PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατικές IPs για πελάτες με LLU



Πύρρος
02-09-08, 15:38
Η forthnet πλέον δίνει τη δυνατότητα να πάρεις στατική IP μαζί με το ADSL σου:

1 IP για €8,60/μήνα
8 IPs για €17,20/μήνα (αν το διαβάζω σωστά)

Η δυνατότητα αυτή υπάρχει για πελάτες με ADSL, 2Play και ADSL Economy.

Σχετικό Newsletter (http://www.forthnet.gr/templates/newsletter2.aspx?c=10011457#240501)

manual2100
02-09-08, 16:15
Εγώ βλέπω
# Επιλογή Στατικής IP (1 Static IP) - 8,60 €/μήνα
# Επιλογή 8 Στατικές IPs - 8,60€/μήνα επιπλέον της μιας Στατικής IP

haris_led
25-09-08, 10:46
Γειά σας παιδιά, έχετε ιδέα πόσες μέρες κάνουν να ενεργοποιήσουν τη σταθερή ip?

Πήγα προχθές στην forthnet και έκανα αίτηση για σταθερή ip, αλλά το κόβω να αργούνε, και δε μου φαίνεται λογικό μιας και υποθέτω ότι είναι διαδικασία λεπτών. :)

nmavro73
25-09-08, 11:26
Προσοχή όμως όσοι συνδέεστε με DSL σε VPN εταιρικό. Υπάρχει περίπτωση να μην επιτρέπεται να έχετε στατική διεύθυνση από την πολιτική του δικτύου της εταιρίας. Τουλάχιστον σε εκείνη που δούλευα εγώ είχαν πει ότι απαγορεύεται. ΚΑλύτερα πριν κάνετε κάτι τέτοιο να μιλήσετε με τον υπεύθυνο του δικτύου γιατί μπορεί να βρείτε το μπελά σας

goku
25-09-08, 11:30
Εγώ βλέπω
# Επιλογή Στατικής IP (1 Static IP) - 8,60 €/μήνα
# Επιλογή 8 Στατικές IPs - 8,60€/μήνα επιπλέον της μιας Στατικής IP

οπότε για υπολόγισε, η μια Στατική είναι 8.60 και οι 8 Στατικές είναι 8.60 επιπλέον τις μίας, δηλαδή 8.60 (η μία) + 8.60 (επιπλέον) οπότε βγαίνει 17.20 ευρώ.

antonon
25-09-08, 11:32
Προσοχή όμως όσοι συνδέεστε με DSL σε VPN εταιρικό. Υπάρχει περίπτωση να μην επιτρέπεται να έχετε στατική διεύθυνση από την πολιτική του δικτύου της εταιρίας. Τουλάχιστον σε εκείνη που δούλευα εγώ είχαν πει ότι απαγορεύεται. ΚΑλύτερα πριν κάνετε κάτι τέτοιο να μιλήσετε με τον υπεύθυνο του δικτύου γιατί μπορεί να βρείτε το μπελά σας

Εκτός και αν ο ενδιαφερόμενος είναι ταυτόχρονα και admin στην εταιρία του, οπότε κάνει ό,τι θέλει !!! :rofl:
Πέρα από την πλάκα, σωστή επισύμανση.
Προσωπικά έχω ένα άλλου είδους πρόβλημα στην εταιρία που εργάζομαι που θεωρώ ότι θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν πριν κάποιοι πράξουν, ρωτούσαν ....:rolleyes:

johnvam
25-09-08, 11:37
Γειά σας παιδιά, έχετε ιδέα πόσες μέρες κάνουν να ενεργοποιήσουν τη σταθερή ip?

Πήγα προχθές στην forthnet και έκανα αίτηση για σταθερή ip, αλλά το κόβω να αργούνε, και δε μου φαίνεται λογικό μιας και υποθέτω ότι είναι διαδικασία λεπτών. :)

Εμένα έκαναν 3+ μήνες..... :down:

Αυτός ήταν και ο βασικότερος λόγος που έφυγα απο την Forthnet..... :down:

Είναι κρίμα.... :hmm:

nmavro73
25-09-08, 11:43
Εκτός και αν ο ενδιαφερόμενος είναι ταυτόχρονα και admin στην εταιρία του, οπότε κάνει ό,τι θέλει !!! :rofl:
Πέρα από την πλάκα, σωστή επισύμανση.
Προσωπικά έχω ένα άλλου είδους πρόβλημα στην εταιρία που εργάζομαι που θεωρώ ότι θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν πριν κάποιοι πράξουν, ρωτούσαν ....:rolleyes:

Το πρόβλημα είναι ότι αν έχεις τη στατική και μετά προσληφθείς και σου πούνε ωραία φίλε, αλλα πρέπει να το αλλάξεις γιατί αλλιώς δεν σου επιτρέπουμε να συνδεθεις!Για σκέψου τι μανίκι είναι τότε.Αν κάνουν 3 μήνες να στη δώσουν και 3 μήνες να στην πάρουν και εσυ πρέπει να συνδέεσαι μια φορά την εβδομάδα είναι πρόβλημα

antonon
25-09-08, 17:32
Όντως ....
Αν και συνήθως (σχεδόν) πάντα δίδονται λύσεις σε τέτοιου είδους προβλήματα .....

DSLaManiaC
25-09-08, 20:11
Εμένα έκαναν 3+ μήνες..... :down:

Αυτός ήταν και ο βασικότερος λόγος που έφυγα απο την Forthnet..... :down:

Είναι κρίμα.... :hmm:

Εμένα γιατί έκαναν 3 μέρες?

Και σου περνάνε και Reverse DNS τύπου username.κάποιος_pop.forthnet.gr

Collective_Soul
26-09-08, 09:08
Παιδια σε ποιες περιπτωσεις χρειαζεται καποιος static ip??
Οταν καποιος θελει να εχει ftp ή web server??

DSLaManiaC
26-09-08, 11:13
Παιδια σε ποιες περιπτωσεις χρειαζεται καποιος static ip??
Οταν καποιος θελει να εχει ftp ή web server??

Όχι.

Ακόμα και σε περίπτωση Web/FTP server υπάρχει το dyndns κλπ. :)

Collective_Soul
26-09-08, 13:02
Τοτε που χρειαζεται
Σε περιπτωσεις εταιρικων δικτυων?

DSLaManiaC
26-09-08, 19:41
Τοτε που χρειαζεται
Σε περιπτωσεις εταιρικων δικτυων?

Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι security control.

haris_led
28-09-08, 12:32
εμένα πάντως πριν κανένα δίωρο μου έστειλαν μήνυμα ότι η αλλαγή υπηρεσίας που ζήτησα πραγματοποιήθηκε!
εντύπωση μου κάνει που κάνουν τις δουλείες τους κυριακάτικα, αλλά δε με χάλασε :p

sdikr
28-09-08, 13:08
Προσοχή όμως όσοι συνδέεστε με DSL σε VPN εταιρικό. Υπάρχει περίπτωση να μην επιτρέπεται να έχετε στατική διεύθυνση από την πολιτική του δικτύου της εταιρίας. Τουλάχιστον σε εκείνη που δούλευα εγώ είχαν πει ότι απαγορεύεται. ΚΑλύτερα πριν κάνετε κάτι τέτοιο να μιλήσετε με τον υπεύθυνο του δικτύου γιατί μπορεί να βρείτε το μπελά σας


Αυτό και αν είναι περίεργο, συνήθως ζητάνε την στατική σε vpn κλπ

Ingenius
28-09-08, 13:19
εμένα πάντως πριν κανένα δίωρο μου έστειλαν μήνυμα ότι η αλλαγή υπηρεσίας που ζήτησα πραγματοποιήθηκε!
εντύπωση μου κάνει που κάνουν τις δουλείες τους κυριακάτικα, αλλά δε με χάλασε :p

There are great demands in data services nowadays....;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.