PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή Internet οταν ανοιγω τον εξωτερικό σκληρό



Vasiliki76
01-09-08, 12:13
Καλημέρα,
πρώτη φορά στο φόρουμ σας :rolleyes: με την εξής απορία.
Έχω σύνδεση 2play forthnet με ρουτερ siemens cl-110
εδώ και μερικές μέρες παρατηρώ ότι με το που ανοίγω τον εξωτερικό σκληρό "πέφτει" το ιντερνετ.
Στο ρούτερ το λαμπάκι της dsl ειναι ανοιχτό και σβήνει το ΡΡΡ.
Τι μπορεί να φταίει?
Ιοι - trojan κλπ το έχω ήδη ψάξει δεν υπάρχει τίποτα
Να σημειώσω επίσης οτι το ΡΡΡ σβήνει και σε άσχετες φάσεις για λίγο και μετά από επανεκίνηση ρούτερ κ Pc ανάβει πάλι.Για το πρόβλημα αυτό δε από την εταιρεία μου είπαν ένα σωρό βλακείες χωρίς να βγάλω άκρη και από κατάστημα της forthnet μου είπαν οτι πρέπει να αλλάξω ρούτερ διότι δεν έχει βγει καποιο update για το δικό μου και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει :(

mitsos3000
01-09-08, 12:40
Η τροφοδοσία του εξωτερικού σκληρού. Το router και ο σκληρός είναι στο ίδιο πολύμπριζο;

Vasiliki76
01-09-08, 16:35
Η τροφοδοσία του εξωτερικού σκληρού. Το router και ο σκληρός είναι στο ίδιο πολύμπριζο;

Οχι δεν είναι στο ίδιο πολυμπριζο

21century
01-09-08, 20:26
Η σύνδεση γίνεται μεσω θύρας usb οπότε έλεγξε απο την διαχείριση συσκευών αν παίρνει κανονικά ρεύμα ή αν αναγνωρίζεται σωστά, για μένα η καλύτερη σύνδεση εξωτερικού σκληρού είναι μέσω firewire...

sxbcl
01-09-08, 20:30
Έχεις το μόντεμ συνδεδεμένο στο pc σου με USB; Αν ναι τότε είναι πιθανόν να δημιουργεί κάτι ο δίσκος στο μόντεμ. Δοκίμασε να συνδέσεις το μόντεμ με ethernet

Νικαετός
01-09-08, 20:31
Προφανώς έχεις συνδέσει το ρούτερ μέσω της USB θύρας. Άλλαξέ το και σύνδεσέ το μέσω ethernet .
Ουπς με πρόλαβαν/

Vasiliki76
01-09-08, 22:40
Καλησπέρα...ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Με ethernet ειναι η συνδεση και εχω αγανακτήσει πλεον σε βαθμό να πετάξω τον σκληρό :evil:
εχω "παιξει" με τις θύρες usb που βάζω τον σκληρό...τίποτα
πρόσφατα δε άλλαξα και κουτί στον σκληρό διότι χάλασε το τροφοδοτικό του... πάλι τα ίδια

jap
01-09-08, 22:50
πόλτεργκαϊστ. φέρε έναν εξορκιστή...

Σοβαρά τώρα, μου θυμίζει την ταινία που φώναζε ο Εξαρχάκος και έκλεινε η πόρτα. Φαινομενικά το ένα είναι εντελώς άσχετο με το άλλο. Μήπως με το που πας να ανοίξεις το σκληρό δίσκο πιέζεις με το χέρι κανένα καλώδιο που δεν πατά καλά (σπασμένο δοντάκι);

Vasiliki76
01-09-08, 22:54
πόλτεργκαϊστ. φέρε έναν εξορκιστή...

Σοβαρά τώρα, μου θυμίζει την ταινία που φώναζε ο Εξαρχάκος και έκλεινε η πόρτα. Φαινομενικά το ένα είναι εντελώς άσχετο με το άλλο. Μήπως με το που πας να ανοίξεις το σκληρό δίσκο πιέζεις με το χέρι κανένα καλώδιο που δεν πατά καλά (σπασμένο δοντάκι);


Ωραιο το αστείο... αλλά δεν έχει να κάνει με σπασμένα δοντάκια ...
από όπου κ αν έχω ζητήσει βοήθεια το ίδιο ακούω.. δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο...
γι αυτό και έγινε το θέμα αυτό μπας κ ξορκίσω το κακό....
αν δεν...θα φωνάξω τον πόλτεργκϊστ κ μετά θα αρχίσω τα βουντου!
σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

nnn
01-09-08, 22:57
Έχεις άλλο modem να δοκιμάσεις ?

Vasiliki76
01-09-08, 23:00
Έχεις άλλο modem να δοκιμάσεις ?

οχι :oops:
:redface::redface:

nnn
01-09-08, 23:06
Το πιθανότερο είναι να φταίει το Siemens, έχει χαλάσει σε αρκετούς εδώ μέσα.
Πρέπει όμως να βρεις κάποιο άλλο modem να σιγουρευτείς, αν και μπορείς να το πας στην Forthnet για αλλαγή.

Vasiliki76
01-09-08, 23:08
Το πιθανότερο είναι να φταίει το Siemens, έχει χαλάσει σε αρκετούς εδώ μέσα.
Πρέπει όμως να βρεις κάποιο άλλο modem να σιγουρευτείς, αν και μπορείς να το πας στην Forthnet για αλλαγή.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου ... αλλαγές και ιστορίες με Forthnet ... δεν θα βγάλω άκρη... ήρθε η ώρα μάλλον να αγοράσω νέο router :oops:

nnn
01-09-08, 23:09
Το αλλάζουν εύκολα αν το πας εκεί.

Καλώς ήρθες.

jap
01-09-08, 23:25
Ωραιο το αστείο... αλλά δεν έχει να κάνει με σπασμένα δοντάκια ...
από όπου κ αν έχω ζητήσει βοήθεια το ίδιο ακούω.. δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο...
γι αυτό και έγινε το θέμα αυτό μπας κ ξορκίσω το κακό....
αν δεν...θα φωνάξω τον πόλτεργκϊστ κ μετά θα αρχίσω τα βουντου!
σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Νάσαι καλά και καλώς ήρθες. Τώρα που το σκέφτομαι, είχα ένα τέτοιο άσχετο πρόβλημα, με το που συνέδεα το USB εξωτερικό δισκάκι έκανε reboot το PC. Τελικά λύθηκε με format - ήταν μια καλή ευκαιρία να βάλω αγγλικά windows, το μηχανάκι είχε ελληνικά από τη μάνα του.

Δοκίμασε αυτό που σου λέει ο nnn.

Vasiliki76
12-09-08, 20:46
Επανέρχομαι μιας κ εγινε το εξής κουφο :
έβγαλα το SP3 απο το πι-σι. Ανοιγω τον εξωτερικό σκληρό και ξαφνικά αρχίζει να διαβάζει τον σκληρό σαν να του έβαλα νέα συσκευή και εκ τοτε δεν έχει ξαναπέσει η σύνδεση και δουλευει κανονικα κ ο σκληρός.
Τι να πω...
θα το δοκιμάσω 1-2 μέρες να δω μήπως το ξανακάνει .... και θα σας πω

@ ADSLgr.com All rights reserved.