PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση δικτύου Tellas



ambientc
02-09-08, 08:33
Χθες το βράδυ επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Tellas γιατί εκεί που το πρωι το router μου συγχρόνιζε στα χαρακτηριστικά που υπάρχουν στο προφίλ μου είχα συγχρονισμό στα 8999/999 και πήρα να ρωτήσω γιατί μου έριξαν την ταχύτητα από τη στιγμή που δεν είχα δηλώσει ότι έχω κάποιο πρόβλημα . Μετά από 35 λεπτά αναμονής ο τεχνικός μου είπε ότι υπήρχε πτώση του δικτύου της Tellas σε όλη την Ελλάδα και ουσιαστικά κανένας δεν είχε internet για πολλές ώρες. Το πρόβλημα βέβαια είπε ότι ήταν το πιο σοβαρό απ αυτά που έχει αντιμετωπίσει η Tellas από την αρχή της λειτουργίας της και πιθανόν σε αυτό να οφείλεται η υποβάθμιση της ταχύτητάς μου. Μου είπε να το παρακολουθήσω για μια δυο μέρες και αν συνεχίσει να είναι έτσι να ξαναπάρω τηλέφωνο και να το δώσω βλάβη μιας και τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου επιτρέπουν αρκετά πιο υψηλές ταχύτητες. Συνέβη και σε κάποιον άλλο αυτό ή παραμύθια μου πούλησαν;

radiodj105
02-09-08, 09:10
Μετά από 35 λεπτά αναμονής ο τεχνικός μου είπε ότι υπήρχε πτώση του δικτύου της Tellas σε όλη την Ελλάδα και ουσιαστικά κανένας δεν είχε internet για πολλές ώρες. Συνέβη και σε κάποιον άλλο αυτό ή παραμύθια μου πούλησαν;

Συνέβη και σε εμάς εδώ στην Αθήνα φίλε. 'Ολο το δίκτυο κάτω. Φαντάσου πως, ούτε το τηλέφωνό τους (όταν τους καλούσα) δεν έβγαινε από την υπερφόρτωση.
'Οταν τους έπιασα στο τηλέφωνο, μου είπαν "έχουμε μια σοβαρή βλάβη και ίσως να μην την έχουμε διορθώσει μέσα στη μέρα".
Τελικά, μια μέρα μετά (σήμερα δηλαδή) παίζουν όλα μια χαρά.

mhatzinik
02-09-08, 09:26
και στο ηρακλειο κρητη τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως. τελικα μετα το μεσημερι αποκατασταθηκε το νετ αλλα για καλο και για κακο αλλαξα τους dns servers με τους open dns που βρηκα απο αλλο νημα .

aragorncb600
02-09-08, 10:09
ποια μερα βρε παιδια εγινε αυτο?εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο

ambientc
02-09-08, 10:17
Τελικά όντως πρέπει να είχε πτώση το δίκτυο τους αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου έριξαν την ταχύτητα στο κατέβασμα εκτός και αν το έκαναν σε πολλούς για να μην ξανακρασάρει το σύστημα μέχρι να αποκατασταθεί ολοκληρωτικά το πρόβλημα και να μην ξαναέχουν πτώση.
Θα δείξει.

radiodj105
02-09-08, 11:02
ποια μερα βρε παιδια εγινε αυτο?εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο

Χτες 1η Σεπτεμβρίου. Το πρόβλημα έγινε κάπου το μεσημέρι (γύρω στις 2).
Το κουφό είναι πως κατά τις 3 η ώρα, έλαβα e-mail (μη φανταστείτε κάτι βαρύ, απλά ένα ΤΧΤ μερικών kb) αλλά δεν μπορούσα να το προωθήσω πουθενά.
Το ίδιο e-mail μου ήρθε μετά από 5 λεπτά πάλι!

johnvam
02-09-08, 11:03
ποια μερα βρε παιδια εγινε αυτο?εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο

Και εγώ δεν κατάλαβα κάτι...

minovg
02-09-08, 12:18
Δεν είχε πτώση το δίκτυο. Οι DNS της Τελλάς είχαν πρόβλημα και δεν άνοιγε καμία σελίδα. Αν είχε κάποιος OPENDNS δεν θα κατάλαβε τίποτα.

Διαβάστε αυτό:

Να γυρίσω σε άλλους DNS servers; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=228644)

ambientc
02-09-08, 12:44
Και αυτό πως εξηγεί την μείωση της ταχύτητάς μου; Ή δεν την εξηγεί και είναι αυθαιρεσία της Tellas για να κερδίσει bandwidth, οπότε θέλει κράξιμο για να επανέλθουμε στα φυσιολογικά μας;

minovg
02-09-08, 12:48
Και αυτό πως εξηγεί την μείωση της ταχύτητάς μου; Ή δεν την εξηγεί και είναι αυθαιρεσία της Tellas για να κερδίσει bandwidth, οπότε θέλει κράξιμο για να επανέλθουμε στα φυσιολογικά μας;
Εγώ δεν αντελήφθην μείωση ταχύτητας αν και δεν ήμουν πάνω από το πισι όλη την χθεσινή ημέρα. Τώρα είσαι οκ; Επανήλθε η ταχύτητά σου;

ambientc
02-09-08, 13:03
Εγώ δεν αντελήφθην μείωση ταχύτητας αν και δεν ήμουν πάνω από το πισι όλη την χθεσινή ημέρα. Τώρα είσαι οκ; Επανήλθε η ταχύτητά σου;
Μέχρι το πρωι που έφυγα από το σπίτι η γραμμή ήταν κλειδωμένη στα 8999/999 όπως γράφω και στο πρώτο post.

rip_noob
02-09-08, 13:21
Όντως χθες το μεσημέρι είχαν πρόβλημα με το internet για μερικές ώρες.

Από χθες μου δίνει fail στα διαγνωστικά τεστ το usr στα Test ATM OAM F5 segment ping και Ping primary Domain Name System Server

ambientc
02-09-08, 17:59
Σε νεότερη επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν έχει αποκατασταθεί ακόμη και μου είπαν αν έχω πρόβλημα με το σερφάρισμα να μου πουν πως θα βάλω τους opendns. Τους εξήγησα ότι το βασικό μου πρόβλημα είναι η ταχύτητα και μου είπαν ότι το έκανε αυτόματα το σύστημα λόγω του προβλήματος και θα αποκατασταθεί όταν λυθεί το πρόβλημα. Αλήθεια μόνο σε μένα συνέβη και μου πουλάνε παραμύθι ή έχει συμβεί και σε άλλους;

Mouse Potato
02-09-08, 19:51
Δεν κατάλαβα τίποτα... Και στο log του ρούτερ μου δεν είδα κάποια αποσύνδεση. :what:

Πάντως τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει πρόβλημα σταθερότητας της σύνδεσής μου όσον αφορά το dl speed. Θα τολμήσω να προβλέψω δύσκολες εποχές απ' τον χειμώνα :crazy:

myob
02-09-08, 21:34
Δεν κατάλαβα τίποτα... Και στο log του ρούτερ μου δεν είδα κάποια αποσύνδεση. :what:

Ουτε εγω.

count1983
02-09-08, 23:00
Και εμενα μετα απο αυτο το σκηνικο το router μου συγχρονιζει στα 5800 οποτε δεν το εχεις μονο εσυ....Ισως και να λενε αληθεια....

Λαθος....5600

ambientc
03-09-08, 08:56
Δεν έχω καταλάβει πως το "σύστημα" επέλεξε να κάνει την μείωση ταχύτητας μόνο σε μας τους δύο μιας και απ ότι κατάλαβα δεν είναι γενικευμένο το φαινόμενο. Το σίγουρο είναι ότι οι πιο πολλοί σέρνονται και ας έχουν κλειδώσει σε αρκετά υψηλότερες ταχύτητες. Ας περιμένουμε μερικές μέρες ακόμη μπας και διορθωθεί το πρόβλημα και μετά θα φάνε το πρήξιμο της αρκούδας αν δεν επανέλθουμε στα προ της πτώσης στατιστικά τουλάχιστον.

baskon
03-09-08, 10:15
τοσα μυνηματα και κανεις δε ρωτησε το προφανες?
Τι snr είχες πριν και τι snr εχεις τωρα με τη χαμηλοτερη ταχυτητα?
Αν το συστημα επελεξε να σας χαμηλωσει την ταχυτητα τότε λογικά τωρα εχεις μεγαλυτερο snr.
Αν το snr παραμενει σταθερο τότε για καποιο λογο η γραμμη σου απεκτησε παραπανω θορυβο..

count1983
03-09-08, 12:01
Το snr ειναι ιδιο,δεν αλλαξε....Το περιεργο ειναι οτι εχει ανοιχτη βλαβη η γραμμη μου γιατι το download δεν παει πανω απο 260Kbps....Και φοβαμαι μηπως μου εκαναν καμια μα....κια αυτοι....

Lagman
03-09-08, 12:54
πείτε μου κάποιον isp πού να είχε πτώση του δικτύου σε όλη την Ελλάδα μέσα σε ένα χρόνο περισσότερο από μία φορά ... να σας πω εγώ Tellas. Απορώ γιατί μένουν οι συνδρομητές στην Τελλας με τέτοια χοντρά προβλήματα .

minovg
03-09-08, 12:56
πείτε μου κάποιον isp πού να είχε πτώση του δικτύου σε όλη την Ελλάδα μέσα σε ένα χρόνο περισσότερο από μία φορά ... να σας πω εγώ Tellas. Απορώ γιατί μένουν οι συνδρομητές στην Τελλας με τέτοια χοντρά προβλήματα .
Δεν υπήρξε ΠΟΤΕ γενικευμένη βλάβη πέραν της 1 ώρας και αυτά πέρσι/πρόπερσι όταν δεν παίρναμε IP. Προχθές υπήρχε πρόβλημα με τους DNS της Τελλάς. Δεν λέγεται πτώση δικτύου αυτό. Όσοι είχαν OPENDNS δε κατάλαβαν τίποτα.

ambientc
03-09-08, 13:04
τοσα μυνηματα και κανεις δε ρωτησε το προφανες?
Τι snr είχες πριν και τι snr εχεις τωρα με τη χαμηλοτερη ταχυτητα?
Αν το συστημα επελεξε να σας χαμηλωσει την ταχυτητα τότε λογικά τωρα εχεις μεγαλυτερο snr.
Αν το snr παραμενει σταθερο τότε για καποιο λογο η γραμμη σου απεκτησε παραπανω θορυβο..
Για να λυθούν οι όποιες απορίες το προηγούμενο snr ήταν στο 9-9,5 και τώρα είναι 14,5-15.
Δεν είχα αποσυγχρονισμούς και δεν είχα δηλώσει πρόβλημα.Για να γίνω πιο συγκεκριμένος τις τελευταίες 5 ημέρες από την παραλαβή δηλ του speedtouch και μετά δεν είχα κανένα αποσυγχρονισμό.
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως ξαφνικά μια γραμμή "αποκτά" θόρυβο!!!!


Δεν υπήρξε ΠΟΤΕ γενικευμένη βλάβη πέραν της 1 ώρας και αυτά πέρσι/πρόπερσι όταν δεν παίρναμε IP. Προχθές υπήρχε πρόβλημα με τους DNS της Τελλάς. Δεν λέγεται πτώση δικτύου αυτό. Όσοι είχαν OPENDNS δε κατάλαβαν τίποτα.

Τελικά κάποιος πρέπει να βάλει τους OpenDNS για να μην έχει πρόβλημα;
Είναι εύκολο να μπούν ή είναι πολύπλοκη διαδικασία;
Επίσης η διαδικασία είναι εύκολα αναστρέψιμη;
Ευχαριστώ

Υ.Γ. Το βρήκα ΕΔΩ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2298948#post2298948)

count1983
03-09-08, 14:40
Για να λυθούν οι όποιες απορίες το προηγούμενο snr ήταν στο 9-9,5 και τώρα είναι 14,5-15.
Δεν είχα αποσυγχρονισμούς και δεν είχα δηλώσει πρόβλημα.Για να γίνω πιο συγκεκριμένος τις τελευταίες 5 ημέρες από την παραλαβή δηλ του speedtouch και μετά δεν είχα κανένα αποσυγχρονισμό.
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως ξαφνικά μια γραμμή "αποκτά" θόρυβο!!!!

Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω ουτε κι εγω....Ετσι στα ξαφνικα....

vaggos_fromhell
03-09-08, 15:32
Πάντως τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει πρόβλημα σταθερότητας της σύνδεσής μου όσον αφορά το dl speed. Θα τολμήσω να προβλέψω δύσκολες εποχές απ' τον χειμώνα :crazy:

Ωχ μη μου λες τέτοια πάλι..... :p

Silia_
03-09-08, 21:25
ΠΑΙΔΙΑ Κ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ Η' ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΔΙΟ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ! ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?:hmm:
)

gacp
03-09-08, 23:01
Silia από Λάρισα και εγώ μια από τα ίδια, αλλά δεν τους αφήνω σε χλωρό κλαρί. Τηλ άμεσα στο 1212 έδωσα βλάβη και δεν το έκλεισα μέχρι να μου πούνε ότι μέχρι την Παρασκευή θα έχω νεώτερα.
Άντε να δούμε ...

crypter
03-09-08, 23:15
εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα, μεσω virtual desktop εδω και 3 μερες ελεγχω μια γραμμη με τελλας :hmm:

JOEBOO
03-09-08, 23:17
Και εγω Λαρισα - Μεταμορφωση αλλα δεν εχω πτωση συγχρονισμου...μονο πτωση ταχυτητας κατεβασματος..το μεγαλυτερο που επιασε ειναι στα 900κβ... ειμαι με OPENDNS φυσικα...

Τι να πεις...αναμονη!

pan82
04-09-08, 01:29
Silia από Λάρισα και εγώ μια από τα ίδια, αλλά δεν τους αφήνω σε χλωρό κλαρί. Τηλ άμεσα στο 1212 έδωσα βλάβη και δεν το έκλεισα μέχρι να μου πούνε ότι μέχρι την Παρασκευή θα έχω νεώτερα.
Άντε να δούμε ...

Kαλά περίμενε τα νεώτερα... Απλά για να σε κλείσει στο είπε, εσένα έπεσε ο συγχρονισμός ή πραγματική ταχύτητα;

ambientc
04-09-08, 09:06
Σε επικοινωνία που είχα χθες το βράδυ -μετά από 40 λεπτά αναμονής- μου είπαν ότι το πρόβλημα με τους server αποκαταστάθηκε και το έδωσε βλάβη. Συνήθως λέει το πρόβλημα αποκαθίσταται σε 24 εως 48 ώρες. Κράτησε και το κινητό μου για να επικοινωνήσουν και οι τεχνικοί -λέει- μαζί μου.Καλού κακού αύριο αν δεν αποκατασταθεί θα τους πάρω τηλ. μέχρι να το λύσουν γιατί είναι αυθαιρεσία δική τους και όχι δικό μου πρόβλημα.

count1983
04-09-08, 12:15
Κι εγω επικοινωνησα μαζι τους την Παρασκευη γιατι ειχα το ιδιο προβλημα με σενα και με πηρε τωρα το πρωι ενας τεχνικος και μου ειπε να αποσυνδεσω το τηλεφωνο για ενα μισαωρο για να δει που βρισκεται η βλαβη,εδω πανω στο διαμερισμα ή κατω για να στειλουν τεχνικο να το διορθωσει....Θα ξαναεπικοινωνησει μαζι μου για να μου πει....Αντε να δουμε λοιπον....

Αν δεις οτι καθυστερει να διορθωθει η βλαβη σου προτεινω να τους ζαλισεις στα τηλεφωνα,εγω αυτο εκανα γιατι το ειχα ξαναναφερει αλλα δεν ειχαν κανει τπτ.

ambientc
04-09-08, 16:45
Κι εγω επικοινωνησα μαζι τους την Παρασκευη γιατι ειχα το ιδιο προβλημα με σενα και με πηρε τωρα το πρωι ενας τεχνικος και μου ειπε να αποσυνδεσω το τηλεφωνο για ενα μισαωρο για να δει που βρισκεται η βλαβη,εδω πανω στο διαμερισμα ή κατω για να στειλουν τεχνικο να το διορθωσει....Θα ξαναεπικοινωνησει μαζι μου για να μου πει....Αντε να δουμε λοιπον....

Αν δεις οτι καθυστερει να διορθωθει η βλαβη σου προτεινω να τους ζαλισεις στα τηλεφωνα,εγω αυτο εκανα γιατι το ειχα ξαναναφερει αλλα δεν ειχαν κανει τπτ.
Θαύμα Miracolo Miracle
Σήμερα το μεσημέρι επιστρέφοντας από τη δουλειά μου είδα το router συγχρονισμένο στα 11998/999 δηλ. με κλείδωσαν στα 12 αλλά από dl speed με μια πρώτη ματιά όχι τίποτα ιδιαίτερο.
Βασικός στόχος εξετελέσθη..

gacp
04-09-08, 16:46
Kαλά περίμενε τα νεώτερα... Απλά για να σε κλείσει στο είπε, εσένα έπεσε ο συγχρονισμός ή πραγματική ταχύτητα;

Ο συγχρονισμός είναι ο ίδιος. Λίγος θόρυβος παραπάνω και απο DL :down:

Leftos
04-09-08, 18:53
1μισή εβδομάδα χωρίς σταθερό, το ίντερνετ στα 2,8-3Mbps, με SNR 9 και Attn 30-32db αντί για τα στατιστικά που έχω στα αριστερά. Δηλώσαμε βλάβη δύο φορές, και τη δεύτερη φορά είπαν ότι "υπάρχει πρόβλημα στα καλώδια, έχουν μεταβιβάσει τη βλάβη στον ΟΤΕ για να τη φτιάξει ο ΟΤΕ."

...επίσης, στα άλλα νέα, τρία πουλάκια κάθονταν σε ξένο αχυρώνα.

dragonlordpm
04-09-08, 19:39
Θαύμα Miracolo Miracle
Σήμερα το μεσημέρι επιστρέφοντας από τη δουλειά μου είδα το router συγχρονισμένο στα 11998/999 δηλ. με κλείδωσαν στα 12 αλλά από dl speed με μια πρώτη ματιά όχι τίποτα ιδιαίτερο.
Βασικός στόχος εξετελέσθη..

Καλησπέρα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ. Από τότε που έπεσε το δίκτυο το router λεχει κλειδώσει στα 7399. Επικοινώνησα κι εγώ μαζί τους και μου είπαν τα ίδια πράγματα με εσένα, οπότε ή έχουν δίκιο ή έχουν συνεννοηθεί να λένε σε όλους τα ίδια. Εμένα πάντως ακόμη δεν έχει ανέβει η ταχύτητα, είναι κλειδωμένη στα ίδια νούμερα.

ambientc
05-09-08, 11:37
Δεν ξέρω τι να πω. Η αλήθεια είναι ότι με εξυπηρέτησαν πολύ γρήγορα δηλ. μέσα σε λιγότερο από 12 ώρες από τη στιγμή που δηλώθηκε σαν βλάβη. Θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα τύχης με τα τόσα που διαβάζω.Με κάποια πληροφόρηση που έχω γίνεται ένας χαμός με τις νέες συνδέσεις και έχουν ψιλοχάσει τη μπάλα συν τα όποια προβλήματα ανέκυψαν από την πτώση των server- η οποία αποκαταστάθηκε όπως μου είπαν-οπότε τρέχουν και δεν φτάνουν.
Τι να πω, κουράγιο και υπομονή και ενοχλείτε τους συνέχεια μιας και όπως κατάλαβα και από άλλους μόνο έτσι αποκαθίστανται τα προβλήματα.

psolord
05-09-08, 11:57
Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω ουτε κι εγω....Ετσι στα ξαφνικα....

Γύρισε ο κόσμος απο τις διακοπές τους!:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.