PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE: Έλλειψη ακραίου δικτύου στο Μαρούσι



Σελίδες : [1] 2 3

No-Name
02-09-08, 10:41
Καλημέρα σας συμφορουμήτες,θέλω να μοιραστώ το πόνο μου μαζί σας.....
Από 30/7/2008 έχω κάνει αίτηση για νέα ISDN σύνδεση μέσω του oteshop.gr βάζοντας αργότερα adsl,με καλούν και με ενημερώνουν σχετικά με την καταχώρηση της αίτησης και πώς μετά από 3 Ε.Η θα πρέπει να καλέσω στο τμήμα ραντεβού του ΟΤΕ για να περάσει τεχνικός.

Επίσης να αναφέρω ότι ανήκω στο Α/Κ Πεντέλης διότι είμαι σύνορα Μαρούσι Βριλήσσια.

Η 3η Ε.Η ήρθε και κάλεσα στο αρμόδιο τμήμα το οποίο με ενημερώνει ότι στη περιοχή υπάρχει έλλειψη ακραίου δικτύου και πώς δεν μπορούν προς το παρόν να με εξυπηρετήσουν έως ότου διευθετηθεί το θέμα.Με ενημερώνουν να καλέσω τους τεχνικούς της περιοχής όπως και αυτό έκανα

Ανα 2-3 ημέρες τηλεφωνούσα βέβαια η γραμμή απαντούσε μετά από πολλές προσπάθειες και κάθε φορά κατέληγα σε εναν διάλογο με τον προιστάμενο ο οποίος δεν έβγαζε πουθενά διότι με ενημέρωσε ότι μπορεί να βάλει στη περίπτωση μου μόνο τηλεφωνία και αυτό μέσω PCM.

Μάταια κάθε φορά που μιλάω μαζί τους ελπίζω να μου δώσουν ημερομηνία που θα τακτοποιηθεί το θέμα,καθώς η σοβαρότητα του ΟΤΕ,τους επιτρέπει να έχουν γραμμένο τον πελάτη τους χωρίς να ενδιαφέρεται κανένας για μια λύση.

Έχω ήδη καταγγείλει το γεγονός στην ΕΕΤΤ ελπίζοντας πώς κάτι θα μπορούσε να γίνει από την οδο αυτή......Πάντως ειλικρινά σας μιλάω με έχουν κάνει αυτοί και αισθάνομαι ότι ζώ σε κάνα βουνό στου διαόλου τη μάνα που δεν μπορώ να έχω μια κανονική γραμμή με adsl και φανταστείτε ότι είμαι στη πρωτεύουσα της χώρας.

Κλείνοντας να συγχαρώ για μια ακόμα φορά το μεγαλείου του 1ου Τηλεπικοινωνιακού Οργανισμού της χώρας μας και φυσικά τους τεχνικούς που τόσο πολύ ενδιαφέρονται για μια ενίσχυση του δικτύου τους.

lewton
02-09-08, 11:53
Φταίει η Forthnet. :p

emeliss
02-09-08, 12:40
Φταίει ο υπουργός που δεν έχει βάλει ακόμα FTTH :p

Σοβαρά τώρα, το πρόβλημα σου δεν βλέπω να λύνεται γρήγορα. Η εύκολη και γρήγορη λύση του παρελθόντος είναι τα PCM, λύση η οποία πλέον δεν έίναι αποδεκτή αφού κόβουν την υοηρεσία του adsl. Άρα πάμε για εγκατάσταση νέων καλωδίων. Διαδικασία που πρέπει να περάσει από άδειες, εργολάβους, σκαψίματα κλπ. Αυτό σημαίνει χρόνος.

Οι τεχνικοί στην περιοχή σου δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν το αν και το πότε. Είναι θέματα που διαχειρίζονται ψηλότερα κλιμάκια. Αυτοί απλά ακούν τα παράπονα του κόσμου, και εγκαθιστούν pcm όπου θέλουν τηλεφωνία. Δεν υπάρχει θέμα ούτε σοβαρότητας ούτε ότι δεν απαντάνε τα τηλέφωνα, δεν είναι 121 ή 134.

ps1. Η καταγγελία θα πέσει στην μαύρη τρύπα, αφού μπορείς να έχεις την καθολική υπηρεσία, δηλ. τηλεφωνο.
ps2. Ποιό αρμόδιο τμήμα πήρες; Αυτούς ξαναπάρε.
ps3. Καταλαβαίνω ότι έχεις αγανακτήσει, ελπίζω να βρεθεί λύση όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

lewton
02-09-08, 12:46
Εγώ έχω μια απορία: ποιος μετακομίζει σήμερα πριν βεβαιωθεί ότι εκεί που πάει θα έχει καλό ADSL; :what:
Εγώ αν άλλαζα σπίτι, δε θα έψαχνα με τίποτα σε περιοχές που απέχουν πάνω από 1 χιλιόμετρο από κάποιον ΟΤΕ.
Αφού την κάνεις που την κάνεις την αλλαγή, κάν' την καλά τουλάχιστον.
Χάνω πάσα ιδέα για εσένα αγαπητέ ακατονόμαστε συνάδελφε.

goku
02-09-08, 12:49
Φταίει η Forthnet. :p

Το θέμα είναι πόσες φορές έχουμε ακούσει να φταίει ο ΟΤΕ και πόσες η Forthnet.

emeliss
02-09-08, 12:49
Ρε lewton, δεν πήγε σε κανένα απομακρυσμένο χωριό. Διαθεσιμότητα στην περιοχή υπάρχει. Έπεσε στην περίπτωση. Εξάλλου υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα που κοιτάς όταν ψάχνεις σπίτι.

No-Name
02-09-08, 12:50
LEWTON η ελλειψη ακραίου δικτύου δεν είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί.

Αν μπορείς εσύ συγχαρητήρια....

Και το χειρότερο ειναι πως 30/9 λήγει η προσφορά του internet on the go(μετά πέφτω στα 5 Gb) της cosmote που τουλάχιστον μπάινω με HSPA

gkandir
02-09-08, 13:02
Φίλε No-Name, μάλλον έπεσες στην περίπτωση. Σε μια «no mans land» του οτε.

Όπως μπορείς να δεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1298473&postcount=217) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1967532&postcount=5), τα πράγματα δεν είναι και πολύ εύκολα. Μακάρι βέβαια εσύ να έχεις καλύτερη τύχη.

nkats_99
02-09-08, 13:02
Εγώ έχω μια απορία: ποιος μετακομίζει σήμερα πριν βεβαιωθεί ότι εκεί που πάει θα έχει καλό ADSL;
Εγώ αν άλλαζα σπίτι, δε θα έψαχνα με τίποτα σε περιοχές που απέχουν πάνω από 1 χιλιόμετρο από κάποιον ΟΤΕ.
Αφού την κάνεις που την κάνεις την αλλαγή, κάν' την καλά τουλάχιστον.
Χάνω πάσα ιδέα για εσένα αγαπητέ ακατονόμαστε συνάδελφε.

Φίλε μου δεν έχει σημασία η απόσταση αλλά η διαθεσιμοτητα του ακραίου δικτύου! Είτε είσαι 1 χιλ είτε είσαι 10μέτρα από τον κατανεμητή τό ίδιο κάνει! Αν δεν υπάρχει ακραίο δίκτυο πέφτεις σε PCM (Το κόστος του οποίου είναι πιο ακριβό από την απέκταση δικτύου)

Φίλε ανώνυμε δεν ευθύνετε το τεχνικό τμήμα! Αυτοί διαχειρίζοντε το υπάρχον δίκτυο και είναι υπεύθυνοι για την συντήρησή του! Για επέκταση δικτύου είναι άλλοι υπεύθυνοι! Ζήτα από το τεχνικό τμήμα να σε πληροφορήσουν ποιοί είναι υπεύθυνοι για την επέκταση δικτύου! Αυτοί θα σε ενημερώσουν αν υπάρχουν τα σχέδια και φράγκα να γίνει η επέκταση! Αλλά δυστυχως για 1 γραμμή συνήθως το έργο το βγάζούν ασύμφορο και δεν γίνετε τίποτε! Μόνο αν υπάρχει γενικό πρόβλημα στην περιοχή προχωράνε σε έργα και αυτά αν έχουν εγκριθεί!

No-Name
02-09-08, 13:06
Κατάλαβα.......μια ομορφιά όλα.

Απλά είναι απαράδεκτα όλα αυτά εν έτη 2008 για εμένα,δεν μπορώ να δεχθώ ότι έχουμε τέτοια θέματα εντός της Αθήνας.

karavagos
02-09-08, 13:17
Αλλά δυστυχως για 1 γραμμή συνήθως το έργο το βγάζούν ασύμφορο και δεν γίνετε τίποτε! Μόνο αν υπάρχει γενικό πρόβλημα στην περιοχή προχωράνε σε έργα και αυτά αν έχουν εγκριθεί!

Κι αν αυτή η γραμμή ήταν του μπατζανάκη του Πρωθυπουργού???

No-Name
02-09-08, 13:18
Κι αν αυτή η γραμμή ήταν του Πρωθυπουργού???

Είναι προφανής η απάντηση αν αφορούσε τον Πρωθυπουργό......:down:

Εμ δεν είμαστε όλοι ίσοι και όμοιοι σε αυτό το τόπο:(

nm96027
02-09-08, 13:53
Και να δεις που πριν ενα χρονο στο φορουμ Ευρυζωνικότητας της ΕΕΤΤ, ο εκπροσωπος του ΟΤΕ, ελεγε με περισπουδαστο υφος: "Ο ΟΤΕ εχει τελειώσει με τα PCM και στα νησια", εννοώντας πως για την πρωτευουσα δεν τιθεται θέμα....:whistle:

No-Name
02-09-08, 14:02
Κατά τα άλλα η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία.....

voithostyrempora2
02-09-08, 15:25
Ρε lewton, δεν πήγε σε κανένα απομακρυσμένο χωριό. Διαθεσιμότητα στην περιοχή υπάρχει. Έπεσε στην περίπτωση. Εξάλλου υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα που κοιτάς όταν ψάχνεις σπίτι.

Τί είναι πιο σημαντικό στη ζωή αυτή από το aDSL ? :hmm::hmm::hmm:

(εξυπνακίστικες απαντήσεις του στυλ 'FTTH' είναι μεν σωστές, αλλά απορρίπτονται)


Κουράγιο No-Name :worthy:.

sdikr
02-09-08, 15:42
Κι αν αυτή η γραμμή ήταν του μπατζανάκη του Πρωθυπουργού???
Θα βάλουν κάποιον αλλον σε Pcm, δεν θα βάλουν νέες γραμμές


Κατά τα άλλα η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία.....

οπώς τα λές η τηλεφωνία ;)

lewton
02-09-08, 16:32
LEWTON η ελλειψη ακραίου δικτύου δεν είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί.

Αν μπορείς εσύ συγχαρητήρια....

Και το χειρότερο ειναι πως 30/9 λήγει η προσφορά του internet on the go(μετά πέφτω στα 5 Gb) της cosmote που τουλάχιστον μπάινω με HSPA
Ρε συ συνάδελφε, ούτε μια πλάκα δε σηκώνεις.
Να κάνεις θετικές σκέψεις.
Πχ σκέψου ότι υπάρχει λόγος που θα έχεις unlimited το HSPA μέχρι το τέλος του μήνα, γιατί μετά θα έχεις πάρει το βρόχο σου.



Κατάλαβα.......μια ομορφιά όλα.

Απλά είναι απαράδεκτα όλα αυτά εν έτη 2008 για εμένα,δεν μπορώ να δεχθώ ότι έχουμε τέτοια θέματα εντός της Αθήνας.
Γιατί, η επαρχία στο πηγάδι ούρησε; :p



Κι αν αυτή η γραμμή ήταν του μπατζανάκη του Πρωθυπουργού???
Για τον μπατζανάκη δεν ξέρω, πάντως αν ήταν του πρωθυπουργού δε θα είχε πρόβλημα να του βάλουν PCM (τι να το κάνει τα πισί ο άνθρωπος, τρώγεται; :rofl: ).

emeliss
02-09-08, 16:37
Τί είναι πιο σημαντικό στη ζωή αυτή από το aDSL ? :hmm::hmm::hmm:

(εξυπνακίστικες απαντήσεις του στυλ 'FTTH' είναι μεν σωστές, αλλά απορρίπτονται)
.
1ον. Ελπίζω να κάνεις πλάκα.

2ον. Εκεί εγώ έκανα πλάκα και το τόνισα. Δεν ήταν "εξυπνακίστικο"

No-Name
04-09-08, 10:09
Μόλις έκλεισα το τηλ με ΟΤΕ....λοιπόν ούτε ADSL μπορώ να έχω ούτε προβλέπεται να κάνουν επέκταση δίκτύου ή όπως το ονομάζουν οι "ειδικοί".

Κοινώς έχω τεράστιο πρόβλημα και κανείς δεν μπορεί να δώσει λύση.

Απλά απίστευτο και το χειρότερο είναι να ακούς τις αηδίες όλων αυτών να μιλάνε για πανελλάδικη κάλυψη και βέβαια ανάπτυξη οπτικών Ινών και λοιπές βλακείες.......όταν σε μια περιοχή όπως το Μαρούσι δεν μπορεί να δοθεί adsl.

lewton
04-09-08, 10:15
Αν πείσεις κάποιον γείτονα να βάλει και να του το πληρώνεις εσύ;

nm96027
04-09-08, 10:21
Μα καλα δεν μπορουν να πασαρουν κάπου το pcm;;; Ολο και καποιος παππους στην περιοχη θα υπαρχει που δεν προκειται ποτε να βαλει ADSL.

No-Name
04-09-08, 10:28
nm αυτό είπα στον τεχνικό που μιλούσα και δεν ήθελε να ακούσει/καταλάβει.

Δεν ξέρω...εδώ μιλάμε για υπέρτατη ξεφτύλα

lewton
04-09-08, 10:32
nm αυτό είπα στον τεχνικό που μιλούσα και δεν ήθελε να ακούσει/καταλάβει.

Δεν ξέρω...εδώ μιλάμε για υπέρτατη ξεφτύλα
Ξαναπάρε, ίσως πέσεις σε άλλον, πιο πονόψυχο.

nm96027
04-09-08, 10:33
nm αυτό είπα στον τεχνικό που μιλούσα και δεν ήθελε να ακούσει/καταλάβει.

Δεν ξέρω...εδώ μιλάμε για υπέρτατη ξεφτύλα

:( Oντως

Και απεχεις μόλις 2 km απο την εδρα του ΟΤΕ...

No-Name
04-09-08, 10:34
Με το προισταμενο της περιοχής μίλησα....δεν έχω τύχη.

Αχ γιατί να μην έχουμε κανα "κονε" στο αντίστοιχο τμήμα του ΟΤΕ???:cry:

Δυστυχώς μόνο έτσι κινούνται τα πράγματα στην χώρα

kanenas3
04-09-08, 10:36
Μόλις έκλεισα το τηλ με ΟΤΕ....λοιπόν ούτε ADSL μπορώ να έχω ούτε προβλέπεται να κάνουν επέκταση δίκτύου ή όπως το ονομάζουν οι "ειδικοί".

Κοινώς έχω τεράστιο πρόβλημα και κανείς δεν μπορεί να δώσει λύση.

Απλά απίστευτο και το χειρότερο είναι να ακούς τις αηδίες όλων αυτών να μιλάνε για πανελλάδικη κάλυψη και βέβαια ανάπτυξη οπτικών Ινών και λοιπές βλακείες.......όταν σε μια περιοχή όπως το Μαρούσι δεν μπορεί να δοθεί adsl.

Έχω ακούσει από φίλο εδώ στη Θεσσαλονίκη όπου είχαν το ίδιο πρόβλημα μαζέψανε καμία 50+ υπογραφές και πήγαν στον ΟΤΕ. Μερικούς μήνες μετά φέρανε και DSL και φυσικά γλιτώσανε από το PCM. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει στην περίπτωση σου.

Το AWMN σε καλύπτει;; Δεν είναι και η καλύτερη δυνατή λύση αλλά είναι μια λύση.

lewton
04-09-08, 10:37
Starbucks έχεις κοντά;
Σε βλέπω να γίνεσαι θαμώνας. :p

Επίσης μπορείς να πηγαίνεις στα Starbucks του Αγίου Σώστη, που είναι συνδεδεμένα με οπτική.

No-Name
04-09-08, 13:25
Επικοινώνησα εκ νέου με τον κ προισταμενο του τεχνικού τμήματος στο Μαρούσι.Δέχθηκα επίθεση από τον εν λόγω τύπο επειδή΄εγώ έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και την είχε λάβει λίγο μετά από το πρωινό μας τηλέφώνημα.

Με ενημέρωσε ευθρασσώς ότι και δίκτυο να είχε η περιοχή δεν θα με εξυπηρετούσε διότι τους κατήγγειλα:hmm:

Χαλαρά μόλις κλείσαμε έγγραψα εκ νέου μια επιστολή και ήδη έχει φθάσει στην ΕΕΤΤ,ΙΝΚΑ και ΥΜΕ καταγγέλοντας επώνυμα και χωρίς τύψεις την απαράδεκτη συμπεριφορά ενός :nono:....
Δεν έχει κανένας δικαίωμα να μου κόψει τα καταναλωτικά μου δικαιώματα με απειλές και διάφορα άλλα τετοια γελοία

Όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

nm96027
04-09-08, 13:52
1. Εννοείς πως με το που την εστειλες την καταγγελια στην ΕΕΤΤ, η ΕΕΤΤ τον ενημερωσε αμεσως;

2. Νo-name αν δεν σε ηξερα, θα νομιζα πως κανεις πλακα. Μα καλα που νομιζει πως βρισκεται ο τυπος;;; στην Ελλαδα του 70;;;;

lewton
04-09-08, 13:56
2. Νo-name αν δεν σε ηξερα, θα νομιζα πως κανεις πλακα. Μα καλα που νομιζει πως βρισκεται ο τυπος;;; στην Ελλαδα του 70;;;;
Μάλλον στην Ελλάδα του 67-74. ;)

No-Name
04-09-08, 13:56
1.Μέσα στον Αύγουστο είχα καταγγήλει το γεγονός στην ΕΕΤΤ και σήμερα έτυχε να ενημερωθεί ο εν λόγω προιστάμενος μετά το πρωινίο χαμό που είχα με αυτόν.
Η νέα επιστολή που στάλθηκε σήμερα στους παραπάνω παραλήπτες λογικά θα φθάσει σε καμια 10άρα μέρες σε αυτόν.

2.Και εγώ εαν δεν το ζούσα αυτό το σουρεάλ δεν θα το πίστευα ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί έτσι ενας συνδρομητής.

harris
04-09-08, 13:56
Με ενημέρωση ευθρασσός ότι και δίκτυο να είχε η περιοχή δεν θα με εξυπηρετούσε διότι τους κατήγγειλα:hmm:

Ελπίζω να είναι μέλος του φόρουμ :twisted:

kanenas3
04-09-08, 14:47
Καλή φάση...

Έτσι για το γαμώτο στείλε μια επιστολή στον Χατζηδάκη ή τέλος πάντων στο Υπουργείο και κοινοποίησε την στον καραγκιόζη μπας και...:whistle:

Στην τελική δεν έχεις να χάσεις και τίποτα αφού είσαι πλέον σε ανοιχτό πόλεμο.

No-Name
04-09-08, 14:51
Μερικές φορες νομίζω πώς ο ΟΤΕ έχει υιοθετήσει όλα τα αρνητικά των "καφενίων"

kanenas3
04-09-08, 15:31
Μερικές φορες νομίζω πώς ο ΟΤΕ έχει υιοθετήσει όλα τα αρνητικά των "καφενίων"

Είναι απλά τα απομεινάρια του παλιού "καλού" μας ΟΤΕ που δυστυχώς πιάνουν καίριες θέσεις...

A_gamer
04-09-08, 16:44
Θα βάλουν κάποιον αλλον σε Pcm, δεν θα βάλουν νέες γραμμές

Χειρότερα (αν αυτός ο άλλος έχει DSL).


Επικοινώνησα εκ νέου με τον κ προισταμενο του τεχνικού τμήματος στο Μαρούσι.Δέχθηκα επίθεση από τον εν λόγω τύπο επειδή΄εγώ έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και την είχε λάβει λίγο μετά από το πρωινό μας τηλέφώνημα.

Με ενημέρωσε ευθρασσώς ότι και δίκτυο να είχε η περιοχή δεν θα με εξυπηρετούσε διότι τους κατήγγειλα:hmm:

Χαλαρά μόλις κλείσαμε έγγραψα εκ νέου μια επιστολή και ήδη έχει φθάσει στην ΕΕΤΤ,ΙΝΚΑ και ΥΜΕ καταγγέλοντας επώνυμα και χωρίς τύψεις την απαράδεκτη συμπεριφορά ενός :nono:....
Δεν έχει κανένας δικαίωμα να μου κόψει τα καταναλωτικά μου δικαιώματα με απειλές και διάφορα άλλα τετοια γελοία

Όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

Κάτι μου θυμίζει αυτό για την καταγγελία, κάτι μου θυμίζει... :whistle:

http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0


Μερικές φορες νομίζω πώς ο ΟΤΕ έχει υιοθετήσει όλα τα αρνητικά των "καφενίων"

Μπα, αντίθετα, σκιές από τα παλιά είναι, βλ. το βιντεάκι παραπάνω.

xmperop1
04-09-08, 21:47
Μα καλα δεν μπορουν να πασαρουν κάπου το pcm;;; Ολο και καποιος παππους στην περιοχη θα υπαρχει που δεν προκειται ποτε να βαλει ADSL.

Αυτό είναι το λάθος του No-Name ξητάει πριν ακόμα γίνει η ενεργοποίηση της γραμμής του σε μια αίτηση που έχει απορριφθεί ελλείψει ακραίου δικτύου και χωρίς η εν λόγω εντολή να έχει έγκριση να μπεί σε PCM να μπει κάποιος άλλος στο PCM για να ελευθερωθεί δίκτυο.
Αυτό απλά δεν γίνεται.
Θα πρέπει πρώτα να γίνει η σύνδεση της γραμμής αν εγκριθεί σε PCM και μετά να ζητήσει isdn,adsl η ότι άλλο θέλει.

lewton
04-09-08, 21:51
Και τι περιμένουν για να τον βάλουν έστω στο PCM;

xmperop1
04-09-08, 22:37
Και τι περιμένουν για να τον βάλουν έστω στο PCM;

Η αίτηση του είναι για isdn,πρέπει να γίνει ακύρωση και αίτηση για pstn ώστε να περάσει στην προμέτρηση και να δεσμευθεί σε pcm.
Αυτός πήγε κυριολεκτικά και είπε φάτε κάποιον και βάλτε εμένα,αυτά δεν γίνονται.

nm96027
05-09-08, 00:46
Η αίτηση του είναι για isdn,πρέπει να γίνει ακύρωση και αίτηση για pstn ώστε να περάσει στην προμέτρηση και να δεσμευθεί σε pcm.
Αυτός πήγε κυριολεκτικά και είπε φάτε κάποιον και βάλτε εμένα,αυτά δεν γίνονται.

Eννοεις πως γίνονται, αλλα με πιο κυριλε τροπο...:p

No-Name
05-09-08, 01:07
Δεν με απασχολεί η άποψη του ΟΤΕ ...ζήτησα ISDN και αυτό θέλω.Αν δεν μπορούν δεν θα γίνω πελάτης τους απλά......

Η καταγγελία όμως θα φευγει σύννεφο,να δώ τι θα έχει να πέι ο κυριος(λέμε τώρα)τεχνικός του ΟΤΕ τώρα που κατονόμασα τα γεγονότα.

υ.γ ξέρω πολλούς πελάτες netone που περίμεναν αλλαγή από PCM έως και 6 μήνες δεν θα μπώ σε αυτή τη διαδικασία

xmperop1
05-09-08, 16:36
Eννοεις πως γίνονται, αλλα με πιο κυριλε τροπο...:p

Είναι ο σωστός τρόπος και ο τρόπος που σου εξασφαλίζει το δίκαιο του αιτήματος σου.
Και στο κάτω κάτω της γραφής δεν μπορεί να προχωρήσει το αίτημα έτσι.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 8 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν με απασχολεί η άποψη του ΟΤΕ ...ζήτησα ISDN και αυτό θέλω.Αν δεν μπορούν δεν θα γίνω πελάτης τους απλά......

Η καταγγελία όμως θα φευγει σύννεφο,να δώ τι θα έχει να πέι ο κυριος(λέμε τώρα)τεχνικός του ΟΤΕ τώρα που κατονόμασα τα γεγονότα.

υ.γ ξέρω πολλούς πελάτες netone που περίμεναν αλλαγή από PCM έως και 6 μήνες δεν θα μπώ σε αυτή τη διαδικασία

Να μη γίνεις και να κάνεις όσες καταγγελίες θέλεις δικαίωμα σου.
Και εγώ ξέρω πολλούς πελάτες του ΟΤΕ που δεν μπορούν να βάλουν adsl λόγω pcm τι πάει να πει αυτό?
Δεν είναι όμως υποχρέωση του ΟΤΕ να σκάβει όπου γουστάρει ο κάθε πάροχος επειδή πήγε κάποιος στην νετονε,βιβόντι,ον,τελλάς και βάλε και έκανε αίτηση επειδή έχτισε το χωράφι που έγινε οικόπεδα η την πλαγιά του βουνού.
Το ίδιο ισχύει και για τους πελάτες του ΟΤΕ όπως στην περίπτωση σου.
Αν υποθέσουμε ότι όλα πάνε κατ ευχήν και σου πούνε ναι θα σκάψουμε θέλει πάνω από 4 μήνες.
Τι θα κάνεις τότε καταγγελίες επειδή αργούνε?

kanenas3
05-09-08, 17:07
Σίγουρα ο ΟΤΕ δεν μπορεί να σκάβει άμεσα όπου ξεφυτρώνουν σπίτια αν και δεν ξέρω αν μιλάμε για τέτοια περίπτωση. Σίγουρα όμως θα πρέπει να βρεθεί μια λύση στο θέμα με τα PCM ακόμα και αν συμαίνει ότι θα πρέπει να μοιραστεί το κόστος μεταξύ παρόχων - συνδρομητών κτλ. Δε γίνεται όμως το 2008 να έχουμε ακόμα PCM πχ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και να μην υπάρχει μια διαδικασία για να δεις πότε θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες.

Πιστεύω ότι αυτό που ενόχλησε τον No-Name περισσότερο ήταν η ομολογουμένος απαράδεκτη συμπεριφορά του υπαλλήλου που και δεν ήθελε (ίσως και να μη μπορούσε) να τον εξυπηρετήση και έφτασε στο σημείο να των απειλεί ότι επειδή έκανε καταγγελία δε θα τον συνδέσουν ποτέ.

No-Name
05-09-08, 17:29
Έκανα αίτηση και για PSTN με adsl OTE...ακολουθώ οδηγίες ΟΤΕφίλων.Βέβαια εαν τώρα φέρουν τη γραμμή θα είναι έως τρελλά περίεργο το πώς ξαφνικα βρέθηκε το δίκτυο

Εννοείται πως την επόμενη Ε/Η έχω φυγει για LLU

emeliss
05-09-08, 18:16
Πιστεύω ότι αυτό που ενόχλησε τον No-Name περισσότερο ήταν η ομολογουμένος απαράδεκτη συμπεριφορά του υπαλλήλου που και δεν ήθελε (ίσως και να μη μπορούσε) να τον εξυπηρετήση και έφτασε στο σημείο να των απειλεί ότι επειδή έκανε καταγγελία δε θα τον συνδέσουν ποτέ.
O no-name είναι φορτωμένος από την πρώτη μέρα και πιθανολογώ πως ήταν ερειστικός (και είναι ακόμα) , χωρίς αυτό να δικαιολογεί την όποια κακή αντίδραση από ένα υπάλληλο.

Η καταγγελία για το PCM είναι άνευ ουσίας.

lewton
05-09-08, 18:18
Εγώ No-Name λέω να κόψεις το καλώδιο με πένσα και να αρνηθείς να παραλάβεις τη γραμμή από τον ΟΤΕ.
Ή κάνεις χαμό ή δεν κάνεις. :p

kanenas3
05-09-08, 18:21
O no-name είναι φορτωμένος από την πρώτη μέρα και πιθανολογώ πως ήταν ερειστικός (και είναι ακόμα) , χωρίς αυτό να δικαιολογεί την όποια κακή αντίδραση από ένα υπάλληλο.

Η καταγγελία για το PCM είναι άνευ ουσίας.

Εσύ δε θα φόρτωνες αν σου απαντούσε έτσι...;;

Το θέμα είναι γενικά με τα PCM που υπάρχουν εντός τον μεγάλων πόλεων και τι μπορεί να γίνει με αυτά και ίσως οι καταγγελίες "αναγκάσουν" την ΕΕΤΤ να ασχοληθεί και με αυτό το πρόβλημα. Καλώς ή κακώς από τη στιγμή που ο ΟΤΕ είναι αποκλειστικός διαχειριστής του δικτύου πρέπει να είναι και μέρος της λύσης.

manoulamou
05-09-08, 18:44
Κι εγω στη θεση του θ αγανακτουσα, ασχετα που δεν θα τα βαζα με τους υπαλληλους
γιατι απ το κεφαλι βρωμαει το ψαρι:

Και να δεις που πριν ενα χρονο στο φορουμ Ευρυζωνικότητας της ΕΕΤΤ,
ο εκπροσωπος του ΟΤΕ, ελεγε με περισπουδαστο υφος: "Ο ΟΤΕ εχει τελειώσει με τα PCM και στα νησια",
εννοώντας πως για την πρωτευουσα δεν τιθεται θέμα....:whistle:

ΝΑΙ συμφωνω πως πρεπει να γινονται και οι αιτησεις στον ΟΤΕ
για αλλαγη του PCM (εφ οσον δεν γινεται αλλιως) σε isdn
αλλα ΚΑΙ να πεφτουν βροχη τα διαβηματα -- διαμαρτυριες στην ΕΕΤΤ
γιατι μονο ετσι θα υπενθυμιζουμε το προβλημα
και πως πρεπει επιτελους να διορθωθει η κατασταση!

gkandir
05-09-08, 18:57
...
Να μη γίνεις και να κάνεις όσες καταγγελίες θέλεις δικαίωμα σου.
Και εγώ ξέρω πολλούς πελάτες του ΟΤΕ που δεν μπορούν να βάλουν adsl λόγω pcm τι πάει να πει αυτό?
Δεν είναι όμως υποχρέωση του ΟΤΕ να σκάβει όπου γουστάρει ο κάθε πάροχος επειδή πήγε κάποιος στην νετονε,βιβόντι,ον,τελλάς και βάλε και έκανε αίτηση επειδή έχτισε το χωράφι που έγινε οικόπεδα η την πλαγιά του βουνού.
Το ίδιο ισχύει και για τους πελάτες του ΟΤΕ όπως στην περίπτωση σου.
Αν υποθέσουμε ότι όλα πάνε κατ ευχήν και σου πούνε ναι θα σκάψουμε θέλει πάνω από 4 μήνες.
Τι θα κάνεις τότε καταγγελίες επειδή αργούνε?

O no-name είναι φορτωμένος από την πρώτη μέρα και πιθανολογώ πως ήταν ερειστικός (και είναι ακόμα) , χωρίς αυτό να δικαιολογεί την όποια κακή αντίδραση από ένα υπάλληλο.

Η καταγγελία για το PCM είναι άνευ ουσίας.
Ωραία αντιμετώπιση προς τους πελάτες σας. :oneup:




Έκανα αίτηση και για PSTN με adsl OTE...ακολουθώ οδηγίες ΟΤΕφίλων.Βέβαια εαν τώρα φέρουν τη γραμμή θα είναι έως τρελλά περίεργο το πώς ξαφνικα βρέθηκε το δίκτυο

Εννοείται πως την επόμενη Ε/Η έχω φυγει για LLU
Είσαι κακεντρεχής και εριστικός. Αίσχος! Για ποιο λόγο κάνεις πως δεν ξέρεις για την συμμετοχή του ΟΤΕ στην ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229468); :p

emeliss
05-09-08, 19:05
Καλέ μου gkandir, δεν έχω πελάτες καρδιά μου. Δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Φιλάκια!

Αν διαφωνείς κάπου με τα γραπτά μου, γράψε με τι ακριβώς. Όλα τα άλλα είναι για να προκαλέσεις εντυπώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.