εχω αποσυνδεσεις καθε 5 λεπτά, μόλις ξεμυτίσει ο ηλιος τότε ολα δουλευουν περιφημα, τι μπορει να φταίει;

μάλλον σε λάθος μέρος εγραψα, το καταλαβα αργά, ας το βάλει καποιος υπέυθυνος εκεί που πρέπει, sorry

Tiven
31-08-08, 12:58
ειναι κατι μερες τώρα που οταν πιασει λιγη υγρασία ή βρέξει έστω και ελάχιστα τοτε εχω αποσυνδεσεις καθε 5 λεπτά, μόλις ξεμυτίσει ο ηλιος τότε ολα δουλευουν περιφημα, τι μπορει να φταίει;

........Auto merged post: spartacus πρόσθεσε 11 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........



μάλλον σε λάθος μέρος εγραψα, το καταλαβα αργά, ας το βάλει καποιος υπέυθυνος εκεί που πρέπει, sorry

Welcome to the club. :(

nnn
31-08-08, 13:01
Υγρασία στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι σου.

Tiven
31-08-08, 13:06
Υγρασία στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι σου.

Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχει πρόβλημα από την χωνευτή και μετά ? (όχι προς το σπίτι)

nnn
31-08-08, 13:15
Μπορεί, αλλά υποθέτω λόγω κακής μόνωσης κάπου μπαίνει υγρασία.

spartacus
31-08-08, 13:19
Υγρασία στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι σου.

κανεις με παρομοια εμπειρια; τι γίνετε το φτιαχνουν σχετικά ευκολα ή σου βγάζουν την ψυχή;
ειναι χρονοβορα διαδικασία;

DSLaManiaC
31-08-08, 16:24
κανεις με παρομοια εμπειρια; τι γίνετε το φτιαχνουν σχετικά ευκολα ή σου βγάζουν την ψυχή;
ειναι χρονοβορα διαδικασία;

Θεωρώ πως αν τους πεις ότι όταν γίνεται αυτό έχεις παράσιτα στο τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ θα ασχοληθούν πιο σοβαρά να βρούν που μπάζει απ οτι στη dsl.

spartacus
31-08-08, 20:58
Θεωρώ πως αν τους πεις ότι όταν γίνεται αυτό έχεις παράσιτα στο τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ θα ασχοληθούν πιο σοβαρά να βρούν που μπάζει απ οτι στη dsl.


η αλήθεια ειναι οτι οταν γινετε αυτό ο χαρακτηριστικός ηχος που ακούμε οταν σηκωνουμε το ακουστικό αργει παρα πολύ να ακουσθεί, άϊντε να δω πως θα ξεμπλέξω με αυτό

xmperop1
31-08-08, 23:55
η αλήθεια ειναι οτι οταν γινετε αυτό ο χαρακτηριστικός ηχος που ακούμε οταν σηκωνουμε το ακουστικό αργει παρα πολύ να ακουσθεί, άϊντε να δω πως θα ξεμπλέξω με αυτό

Εσύ απλά θα παραπονεθείς για την ποιότητα του τηλ.δηλ ότι ακούς παράσιτα και χριτς χρατς για να κοιτάξουν γρήγορα την γραμμή.
Μην αναφέρεις τίποτα για adsl και αν είναι κάτι στην γραμμή σου θα αποκατασταθεί.

Vosk0z
01-09-08, 14:42
Το ίδιο συμβαίνει και με το τηλέφωνό μου .. Οταν βρέχει κόβεται η μία από τις 2 γραμμές (ISdN). Αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την δσλ μου. Εχει έρθει κάμποσες φορές ο τεχνικός του ΟΤΕ, έχουμε αλλάξει καλώδια στο σπίτι, στο ΚΑΦΑΟ, ΝετΜοντ και το αποτέλεσμα "τζίφος" ..

Μιλάμε για κατοικοία 3 χρόνων ..

DSLaManiaC
01-09-08, 14:59
Το ίδιο συμβαίνει και με το τηλέφωνό μου .. Οταν βρέχει κόβεται η μία από τις 2 γραμμές (ISdN). Αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την δσλ μου. Εχει έρθει κάμποσες φορές ο τεχνικός του ΟΤΕ, έχουμε αλλάξει καλώδια στο σπίτι, στο ΚΑΦΑΟ, ΝετΜοντ και το αποτέλεσμα "τζίφος" ..

Μιλάμε για κατοικοία 3 χρόνων ..

Να του πεις να σου αλλάξει βρόχο.

spartacus
01-09-08, 21:18
με πήραν τηλέφωνο και μου ειπαν οτι θα στειλεουν συνεργείο να το δουν, περασε η ωρα και βλέπω ότι τωρα οι αποσυνδέσεις γινονται καθε 10 λεπτά διχως πλεον να χρειαζεται να βρεξει, δεν μπορει να πεις κανεις, ειναι μια προοδος προς στα σκ..α!!! παιρνω το 121 να μαθω τι απογινε η βλάβη, η κοπελιά μου λεει οτι η βλάβη εκλεισε και και οτι δεν διαπιστώθηκε κανένα πρόβλημα, και ρωτάω ρε παληκάρια πρέπει να εισαι πρύτανης της τεχνικής υπηρεσίας του οτε για να καταλάβεις ότι όταν σου δηλώνουν βλάβη που αναφέρει ξεκάθαρα ότι υπάρχουν συχνότατες αποσυνδέσεις όταν βρέχει ότι υπαρχει κάποιο προβλημα; ας μην πω για την τηλεφωνία που όπως προείπα αργει να ακουστεί ο χαρακτηριστικός ήχος κλήσης.

μου εδωσαν το τηλεφωνο του προϊστάμενου της τεχνικης υπηρεσίας, αν αντι να τον παρω τηλέφωνο παω απο εκει όχι για να μαλώσω αλλά απλως να διαμαρτυρηθώ θα με αφήσουν να τον δω;
είπαμε αξιοπιστία του οτε αλλά δεν καταλαβαίνω τι γίνετε, και να πεις ρε γαμώτο ότι διαμαρτύρομαι για τις ταχύτητες; όχι, διαμαρτυρομαι για τα pings; (τα οποία στην ελλάδα δυστυχώς ειναι ψιλά γράμματα γι' αυτους) όχι, τι στο καλό πρεπει να κάνω δηλαδή;

πόσες φορές μπορώ να δηλώσω βλάβη; και τι αποτέλεσμα μπορεί να εχουν οι συνεχόμενες δηλώσεις βλαβών ως μέσον πίεσης; ότι κάτι συμβαίνει βρε αδερφε εκει πέρα για να γκαρίζει αυτός τοσες πολλες φορές

xmperop1
01-09-08, 21:22
Το ίδιο συμβαίνει και με το τηλέφωνό μου .. Οταν βρέχει κόβεται η μία από τις 2 γραμμές (ISdN). Αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την δσλ μου. Εχει έρθει κάμποσες φορές ο τεχνικός του ΟΤΕ, έχουμε αλλάξει καλώδια στο σπίτι, στο ΚΑΦΑΟ, ΝετΜοντ και το αποτέλεσμα "τζίφος" ..

Μιλάμε για κατοικοία 3 χρόνων ..

Δεν υπάρχει περίπτωση σε κάτι τέτοιο να φταίει το δίκτυο του ΟΤΕ,γιατί αν υπάρχει βλάβη στην γραμμή δεν θα συγχρονίζει καθόλου το νετμοντ η το σαντις.
Μήπως δεν σου κόβεται αλλά μενει μπλοκαρισμένη η πόρτα λόγω κάποιας προβληματικής συσκευής η καλωδίωσης,η ακόμα και κάποιο καλώδιο τηλ.χωρίς συσκευή ξεχασμένο σε κάποια μπρίζα,ακόμα και η γραμμή που πάει στον συναγερμό αν υπάρχει?
Επειδή μου έχει τύχει σε βλάβες η περίπτωση πάντα έφταιγε κάτι από τα παραπάνω.

spartacus
01-09-08, 21:25
Δεν υπάρχει περίπτωση σε κάτι τέτοιο να φταίει το δίκτυο του ΟΤΕ,γιατί αν υπάρχει βλάβη στην γραμμή δεν θα συγχρονίζει καθόλου το νετμοντ η το σαντις.
Μήπως δεν σου κόβεται αλλά μενει μπλοκαρισμένη η πόρτα λόγω κάποιας προβληματικής συσκευής η καλωδίωσης,η ακόμα και κάποιο καλώδιο τηλ.χωρίς συσκευή ξεχασμένο σε κάποια μπρίζα,ακόμα και η γραμμή που πάει στον συναγερμό αν υπάρχει?
Επειδή μου έχει τύχει σε βλάβες η περίπτωση πάντα έφταιγε κάτι από τα παραπάνω.

εισαι τεχνικός; αν ναι πες μου σε παρακαλώ αφού έχεις διαβάσει το μύνημά μου που μπορεί να έχω άδικο; και τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

xmperop1
01-09-08, 21:36
εισαι τεχνικός; αν ναι πες μου σε παρακαλώ αφού έχεις διαβάσει το μύνημά μου που μπορεί να έχω άδικο; και τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

Κατ αρχήν δήλωσες βλάβη γραννής η βλάβη adsl?
Αν adsl μπορεί με το att που έχεις και τα στοιχεία που μετρήσανε αυτοί από την βλαβοδιάγνωση των dslam να έκλεισε η βλάβη σου άδοξα.
Τώρα για τα pings να μη σου λέω ψέματα αλλά δεν νομίζω να θεωρείται βλάβη.
Μίλησες με το 1242 χαλαρά να μπορέσεις να συννενοηθείς και να ζητήσεις συνεργείο στον χώρο σου?
Εγώ πάντως θα ξεκίναγα από την γραμμή και όχι από το adsl όπως προείπα.

spartacus
01-09-08, 21:50
Κατ αρχήν δήλωσες βλάβη γραννής η βλάβη adsl?
Αν adsl μπορεί με το att που έχεις και τα στοιχεία που μετρήσανε αυτοί από την βλαβοδιάγνωση των dslam να έκλεισε η βλάβη σου άδοξα.
Τώρα για τα pings να μη σου λέω ψέματα αλλά δεν νομίζω να θεωρείται βλάβη.
Μίλησες με το 1242 χαλαρά να μπορέσεις να συννενοηθείς και να ζητήσεις συνεργείο στον χώρο σου?
Εγώ πάντως θα ξεκίναγα από την γραμμή και όχι από το adsl όπως προείπα.

με πήρε τηλέφωνο τεχνικός και με ρώτησε να του περιγράψω τι συμβαίνει, του ειπα για τις συχνές αποσυνδέσεις οταν βρέχει και οτι όταν συμβαίνει αυτό ο ήχος κλήσης αργεί χαρακτηριστικά και ότι η συνομιλία γίνεται ''βραχνά'' πόσο πιο καλά μπορω να του περιγράψω το πρόβλημα;
στο 1242 μου είπαν να δηλώσω βλάβη στο 121 και ότι αυτοί δεν ειναι για τέτοια πραγματα
δεν του είπα ουτε για pings ούτε για ταχύτηες

αν υπάρχει πρόβλημα με την απόσταση τότε γιατι δεν αποσυγχρονίζεται όταν έχει καλό καιρό;

θέλω σε παρακαλώ την γνώμη σου για τις pstn γραμμές, αν βάλω pstn θα ησυχάσω; δεν με νοιάζει αν κλειδώνει στα 4 mbps ή στα 3 ή στα 2500, ρωτάω γιατί η isdn ειναι μη μου άπτου γραμμή, ενω οι pstn ε ειναι λίγο πιο αναίσθητες:lol:

πήγα σε oteshop σήμερα και πήρα το 585 v7 pstn όπως βλέπεις ετοιμάζομαι για pstn, και εκει ακούω τις πωλήτριες να δηλώνου στους καινουριους πελάτες που υπέγραφαν συμβόλαια οτι η κατώτερη εγγυημένη ταχύτητα ειναι μεταξύ 4 και 8 mbps, τι να πει κανείς;:down:

xmperop1
01-09-08, 22:08
με πήρε τηλέφωνο τεχνικός και με ρώτησε να του περιγράψω τι συμβαίνει, του ειπα για τις συχνές αποσυνδέσεις οταν βρέχει και οτι όταν συμβαίνει αυτό ο ήχος κλήσης αργεί χαρακτηριστικά και ότι η συνομιλία γίνεται ''βραχνά'' πόσο πιο καλά μπορω να του περιγράψω το πρόβλημα;
στο 1242 μου είπαν να δηλώσω βλάβη στο 121 και ότι αυτοί δεν ειναι για τέτοια πραγματα
δεν του είπα ουτε για pings ούτε για ταχύτηες

αν υπάρχει πρόβλημα με την απόσταση τότε γιατι δεν αποσυγχρονίζεται όταν έχει καλό καιρό;

θέλω σε παρακαλώ την γνώμη σου για τις pstn γραμμές, αν βάλω pstn θα ησυχάσω; δεν με νοιάζει αν κλειδώνει στα 4 mbps ή στα 3 ή στα 2500, ρωτάω γιατί η isdn ειναι μη μου άπτου γραμμή, ενω οι pstn ε ειναι λίγο πιο αναίσθητες:lol:

Φίλε μου έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου αν έχεις isdn γιατί και αυτή στα όρια πρέπει είναι λόγω αποστάσεως.
Αν δεν σε πειράζει να μείνεις χωρίς δεύτερη γραμμή άλλαξε την σε pstn αλλά θα χρειαστείς νέο εξοπλισμό και μερικές μέρες χωρίς adsl μέχρι να παραχωρηθεί νέα πόρτα.
Οσο για το 1242 μάλλον έχει πεχτεί αυτό που ανέφερα.
Οταν έχει καλό καιρό η οριακή απόσταση "δρα υπερ σου" ενώ όταν παρεμβάλονται υγρασίες "κατά σου" ιδίως αν υπάρχει και εναέριο κομμάτι στην γραμμή σου.
Για αυτό είπα να ασχοληθείς με την γραμμή σου.
Μπορεί η υγρασία που σου κάνει τα προβλήματα να είναι ακόμα και στον τοίχο του σπιτιού σου εκεί που μπαινουν τα καλώδια του ΟΤΕ.
Εχω πετύχει μπρίζα σε βεράντα γεμάτη άλατα και να δεν επέμενα στον πελάτη ότι δεν μπορεί έχεις και άλλη μπρίζα δεν θα λυνόταν ποτέ το πρόβλημα του.

spartacus
01-09-08, 22:16
σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, έχω διαβάσει και άλλα μυνήματα σου και αλλού, έχω να σου πω ότι η παρουσία σου εδώ μέσα ειναι χρήσιμη.

θα δοκιμάσω pstn και ο θεός βοηθός, και πάλι σ' ευχαριστώ.

xmperop1
01-09-08, 22:20
σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, έχω διαβάσει και άλλα μυνήματα σου και αλλού, έχω να σου πω ότι η παρουσία σου εδώ μέσα ειναι χρήσιμη.

θα δοκιμάσω pstn και ο θεός βοηθός, και πάλι σ' ευχαριστώ.

Να δοκιμάσεις μια τελευταία φορά να δηλώσεις βλάβη την γραμμή σου,και αν έχεις χρόνο και μια επίσκεψη στην τεχνική υπηρεσία της περιοχής σου.
Καλό κουράγιο.

mosaic
02-09-08, 00:05
από τη στιγμή που δηλώνεις βλάβη . . . μέσα σε (5 εργάσιμες ημέρες) πρέπει να έχουν βρει τι φταίει/αποκαταστήσει τη βλάβη . . .
μετά το πέρας των 5 ημερών πας για άλλα φωνάζεις διεκδικείς από τη στιγμή που συνεχίζει να υπολειτουργεί η γραμμή σου.

Όπως προανέφερε ο xmperop1 . . . και άλλοι
. . .σχετικά με την υγρασία άτιμο πράμα, έχει συμβεί και σ’ εμένα αλλά δεν είναι μόνο να καθαρίσουμε
την πρίζα από τη μούχλα/άλατα που δημιουργεί η υγρασία,
αλλά πρέπει να κοπεί και το καλώδιο, να φύγει όλο το μαυρισμένο κομμάτι
(εγώ έκοβα σιγά σιγά το καλώδιο μέχρι να εμφανίσει το καθαρό μέρος)
δλδ έκανα τοπική αλλαγή καλωδίου

να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη πρίζα/καλώδιο γραμμής είχε βγει πλέον εκτός λειτουργίας (από την υγρασία).
Ωστόσο στις άλλες πρίζες και πάντα μιλάμε για την ίδια γραμμή (νούμερο τηλεφώνου) είχαν σήμα δλδ λειτουργούσε το τηλ. . αλλά με πολλά παράσιτα τζουρ τζουρ όπως επίσης και συνεχείς αποσυνδέσεις στο ρουτερ

. . .ε κάποια στιγμή κάθισα και τα έφτιαξα,
απλά είναι μπελαλοδουλειά αυτό και μόνο, ελέγχεις τα κουτιά ξεβιδώνεις/βιδώνεις πρίζες, τραβάς έπιπλα :p
αλλά έπρεπε να γίνει ο έλεγχος . . .

spartacus
02-09-08, 00:38
από τη στιγμή που δηλώνεις βλάβη . . . μέσα σε (5 εργάσιμες ημέρες) πρέπει να έχουν βρει τι φταίει/αποκαταστήσει τη βλάβη . . .
μετά το πέρας των 5 ημερών πας για άλλα φωνάζεις διεκδικείς από τη στιγμή που συνεχίζει να υπολειτουργεί η γραμμή σου.

Όπως προανέφερε ο xmperop1 . . . και άλλοι
. . .σχετικά με την υγρασία άτιμο πράμα, έχει συμβεί και σ’ εμένα αλλά δεν είναι μόνο να καθαρίσουμε
την πρίζα από τη μούχλα/άλατα που δημιουργεί η υγρασία,
αλλά πρέπει να κοπεί και το καλώδιο, να φύγει όλο το μαυρισμένο κομμάτι
(εγώ έκοβα σιγά σιγά το καλώδιο μέχρι να εμφανίσει το καθαρό μέρος)
δλδ έκανα τοπική αλλαγή καλωδίου

να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη πρίζα/καλώδιο γραμμής είχε βγει πλέον εκτός λειτουργίας (από την υγρασία).
Ωστόσο στις άλλες πρίζες και πάντα μιλάμε για την ίδια γραμμή (νούμερο τηλεφώνου) είχαν σήμα δλδ λειτουργούσε το τηλ. . αλλά με πολλά παράσιτα τζουρ τζουρ όπως επίσης και συνεχείς αποσυνδέσεις στο ρουτερ

. . .ε κάποια στιγμή κάθισα και τα έφτιαξα,
απλά είναι μπελαλοδουλειά αυτό και μόνο, ελέγχεις τα κουτιά ξεβιδώνεις/βιδώνεις πρίζες, τραβάς έπιπλα :p
αλλά έπρεπε να γίνει ο έλεγχος . . .

οταν βρεχει τοτε συμβαίνει, επομένως τι μπορώ να κάνω εγω; το καλώδιο του οτε που ερχετε απο εξω να πειραξω; ακομη και να ηθελα δεν θα μπορούσα, μια μπριζα εχω ολη κι ολη, ή εχει υγρασία ή δεν έχει, άλλωστε δεν παει πολυς καιρός που ηλεκτρολόγος κοιταξε την γραμμή μου εσωτερικά στο κτιριο, ενας οροφος ειναι ολος κι ολος και απεχω απο το κουτι μόλις 4 μέτρα.

mosaic
02-09-08, 09:22
το κουτί που είναι έξω από το κτίριο (εξωτερικό τοίχο του κτιρίου) εκεί βρέχεται; ή το καλύπτει σκεπή πρεβάζι; και αυτό δες

και μετά ό,τι σου έγραψε ο xmperop1 . . . . αν έχει πρόβλημα το καλώδιο που έρχεται από την κολώνα του OTE είναι δουλειά της τεχνικής υπηρεσίας

στη δικιά μου περίπτωση αστα να πανε οι δικοί μου έφερναν ηλεκτρολόγο αλλά τίποτα τους κορόϊδευε δεν ήταν έντιμος άνθρωπος (όταν ασχολήθηκα εγώ, έφτιαξαν τα πράματα)
είναι να λες . . . να είσαι λίγο απʼ όλα ηλεκτρολόγος/υδραυλικός/μηχανικός και δε ξέρω τι άλλο μάστορας λολ

. . . εύχομαι να λυθεί το συντομότερο

xmperop1
02-09-08, 16:17
το κουτί που είναι έξω από το κτίριο (εξωτερικό τοίχο του κτιρίου) εκεί βρέχεται; ή το καλύπτει σκεπή πρεβάζι; και αυτό δες

και μετά ό,τι σου έγραψε ο xmperop1 . . . . αν έχει πρόβλημα το καλώδιο που έρχεται από την κολώνα του OTE είναι δουλειά της τεχνικής υπηρεσίας

στη δικιά μου περίπτωση αστα να πανε οι δικοί μου έφερναν ηλεκτρολόγο αλλά τίποτα τους κορόϊδευε δεν ήταν έντιμος άνθρωπος (όταν ασχολήθηκα εγώ, έφτιαξαν τα πράματα)
είναι να λες . . . να είσαι λίγο απ’ όλα ηλεκτρολόγος/υδραυλικός/μηχανικός και δε ξέρω τι άλλο μάστορας λολ

. . . εύχομαι να λυθεί το συντομότερο

Tι μου θύμησες τώρα.
Βλάβη επί βλαβών σε πελάτη να του λέμε ότι φταίει η γραμμή του και αυτός να διαμαρτύρεται.
Μια ωραία πρωία λοιπόν τυχαίνει να πάω εγώ,τι έχουμε το και το πότε δουλεύει πότε σταματάει.
Σκάλα και στο Μποξάκι, (στεγασμένο κάτω από βεράντα)ξεβίδωμα τα καλώδια,δουλεύει,βάζω το δοκιμαστικό μου κάλεσε του λέω,χτυπάει,τι κινητό έχεις τον καλώ χτυπάει,αρχίζει να τα χρειάζεται ο τύπος.
Ξαναβάζω την γραμμη επάνω τσαφ βραχυκύκλωμα.
Ξηλώνω το καλώδιο του που πηγαίνει μονοκόματο από το μποξ στον τοίχο της βεράντας του πρώτου ορόφου του κτηρίου δηλ,στο διαμέρισμα του,το ισιώνω από την κούρμπα που είχε για να μπεί στο μποξ και άρχισαν τα νερά να στάζουν μέσα από το καλώδιο.
Τρελάθηκε ο τύπος.
Το νερό της βροχής έγλειφε το κουτάκι που είχε στην βεράντα του και άλλο το απορροφούσε ο τοίχος και άλλο έμπαινε μέσα στο καλώδιο και σιγά σιγα το σάπισε.
Πέρασε καινούριο καλώδιο ο ηλεκτρολόγος στεγανοποίησε το κουτάκι του και τέλος.

spartacus
02-09-08, 16:44
το κουτι το δικο μου βρισκετε εντος του οροφου (ενας μοναχα ειναι) και απεχω 4 μετρα, ηλεκτρολόγος φιλος που τον ειχα φερει για να δει μηπως φταει η εσωτερικη μου δικτυωση τα βρηκε ολα καλα, αλλωστε συνδεσε απευθειας το ρουτερ μου με το κουτι της πολυκατοικίας και ειχα ακριβως ότι ειχα και πριν.

εκτος των άλλων το καλώδιο που ερχετε στο οικημα ειναι υπόγειο και απεχει απο το εναρειο αρκετα μετρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.