PDA

Επιστροφή στο Forum : χρεώσεις υστερα από τον πρώτο χρόνο;



mikro_peponi
01-09-08, 00:50
καλημέρα!
ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, μόλις περάσει ο χρόνος πόσα θα πληρώνουμε; Υποτίθεται ότι εγώ είχα επωφεληθεί της προσφοράς των 33 ευρώ αντι 65. Όπου να ναι όμως λήγει ο χρόνος και τώρα το Cable tv είναι στα 30 ευρώ. Τελικά πόσα θα πληρώνω;

kanenas3
01-09-08, 01:17
καλημέρα!
ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, μόλις περάσει ο χρόνος πόσα θα πληρώνουμε; Υποτίθεται ότι εγώ είχα επωφεληθεί της προσφοράς των 33 ευρώ αντι 65. Όπου να ναι όμως λήγει ο χρόνος και τώρα το Cable tv είναι στα 30 ευρώ. Τελικά πόσα θα πληρώνω;

Η κανονική τιμή αν θυμάμαι καλά είναι στα 45 ευρώ αλλά τώρε τρέχει η προσφορά με 30. Κανονικά θέλει αίτηση και 12μηνη (νέα) δέσμευση οπότε μίλα μαζί τους και δες τι σε συμφέρει.

mikro_peponi
01-09-08, 12:18
Ναι όντως αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. 45 ε;; Ακριβό μου φαίνεται, αλλά δεν το διακινδυνεύω να αλλάξω εταιρεία καθώς η vivodi μου έχει κάτσει πολύ καλά. Ένα χρόνο τώρα δεν έχω παράπονο.

kanenas3
01-09-08, 14:09
Ναι όντως αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. 45 ε;; Ακριβό μου φαίνεται, αλλά δεν το διακινδυνεύω να αλλάξω εταιρεία καθώς η vivodi μου έχει κάτσει πολύ καλά. Ένα χρόνο τώρα δεν έχω παράπονο.

Εφόσον δε θέλεις νέα 12μηνη δέσμευση με ώστε να πας στα 29,90 είναι καλύτερα να ρωτήσει για τη χρέωση και ακόμα καλύτερα αν το έχεις γραπτά (φαξ ή email). Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...!

mikro_peponi
01-09-08, 15:40
Δεν έχω πρβλ με την δωδεκάμηνη δέσμευση να πω την αλήθεια, αλλά δικαιούμαι την προσφορά εφόσον είμαι ήδη συνδρομητής

kanenas3
01-09-08, 16:33
Δεν έχω πρβλ με την δωδεκάμηνη δέσμευση να πω την αλήθεια, αλλά δικαιούμαι την προσφορά εφόσον είμαι ήδη συνδρομητής


! Η προσφορά ισχύει για αιτήσεις που θα κατατεθούν στην Vivodi από 3/5/2008 έως και 30/9/2008. Οι προνομιακές τιμές της προσφοράς ισχύουν μόνο για το 1ο έτος και μόνο εντός του ιδιόκτητου δικτύου Vivodi και μπορούν να επωφεληθούν νέοι και υφιστάμενοι* συνδρομητές. Με το πέρας του 1ου έτους, η τιμή θα προσαρμοστεί σύμφωνα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο.

* Οι υφιστάμενοι συνδρομητές μπορούν να επωφεληθούν από την προσφορά, αποστέλλοντας υπογεγραμμένη στην Vivodi νέα αίτηση συνδρομής.

Εδώ (http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=125) είναι το link στο site της Vivodi.

mikro_peponi
01-09-08, 17:02
α τέλεια! Thanks. Θα πάρω όταν γυρίσω σπίτι κιόλας να είμαι σίγουρο.

giannistrsl
02-09-08, 22:45
Kαλά αυτό μου φαίνετε τελείως κουφό. Δηλαδή θα επιστρεψουν σε παλαιότερες χρεώσεις;
Δεν νομίζω.

kanenas3
03-09-08, 00:20
Kαλά αυτό μου φαίνετε τελείως κουφό. Δηλαδή θα επιστρεψουν σε παλαιότερες χρεώσεις;
Δεν νομίζω.

Δε θα είναι η πρώτη φορά που το κάνουν...

Κάποτε θέλανε να μας χρεώσουνε με κατάλογο που είχε καταργηθεί 1 χρόνο πριν...:whistle:

sdikr
03-09-08, 01:08
Δε θα είναι η πρώτη φορά που το κάνουν...

Κάποτε θέλανε να μας χρεώσουνε με κατάλογο που είχε καταργηθεί 1 χρόνο πριν...:whistle:


η χρεώση ήταν για να υπάρχει το όνομα σου μαζί με το επάγγελμα στον κατάλογο, όχι για τον κατάλογο σαν κατάλογο

kanenas3
03-09-08, 02:09
η χρεώση ήταν για να υπάρχει το όνομα σου μαζί με το επάγγελμα στον κατάλογο, όχι για τον κατάλογο σαν κατάλογο

Όχι βρε άλλο πράγμα εννοώ! Σε κάποια φάση είχαν αλλάξει προγράμματα αλλά όσοι δεν μπορούσαν να αλλάξουν πρόγραμμα λόγω κόμβου ήθελαν να μας χρεώνουν με τον Tιμοκατάλογοι κατηργημένων (end of sales) υπηρεσιών (http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=125) με αποτέλεσμα να ζητάνε περισσότερα χρήματα και μισή ταχύτητα σε σχέση με τα νέα προγράμματα.

Καμία σχέση με τηλεφωνικό κατάλογο :)

lewton
04-09-08, 12:14
Kαλά αυτό μου φαίνετε τελείως κουφό. Δηλαδή θα επιστρεψουν σε παλαιότερες χρεώσεις;
Δεν νομίζω.
Δεν είναι παλαιότερες.
Ισχύουν κανονικά, άλλο αν τρέχει η προσφορά για νέους πελάτες.
Το ότι σου επιτρέπουν να μπεις και εσύ στην προσφορά (με νέα 12μηνη δέσμευση) είναι πολύ έντιμο εκ μέρους τους.

giannistrsl
04-09-08, 14:47
Nαι αλλα δεν προκειτε νομίζω να ζητησουν απο τους καινούργιους μετα το 12μηνο πολλα περισσότερα, αφού ήδη οι άλλες εταιρίες forthnet ktl έχουν αναλογες τιμές , κοντά στο 20ρικο.
Ή και εκείνοι το παρεχουν για ενα μόνο χρόνο;

Αραγε τι παιζει αν θελεις να επιστρεψεις μετα το 12μηνο στο telephonet το απλό;

kanenas3
04-09-08, 14:52
Δεν είναι παλαιότερες.
Ισχύουν κανονικά, άλλο αν τρέχει η προσφορά για νέους πελάτες.
Το ότι σου επιτρέπουν να μπεις και εσύ στην προσφορά (με νέα 12μηνη δέσμευση) είναι πολύ έντιμο εκ μέρους τους.

Τουλάχιστον μαθαίνουν και δεν κάνουν πάλι τις ανοησίες που έκαναν κάποτε...:evil:



Nαι αλλα δεν προκειτε νομίζω να ζητησουν απο τους καινούργιους μετα το 12μηνο πολλα περισσότερα, αφού ήδη οι άλλες εταιρίες forthnet ktl έχουν αναλογες τιμές , κοντά στο 20ρικο.
Ή και εκείνοι το παρεχουν για ενα μόνο χρόνο;

Τα αντίστοιχα προγράμματα είναι στα ~40 ευρώ...Πάντως μέχρι τώρα βγάζουν νέα προσφορά όταν πλησιάζουν οι πρώτοι συνδρομητές το 12μήνο. Η συγκεκριμένη προσφορά είναι πάρα πολύ χαμηλή για την κρατήσουν και άλλο...αν δω να τη συνεχίζουν και άλλο θα αρχίσω να ανησυχώ πραγματικά για το μέλλον της...

giannistrsl
04-09-08, 15:06
Τουλάχιστον μαθαίνουν και δεν κάνουν πάλι τις ανοησίες που έκαναν κάποτε...:evil:




Τα αντίστοιχα προγράμματα είναι στα ~40 ευρώ...Πάντως μέχρι τώρα βγάζουν νέα προσφορά όταν πλησιάζουν οι πρώτοι συνδρομητές το 12μήνο. Η συγκεκριμένη προσφορά είναι πάρα πολύ χαμηλή για την κρατήσουν και άλλο...αν δω να τη συνεχίζουν και άλλο θα αρχίσω να ανησυχώ πραγματικά για το μέλλον της...

Μετα το 12μηνο λοιπόν αν θελεις κανεις διακοπή του +PLUS και πας στο παλιό το ΑΠΛΟ.

Εντομεταξυ σε εχουν ηδη σε ADSL2+ και αν θες αργοτερα cable tv όταν πέσουν οι τιμές είσαι έτοιμος. Εγώ έτσι το βλέπω...:cool:

lewton
04-09-08, 15:11
Εγώ σας βλέπω πολύ αισιόδοξους για το μέλλον της εταιρίας.

giannistrsl
04-09-08, 15:18
Εγώ σας βλέπω πολύ αισιόδοξους για το μέλλον της εταιρίας.

Καλά αμα κλείσει θα τρεξουμε όλοι πάλι στον οτε. ή σε κανενα εναλλακτικό παλι όσοι καλύπτονται.
Αραγε η vivo έχει πολλούς. -- συνδρομητες; Αραγε τι μεριδιο αγορας εχει;.

kanenas3
04-09-08, 15:23
Εγώ σας βλέπω πολύ αισιόδοξους για το μέλλον της εταιρίας.

Καθόλου, τουλάχιστον με τη σημερινή μορφή της...Σε άλλο θέμα έδωσα ένα άρθρο με τα χρέη όλων των παρόχων και απλά τρομοκρατήθηκα. Υποθέτω ότι το Σοφάκι τώρα που μεγάλωσε και ωρίμασε θα το κάψει λίγο και θα τα βρει με καμία άλλη εταιρία...και δεν εννοώ τύπου Lannet κτλ...

Το θέμα είναι που πας...;

Στην αρχή είπα Forthnet παρότι έχω πολύ άσχημε εμπειρία αλλά έτσι πως τα καταφέρανε αν δεν κάνουν κάτι γρήγορα ίσως και να είναι σε χειρότερη μοίρα από τους άλλους και ας έχουν (;;;) τους άραβες.

Η HOL φαίνεται να είναι ήδη με το ένα πόδι στον τάφο...λόγω χρεών (208εκατ.)

Η Tellas νομίζω ότι θα επιβιώσει αλλά δε μου πολυγεμίζει το μάτι καθώς όσους ξέρω έχουν χρόνια προβλήματα.

Οι υπόλοιποι θεωρητικά θα πάνε άπατοι αν δεν εξαγοραστούνε...


Nαι αλλα δεν προκειτε νομίζω να ζητησουν απο τους καινούργιους μετα το 12μηνο πολλα περισσότερα, αφού ήδη οι άλλες εταιρίες forthnet ktl έχουν αναλογες τιμές , κοντά στο 20ρικο.
Ή και εκείνοι το παρεχουν για ενα μόνο χρόνο;

Τα αντίστοιχα προγράμματα είναι στα ~40 ευρώ...Πάντως μέχρι τώρα βγάζουν νέα προσφορά όταν πλησιάζουν οι πρώτοι συνδρομητές το 12μήνο.

mikro_peponi
04-09-08, 17:04
Εγώ δε νομίζω να κλείσει η εταιρεία. Δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια διάθεση. Ούτε lannet είναι ούτε Altec.

black_heart
06-09-08, 01:30
Στην αρχή είπα Forthnet παρότι έχω πολύ άσχημε εμπειρία αλλά έτσι πως τα καταφέρανε αν δεν κάνουν κάτι γρήγορα ίσως και να είναι σε χειρότερη μοίρα από τους άλλους και ας έχουν (;;;) τους άραβες.

Η HOL φαίνεται να είναι ήδη με το ένα πόδι στον τάφο...λόγω χρεών (208εκατ.)

Η Tellas νομίζω ότι θα επιβιώσει αλλά δε μου πολυγεμίζει το μάτι καθώς όσους ξέρω έχουν χρόνια προβλήματα.

Οι υπόλοιποι θεωρητικά θα πάνε άπατοι αν δεν εξαγοραστούνε...



κατσε, κατσε γιατι εσυ θα μας τρελανεις.. συγκρινεις βιβο με 4νετ και τελλας?? ακουω καλα??
4νετ--> 164,000 συνδρομιτες
τελλας--> 134,000 συνδρομιτες
βιβο--> 20,000 συνδρομιτες

και μετα λεμε οτι η μια ετσι η αλλη αλλιως αλλα στη βιβοντι ολλα κομπλε.. ΕΛΕΟΣ
τα νουμερα μιλανε απο μονα τους
και η hol με το ενα ποδι που??? (80,000 συνδρομιτες)

κανενα3
απο οσο εχω δει εχεις παααρα πολλες γνωσεις και φαινεται εδω μεσα..:oneup: αλλα σε αυτο δε θα συμφωνισω, δε λεω οτι η βιβοντι ειναι για πουλημα, αλλα οχι και να την συγκρινουμε με τους μεγαλητερους.. ετσι??

kanenas3
06-09-08, 10:00
και μετα λεμε οτι η μια ετσι η αλλη αλλιως αλλα στη βιβοντι ολλα κομπλε.. ΕΛΕΟΣ
τα νουμερα μιλανε απο μονα τους
και η hol με το ενα ποδι που??? (80,000 συνδρομιτες)

κανενα3
απο οσο εχω δει εχεις παααρα πολλες γνωσεις και φαινεται εδω μεσα..:oneup: αλλα σε αυτο δε θα συμφωνισω, δε λεω οτι η βιβοντι ειναι για πουλημα, αλλα οχι και να την συγκρινουμε με τους μεγαλητερους.. ετσι??

Μίλησα για τα χρέη των παρόχων και όχι για τον αριθμό των συνδρομητών. Φυσικά και υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ Forthnet - Vivodi. Φυσικά και υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των εταιριών. Για τη Vivodi πάντα ανησυχούσα, χρόνια τώρα, λόγω των ατόμων που διοικούσαν και πρέπει να είναι εντελώς άσχετοι με το θέμα. Αν δεις τα χρέη όμως θα αρχίσεις να ανησυχείς και για τη Forthnet, ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη τα κεφάλαια που άντλησαν και αυτά που δαπάνησαν για τη NOVA.

Πάντως είναι βέβαιο ότι η Vivodi είναι για πούλημα καθώς δεν υπάρχει περίπτωση με 110+ εκατ. χρέη να ορθοποδήσει. Λόγω της γενικότερης κρίσης είναι σχεδόν απίθανο να βρεθεί αγοραστής που να αναλάβει μια εταιρία με τόσο χρέη. Επομένως το ερώτημα ως προς τον πάροχο που δε θα κλείσει παραμένει...

Εδώ (http://www.reporter.gr/default.asp?pid=16&la=1&art_aid=158978) είναι το άρθρο, διάβασε το πας μου αν διαφωνούμε :)

black_heart
07-09-08, 01:18
Μίλησα για τα χρέη των παρόχων και όχι για τον αριθμό των συνδρομητών. Φυσικά και υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ Forthnet - Vivodi. Φυσικά και υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των εταιριών. Για τη Vivodi πάντα ανησυχούσα, χρόνια τώρα, λόγω των ατόμων που διοικούσαν και πρέπει να είναι εντελώς άσχετοι με το θέμα. Αν δεις τα χρέη όμως θα αρχίσεις να ανησυχείς και για τη Forthnet, ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη τα κεφάλαια που άντλησαν και αυτά που δαπάνησαν για τη NOVA.

Πάντως είναι βέβαιο ότι η Vivodi είναι για πούλημα καθώς δεν υπάρχει περίπτωση με 110+ εκατ. χρέη να ορθοποδήσει. Λόγω της γενικότερης κρίσης είναι σχεδόν απίθανο να βρεθεί αγοραστής που να αναλάβει μια εταιρία με τόσο χρέη. Επομένως το ερώτημα ως προς τον πάροχο που δε θα κλείσει παραμένει...

Εδώ (http://www.reporter.gr/default.asp?pid=16&la=1&art_aid=158978) είναι το άρθρο, διάβασε το πας μου αν διαφωνούμε :)


η FORTHnet έχει ανέβει στα 142,9 εκατ. ευρώ, η Tellas στα 183 εκατ. ευρώ, και η Vivodi στα 110 εκατ. ευρώ.
αυτα ειναι απο το αρθρο που μου εδωσες (thanx κατ αρχας:oneup:)
και τι παρατιρουμε εδω? οτι οι 3 εταιριες δεν εχουν και τοση φοβερη αποσταση μεταξη τους στις οφοιλες τους, αλλα παρολλα αυτα εχουν τεραστια αποσταση ως προς τα εσοδα τους.. ποσα καθαριζει τελλας και 4νετ το 2μηνο και ποσα η βιβο... τεσπα ειναι γελιο να τις συγκρινουμε οπως και να το δεις

kanenas3
07-09-08, 02:02
Αν ξαναδιαβάσεις όσα λέω θα δεις ότι η Vivodi για μένα είναι καταδικασμένη. Εννοείται ότι δεν υπάρχει σύγκριση και το τρένο έχει περάσει για τη Vivodi.

Ακόμα όμως και οι υπόλοιποι είναι απλά χάλια. Τα περιβόητα κεφάλαια της Forthnet έχουν σχεδόν εξαντληθεί και η Tellas είχε μεγάλες ζημιές εδώ και χρόνια και το μόνο που τη σώζει είναι η Wind. H Ηοl από την άλλη τι θα κάνει; Θα τα πληρώσει ο Κόκκαλης;; Η On κατάφερε να μαζέψει σε 16 μήνες σχεδόν 60εκατ. ζημιές και ακόμα δεν έχει καλύψει όλη την Αθήνα, σκέψου τι θα γίνει αν επεκταθούνε...!

raid
08-09-08, 12:20
Συμπληρονωντας ενα χρονο τωρα με παγιο στα 33 ευρω τα παλια τιμολογια τους λεγανε οτι μετα τον πρωτο χρονο το παγιο θα ειναι 45 ευρω το μηνα.Μετα απο λιγο καιρο βγαλανε νεους τιμοκαταλογους που λεγανε οτι μετα τον πρωτο χρονο, το παγιο θα επεφτε στα 29,90 το μηνα,για ολους τους παλιους και νεους συνδρομητες της.

Τωρα εαν με ρωτησετε ποσο πληρωνω μετα απο χρονο εγω προσωπικα θα σας πω οτι δινω 45 ευρω, το γιατι δε το ξερω.;) Παρολα αυτα, εδω και 1,5 μηνα εχω κανε αλλαγη πακετου σε telefonet + που ακομα δεν εχει ξεκινησει και εδω ειναι που ρωταω το γιατι.;)

kanenas3
08-09-08, 12:54
Συμπληρονωντας ενα χρονο τωρα με παγιο στα 33 ευρω τα παλια τιμολογια τους λεγανε οτι μετα τον πρωτο χρονο το παγιο θα ειναι 45 ευρω το μηνα.Μετα απο λιγο καιρο βγαλανε νεους τιμοκαταλογους που λεγανε οτι μετα τον πρωτο χρονο, το παγιο θα επεφτε στα 29,90 το μηνα,για ολους τους παλιους και νεους συνδρομητες της.Τωρα εαν με ρωτησετε ποσο πληρωνω μετα απο χρονο εγω προσωπικα θα σας πω οτι δινω 45 ευρω, το γιατι δε το ξερω.;)

Δίνεις 45 γιατί θα έπρεπε να είχες στείλε νέα αίτηση ώστε να πέσεις στα 29,90 αλλά με νέα 12μηνη δέσμευση. Διάβασε αυτά που λέει στον τιμοκατάλογο εδώ (http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=125)


Παρολα αυτα, εδω και 1,5 μηνα εχω κανε αλλαγη πακετου σε telefonet + που ακομα δεν εχει ξεκινησει και εδω ειναι που ρωταω το γιατι.;)

Αφού καθυστερούνε στείλε μια αναφορά στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη Vivodi και θα στο κάνουν πιθανότατα σε χρόνο ρεκόρ.

mikro_peponi
19-09-08, 10:53
Λοιπόν, πήρα και μου παν να τους στείλω φαξ για να ενταχθώ στον νέο τιμοκατάλογο.

Δεύτερον, όπως θα μάθατε η vivodi ξεκίνησε διαπραγματεύσεις με την HOL για την εξαγορά της (της vivodi), πάλι καλά που δεν έχει ληξιπρόθεσμες προς πΟΤΕ

DSLaManiaC
19-09-08, 12:33
Λοιπόν, πήρα και μου παν να τους στείλω φαξ για να ενταχθώ στον νέο τιμοκατάλογο.

Δεύτερον, όπως θα μάθατε η vivodi ξεκίνησε διαπραγματεύσεις με την HOL για την εξαγορά της (της vivodi), πάλι καλά που δεν έχει ληξιπρόθεσμες προς πΟΤΕ

Έχε απλά υπόψην σου οτι εφόσον ενταχθείς στο νέο τιμοκατάλογο θα έχεις ξανά δέσμευση για 1 χρόνο.

kanenas3
19-09-08, 12:47
Έχε απλά υπόψην σου οτι εφόσον ενταχθείς στο νέο τιμοκατάλογο θα έχεις ξανά δέσμευση για 1 χρόνο.

Σε 1 χρόνο ή θα κλείσει ή θα εξαγοραστεί που πιθανότατα σημαίνει και αλλαγή προγραμμάτων...επομένως ότι και να γίνει έχουμε αρκετές επιλογές αν θέλουμε να ξεφύγουμε! :p

Εξάλλου δεν είναι άσχημε τα 20 ευρώ για ένα χρόνο...

mikro_peponi
19-09-08, 13:34
Δεν με νοιάζει που θα χω δέσμευση ένα χρόνο, έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να αλλάξω εταιρεία. εξίμιση μήνες περίμενα τα vivodia, δεν έχω διάθεση για άλλες αναμονές και να πω την αλήθεια είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ένα χρόνο τώρα δεν είχα κανένα παράπονο

@ ADSLgr.com All rights reserved.